nnnnnhhh

Miastograf.pl to zbiór zdjęć zmieniającego się miasta z domowych zbiorów łodzian, łodzianek i innych kolekcji powiązanych z wycinkami prasowymi oraz fragmentami wywiadów z najstarszymi łodzianami zebranymi przez Stowarzyszenie Topografie. Wszystkie materiały przyporządkowane są do konkretnych adresów na interaktywnej mapie.

Twórcy portalu aspirują do stworzenia cyfrowego archiwum Łodzi, które może powiększyć każdy, kto podzieli się swoimi prywatnymi zbiorami. W kolekcji zdjęć ma znaleźć się 1000 dotąd niepublikowanych fotografii Łodzi z lat 50. i 60., przekazanych twórcom portalu przez Miejską konserwator zabytków.

Dotąd, z wspomnianej kolekcji, w serwisie pojawiło się jedynie 90 zdigitalizowanych fotografii przedstawiającch jednak niezwykle ciekawy obraz Łodzi, epoki wielkich wyburzeń. Na ujęciach możemy zobaczyć nieistniejące już kamienice frontowe dawnej ul. Głównej, czy wschodniej pierzei ul. Zachodniej.

Miastograf jest projektem Stowarzyszenia Topografie. Na portalu, docelowo zgromadzone będą zdjęcia, wycinki z gazet, rozmaite dokumenty oraz wywiady, a wśród nich także materiały, które członkowie Topografii zdołali zebrać podczas siedmiu lat działalności stowarzyszenia.

miastofraf

Miastograf oficjalnie zadebiutował 15 czerwca br., podczas festiwalu Łódź Czterech Kultur, jako kolejny z wielu portali mających uchronić od zapomnienia historię i wspomnienia lokalnych społeczności, jak choćby dolnośląski portal Wratislaviae Amici, mający w swoich zbiorach juz kilkaset tysięcy fotografii i wpisów.

Żeby powiększyć wirtualne archiwum Miastografu, wystarczy podzielić się prywatnymi zdjęciami lub opowiedzieć swoją historię związaną z Łodzią. Co ważne, strona prezentuje treści na licencji Creative Commons CC-BY-NC-A, co oznacza m.in., że nikt nie może czerpać korzyści materialnych z udpostępniania materiałów (jak np. w przypadku materiałów zamieszczanych na Facebooku).

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy TUTAJ!


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8717
Dziecko z trudnościami w szkole ogólnodostępnej (foto)
Wakacje z dzieckiem: Sady Klemensa
016a
Urodziłem się na Szlezingu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*