Mistrzowski recital fortepianowy w wykonaniu Ewy Pobłockiej uświetni 105. urodziny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej. Poprzedzi go wernisaż fotografii Jerzego Neugebauera prezentujących m.in. Artura Rubinsteina podczas próby z udziałem muzyków OSFŁ w 1975 r. Obchodzący w tym roku swoje 90. urodziny Jubilat odznaczony zostanie Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

15 lutego o godz. 19:00 zabrzmi z estrady Filharmonii Łódzkiej muzyka Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Ewy Pobłockiej, jednej z najznakomitszych polskich pianistek. Artystkę oklaskiwano w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Herkules-Saal w Monachium, Auditorio Nacional w Madrycie, Mozarteum w Salzburgu czy Lincoln Center w Nowym Jorku. Ewa Pobłocka dokonała wielu prawykonań dzieł współczesnych, m.in. Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego i Pawła Szymańskiego. Nagrała niemal 50 płyt z repertuarem od baroku do współczesności. Jej najnowszy album, zawierający preludia i fugi z I tomu Das Wohltemperierte Klavier J.S. Bacha, otrzymał tytuł płyty miesiąca prestiżowego magazynu „Gramophone” i specjalne wyróżnienie japońskiego „The Record Geijutsu”. Właśnie te preludia i fugi, zarejestrowane na wyróżnionym dysku, artystka wykona w Filharmonii Łódzkiej. Swój występ postanowiła zadedykować zmarłemu niedawno wybitnemu wiolonczeliście Dominikowi Połońskiemu.

– Zabiegamy o to, by urodziny Filharmonii były wydarzeniem szczególnym, dlatego, oprócz wyjątkowego recitalu, wieczór uświetni wernisaż fotografii Jerzego Neugebauera, który niemalże całe życie poświęcił artystom związanym z Łodzią, z teatrami dramatycznymi, ale i operą. Jest również Jerzy Neugebauer autorem ikonicznych zdjęć wykonanych podczas ostatniej wizyty Artura Rubinsteina w Łodzi w 1975 r. Zachwycą kolejny raz! W ramach wernisażu Artysta zostanie odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. – Filharmonia spogląda w przyszłość, czerpiąc z przeszłości, opierając się o tradycję i szanując historię. Wierzę, że treść wystawy uzmysłowi kolejnym melomanom jak wielobarwnym było oblicze łódzkiego środowiska artystycznego drugiej poły XX w. – mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. – Współprowadzona przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Filharmonia w Łodzi realizuje wiele dotychczas pozostających poza jej zasięgiem inicjatyw kulturalnych. Rezonują tutaj coraz to nowe aktywności artystyczne, także te pozamuzyczne. To daje wiele satysfakcji.

90. urodziny, zostanie otwarta w foyer Filharmonii Łódzkiej przed koncertem o godz. 18:00. W trakcie swojej kariery zawodowej artysta ten współpracował ze wszystkimi teatrami w Łodzi, co umożliwiło mu utrwalenie wizerunków wielu aktorów i reżyserów oraz uchwycenie w kadrze ponadczasowych inscenizacji. W ramach wystawy zaprezentowanych zostanie ponad 80 prac autorstwa Jerzego Neugebauera, w tym zdjęcia reportażowe, z planów filmowych i produkcji teatralnych, a także portrety znanych osobistości świata kultury. Szczególnie interesującą dla melomanów część wystawy stanowić będą zdjęcia Artura Rubinsteina, które Jerzy Neugebauer zrobił podczas ostatniej wizyty patrona FŁ w Łodzi w 1975 r.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lodzgala
Gala Wiedeńska w Teatrze DOM
koledowanie2016_afisz
Kolędy u Jezuitów 2017
Andre
Andre Rieu w Atlas Arena

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*