VII_Mistrzostwa_Polski_w_Szermierce_Historyczna_Bronia_GSzable, miecze, rapiery i lewaki to nie zawartość zbrojowni średniowiecznego zamku, lecz broń, której będą używać uczestnicy VII Mistrzostw Polski w Szermierce Historyczną Bronią Go-Now. Oprócz zawodów odbędą się także pokazy walki tym zabytkowym orężem. Finały obserwować będzie można w rotundzie galerii handlowej Manufaktury, w niedzielę, 18 stycznia. Eliminacje zostaną rozegrane dzień wcześniej, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5.

Miecze długie, zwane też półtorakami lub bastardami, były jedną z najpopularniejszych broni w średniowieczu. Służyły do walki konno lub pieszo i w sprawnych rękach stanowiły zagrożenie nawet dla zakutych w ciężkie zbroje wojowników. Dopiero na początku XVI wieku zostały zastąpione przez lżejsze i bardziej finezyjne szable.

Z chęci kultywowania tradycji pojedynków powstał w Polsce system i broń ćwiczebna Go-Now. Początkowo była to forma rozrywki, która staje się coraz popularniejszym sportem. Zyskuje wielbicieli również za granicą – w Niemczech czy Rosji. W pierwszej edycji mistrzostw Polski brało udział zaledwie nieco ponad dwudziestu zawodników. W tym roku, w Łodzi organizatorzy spodziewają się ponad stu szermierzy, w tym gości z Gruzji oraz Niemiec. Łącznie stoczą oni blisko tysiąc pojedynków.   

W czasie finałów, które odbędą się w Manufakturze pojedynki będą składać się z dwóch 4-minutowych rund. Zwyciężyć można również przed czasem, uzyskując 15 trafień. Turniej rozgrywany jest w dwóch kategoriach broni – szabli i mieczu długim oraz w pięciu kategoriach wiekowych (do 8, 10, 14 i 18 lat oraz powyżej 18 lat). Uroczyste otwarcie finału odbędzie się w niedzielę o 10:45. Tego dnia organizatorzy przygotowali dla widzów specjalną atrakcję – pokazowe pojedynki na szable, miecze długie oraz rapiery z lewakami. Dodatkowo zaprezentują się również niepełnosprawni szermierze. Dla nich fechtunek jest między innymi formą rehabilitacji. Młodzież w czasie ćwiczeń staje się bardziej otwarta i komunikatywna oraz nabiera sprawności ruchowej. Dla wszystkich jest to też forma zabawy.

VII Mistrzostwa Polski w szermierce historycznej bronią Go-Now
Miejsce    rotunda galerii handlowej Manufaktury (ul. Drewnowska 58)
Termin    18  stycznia 2015 r.
Atrakcje    10:45 – otwarcie finałów
11:00 – walki finałowe: szabla (do lat 8 i 10)
12:15 – pokaz szermierki rehabilitacyjnej
12:30 – walki finałowe: miecz (do lat 8 i 10), szabla (do lat 14 i 18)
15:30 – pokazowy pojedynek na szable historyczne
15:45 – walki finałowe: miecz (do lat 14 i 18)
17:30 – pokazowy pojedynek na miecze długie
17:45 – walki finałowe: miecz, szabla (18+)
19:30 – pokazowy pojedynek na rapiery z lewakiem

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
XIX_OOM
XIX OOMŁ 2013 – szósty tydzień
Akademickie Mistrzostwa Świata FISU w Cheerleadingu (foto)
Kalendarz Sportowy – czerwiec 2011

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*