1488502_10201765734363001_1053949850_n30 listopada w Klubie Wytwórnia odbył się koncert tria Możdżer-Danielsson-Fresco z okazji wydania trzeciego studyjnego krążka muzyków.

Album miał polską premierę podczas Enter Music Festival, a europejską – na otwarciu Paris Jazz Festival, gdzie publiczność nagrodziła muzyków długimi owacjami.

Leszek Możdżer – pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘fortepian’ i wielokrotnie zostawał Muzykiem Roku. Leszek Możdżer regularnie koncertuje na wszystkich najważniejszych europejskich i światowych festiwalach oraz współpracuje z muzykami takiej klasy jak: David Gilmour z legendarnego Pink Floyd, Nana Vasconcelos i Marcus Miller, John Scofield; artyści, z którymi spotyka się na scenie przez szereg lat nagrywali z Milesem Davisem. Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem, z którym nagrał min. nagrodzoną Oscarem muzykę do „Finding Neverland”.

joomplu:64267

Lars Danielsson urodził ukończył Konserwatorium w Goeteborgu w klasach kontrabasu, wiolonczeli i gitary basowej.  Znakomicie prowadzi sekcję rytmiczną, ale jest też niezwykłym solistą. Jego gra wnosi do zespołu ostrość, temperament i mnóstwo dynamicznych, muzycznych odcieni. Jego liryczny, ale równocześnie mocny i rytmiczny styl sprawił, że muzyk zaistniał na międzynarodowej scenie jazzowej. Danielsson gra na wielu jazzowych festiwalach na świecie, między innymi na festiwalu JazzBaltica.

Zohar Fresco urodził się w Izraelu w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął w wieku sześciu lat. Jako nastolatek głęboko zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe i tamburyna.  Z czasem – wraz z własnym rozwojem oraz dzięki charakterystycznemu stylowi gry – stał się perkusistą znanym nie tylko w rodzinnym kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Brał udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak „Kikar Hahalomot”, „Piąty element”, „Kraina szczęścia”. Zohar Fresco jest także managerem artystycznym perkusyjnego festiwalu „Peimot”, który jest organizowany raz w roku w Jerozolimie.

/fot. Agata Kobierska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ostatni_jam_session_w_improwizacji_20120727_1670100003
Pożegnalny jam session w Improwizacji (foto)
Dikanda w Scenografii (foto)
Dni Brzezin: Anita Lipnicka & The Hats (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*