2pazdziernika_021Niedziela 3 października to ostatni dzień tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, który w naszym mieście trwał już od piątku. Rzeczą niemożliwą byłaby partycypacja w każdej z licznych atrakcji imprezy, starałem się jednak uczestniczyć w jak największej ilości wydarzeń z wyszczególnieniem tych subiektywnie najciekawszych.

 
W samo południe w sobotę miały miejsce warsztaty z Cesarem Feriolim. Najmłodsi adepci sztuki komiksu mogli nauczyć się rysować uwielbianego Kaczora Donalda, obserwując, jak robi to profesjonalista. Włoski rysownik starał się przekazać dzieciom możliwie najwięcej przydatnych wskazówek dotyczących tworzenia postaci.

Wspominaliśmy już na naszym portalu o spotkaniu z Normem Breyfogle’em. Warto dodać, że amerykański artysta uczestniczył także w bardzo ciekawym panelu dyskusyjnym poświęconym mniej znanemu bohaterowi z komiksów o Batmanie, Anarkym. Ta frapująca postać doczekała się własnej serii komiksowej ilustrowanej właśnie przez Breyfogle’a. Wraz z nim polscy eksperci zastanawiali się m.in., dlaczego potencjał Anarky’ego nie został w pełni wykorzystany, a sam bohater właściwie zniknął z kart komiksów ostatnich lat.

 

Panel o Anarkym został poprzedzony niezwykle interesującym spotkaniem z polskimi wydawcami reprezentującymi Egmont, Kulturę Gniewu i Hanami. Zgromadzeni w sali entuzjaści historii obrazkowych mogli dowiedzieć się, jak wygląda polski rynek komiksowy od kuchni, jak oceniają go sami wydawcy, a także jakie są ich prognozy dotyczące popularyzacji, sprzedaży i ukazywania się komiksów w naszym kraju.

Tradycyjnie już na festiwalu zagościł polski rysownik, Grzegorz Rosiński, który opowiadał m.in. o nieporozumieniach z Tadeuszem Baranowskim i Bogusławem Polchem, pomysłach na nowe projekty, a także pogłoskach o ekranizacji Thorgala. Kolejnym ważnym wydarzeniem niedzieli była rozmowa ze Śledziem, czyli Michałem Śledzińskim. Autor „Osiedla Swoboda” dzielił się z fanami szczegółami dotyczącymi swojej pracy, początków kariery, a nawet sposobów na spędzanie wolnego czasu. Podróżą w przeszłość był wywiad z Markiem Szyszko, współtwórcą kultowego już magazynu Relax.

Wśród zamieszczonych zdjęć – oprócz tych z ww. wydarzeń – znajdują się fotografie ze spotkania z Pawłem Płóciennikiem oraz prezentacji fanów „Gwiezdnych Wojen” należących do polskich oddziałów międzynarodowych organizacji kostiumowych. Także z wystawy ilustracji „Forin i Arkusiński rysują OSTR-a”.

Nie można zapomnieć o giełdzie komiksowej, która przez dwa dni gościła w Textilimpexie. Można tam było nabyć, po okazyjnych cenach, nowości i rarytasy polskie i zagraniczne. Na najmłodszych czekała specjalna strefa. tam można było podziwiać wystawę Macieja Wojtyszki, a także animowaną wersję „Tajemnicy szyfru Marabuta”.


Nrom Breyfogle Cesare Ferioli Cesare Ferioli
Cesare Ferioli Śledziu Grzegorz Rosiński
Grzegorz Rosiński Grzegorz Rosiński Grzegorz Rosiński
Grzegorz Rosiński Marek Szyszko Marek Szyszko
Marek SzyszkoŚledziu Śledziu MFKiG 2010
MFKiG 2010 MFKiG 2010 MFKiG 2010
MFKiG 2010 MFKiG 2010 Black and White - klub WytwórniaBlack and White - klub Wytwórnia
Black and White - klub Wytwórnia Giełda komiksu Giełda komiksuGiełda komiksu
Giełda komiksu Giełda komiksu Giełda komiksuGiełda komiksu
Giełda komiksu Giełda komiksu Giełda komiksu
Forin i Arkusiński rysują OSTR-aForin i Arkusiński rysują OSTR-a Forin i Arkusiński rysują OSTR-a Forin i Arkusiński rysują OSTR-aMFKiG 2010
MFKiG 2010 MFKiG 2010 MFKiG 2010
MFKiG 2010 MFKiG 2010 MFKiG 2010
MFKiG 2010 MFKiG 2010 MFKiG 2010
MFKiG 2010 MFKiG 2010
/fot. Maciej Kryński i Marcin Bałczewski

{jumi [media/reklama.htm]}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
geometria_i_metafora_20120307_1806371727
Geometria i metafora w miniaturze (foto)
08092012_175
Henryk Płóciennik – Monotypie (foto)
IMG_6106
Ja jestem, Ty jesteś w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*