Flirt mody i kina trwa nie od dziś, jednak w ostatnich latach ta relacja przeżywa prawdziwy renesans.. Filmowcy i projektanci wspólnie poszukują nowych sposobów na prezentację mody przy wykorzystaniu różnych form wizualnych. Właśnie na takie filmowe opowieści do 14 października czeka jury konkursowe Fashion Film Festival, wydarzenia organizowanego w ramach Łódź Young Fashion. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 5 tysięcy euro.

Fashion Film Festival to konkurs realizowany po raz drugi w ramach Łódź Young Fashion. Wydarzenie organizowane jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi przy wsparciu Miasta Łódź.

FFF skierowany jest do młodych twórców ubioru poniżej 35. roku życia, którzy prezentują swoje projekty powstałe w latach 2018-2022 w formacie filmowym. Taki sposób wypowiedzi artystycznej daje możliwość innego spojrzenia na autorskie kolekcje, poszerzenia grona odbiorców i jest wyjątkowym narzędziem wspierającym promocję kolekcji. Jednocześnie prowokuje do zderzenia z nowym formatem twórczości i innymi artystami zaangażowanymi w produkcję filmu.

– Wymuszone przez pandemię poszukiwania nowych form prezentacji mody wytworzyły interesującą przestrzeń, którą chcemy zagospodarować i rozwijać śladem największych festiwali filmów fashion w Berlinie czy Mediolanie – mówi Katarzyna Wróblewska, dyrektor artystyczna Łódź Young Fashion i dodaje, że konkurs jest skierowany przede wszystkim do projektantów, ale też do kolektywów twórczych współpracujących przy prezentacji kolekcji projektanta.

Autorem filmu nie musi być osoba, która stworzyła prezentowaną w nim kolekcję. Organizatorom przyświeca idea promocji współpracy i łączenia świata filmu i mody. Konkursowe prace mogą mieć różną formę artystyczną, najważniejsze jednak, aby nie trwały dłużej niż 30 minut, a ich głównym motywem była autorska kolekcja ubrań, biżuterii czy tkanin. Jury liczy na odwagę twórczą uczestników i niesztampowe spojrzenie na prace młodych projektantów. Komisja oceni zarówno samą kolekcję jak i język wypowiedzi filmowej.

Wśród jurorów, którzy wybiorą najlepszy film, znaleźli się reżyserzy, redaktorzy naczelni największych magazynów modowych, projektanci i kreatorzy mody. Swój udział potwierdzili już m.in. Gsus Lopez – reżyser filmów modowych, Mikołaj Komar – redaktor naczelny magazynu K-Mag, fotografka Dorota Szulc czy projektant Tiziano Gardini – konsultant Kering Group zrzeszającej największe światowe domy mody jak Gucci, Saint Laurent czy Balenciaga.

Konkurs przygotowany został z myślą o promowaniu młodych talentów i ułatwianiu startu zawodowego studentom i absolwentom kierunków związanych z projektowaniem mody. Do udziału zaproszeni są utalentowani, odważni twórcy, związani ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerzy, prezentujących oryginalne kolekcje i nośne idee im towarzyszące poprzez filmowe formy narracji.

Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 14 października. Wystarczy wypełnić formularz online dostępny na stronie https://lodzyoungfashion.com/fashion-film-festival/ oraz przesłać wymagane pliki. W pierwszym etapie wybranych zostanie od 10 do 15 najlepszych filmów, które przejdą do następnego etapu. Podczas pokazu finałowego, 25 listopada, jury wskaże laureata, który otrzyma nagrodę główną – pięć tysięcy euro.

Fashion Film Festival to jedno z głównych punktów programu Łódź Young Fashion – wydarzenia, które czerpie z potencjału Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uczelnia w ramach Instytutu Ubioru kształci profesjonalnych projektantów mody na poziomie studiów licencjackich i magisterskich. Doskonaląc swoje programy i wzbogacając ofertę, Instytut może poszczycić się kilkoma pokoleniami absolwentów – projektantów, którzy kształtowali i kształtują współczesny rynek mody i wzornictwa.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
13. LGBT+ Film Festival
Spotkanie z aktorką Mirosławą Marcheluk oraz pokaz filmu „Wahadełko” w Kinie Perspektywa
Plakat4
Cinergia 2015 – zapowiedź

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*