Mirosław Ledwosiński – Grafiki (foto)

Do 3 września w Domu Literatury w Łodzi można oglądać wystawę Mirosława Ledwosińskiego pt. Grafiki.

Mirosław Ledwosiński (ur. 1955) studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Dyplom na Wydziale Grafiki w 1981 roku pod kierunkiem prof. Andrzeja Bartczaka. Od związany z Państwową Wyższą Szkolą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Prowadzi przedmiot plastyka filmowa na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej. Od 2006 roku prowadzi przedmiot „Kompozycja i projektowanie graficzne” na specjalności Fotografia. Profesor zwyczajny od 2018 roku.

Jest to prosty, syntetyczny zapis rzeczywistości, np. mijany podczas podróży pejzaż – przetworzony na własny użytek, tworzący podstawową matrycę do dalszych działań. Artysta nie schlebia regułom estetycznym, ale poszukuje najbardziej istotnych treści. Wypełniając zaanektowaną przestrzeń prostymi formami stojącymi w opozycji do rozbudowanego podłoża tworzy nowe wartości, wewnętrzne światy wzajemnie ze sobą uwikłane, na zasadzie przeciwstawnych znaczeń – kontrastu i koniunkcji. Nie daje się ponieść tak powszechnemu dziś efekciarstwu, które powoduje, że każdy w zasadzie może uważać się za grafika komputerowego.

W realizacjach Ledwosińskiego czuje się olbrzymi bagaż kultury graficznej kształtowanej przez wiele lat artystycznych poszukiwań.

Recenzja prof. dra hab. Zbigniewa Szota z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *