easterWiosna to nie tylko czas intensywnych porządków. Jest to również okres przygotowań do świąt Wielkanocnych, jednego z najważniejszych okresów w roku i powrotu do starych, sprawdzonych przepisów. Jak wynika z badań „Fooder. Polacy, przepisy, internet”, w tym czasie, bardziej niż w jakimkolwiek innym okresie roku, przygotowujemy tradycyjne potrawy, często bazujące na doświadczeniach starszych pokoleń. 70% mieszkańców łódzkiego przyznaje, że gromadzi przepisy wielkanocne.

Wielkanoc jest przez wielu uważana za najważniejsze święto w roku. Dlaczego? Ponieważ towarzyszy mu powiew wiosennej świeżości, który zwiastuje przyjście cieplejszych i dłuższych dni. Poza świątecznymi porządkami, które zajmują w tym okresie wiele czasu, ważne jest to co podajemy do świątecznego stołu. Niewielu z nas w tym czasie decyduje się na eksperymenty kulinarne – badania „Fooder. Polacy, przepisy, internet” wykazały, że aż 74% Łódzkich internautów szuka sprawdzonych przepisów wielkanocnych, a aż co piąty robi to intensywniej, niż w jakimkolwiek innym okresie roku. Istotne jest także to, że  69% osób, które szuka przepisów wielkanocnych zwraca uwagę na ich tradycyjność.

Według badania na Wielkanoc szukamy sprawdzonych  przepisów – aż dla 75% Polaków przy wyborze świątecznego przepisu istotne jest aby przepis był im znany. 41% Polaków w tym okresie nie decyduje się wypróbowywać nowych przepisów, bo w wielkanocnych potrawach bardziej cenią tradycyjny, dobrze znany smak, niż kreatywność.

Potrawy tradycyjne i sprawdzone kojarzą nam się przede wszystkim z kuchnią mamy i babci. Dlatego na Wielkanoc, rzadziej niż zazwyczaj, korzystamy z internetu, by poszukiwać przepisów, a częściej polegamy na recepturach zaczerpniętych od osób starszych. Wielkanoc jest szczególnym czasem, gdyż wtedy aż 42% z nas zwraca się do nich o przepisy świąteczne – to najwyższy odsetek w ciągu roku, bo nawet w okolicach Wigilii chętniej szukamy nowości w internecie albo zwracamy się po inspiracje do rówieśników. Wielkanoc to czas kiedy chętnie powracamy do rodzinnych, tradycyjnych przepisów  spisanych na kartkach i powtykanych w książki.

/fot. freeimages.com

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Uczniowie z Łodzi chętnie grają w EkoEksperymentarium
Teatr w fabryce, biblioteka i rodzinna restauracja – 100-letnia „Wigencja”(foto)
Kradzież eksponatów z Muzeum Tradycji Niepodległościowych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*