Do 1 lutego w Galerii Domu Literatury w Łodzi można oglądać wystawę malarstwa artystów z Włoch, Rosji i Polski pt. Miejsca zapamiętane – Vercelli/Kazań/Łódź. Kurator wystawy: dr Magdalena Kacperska.

Na całość składają się pracę autorstwa takich artystów, jak: Irina Antonova, Aleksandr Artamonov, Albina Dealessi, Roberto Gianinetti,Dora Iannotti, Vera Karaseva, Magdalena Kacperska, Alessia Meglio, Marat Mingaleev, Pierangela Orecchia, Silvio Pozzati, Sergey Repnin, Silvana Sabbione, Paolo Seghizzi, Renata Torazzo, Olga Ulemnova, Caterina Valentini.

W maju 2017 roku Roberto Gianinetti wraz ze swoimi przyjaciółmi, którzy tworzą w Vercelli, zorganizował warsztaty graficzne w swoim mieście, w których to uczestniczyli także artyści z Rosji i w których to ja także mogłam wziąć udział. W nowo zaadoptowanej przestrzeni przy Via s. Ugolina, działa się artystyczna magia. Tematem prac realizowanych na warsztatach stał się temat średniowiecznego Vercelli, bogatego w tradycję i zabytki z tamtego okresu. Intensywny i bogaty w doświadczenia czas spędzany w pracowni, a także poza nią, to liczne realizacje graficzne, poznawanie nowych technik i technologii druku wypukłego,a także czas wymiany myśli, doświadczeń artystycznych, punktów widzenia na sztukę oraz nawiązywania przyjaźni. Trzy kultury: włoska, rosyjska i polska oraz tradycje artystyczne i umiejętności warsztatowe znalazły swoje ujście w postaci powstałych prac.

Trzy różne światy, można by powiedzieć, ale jest jeden wspólny mianownik, który zawiera w sobie trzy elementy: sztuka, chęć tworzenia i integracja. Przy okazji takich spotkań bariery kulturowe i językowe się zacierają, wyrażamy treści za pomocą form, kolorów i kompozycji plastycznej, zachowując przy tym indywidualny charakter, każdego z twórców.

Powstałe prace są efektem doświadczeń z materią druku wypukłego. Dla niektórych, techniką znaną i stosowaną, dla innych zupełnie nowym doświadczeniem. Grafiki, które powstały w czasie warsztatów, są rejestracją wrażeń z pobytu w Italii, zachwytem nad detalem, formą, światłem i kolorem. Od geometrycznych uproszczeń po skomplikowane układy organicznych linii i kształtów. Od jednobarwnych odbitek po wielomatrycowe druki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
PICT0014
Bad Boys w BOK Rondo (foto)
18042013_023
Alfons Karpiński w Muzeum Miasta Łodzi (foto)
15022013_024
Jan Trojan – Sztuka Wydziału Sztuki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*