Fabularne klasyki i animowane futurologiczne krótkie metraże z całego świata. Już w ten weekend w klubokawiarni Pop’n’art odbędą się projekcje w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Futurologicznych „Filemy i Lemacje”, zorganizowanego przez Fundację Urban Forms z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. Wydarzenie dopełni wystawa plakatów filmowych w galerii Opus.

„Filemy i Lemacje” to trzy dni z filmami inspirowanymi twórczością Stanisława Lema – tymi, do których scenariusze w latach 60. ubiegłego wieku pisał on sam, ale i najnowszymi produkcjami, które na nowo interpretują dorobek wybitnego pisarza i futurologa. 

– Chcieliśmy połączyć obchody Roku Lema z legendą Łodzi filmowej, stąd pomysł między innymi na międzynarodowy konkurs dla twórców animacji, przeprowadzony w tym roku online. Pomysł trafiony, jeśli wziąć pod uwagę liczbę zgłoszeń z całego świata – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms i dodaje, że z 45 nadesłanych filmów, jury wybrało 10 najciekawszych, które pokazane zostaną w sekcji konkursowej festiwalu.

Filmowych propozycji będzie więcej. – Zaprezentujemy nie tylko szerokie spektrum gatunków filmowych, ale także przywrócimy z niebytu interesujące dokonania kinematografii polskiej i światowej, w tym realizacje artystyczne, również te z łódzkim akcentem. Widz, zarówno ten w klubie, jak i uczestniczący w wydarzeniu online, będzie miał szansę skonfrontować filmy dawne ze współczesnymi, tradycyjne techniki filmowe z technikami nowoczesnymi – zapowiada dyrektor programowy festiwalu Piotr Kardas.

Wydarzenie otworzy w piątek, 10 września, „IKARIA XB1”. Ta czechosłowacka produkcja z 1963 w reżyserii Jindřicha Poláka miała być jedną z inspiracji dla Stanleya Kubricka przy pracy nad filmem „2001: Odyseja Kosmiczna”, a jej scenariusz odwołuje się do powieści „Obłok Magellana”.

Na sobotę zaplanowana została prezentacja konkursowa dziesięciu filmów konkursowych.  O uznanie trzyosobowego jury (Łukasz Chmielewski, Piotr Napieralski, Joanna Jasińska-Koronkiewicz) i publiczności powalczą między innymi węgierski „Escape Velocity”, w reżyserii Tamása Rebáka, kolumbijski „Aisles – Fast”, w reżyserii Silvii Prietov, meksykański „It Was Only A Rock That Looked Like Someone”,  Matissa Gonzaleza czy australijski „Tunable Mimoid” w reżyserii Vladimira Todorovica.

Wieczór zakończy „Głos Pana” – węgierski film z 2018 roku, zrealizowany na podstawie powieści Stanisława Lema pod tym samym tytułem.

Niedziela należeć będzie do „Lemacji”. – Choć wyobraźnia Lema wydaje się wprost stworzona dla filmu animowanego, w rzeczywistości jednak powstało niewiele animowanych adaptacji jego twórczości – podkreśla Piotr Kardas. – Nasze „Lemacje” to przywołanie tych kilku znaczących obrazów ukazujących różnorodność technik i poetyk w podejściu do twórczości tego samego autora – wyjaśnia i dodaje, że dwa pierwsze filmy animowane powstały do oryginalnych scenariuszy samego Lema. Są to zrealizowane w latach 60.: „Wycieczka w kosmos” i „Pułapka” w reżyserii Krzysztofa Dębowskiego. 

Nie zabraknie nowszych produkcji, takich jak „Maska” z 2010 roku, w reżyserii Braci Quay, „Golem” z 2012 roku w reżyserii Patricka McCue’a i Tobiasa Wiesnera  czy „Doradcy Króla Hydropsa” – film Natalii Brożyńskiej z 2016 roku.

Na zakończenie zaprezentowany zostanie „Kongres” Ariego Folmana. W „Kongresie” zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją: Robin Wright gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na ranczo, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana”, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. „Kongres” to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.

Zorganizowany w formule hybrydowej Międzynarodowy Festiwal Filmów Futurologicznych „Filemy i Lemacje” odbędzie się w dniach 10–12 września w klubie Pop’n’Art, przy placu Wolności oraz online.  Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

Podobnie jak na wystawę  „Plakat/Lem/Re-konfiguracje”, którą przez miesiąc od 10 września można będzie oglądać w galerii Opus. Prezentowane prace powstały w ramach konkursu na plakat filmowy, zorganizowanego przez Fundację Urban Forms we współpracy z łódzką Akademią Sztuk Pięknych. Kuratorami wystawy są dr hab. Łukasz Chmielewski i dr Aleksandra Sumorok z ASP, którzy też koordynowali przebieg artystycznych zmagań.

Projekt dofinansowano ze środków Urzędu Miasta w ramach zadania publicznego „Łódź naukowa, Łódź Akademicka 2020/2021” realizowanego przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w partnerstwie z Fundacją ECES.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
FS_Winter_poster
Future Shorts – Winter Season 2013/14
trzejmuszkieterowie3d
Premiery kinowe – październik 2011
plakat-web-Cinergia2
Cinergia 2016 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*