Wielkimi krokami zbliżają się 596. Urodziny Łodzi. Z tej okazji na mieszkańców i turystów czekać będą koncerty, wycieczki, spektakle, potańcówki, zajęcia sportowe, zniżki na bilety wstępu, oraz tygodniowy pobyt w Grecji.

Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi: – Przed nami 596. urodziny naszego cudownego miasta. To świetna okazja, aby tysiące łodzian wyszły z domów i wzięły udział w ogromnej liczbie wydarzeń jakie zaplanowaliśmy na urodzinowy weekend. Czekać na łodzian będą setki różnorodnych i atrakcyjnych wydarzeń. Wszystko zacznie się w piątek, 26 lipca, od największego w Łodzi kina samochodowego, które ulokuje się w sąsiedztwie Atlas Areny. To ukłon w stronę filmowej tradycji miasta oraz rozrywki, która od 98 lat gromadzi miliony sympatyków na całym świecie. W Polsce kino samochodowe obecne jest od 25 lat, a frekwencyjny rekord pobito w 2015 roku na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Wyświetlany tam film oglądało ok. 10 tys. widzów. Jakie filmy będzie można zobaczyć na parkingu Atlas Areny? Zdecydują łodzianie. To oni w specjalnej ankiecie na facebookowej stronie Atlas Areny wybiorą dwa spośród dziesięciu proponowanych tytułów, które zostaną wyświetlone na ogromnym ekranie, którego podstawa mierzy aż 12 metrów. Głosowanie zakończy się 23 lipca o godz. 23.59. Wtedy też poznamy dwa filmy, które zostaną wyświetlone na parkingu Atlas Areny. Krzysztof Piątkowski zaprasza również łodzian do siebie do pracy, czyli na zwiedzanie pałacu Juliusza Heinzla przy ul. Piotrkowskiej 104, w którym mieści się Urząd Miasta Łodzi. Mieszkańcy naszego miasta będą mogli zapoznać się z historią pałacu oraz zwiedzić małą i dużą sale obrad, zobaczyć gabinety, w których zapadają najważniejsze dla miasta decyzje. – Bawmy się, bo urodziny Łodzi są tylko raz w roku, warto wspólnie cieszy się z tej okazji – dodaje wiceprezydent Łodzi. Bilety lotnicze do Grecji, wycieczki, spektakle, potańcówki, zajęcia sportowe, zniżki na bilety wstępu i nie tylko. Jakie inne atrakcje oprócz koncertów czekają na uczestników 596 urodzin Łodzi? Anna Midera, prezes Portu Lotniczego Łódź im. Władysława Reymonta, zaprasza do udziału w konkursie przygotowanym przez łódzkie lotnisko. – Do wygrania jest fantastyczna nagroda. Jest nią przelot z Łodzi do Aten i z powrotem, a także tygodniowy pobyt w stolicy Grecji w 4-gwiazdkowym hotelu dla dwóch osób. Zadaniem uczestników jest ułożenie hasła-rymowanki promującego loty z Łodzi do Aten. Szczegóły konkursu będą ogłoszone 22 lipca na Facebooku, na stronie Łodzi. Zwycięzcą zostanie autor hasła, które zdobędzie najwięcej „lajków” – tłumaczy Midera.

Natomiast Eryk Rawicki, dyrektor MOSiR, zachęca do udziału w imprezach sportowych i rekreacyjnych: – W piątek, 26 lipca, będzie można przyjść z dziećmi na Stawy Jana na naukę podstaw piłki nożnej. Po południu zapraszamy do hali przy ul. Skorupki, gdzie odbędą się pokazy Kung Fu. W sobotę o godz. 11:00 na Stawach Stefańskiego zaplanowany jest marsz z kijkami, na dystansie 5960 m. Natomiast o godz. 16, na orliku przy Stawach Jana odbędą się zajęcia z koszykówki. W niedzielę, w samo południe, w parku na Zdrowiu odbędzie się bieg z okazji urodzin Łodzi. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania dystans 5000 m. Po południu, o godz. 16 czekają nas jeszcze zajęcia piłkarskie na orliku przy ul. Małachowskiego. Liczymy, że przez cały weekend będzie dobra pogoda i łodzianie będą mogli skorzysta z naszych basenów i kąpielisk. Tomasz Jóźwik, wiceprezes Miejskiego Ogrodu Zoologicznego dodaje: – Z okazji Urodzin Łodzi zapraszamy do łódzkiego Zoo. W sobotę i niedzielę bilety wstępu będą kosztowały tylko 1 zł. Będzie można nie tylko zwiedzić nasz ogród, przyjrzeć się nowym mieszkańcom, a także popatrzeć jak postępują prace przy budowie Orientarium. Więcej informacjina www.lodz.pl/urodziny

Ulica Piotrkowska świętuje 596. Urodziny Łodzi

Obchody 595. Urodzin Łodzi nie mogłyby odbyć bez odwiedzin Piotrkowskiej, najsilniej kojarzonej z naszym miastem ulicy. Przed wieczornymi koncertami
w ramach 596. Urodzin Łodzi, ul. Piotrkowska zapełni się atrakcjami dla mieszkańców. Świętować będziemy na sportowo, przy dobrej muzyce,
i rzemieślniczym piwie, a dzieci zaszaleć będą mogły w gigantycznym placu zabaw.

Strefy tematyczne będą rozciągać się wzdłuż całej ulicy, w niemal każdym odcinku Piotrkowskiej, a większość atrakcji dostępna będzie przez cały weekend. Strefy gastronomiczne, Piwa Rzemieślniczego „Street Beer Festival” oraz Festiwal Słodkości, czekać będą na łodzian już od piątku. Pyszny weekend zapewni także czekoladowa ciężarówka Wawela, a o spalenie przyjętych kalorii i powrót do formy zadba ekipa instruktorów Runmageddon w specjalnie przygotowanym miasteczku sportowym. W sobotę zaś urodzinowa strefa Uniwersytetu Łódzkiego i Biblioteki Miejskiej zaprasza na wymianę i wspólne czytanie „łódzkich” książek oraz zabawę w rodzinnej atmosferze, m.in. przy wielkoformatowych scrabblach i warcabach.

Z okazji święta Łodzi będzie można też obejrzeć przedstawienia z cyklu „Baśniowy Pasażu Róży”, wydarzenia uwielbianego przez najmłodszych które wystawione zostanie wyjątkowo zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Łącznie skorzystamy z 9 stref atrakcji dla dzieci i dorosłych, prawie na całej długości ul. Piotrkowskiej.

Od sceny głównej, znajdującej się na pl. Wolności aż do al. Mickiewicza na łodzian czekają:
– Gigantyczny plac zabaw (dmuchańce dla maluchów i niecodzienne atrakcje dla starszych dzieci i dorosłych, m.in.: skok z olimpu i imperium arena)
– Festiwal Smakołyków – stoiska ze słodkościami i lodami
– Strefa czytelnicza Biblioteki Miejskiej i Uniwersytetu Łódzkiego
– Street Beer Festival – najlepsze browary rzemieślnicze z całej Polski na Piotrkowskiej
-Strefa chillout w pasażu Schillera z kącikiem dla dzieci i food-truckami
– Runmagedon – miasteczko treningowe z torem przeszkód
– Strefa samochodów zabytkowych w klimacie retro/PRL
– Strefa czekolady Wawel z najsłodszą ciężarówką w Polsce
– Baśniowy Pasaż Róży – spektakl z warsztatami dla dzieci (sobota i w niedziela, start godz. 12.00)
– oraz wieczorne koncerty na pl. Wolności, w trakcie których wystąpią m.in.: O.S.T.R., Happysad, Voo Voo, Łąki Łan czy Kozak System (UA).

Gigantyczny plac zabaw – Mickiewicza/Zamenhofa
Będzie to jedyna taka strefa, w której zabawa czeka także na dorosłych! Część atrakcji dedykowana jest wyłącznie dzieciom, jak dmuchany zamek z Księgi Dżungli czy tropikalny tunel z wirującymi balonami, natomiast znane z programu Wipeout, ekstramalne tory przeszkód wywołają dreszcze emocji u każdego dorosłego. Dla starszych w początkowym odcinku Piotrkowskiej stanie tzw. Skok z Olimpu, siedmiometrowa bezpieczna konstrukcja, z której każdy może wykonać bezpieczny skok na miękką poduchę, a także pełna zachęcających do rywalizacji przeszkód, Imperium Arena. Spodziewać się można gigantycznej dawki emocji! Wstęp na atrakcje: sobota i niedziela, godz. 11-19.00.

Festiwal Słodkości „Smakołyki” – Mickiewicza/Zamenhofa
Specjalnie na Urodziny Łodzi, znany z Piotrkowskiej 217 festiwal słodkości zagości
w okolicach OFFa, w odcinku Roosevelta-Zamenhofa. Po wyczerpujących skokach
w strefie dmuchańców, uzupełnimy kalorie lodami rzemieślniczymi, tajskimi czy kultowym „Bambino” na patyku, a takżę kołaczem czy gofrem.
Słodkościami częstować nas będą:

● Lód Miód – lody rzemieślnicze
● Lody Przygody – lody rzemieślnicze
● TajIce – lody tajskie
● Naturalnie Tak – lemoniada ze świeżo wyciskanych owoców
● JuPi Food Truck – Orzeźwiająca, autorska lemoniada, wyselekcjonowane smaki rzemieślniczych lodów i tradycyjne gofry w niecodziennych odsłonach…
● JOGO – lody Bambino – smak dzieciństwa
● Kołacze – słodkie zakręcone kołacze węgierskie
Godziny otwarcia stoisk:
piątek 12:00 – 22:00, sobota 12:00 – 22:00, niedziela 12:00 – 20:00

Strefa czytelnicza – przy ul. Zamenhofa
Biblioteka Miejska wraz z Uniwersytetem Łódzkim przygotowują rodzinną strefę promującą czytanie książek, która czynna będzie w sobotę i znajdować się będzie przy ul. Zamenhofa. Biblioteka zapewni atrakcje dla dzieci, m.in.: zabawy, konkursy, malowanie buziek i możliwość zagrania w gigantyczne scrabble i warcaby. Będzie można też przynieść i zabrać ze sobą książkę w ramach tzw. „bookcrossingu”
i zrelaksować się na leżaku, podczas gdy pracownicy i wykładowcy UŁ czytać będą na głos fragmenty wyselekcjonowanych „łódzkich” pozycji. Piknikowa atmosfera strefy sprzyjać będzie rozmowom o literaturze i edukacyjnym zabawom.

Street Beer Festiwal i strefa foodtucków – pasaż Schillera
To już druga edycja festiwalu browarów rzemieślniczych na głównej ulicy Łodzi. Przy Pasażu Schillera w dniach 26-28.07.2019 r. będziemy mogli spróbować najlepszych złotych trunków z całej Polski i wypocząć w Strefie Chillout’u Volvo z kącikiem dedykowanym dla dzieci. Piwa rzemieślnicze charakteryzują się autorską recepturą opracowaną przez piwowara, który bezpośrednio uczestniczy i nadzoruje proces produkcji. Do wytworzenia piwa używane są najwyższej jakości tradycyjne
i eksperymentalne składniki naturalne. Street Beer Festiwal to również szereg atrakcji, warsztatów i konkursów z piwnymi nagrodami, prowadzonych przez Bractwo Piwne i dobra muzyka. Weekendowy czas w sobotę i niedzielę umili set didżejski
designerskiej strefie relaksu z leżakami i parasolami. W tym roku nie zabraknie też pysznego jedzenia, które z piwem smakuje jeszcze lepiej. W pasażu staną samochody San Escobar, Mafiosso Food Truck, Pierogi Gosi, Kuroneko Brownie oraz Usmażeni.

Wśród wystawców piwnych m.in.:

– Kraft Klub
– Łąkomin
– Browar
z Centralnej Polski
– Rzeka Piwa
– Antybrowar
– Dwie Krople
– Browar Skrzat
– Piwo z Żuka
– Piwoteka
– Browar Funky Fluid
– Browar Warkot

Godziny otwarcia stoisk:
piątek 17:00 – 22:00, sobota 12:00 – 22:00, niedziela 12:00 – 20:00
Organizatorem jest Piotrkowska 217, a partnerami wydarzenia są: Bractwo Piwne oraz Volvo.

Strefa treningowa Runmageddon – odcinek Traugutta-Zielona
Runmageddon to ekstremalny bieg przez przeszkody, który zyskał w Polsce wielu sympatyków za sprawą organizowanej cyklicznie imprezy sportowej pod tą samą nazwą. W dniach 27-28 lipca na Piotrkowskiej powstanie specjalna, urodzinowa strefa z konstrukcjami, gdzie zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogli przetestować swoje umiejętności pokonywania sztandarowych przeszkód Runmageddonu. Podczas treningów poznamy tajniki pokonywania ekstremalnych konstrukcji takich jak: pozioma, wisząca drabinka tzw.„Rig”; ścianki: „Ukośna” i pionowa zwana „MiniKomandosem”; „Harfa” – pozioma rura oraz „Fireman”. Dla dzieci, dostępna będzie specjalna trasa dla małych Runmageddończyków, a raz dziennie odbędzie się trening przygotowujący do pokonania przeszkód dla kategorii KIDS. Wszystkie treningi poprowadzą Tomasz Żak i Tomasz Prykowski, trenerzy Runmageddonu. Na wszystkie treningi, oprócz Łódzkiego Treningu Otwartego, liczba miejsc jest ograniczona opłatą i obowiązują na nie zapisy. Harmonogram treningów:

Sobota
12:00 Tomasz Prykowski
14.00 Trening dla dzieci
16:00 Tomasz Żak

Niedziela
12:00 Tomasz Prykowski
14.00 Łódzki Trening Otwarty
14.00 Trening dla dzieci
16:00 Tomasz Żak

Zapisy na stronie: .runmageddon.pl/imprezy/strefa-runmageddon-na-596-urodziny-lodzi-lodz-27-07-2019

Między treningami będzie także konkurs, którego zwycięzca wygrywa voucher na Runmageddon w Łodzi! Strefa czynna w sobotę i w niedzielę w godz. 11:00 – 19:00.

Strefa samochodów retro/PRL-odcinek Zielona/Więckowskiego
W tym odcinku znajdą coś dla siebie fani zabytkowych samochodów. W sobotę od godz. 12.00 zaprezentują się Łódzkie Maluchy, grupa zrzeszająca miłośników
i posiadaczy Fiata 126p z województwa łódzkiego, promująca swoją pasję oraz region poprzez udział w wydarzeniach lokalnych i ogólnopolskich, także akcjach charytatywnych. Więcej o Łódzkich Maluchach: www.facebook.com/lodzkiemaluchy/

Strefa czekolady Wawel – plac pod Magdą, Piotrkowska/Jaracza
Najsłodsza ciężarówka w Polsce z okazji Urodzin Łodzi odwiedzi ul. Piotrkowską
i w sobotę oraz niedzielę zapewni strefę, w której nie powinno zabraknąć prawdziwego fana czekolady. Przez cały dzień łodzianie upolują tu słodkie nagrody
i będą mogli się wybrać w wirtualną podróż po fabryce czekolady, a dla dzieci
w mobilnej strefie prowadzone będą animacje i edukacyjne zabawy, w których główną rolę grać będzie czekolada. Strefa będzie czynna w sobotę i w niedzielę między 11:00 a 19:00.

Baśniowy Pasaż Róży – ul. Piotrkowska 3
Uwielbiany przez dzieci cykl bajkowych przedstawień w przestrzeni Pasażu Róży
w ramach Urodzin Łodzi odbędzie się wyjątkowo w sobotę i niedzielę. Plenerowy spektakl rozpocznie się o godz. 12.00 w podwórku przy Piotrkowskiej 3,
a w przypadku złej pogody, wydarzenie przeniesione zostanie do budynku AOIA, ul. Zachodniej 54/56 (tuż obok Pasażu Róży). Po bajce dzieci będą mogły wziąć
w animacjach i poznać postacie z przedstawienia. W programie:

27 lipca „Wielka draka w Prosiaczkowie, czyli niebezpieczne zabawy”
Spektakl angażuje dzieci do aktywnego uczestnictwa i pomocy w rozwiązywaniu problemów bajkowych postaci, które będą postawione w niebezpiecznych sytuacjach. Motyw znanej bajki „Trzy Prosiaczki” i liczne melodyjne piosenki będą pretekstem do pokazania małym widzom w przystępny i zabawny sposób jak reagować na różne zagrożenia, np. w kontakcie z niebezpiecznymi przedmiotami czy spotkanie z nieznajomym. W spektaklu podkreślona zostanie waga pracy takich służb jak: policja, straż pożarna, pogotowie. Przedstawienie uczy najmłodszych szacunku dla wszystkich służb niosących pomoc mieszkańcom naszego miasta oraz korzystania w sposób odpowiedzialny z numerów alarmowych.

28 lipca „Urodziny Baby Jagi”
Baba Jaga obchodzi urodziny i z tej okazji organizuje przyjęcie. Niestety Lis przechera, negatywna postać, kradnie panu Bajarzowi magiczny worek z bajkami. Jest to przyczyną ogromnego zmieszania i pojawienia się w bajkowym lesie wielu postaci z różnych bajek, które wybierają się z prezentami na urodzinowy bal do Baby Jagi. Czy prezenty dotrą do Baby Jagi? Czy Lis Przechera zostanie ukarany? To pytania, ale i zadania dla małych widzów, którzy przez zabawę uczyć się będą postaw związanych min. z zagadnieniami ekologii i higieny osobistej. W spektaklu wykorzystano plan żywy (aktorski), a jako dodatkową atrakcję, wprowadzono krótkie scenki estradowe z użyciem lalek teatralnych (marionetki, mupety).

 

INNE ATRAKCJE

 

Alfabet Lodzermenscha. Rodzinna gra miejska.

Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Hol Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. Wejście od ul. Zachodniej.
Opis wydarzenia:

Jeszcze stosunkowo do niedawna większość mieszkańców Łodzi stanowili pracownicy włókienniczych fabryk czy zakładów rzemieślniczych, a słownictwo związane z ich miejscem pracy wypełniało uliczne i domowe rozmowy. Dziś jednak rzadko możemy usłyszeć te charakterystyczne nazwy i terminy. Podczas gry miejskiej przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji obchodów Urodzin Łodzi uczestnicy będą mogli odkryć na nowo zapomniane nazwy i poznać historię łódzkiego przemysłu oraz ludzi, którzy go tworzyli.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Lodzermenscha przemysłowy język postępu” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu “Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Forma udziału: Rodzinna gra miejska rozpoczyna się w holu głównym Muzeum Miasta Łodzi, przy ul. Ogrodowej 15. (wejście od ul. Zachodniej). Nie obowiązują na nią zapisy, jest realizowana w trybie ciągłym przez trzy dni obchodów Urodzin Łodzi. Ostatnie karty gry będą wydawane do godz. 16:30 w niedzielę (28 lipca) i tego też dnia, do godz. 18:00 będą przyjmowane.
Rodzaj atrakcji: Inne
Ważne informacje organizacyjne:

Nie obowiązują na nią zapisy, jest realizowana w trybie ciągłym przez trzy dni obchodów Urodzin Łodzi. Ostatnie karty gry będą wydawane do godz. 16:30 w niedzielę (28 lipca) i tego też dnia, do godz. 18:00 będą przyjmowane.

Uwaga! W dniach 26 – 28 lipca 2019 roku (piątek – sobota – niedziela) dla wszystkich Gości wstęp do Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Izraela Poznańskiego i Muzeum Kanału „Dętka”) – w cenie 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).

Muzeum będzie czynne w godzinach: 12:00 – 18:00
Wejście od ul. Zachodniej.
O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego.

Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta. Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne.

Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Atrakcje urodzinowe WDK Dom Kultury “Ariadna”.

Instytucja/organizator: Widzewskie Domy Kultury
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 26.07.2019 r. (piątek) 10:00 – 18:00 – pokaz multimedialny zdjęć autorstwa Oli Wysokińskiej. 10:00 oraz 12:30 – wycieczka z przewodnikiem, historyczne miejsce – teren Fabryki Nici Ariadna, ul. Niciarniana 6/9. 27.07.2018 r. (sobota) 17:00 –21:00 potańcówka dla mieszkańców.
Miejsce/zbiórka: WDK Dom Kultury „Ariadna” Łódź, ul. Niciarniana 1/3.
Opis wydarzenia:
Inauguracja obchodów będzie miała miejsce w piątek o godz. 10:00 pokazem multimedialnym zdjęć z miejsc szczególnych w mieście… Tego samego dnia uczestnicy zobaczą obiekt fabryczny z końca XIX wieku, obecnie Fabrykę Nici Ariadna. Poznają jej 127 letnią historię. – miejsce ul. Niciarniana 6/9. W sobotnie popołudnie w Domu Kultury Ariadna , ul. Niciarniana 1/3, odbędzie się potańcówka dla mieszkańców. Pokaz multimedialny – będzie można obejrzeć zestaw fotografii skupiających się na wizerunkach łodzian, wykonanych w ciągu ostatnich kilku lat. Zdjęcia te powstały w spontaniczny sposób podczas spacerów autorki po ulicach i podwórkach Łodzi, szczególnie tych cieszących się powszechnie nie najlepszą sławą. Autorka zdjęć Ola Wysokińska ukończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie jest doktorantką w Katedrze Socjologii Sztuki i Edukacji. Fotografią zajmuje się od 2013 roku. Jej ulubionymi tematami są człowiek i miasto. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, uwieczniając życie łódzkich ulic oraz zwiedzając opuszczone budynki.
Forma udziału: Zapisy na wycieczkę pod numerem tel. 510 – 313 310 lub na adres mailowy: ariadna@wdk.pl
Rodzaj atrakcji: Pikniki, Wycieczki, Inne
O instytucji:
Dom Kultury „Ariadna”, jest miejscem ściśle związanym z historią i dziedzictwem kulturowym Łodzi. W 1897 roku powstało we wsi Widzew koło Łodzi Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici. W tym momencie rozpoczyna się również historia budynku Domu Kultury „Ariadna”, który od samego początku pełnił istotną rolę w życiu lokalnej społeczności i był związany z historią Łódzkiej Fabryki Nici Korzystając z okazji jaka są urodziny naszego miasta chcemy przybliżyć mieszkańcom ten niezwykle ciekawy fragment historii XIX wiecznej Łodzi.
Dla kogo: Dla wszystkich
Bądź aktorem! Urodzinowe warsztaty Teatru Powszechnego

Instytucja/organizator: Teatr Powszechny w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 10.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21. Miejsce zbiórki podane zostanie w trakcie zapisów.
Opis wydarzenia:
Niespodzianka urodzinowa czeka wielbicieli popularnej łódzkiej sceny – Teatru Powszechnego. Wraz z aktorami mieszkańcy Łodzi, pasjonujący się teatrem poznają kulisy teatru dosłownie i w przenośni. Teatr zaprasza na warsztaty teatralne, obejmujące elementarne zadania aktorskie, połączone ze zwiedzaniem kulisów Teatru Powszechnego w Łodzi. Prowadzone będą przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi.
Forma udziału: Na warsztaty należy zapisać się do czwartku 25 lipca do godziny 12:00 w kasie Teatru. Warsztaty będą się rozpoczynać o ustalonych godzinach – pierwsze rozpoczną się o godzinie 10:00. w turach co 2h. Szczegóły i miejsce zbiórki podawane będą w trakcie zapisów.
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:
Uczestnicy warsztatów będą proszeni o symboliczną opłatę ok. 12 groszy z uwagi na VAT.
O instytucji:
Teatr Powszechny w Łodzi współcześnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych teatrów dramatycznych w Polsce – w sezonie dwie sceny przy Legionów 21 w Łodzi odwiedza średnio ponad 130 tysięcy osób. Dyrektorem Teatru jest Ewa Pilawska, dzięki której Teatr zyskał określone logo artystyczne. Jednymi z jej najważniejszych autorskich projektów, które stały się flagowymi inicjatywami Teatru są: ● Polskie Centrum Komedii i konkurs na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”; z Polskim Centrum Komedii współpracują ważni współcześni twórcy, m.in. Juliusz Machulski, Krystyna Meissner, Radosław Paczocha; ● Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najważniejszych najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce; ● działający od 2005 roku jedyny w Europie Teatr dla niewidomych i słabo widzących, w ramach którego zrealizowane zostały już 63 premiery. Teatr Powszechny w Łodzi jest „Teatrem blisko ludzi”, tzn. działa z pełną świadomością kontekstu miejsca i kontekstu społecznego. Realizuje szereg inicjatyw społecznych – między innymi specjalne prezentacje spektakli dla osób bezrobotnych i emerytów, na które widzowie ci mogą kupić bilety na spektakl w specjalnej cenie. Teatr współpracuje również z ośrodkiem MONAR, którego podopieczni biorą udział w organizowanych przez Teatr warsztatach kończących się prezentacją spektaklu na Małej Scenie. Powszechny prowadzi szereg lekcji teatralnych, warsztatów oraz projektów edukacyjnych, m.in. cykl edukacyjny „Dziecko w sytuacji”, na który składają się spektakle i warsztaty.
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla seniorów, Dla młodzieży
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za złotówkę!

Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Piątek, 12.00-19.00 Sobota, 12.00-19.00 Niedziela, 9.00-17.00
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Podczas urodzin Łodzi bilety do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi kosztować będą 1 zł.
Forma udziału: Bilet w cenie 1 zł.
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea, Inne
O instytucji:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej sztukę tkaniny.

Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Fabryka Muchołapek – ze sceny na ekran

Instytucja/organizator: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 19.00-20.40
Miejsce/zbiórka: Teatr Nowy w Łodzi, ul. Więckowskiego 15
Opis wydarzenia:

Fabryka muchołapek to dokonana przez Andrzeja Barta teatralna adaptacja jego słynnej powieści pod tym samym tytułem. Widowisko opowiada o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku.

Widzowie Teatru Nowego wezmą udział w procesie nad Przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim. Procesie, który nigdy się nie odbył.

Przeszłość powraca, by pomóc zrozumieć naszą teraźniejszość, a miłość po raz kolejny próbuje przezwyciężyć nieuniknione. Nadzwyczajna rozprawa, tajemniczy sędzia, demoniczny prokurator, niedoświadczony lecz pełen zapału adwokat oraz wyjątkowi świadkowie, którzy przybyli z zaświatów, by opowiedzieć o tym, co się stało.
Forma udziału: Wstęp wolny. Liczba miejsc na widowni 380.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Ważne informacje organizacyjne:

Wstęp wolny. Liczba miejsc na widowni 380.
O instytucji:

Teatr Nowy w Łodzi powstał w 1949 roku jako teatr politycznie zaangażowany i programowo współczesny.

Wyłonił się, z pracującej nad metodą Stanisławskiego, Grupy Młodych Aktorów, do której należeli m.in.: Kazimierz Dejmek, Janusz Warmiński, Danuta Mancewicz, Barbara Rachwalska, Janusz Kłosiński, Wojciech Pilarski.

Teatr, który w myśl zasady pracy kolektywnej, działał podzbiorowym kierownictwem, zainaugurował swoją działalność przedstawieniem sztuki Vaška Kani Brygada szlifierza Karhana (reżyseria zespołowa pod kierunkiem Jerzego Merunowicza, 1949).

Niedługo później wyrósł na teatr pokoleniowy, a jego oblicze nierozerwalnie związane było z inscenizatorem, a potem dyrektorem tej sceny – Kazimierzem Dejmkiem. W 2019 r. Teatr Nowy obchodzi jubileusz 70-lecia swojego istnienia.
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla młodzieży
Fotoday i wycieczki w Zajezdni Chocianowice.

Instytucja/organizator: MPK
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Wycieczki co godzinę: 11.00, 12.00, 13.00
Miejsce/zbiórka: Zajezdnia Chocianowice, ul. Pabianicka 217.
Opis wydarzenia:
Fotoday i zwiedzanie Zajezdni Chocianowice.
Forma udziału: Zapisy pod adresem: 120lat@mpk.lodz.pl Maksymalnie 40 osób w grupie.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Inne
O instytucji:
Zajezdnia tramwajowa Chocianowice przy ul. Pabianickiej 217 (d. ul. Staszica) funkcjonuje nieprzerwanie od 1901 r. W okresie zaboru rosyjskiego Łódź była pierwszym miastem, które posiadało publiczny transport szynowy. Powstał on za sprawą Konsorcjum Kolei Elektrycznej Łódzkiej, na którego czele stał Juliusz Kunitzer. Pierwsze tramwaje wyruszyły na trasę 23 grudnia 1898 r. z zajezdni przy ul. Tramwajowej. Po sukcesie tego przedsięwzięcia postanowiono połączyć szynami Łódź z Pabianicami i Zgierzem. Na mocy zezwolenia z dnia 6 stycznia 1899 r. podpisanego przez cara Mikołaja II dwa Konsorcja: “Łódzko-Zgierski” i ” Łódzko-Pabianickie Elektryczne Wąskotorowe Koleje Podjazdowe” pod przewodnictwem Juliusza Kunitzera, otrzymały zgodę na budowę dwóch linii (budowy przeprowadziła firma AEG). Po dwóch latach prac, dokładnie 17 stycznia 1901 r. oddano do użytku połączenie do Pabianic, a dwa dni później do Zgierza i tym samym rozpoczęła działalność zajezdnia Chocianowice. Na początku jej zaplecze techniczne nie było wielkie, posiadała czterotorową halę oraz własną elektrownię (zasilała ona linię do Pabianic). Przez lata hala była rozbudowywana i modernizowana. W 1972 r. przy zajezdni zbudowano pętlę tramwajową, która obecnie po zmianie infrastruktury pełni funkcję placu postojowego. Do dnia dzisiejszego zachowały się ceglane budynki dawnej elektrowni oraz wieża do schładzania wody. Nie ujrzymy niestety już wysokiego komina kotłowni. W grudniu 1973 r. na terenie zajezdni, w jubileusz 75-lecia powstania komunikacji miejskiej w Łodzi odsłonięto uroczyście pomnik “Pamięci Tramwajarzy Łódzkich 1939 – 1945”. Zajezdnia niebawem zostanie gruntownie zmodernizowana i przystosowana do obsługi tramwajów niskopodwoziowych dlatego jest to ostatnia szansa, aby zobaczyć ją w obecnym stanie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Galeria Willa zaprasza na spacer z przewodnikiem oraz oprowadzania.

Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Godz. 12.00: oprowadzanie kuratorskie po wystawie, godz. 13.30: spacer śladami Brunona Schulza, godz. 14.30: oprowadzanie po Galerii Willa.
Miejsce/zbiórka: Galeria Willa ul. Wólczańska 31, Łódź.
Opis wydarzenia:
1. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)” ze Zbigniewem Milczarkiem i Włodzimierzem Rudnickim; 2. 13.30 – spacer śladami Brunona Schulza po Łodzi z przewodnikami Zbigniewem Milczarkiem i Włodzimierzem Rudnickim; 3. 14.30 – oprowadzanie po Galerii Willa – zwiedzanie obiektu (Małgorzata Dzięgielewska).
Forma udziału: Bez zapisów, bilet wstępu 1 PLN/osoba.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki, Wystawy i muzea
Ważne informacje organizacyjne:
Zbiórki na oprowadzania po wystawie i obiekcie w holu głównym, zbiórka na spacer przed Galerią Willa; możliwość robienia zdjęć w obiekcie tylko do celów prywatnych. Niezależnie od wycieczek: zwiedzanie wystawy „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)” i budynku Galerii Willa: w godzinach otwarcia Galerii Willa – 11.00-17.00.
O instytucji:
Galeria Willa – kameralny dom mieszkalny wzniesiony dla rodziny Kindermannów w latach 1902-1903 wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera w stylu secesji. Obiekt ma nieregularną, oryginalnie ukształtowaną bryłę na rzucie wielokąta, ścianą północną przylega do sąsiedniej kamienicy, a od wschodu do ulicy Wólczańskiej, wieńczy go fantazyjnie łamany dach z kroksztynami. Z oryginalnego wyposażenia wnętrz zachowała się rzeźbiona stolarka drzwiowa, okienna oraz schody w holu głównym, dekoracyjne sztukaterie sufitów w salach na parterze i pierwszym piętrze ze stylizowanymi motywami roślinnymi, unikatowy zespół witraży na półpiętrze holu głównego oraz w saloniku muzycznym – najprawdopodobniej sprowadzonych z warsztatu Richarda Schleina z Zittau oraz malowidło ścienne nieznanego autora w saloniku muzycznym na parterze. Jednym wnętrzem z zachowanymi meblami wpisanymi w mahoniową boazerię oraz marmurowym kominkiem jest gabinet pierwszego właściciela obiektu, Leopolda Rudolfa Kindermanna. Na uwagę zasługują też płaskorzeźbione dekoracje reliefowe na fasadach zewnętrznych z motywami roślin i zwierząt oraz baśniowymi – odwołujące się do cykliczności i bujności świata natury. Od 1975 roku w budynku mieści się Galeria Sztuki, od 1993 roku pod nazwą Galeria Willa – jeden z oddziałów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – w której odbywają się wystawy sztuki współczesnej, koncerty, warsztaty, prelekcje oraz Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (od 1979 roku).
Dla kogo: Dla wszystkich
Gotuj razem z BSH – warsztaty kulinarne.

Instytucja/organizator: BSH
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: Warsztaty będą się odbywały w dwóch grupach, każda po 15 osób. Pierwsza grupa rozpoczyna warsztaty o godz. 14:30, druga o godz. 17:30.
Miejsce/zbiórka: OFF Piotrkowska, budynek 6, piętro 1, Piotrkowska 138/140, Łódź
Opis wydarzenia:

Warsztaty kulinarne, prowadzone przez znanego i cenionego szefa kuchni Roberta Wojnarowskiego.Organizatorem atrakcji jest znany łódzki inwestor, firma BSH.

UWAGA. WAŻNY KOMUNIKAT: wszystkie miejsca na warsztaty Gotuj razem z BSH zostały już zarezerwowane. Przyjmowane są obecnie zapisy na listę rezerwową.

Uczestnicy, pod okiem szefa kuchni, wspólnie przygotują a następnie skonsumują następujące dania:
1. Tatar z tuńczyka /shimeji/ majonez kolendrowy / infuzowany ananas
2. Ravioli z szałwią /pierś z kaczki / skorzonera / sos imbirowy / żel jabłkowy
3. Puding sernikowy /masło cytrynowe /lody z wędzoną czekoladą tonka beans / ciastko cygaretkowe /segment grejpfrutowy
Forma udziału: Zapisy odbywają się w kolejności zgłaszania pod adresem: e-mail marta.kujawa@bshg.com
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:

Zapisy odbywają się w kolejności zgłaszania pod adresem e-mail marta.kujawa@bshg.com Zapisy prowadzone są do dwóch grup, każda po 15 osób. Łącznie w warsztatach może wziąć udział 30 osób.

UWAGA. WAŻNY KOMUNIKAT: wszystkie miejsca na warsztaty Gotuj razem z BSH zostały już zarezerwowane. Przyjmowane są obecnie zapisy na listę rezerwową.

Regulamin:

1. W warsztatach jednorazowo może wziąć udział 15 osób (słownie: piętnaście).

2. Warsztaty są bezpłatne

3. Aby zapisać się na warsztaty należy wysłać maila wpisując w temacie: warsztaty 26.07.2019 oraz wskazać wybraną godzinę rozpoczęcia (14:30 lub 17:30), a w treści maila należy podać swoje imię i nazwisko oraz wiek.

4. W warsztatach mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie.

5. W warsztatach nie mogą wziąć udziału pracownicy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

6. Każdy uczestnik może wziąć udział tylko w jednych warsztatach.

7. Zgłoszenia należy wysyłać na adres marta.kujawa@bshg.com; obowiązuje kolejność zgłoszeń.

8. W przypadku rezygnacji prosimy o informację, aby móc udostępnić miejsce innym zainteresowanym. 9. Dane osobowe nie będą przetwarzane w żadnym innym celu niż przyjęcie zgłoszenia do udziału w warsztatach gotowania w dniu 26.07.2019 r. Administratorem danych osobowych jest BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. (BSH); szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych przez BSH są dostępne na stronie: http://www.bshdaneosobowe.pl/.”
O instytucji:

Dla kogo: Dla dorosłych
Gra miejska – spacer mu muzeum.

Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 13.00
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282, parter budynku D
Opis wydarzenia:

Quest rodzinny po muzeum będący połączeniem ścieżki edukacyjnej i gry terenowej skupiający się wokół zagadnień historii Łodzi włókienniczej.
Forma udziału: Wydarzenie biletowane, cena 5 zł. Zapisy pod adresem: promocja@cmwl.pl, od 19.07.2019 r. Zespoły 2-4 osobowe. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki, Inne
Ważne informacje organizacyjne:

O instytucji:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej sztukę tkaniny.

Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Historia na ekranie. Maraton krótkich filmów o Łodzi.
Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Sala edukacyjna Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. Wejście od ul. Zachodniej).
Opis wydarzenia:

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmów produkcji Muzeum Miasta Łodzi. W programie:

„Niezliczone trzyszczą źródła” (15’)

„Bogactwo Łodzi” (18’)

„Zaginiony kwartał Łodzi” (16’)

„Wokół Wielkiej Łodzi”

„Ocalić od zapomnienia”(historia łódzkiego sportu do 1939 roku)
Forma udziału: W ramach biletu wstępu do muzeum.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Ważne informacje organizacyjne:

Projekcje filmów będą odbywały się w zapętleniu przez cały czas otwarcia Muzeum w trakcie obchodów Urodzin Łodzi (czyli od 12:00 do 18:00).

Uwaga! W dniach 26 – 28 lipca 2019 roku (piątek – sobota – niedziela) dla wszystkich Gości wstęp do Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Izraela Poznańskiego i Muzeum Kanału „Dętka”) – w cenie 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).

Muzeum będzie czynne w godzinach: 12:00 – 18:00.

Wejście od ul. Zachodniej.
O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego.

Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta.

Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Hotel z historią – zwiedzanie zrewitalizowanych apartamentów.

Instytucja/organizator: Good Time – Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 5 oprowadzań na zapisy. Piątek, 26 lipca, oprowadzanie o godz. 17.00. Sobota, 27 lipca, o godz. 12.00 i 14.00. Niedziela, 28 lipca, o godz. 12.00 i 14.00.
Miejsce/zbiórka: Piotrkowska 120, recepcja w podwórzu.
Opis wydarzenia:

Tematyczne oprowadzanie po obiekcie Good Time, zrewitalizowanym obiekcie historycznym przy ul. Piotrkowskiej, pod hasłem „Jak powstała XIX wieczna zabudowa ul. Piotrkowskiej”. Poznaj historię posesji według projektu Gustawa Landau Gutentegera, dziś popularny hotel przyciągający urokiem czerwonej cegły. Podczas wycieczek dowiemy się też więcej o historii podwórza, które zawsze tętniło życiem i różnorodnością usług – mieściły się tu liczne zakłady fabryczne i wytwórcze.

Dodatkową atrakcją będą zabawy podwórkowe i planszowe „sprzed ery smartfonów” dla małych i dużych, a w weekend restauracja hotelowa, w porze lunchu serwować będzie menu, oparte o XIX-wieczną łódzką kuchnię.

Lunch będzie rozpoczynał się o wyznaczonych w formatce godzinach (sb i nd – 13:00 oraz 15:00) i będzie miał charakter wolny (nie wymaga zapisów), ale płatny 12 zł od osoby. Osoby biorące udział w oprowadzaniach (na zapisy) skończą wycieczkę w takim terminie aby mogły skorzystać z lunchu w cenie “urodzinowej” – 12 zł. Jedynym ograniczeniem ilości chętnych na lunch jest pojemność sali restauracyjnej.

Forma udziału: Zapisy na wycieczki. Na lunch nie ma zapisów.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Zapisy do grup, maksymalnie do 20 osób w Recepcji Hotelu, czynnej 24h na dobę, pod tel.: 503 085 000 oraz (42) 207 32 32 mail: lub mailem recepcja@good-time.com.pl

W mailu prosimy podać preferowany termin (godzinę) spaceru.

Lunch w cenie 12 zł od osoby, nie obowiązują zapisy.
O instytucji:

Good Time – Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy, mieszczący się w kamienicy zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku przez jednego z czołowych architektów miasta, Gustawa Landau Gutentegera.

Podwórko posesji mieści obecnie 2 hotele, 3 restauracje, salon gier oraz SPA, ma więc wielu mieszkańców i właścicieli, podobnie jak za czasów powstania. W przeszłości także mieściło się tu wiele różnorodnych placówek, od zakładu produkcji szyldów po skład żelaza. Obecnie, obiekt zaadaptowany jest do przyjmowania Gości i zawiera wyjątkowe połączenie starych łódzkich wnętrz i nowoczesnego wykończenia.
Dla kogo: Dla wszystkich
Jak działa Grupowa Oczyszczalnia Ścieków?

Instytucja/organizator: Grupowa Oczyszczalnia Ścieków
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 26, 27 i 29 lipca godziny wycieczek: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.
Miejsce/zbiórka: Przy portierni Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi ul. Sanitariuszek 70/72.
Opis wydarzenia:
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej jest jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce.
Forma udziału: Bez zapisów
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Wejście tylko w wyznaczonych godzinach 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Czas trwania wycieczki ok.1,5 godz. Osoby poniżej 15 roku życia pod opieką osoby dorosłej, możliwości robienia zdjęć.
O instytucji:
Podstawowy teren oczyszczalni położony jest na prawym brzegu rzeki Ner, w zachodniej części Łodzi, na styku granic gmin: Łódź, Pabianice i Konstantynów. Oczyszczalnia wraz z terenami obiektów z nią związanych oraz strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha, w tym część podstawowa 41,3 ha. GOŚ-Łódź oczyszcza ścieki z terenu Łodzi oraz ścieki dopływające od mieszkańców Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego, gmin Nowosolna i Ksawerów. W oczyszczalni wykorzystywany jest system biologicznego oczyszczania ścieków MUCT. Dzięki temu parametry ścieków na ujściu do rzeki Ner spełniają wszystkie wymogi norm europejskich. Skutecznie redukowane są zwłaszcza najbardziej szkodliwe związki biogenne (tj. azot i fosfor). Spółka prowadzi zaawansowaną gospodarkę osadową. Wytworzony w procesie oczyszczalnia ścieków osad ulega fermentacji i pozwala na uzyskanie biogazu. Powstały biogaz jest wykorzystywany do produkcji prądu elektrycznego i energii cieplnej.
Dla kogo: Dla wszystkich
Jak woda staje się czysta? Wycieczki do Stacji Uzdatniania Wody w Kalinku.
Instytucja/organizator: Łódzka Spółka Infrastrukturalna
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Wycieczki w dwóch turach – godz. 10.00 i 12.00
Miejsce/zbiórka: Kalinko 32, Tuszyn
Opis wydarzenia:

Wyjątkowa okazja zapoznania się z funkcjonowaniem Stacji Uzdatniania Wody i jej roli w zaopatrzeniu Łodzi w wodę.
Forma udziału: Zapisy pod adresem g.olechnowicz@lsi.net.pl
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Każda z 2 grup to 30 osób. Obowiązywać będą wcześniejsze zapisy pod adresem g.olechnowicz@lsi.net.pl do 25 lipca, do godz. 12.00. Wymagane podanie nazwiska i imienia oraz numer PESEL. Dojazd do Stacji we własnym zakresie. W wycieczce uczestniczyć mogą osoby, które ukończyły 16 lat. Ze względu na szczególny charakter obiektu, należy mieć przy sobie dowód osobisty, legitymację szkolną lub studencką. Obowiązuje obuwie sportowe. Wymagane będzie ścisłe przestrzeganie zaleceń organizatora dotyczących BHP i zasad poruszania się po obiekcie.
O instytucji:

Obiekt strategiczny, będący elementem Wydziału Produkcji Wody “Sulejów”. Zaopatruje w wodę część Łodzi. Gwarantuje wysoką jakość i czystość przesyłanej wody. Czystość chemiczna wody podawanej przez Wodociąg Sulejowski i uzdatnianej w Stacji Kalinko, jest jedną z najpilniej strzeżonych spośród wszystkich systemów wodociągowych w Polsce. Na jej straży stoją trzy zastępy małż (każdy po 8 osobników).
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla seniorów, Dla młodzieży
Jedyny taki, “steampunkowy” zegar. Wejście na wieżę kościoła św. Mateusza.

Instytucja/organizator: Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.30. Po mszy świętej. Kościół mieści się przy ul. Piotrkowskiej 279/283.
Miejsce/zbiórka: Wejście na zapisy. Informacja o miejscu zbiórki podczas zapisów.
Opis wydarzenia:
Kościół Ewangelicko – Augsburski św. Mateusza to jeszcze jeden z symboli wielokulturowej Łodzi. Ciekawość budzi wieża z której rozciąga się niezwykły widok, zwłaszcza na południową część miasta, a największą osobliwością tego, na co dzień niedostępnego miejsca jest starodawny mechanizm poruszający wieżowymi zegarami – przywodzący na myśl estetykę steampunkową.
Forma udziału: Grupa ograniczona do 15 osób. Zapisy od 8 lipca pod adresem kancelaria@luteranie.pl. Limit miejsc wyczerpany. Zapisy zakończone.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Z uwagi na wyzwanie wejścia na wieżę zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie. Limit miejsc wyczerpany. Zapisy zakończone.
O instytucji:
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi przynależy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (czyli luterańskiego) w RP. Kościół luterański powstał jako konsekwencja wystąpienia ks. Marcina Lutra (1483-1546), kiedy to 31 października 1517 r. w Wittenberdze, na drzwiach kościoła zamkowego przybił 95 tez nawołujących do odnowy Kościoła Powszechnego w duchu Ewangelii. Swoim wystąpieniem Marcin Luter rozpoczął wielką dysputę na temat Kościoła, zapoczątkowując okres zwany Reformacją. Kościół Ewangelicko-Augsburski należy do światowej rodziny Kościołów chrześcijańskich powstałych na jej gruncie i jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej.
Dla kogo: Dla dorosłych
Kampus Politechniki Łódzkiej i Zatoka Sportu z przewodnikiem.

Instytucja/organizator: Politechnika Łódzka
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Odbędą się 3 wycieczki o godz. 10:00, 11:30 oraz 13:00
Miejsce/zbiórka: parking na Kapusie B przy ul. Wólczańskiej 223
Opis wydarzenia:
Kampus B to wyjątkowy teren, na którym sąsiadują ze sobą zabytkowe wille i zrewitalizowane fabryki łódzkich fabrykantów z nowoczesnymi obiektami dydaktycznymi i badawczymi Politechniki Łódzkiej. Uczestnicy wycieczki będą mieli okazję zobaczyć architektoniczne perełki Łodzi m.in. willę i dom mieszkalny F.W. Schweikerta, zrewitalizowane budynki pofabryczne, w których mieszczą się dziś biblioteka i wydziały, a także Centrum Technologii Informatycznych (organizatorzy nie przewidują wejścia do wnętrz budynków). Ostatnim punktem spaceru będzie możliwość zwiedzenia Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Uwaga! Dodatkowa atrakcja! Niezależnie od wycieczek przez cały weekend urodzinowy mieszkańcy Łodzi będą mogli korzystać z wodnego toru przeszkód w Zatoce Sportu – w cenie normalnego biletu. Dzieci do lat 16.00 mogą kupić bilet w urodzinowej cenie 8 zł!
Forma udziału: Wycieczki otwarte, bez zapisów. W przypadku wejścia do ACSD “Zatoka Sportu” obowiązuje limit uczestników do 30 osób.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
O instytucji:
PŁ jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Posiada prawie 75-letnią tradycję i doświadczenie w kształceniu inżynierów. Ponad 120-tysięczna liczba świetnie wykształconych absolwentów, to efekt pracy kilku pokoleń dobrze przygotowanej kadry: dydaktycznej, naukowo-technicznej oraz sprawnego zaplecza administracyjnegoj uczelni. W 2017 roku oddano do użytku nowoczesny obiekt – Łódzkie Centrum Sportowo-Dydaktyczne – Kampus PŁ “Zatoka Sportu”, który ma jedyną w regionie 50-metrową pływalnię olimpijską o powierzchni 1282 m kw., basen 30-metrowy o powierzchni 750 m kw., umożliwiający prowadzenie zajęć dydaktycznych, a także rozgrywanie zawodów w skokach do wody, w pływaniu synchronicznym oraz w piłkę wodną. Podnoszone dno umożliwia naukę pływania i rehabilitację. W 2018 roku w „Zatoce Sportu” została oddana do użytku wielofunkcyjna sala do gier zespołowych oraz sale do sportów walki, squasha, fitnessu, ćwiczeń siłowych, a także ścianka wspinaczkowa.
Dla kogo: Dla wszystkich
Kiermasz staroci na Księżym Młynie

Instytucja/organizator: Księży Młyn
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12.00-16.00
Miejsce/zbiórka: Księży Młyn/Koci Szlak
Opis wydarzenia:

Niewielkie meble, stare książki, monety, szkło i porcelana, obrazy i biżuteria oraz wszelkiego rodzaju bibeloty – to wszystko będzie można obejrzeć i nabyć podczas Targu Staroci na Księżym Młynie. Zapraszamy tym serdeczniej, że stare budynki z czerwonej cegły i zabytkowa przestrzeń – to doskonałe warunki dla spotkania miłośników staroci, rzeczy dawnych i bardzo dawnych. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W ramach pikniku w dniu 28 lipca odbędzie się ponadto zwiedzanie opuszczonej famuły oraz akcja artystyczna Pociąg Performatywny
Rodzaj atrakcji: Pikniki
O instytucji:

Kiermasze na Księżym Młynie mają już swoją tradycję – z uwagi na sąsiedztwo okolicznych pracowni artystycznych. W urokliwej alejce Koci Szlak znaleźć można rękodzieło, hafty, zabawki, starocie i wiele artystycznych osobliwości.
Dla kogo: Dla wszystkich
Kino Samochodowe na parkingu Atlas Areny.

Instytucja/organizator: Atlas Arena
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 21.00
Miejsce/zbiórka: Parking Atlas Areny brama nr 4 (al. Bandurskiego 7).
Opis wydarzenia:
Moda na plenerowe pokazy filmowe nie maleje. Widać to zwłaszcza w Łodzi. Atlas Arena wykorzystując swój atut – największy parking w centrum Łodzi i nawiązując do filmowej tradycji miasta, zaprasza wszystkich chętnych na Kino Samochodowe. Przypomina tym samym niesamowicie popularny w latach 50. i 60. XX wieku sposób oglądania filmów. Ogromny ekran, kilkadziesiąt samochodów, filmowe hity i foodtrucki to wszystko będzie można spotkać – 26 lipca na parkingu Atlas Areny.
Forma udziału: Impreza otwarta dla wszystkich.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Dla kogo: Dla wszystkich
Koncert w ramach festiwalu Geyer Music Factory 2019, Monika Kuszyńska

Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 21.00
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Koncert w ramach festiwalu Geyer Music Factory 2019, Monika Kuszyńska Podczas Geyer Music Factory 2019 Monika Kuszyńska zaprosi na sesję muzykoterapii. Artystka przeniesie publiczność w świat subtelnych dźwięków i rozważań nad tym, co w życiu ważne. Zaśpiewa piosenki ze swojego solowe albumu „Ocalona” oraz kilka utworów premierowych.

Dodatkowo przed koncertem oprowadzanie dla posiadaczy biletu na koncert. Oprowadzanie odbędzie się o godz. 20.00 i obejmie wystawy „100 flag na 100-lecie praw wyborczych Polek” oraz „Instalacje Masquemask autorstwa Jaime Hayona”.

Na oprowadzanie obowiązują zapisy, pod tel.: 42 683 26 84 w. 204. Oferta dostępna dla 30 osób.
Forma udziału: Koncerty biletowane, miejsce “siedzące” 25 zł, “miejsce stojące” 20 zł. Bilety dostępne w kasie muzeum (w godzinach pracy muzeum) oraz za pośrednictwem strony internetowej www.bilety.cmwl.pl Dodatkowo przed koncertem oprowadzanie dla posiadaczy biletu na koncert. Oprowadzanie odbędzie się o godz. 20.00 i obejmie wystawy „100 flag na 100-lecie praw wyborczych Polek” oraz „Instalacje Masquemask autorstwa Jaime Hayona”. Na oprowadzanie obowiązują zapisy, pod tel.: 42 683 26 84 w. 204. Oferta dostępna dla 30 osób.
Rodzaj atrakcji: Inne
O instytucji:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej sztukę tkaniny.

Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla wszystkich
Księży Młyn historycznie. Niedzielne spacery po imperium Scheiblerów.

Instytucja/organizator: Księży Młyn
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.00,12.00,13.00,14.00,15.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Turysty Księży Młyn, ul. Księży Młyn 12
Opis wydarzenia:

Księży młyn to nie tylko rewitalizowane famuły. To ogromna historia fabrycznego imperium rodziny Scheiblerów.

O powstaniu osiedla robotników, jego użyteczności, przeznaczeniu i roli w historii fabrycznej Łodzi opowie przewodniczka, działającego od kilku lat na Księżym Młynie Centrum Turysty KM. Spacery rozpoczną się przy siedzibie Centrum pod numerem 12, a zakończą przy jednej z ostatnich rewitalizowanych właśnie kamienic przy ul. Księży Młyn 8.
Forma udziału: Bez zapisów. Wydarzenie otwarte, bezpłatne, czas trwania ok 1 godzina,
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Wydarzenie otwarte, bezpłatne, czas trwania ok 1 godzina (bez ograniczeń co do ilości uczestników).
O instytucji:

Założone przez niemieckiego fabrykanta Karola Scheiblera osiedle zapewniało podstawowe warunki bytowania zatrudnionym w pobliskiej przędzalni robotnikom.

Oprócz fabryki i domów (famuł) na miejscu była szkoła, sklepy (konsumy), w pobliżu kościół i dwa szpitale. Obecnie osiedle przechodzi proces rewitalizacji.

Remontowane są poszczególne obiekty, powstały tu pracownie artystów, lokale gastronomiczne, a turyści mogą zakupić łódzkie pamiątki w Centrum Turysty Księży Młyn.
Dla kogo: Dla wszystkich
Księży Młyn pięknieje. Wycieczki po rewitalizowanych obiektach.

Instytucja/organizator: Księży Młyn
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Wycieczki co pół godziny, w sobotę między 12.00-16.00.
Miejsce/zbiórka: ul. Księży Młyn 8
Opis wydarzenia:

Kolejne budynki odzyskują blask w ramach kompleksowej rewitalizacji Księżego Młyna. Ostatnie prace rewitalizacyjne objęły budynki przy ul. Księży młyn 8 oraz Księży Młyn 2, gdzie powstał klub lokatorski.

W “ósemce” po remoncie będzie 10 mieszkań o powierzchni od 25 m2 do 105 m2. Klub Księżego Młyna powstaje w byłym budynku gospodarczym komórek lokatorskich. Został zaprojektowany z kompletnym zapleczem kuchennym.
Operatorem obiektu będzie organizacja pozarządowa wyłoniona w drodze konkursu.

Forma udziału: Bez zapisów, w miarę zbierania się grup (decyduje kolejność zgłoszeń).
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Wycieczki odbywać się będą co pół godziny. Maksymalna liczba osób jednej wycieczki wynosi 15 osób (decyduje kolejność zgłoszeń przy budynku).

Uwaga! W niedzielę (28 lipca) wycieczki odbywają się z przewodnikiem Centrum Turysty Księży Młyn. Zobacz ofertę “Księży Młyn historycznie. Wycieczki po imperium rodziny Scheiblerów”.
O instytucji:

Zespół urbanistyczny „Księży Młyn” to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana; stąd też wywodzi się jego nazwa. Został stworzony przez Karola Wilhelma Scheiblera, przedsiębiorcę z zachodniej Nadrenii, który przybył do Królestwa Polskiego w 1848 roku i po kilku latach osiedlił się w Łodzi.

W skład kompleksu wchodzą budynki fabryczne, osiedla mieszkaniowe, rezydencje właścicieli, wille dyrektorskie, szkoła, szpitale, remiza straży pożarnej, gazownia, klub fabryczny, a także ogrody i parki. Budowę bawełnianego imperium rozpoczął Scheibler od zespołu fabryk przy Wodnym Rynku (obecnie Plac Zwycięstwa).

Kolejne inwestycje obejmowały już teren Księżego Młyna, gdzie powstał największy w Łodzi wielowydziałowy kompleks fabryki tkanin bawełnianych sprzężony z osiedlem robotniczym i rezydencją dyrektora zakładów. Doświadczenie w pracy w firmach zachodnioeuropejskich i otwarcie na postęp techniczny uczyniły Scheiblera wiodącym łódzkim fabrykantem, z którego wzór brało wielu ówczesnych przedsiębiorców. W wąskim znaczeniu Księży Młyn jest nazwą osiedla, ogromnej przędzalni i domów robotniczych wraz z krótką uliczką między nimi, położonego po zachodniej stronie ulicy Przędzalnianej, między ulicą Tymienieckiego a Fabryczną i parkiem Źródliska I.

W szerszym znaczeniu obejmuje cały zespół urbanistyczny, który kształtował się do lat 20. XX wieku i obejmuje posiadłości rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów. W 1971 roku zespół urbanistyczny został uznany za zabytek architektury przemysłowej.

Projekt odnowy Księżego Młyna, kosztujący blisko 61 mln zł, będzie realizowany w Zarządzie Inwestycji Miejskich UMŁ. Obejmuje on odnowę i przebudowę budynków, remont lokali mieszkalnych oraz podwórek i przestrzeni wokół. Projekt dotyczy remontu i przebudowy 13 budynków mieszkalnych. Po jego zakończeniu na mieszkańców będzie czekać 170 nowoczesnych i funkcjonalnych mieszkań z wygodnymi łazienkami i centralnym ogrzewaniem z miejskiej sieci. Projekt ma dofinansowanie ze środków UE w wysokości 39 mln zł.
Dla kogo: Dla wszystkich
Letnie pokazy u Geyera

Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 21.00
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Pokaz filmu w ramach Letniego festiwalu filmowego TME Polówka, „Wielka majówka oraz teledyski zespołu Maanam”.
Forma udziału: Wydarzenie jest częścią “Polówki 2019”. Na wydarzenie nie obowiązują zapisy.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
O instytucji:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej sztukę tkaniny.

Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla seniorów, Dla młodzieży
Łódź folkoloruje Łódź

Instytucja/organizator: Centrum Kultury Młodych
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 10.00 – 13.00
Miejsce/zbiórka: Działania w tramwajach linii regularnych o nr 6,11,15
Opis wydarzenia:
„Łódź” folkoloruje Łódź – akcja promocyjna wśród lokalnych mieszkańców – animacje przygotowane przez tancerzy i kapelę ludową Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź” w łódzkich tramwajach linii regularnych. Działania w przestrzeni miejskiej – wskazane tramwaje, przystanki tramwajowe (pętla przy placu Niepodległości oraz Dworzec Tramwajowy Centrum).
Forma udziału: Happening uliczny.
Rodzaj atrakcji: Inne
Ważne informacje organizacyjne:
Działania w przestrzeni miejskiej.
Dla kogo: Dla wszystkich
Łódź od kuchni – warsztaty edukacyjne dla dzieci.

Instytucja/organizator: Centrum Kultury Młodych
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 10.00 – 13.00 – Warsztaty „Łódź od kuchni”, godz. 8.00 -16.00 – możliwość zwiedzania wystawy „Łódź (dla) Bezdomnych”
Miejsce/zbiórka: Centrum Kultury Młodych – Łódź, ul. Lokatorska 13.
Opis wydarzenia:
„Łódź od kuchni” – warsztaty edukacyjne związane z Łodzią dla dzieci – łódzkie specjalności kulinarne oraz zabawy z łódzkiego podwórka. W godzinach otwarcia instytucji – od 26.07.2019 r. do końca sierpnia 2019 r. możliwość zwiedzania wystawy: Wystawa „Łódź (dla) Bezdomnych” – wystawa fotograficzna opowiadająca o tym, jak wygląda miasto z perspektywy osób bezdomnych, co o nim myślą i jak się w nim czują. Wystawa przygotowana została przez bezdomnych mieszkańców Łodzi we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centrum Innowacji Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wystawę można oglądać w godzinach pracy instytucji.
Forma udziału: Warsztaty dla dzieci: Ilość miejsc ograniczona – obowiązują zapisy pod nr tel. 42 684 24 02. Dzieci w wieku 7 – 10 lat, grupa do 20 osób. Wystawa fotograficzna – „Łódź (dla) bezdomnych” – wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Warsztaty, Wycieczki, Wystawy i muzea, Inne
Ważne informacje organizacyjne:
Prawny opiekun dziecka zobligowany jest do wypełnienia deklaracji uczestnictwa dziecka w zajęciach – w momencie przyprowadzenia na warsztaty „Łódź od kuchni”.
O instytucji:
Działania z okazji Urodzin Łodzi odbędą się w siedzibie instytucji – Centrum Kultury Młodych, która mieści się w budynku (zabytkowym pałacyku) Spółdzielni Mieszkaniowej Towarzystwa „Lokator”. Działalność edukacyjna i kulturalna prowadzona jest tu niemal od 35 lat. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych i w sposób profesjonalny i kreatywny wspieramy rozwój zainteresowań mieszkańców Łodzi. Centrum Kultury Młodych jest samorządową instytucją podległą Urzędowi Miasta Łodzi. Parter budynku wyposażony jest w podjazd i łazienkę dla osób niepełnosprawnych. Przestrzeń przed budynkiem nie posiada ograniczeń dla osób niepełnosprawnych. I piętro budynku nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Pracujemy od pon. do pt. w godz. 8.00 – 16.00.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla wszystkich
Marek Edelman. Człowiek – oprowadzanie w jęz. angielskim.

Instytucja/organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 17.00 – 19.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, park Ocalałych.
Opis wydarzenia:
Oprowadzanie po wystawie „Marek Edelman. Człowiek” w języku angielskim oraz spacer po parku Ocalałych.
Forma udziału: Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki, Wystawy i muzea
Ważne informacje organizacyjne:
Spacer w języku angielskim i polskim.
O instytucji:
Celem Centrum Dialogu jest popularyzowanie wielokulturowego i wieloetnicznego dziedzictwa Łodzi ze szczególnym uwzględnianiem kultury żydowskiej oraz innych kultur mających znaczący wpływ na rozwój miasta. Rozmawiamy o tradycyjnych czterech kulturach i współczesnej Łodzi, ale także Polsce i świecie, o tematach trudnych i spornych, bo dialog wszędzie jest potrzebny.
Dla kogo: Dla wszystkich
Marsz Nordic walking z okazji 596. Urodzin Łodzi.

Instytucja/organizator: MOSiR
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Biuro zawodów czynne od godz. 09:00, rozpoczęcie marszu godz. 11:00.
Miejsce/zbiórka: Zbiórka przy siłowni zewnętrznej i placu zabaw przy. ul. Wirowej.
Forma udziału: Zapisy w dniu imprezy od godz. 9:00, udział bezpłatny.
Rodzaj atrakcji: Sportowe
O instytucji:

Organizator przewiduje pamiątkowe buttony dla wszystkich.
Dla kogo: Dla wszystkich
Maski, rozety i inne ornamenty. Spacer szlakami najciekawszych łódzkich detali architektury.

Instytucja/organizator: Spacer szlakiem detali architektury
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Dwie wycieczki każdego dnia – o 12.00 i 15.00. Czas trwania jednej wycieczki – 1,5 godz.
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 90
Opis wydarzenia:
Spacer szlakiem łódzkich detali architektonicznych w poprowadzi dla nas Maria Nowakowska – łodzianka, autorka książki Łódzki DETAL – przewodnik po Łodzi szlakami detali architektonicznych, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka nagród Rektora Uniwersytetu Łódzkiego i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w konkursie „Młodzi w Łodzi” oraz czterech nagród za działalność społeczną – 2 Punktów dla Łodzi, statuetki “Kobieta niezwykła” i nagrody Gazety Społecznej Miasto Ł. Pomysłodawczyni i organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Detalu Architektonicznego #detalfest, pracująca obecnie nad bazą łódzkich rzeźb plenerowych i tematycznym przewodnikiem. Uczestnicy zatrzymywać się będą przy kamienicach z najciekawszymi zdobiącymi motywami – na szlaku od ul. Piotrkowskiej 90 do nowo powstającego Lapidarium przy ul. Wólczańskiej. Pełna trasa spaceru: Piotrkowska 90, ulica Piotrkowska, ulica Tuwima, ulica Piotrkowska, ulica Struga, al. Kościuszki, ul. Wólczańska i Lapidarium (między al. Kościuszki 19 a ul. Wólczańską 36)
Forma udziału: Zapisy – ilość osób w grupie 25. Zapisy pod adresem: kontakt@lodzkidetal.pl
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Zapisy pod adresem: kontakt@lodzkidetal.pl
O instytucji:
Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi powstanie w miejscu dawnego I komisariatu policji kosztem prawie 13 mln zł. Obejrzymy tam sztukaterie, balkonowe balustrady, drzwiczki żeliwne i inne „skarby”. Lapidarium Detalu Architektonicznego w Łodzi powstanie w budynkach między al. Kościuszki 19 a ul. Wólczańską 36, czyli w miejscu, gdzie był I komisariat policji. Stoi tam zabytkowa kamienica z początku XX wieku od al. Kościuszki, stylowa willa Józefa Bayera z końca XIX wieku od ul. Wólczańskiej i oficyny pośrodku.
Dla kogo: Dla wszystkich
Młodzi szachiści, spróbujcie swoich sił!

Instytucja/organizator: Asseco Data Systems SA
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.00-16.00
Miejsce/zbiórka: Wydział Filologiczny, Uniwersytetu Łódzkiego Pomorska 171/173, 91-404 Łódź
Opis wydarzenia:

II Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Prezesa Asseco Data Systems SA.

Asseso Data Systems powtarza atrakcję, która w zeszłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież powalczą w turnieju szachowym w trzech kategoriach wiekowych.

W tym roku turniej odbędzie się w siedzibie sąsiadującego wydziału Filologicznego UŁ, przy ulicy Pomorskiej. Turniej rozegrany zostanie systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo 10 minut i 5 sekund.

W turnieju występować będzie podział na trzy kategorie wiekowe: • I grupa do 9 lat • II grupa od 10 do 18 lat • III grupa powyżej 18 lat. Ważne informacje organizacyjne: zgłoszenia https://event.assecods.pl/2_turniej_szachowy_2019/
Forma udziału: Zapisy: szczegóły wkrótce. Limit miejsc: 100.
Rodzaj atrakcji: Inne
Ważne informacje organizacyjne:
Zapisy, szczegóły wkrótce.
O instytucji:
Asseco Data Systems S.A. (ADS) powstała w 2016 roku. Dysponuje szerokim i unikalnym zestawem rozwiązań, wiedzą ekspercką z zakresu nowoczesnych technologii, co pozwala jej być wiarygodnym partnerem w tworzeniu, rozwijaniu i utrzymaniu systemów informatycznych oraz specjalistycznych usług. Spółka produkuje i rozwija oprogramowanie, m.in. dla sektora leasingowego oraz samorządów, dostarcza produkty i usługi, bazujące na oprogramowaniu własnym oraz firm trzecich, a także rozwiązania infrastruktury teleinformatycznej, rozwiązania dla inteligentnych miast i budynków.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla młodzieży
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne za złotówkę.

Instytucja/organizator: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 10.00-17.00
Miejsce/zbiórka: ul. Plac Wolności 14
Opis wydarzenia:

Wystawy stałe:

1. “Przeszłość wydobyta z ziemi.” W czasie piętnastolecia, które upłynęło od otwarcia poprzedniej stałej wystawy archeologicznej, pracownicy łódzkiego Muzeum prowadzili wieloletnie, ogromne badania wykopaliskowe, ratując zabytki archeologiczne m.in. na terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, w pasach budowy autostrad A1 i A2, a także dokonując bardzo ciekawych odkryć na Kujawach. Tysiące uratowanych przedmiotów poddano żmudnej konserwacji i przygotowano do ekspozycji na stałej wystawie. Na wystawie wydzielono strefy ekspozycyjne związane z poszczególnymi okresami chronologicznymi – starszą i środkową epoką kamienia, młodszą epoką kamienia, epoką brązu, okresem późno lateńskim, rzymskim i wędrówek ludów oraz wczesnego i późnego średniowiecza.

2. “Szare jak ziemia, barwne jak pamięć”. Stała wystawa etnograficzna pt. Szare jak ziemia, barwne jak pamięć poświęcona jest człowiekowi – twórcy, a zarazem “wytworowi” kultury wsi okresu dwudziestolecia międzywojennego, na terenie Polski środkowej (na wystawie reprezentowane są regiony: opoczyński, rawski, łowicki i sieradzki). (…) “Wizerunkiem” dzieciństwa jest wnętrze izby, a więc najważniejszej części domu rodzinnego, od której dziecko zaczynało poznawanie świata i gdzie czuło się najbezpieczniej. Na wystawie zrekonstruowano część chałupy opoczyńskiej: fragment sieni i sąsiadującej z nią izby-kuchni. Zastosowany do celów ekspozycyjnych przekrój budynku umożliwia pokazanie różnych szczegółów konstrukcyjnych budynku oraz odsłonięcie strychu. Ważnym elementem budowlanym są urządzenia ogniowe: palenisko z okapem, piec-ogrzewacz, oraz komin przystosowany konstrukcyjnie do odprowadzania dymu z dwu pomieszczeń.

3. “Pieniądz na ziemiach polskich”. Stała wystawa numizmatyczna pt. “Pieniądz na ziemiach polskich” została otwarta 19 października 2001 r. Wszystkie umieszczone na niej zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Ekspozycja prezentuje pieniądz będący w obiegu na ziemiach polskich. Stąd też znalazły się na niej monety bite zarówno w kraju jak i m.in. w Grecji, Rzymie, czy w Niemczech.

Wystawa czasowa

“Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie. Tradycja/ Trwanie/ W 100 – lecie województwa łódzkiego”.

Wystawa Wzornik. Szycie opoczyńskie, łowickie, sieradzkie, to podsumowanie i ostatnia część wieloetapowego projektu (okres 4 lat) Nie tylko petanka…

W kręgu haftów regionalnych, realizowanego we współpracy z Łódzkim Domem Kultury , których edycje dofinansowywane były przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Założeniem wystawy jest pokazanie rękodzieła ludowego, które będzie opowieścią o ludziach go wykonujących, ukazująca znaczenie rzeczy na kolejnych etapach życia człowieka. Hafty to również opowieść o ubieraniu się, to historia rzemiosła, umiejętności, dostępu do dóbr materialnych, możliwości finansowych, znak identyfikacyjny regionu.

Opisy ze strony MAIE w Łodzi

Forma udziału: Bilet za 1 zł
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea
Ważne informacje organizacyjne:

Bilet za 1 zł
O instytucji:

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi znajdujące się przy placu Wolności14, to największe muzeum w mieście.

Historia muzeum sięga dwudziestolecia międzywojennego, kiedy w 1918 roku powołano w Łodzi Muzeum Miejskie. W kolejnych latach muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę oraz oficjalną nazwę, aż do przełomu lat 1949/1950, kiedy to Miejskie Muzeum Prehistoryczne i Miejskie Muzeum Etnograficzne, zostały upaństwowione i przybrały nazwy: Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne. Równolegle od 1948 roku zaczął się rozwijać Gabinet Numizmatyczny, założony w ramach Muzeum Archeologicznego.

16 sierpnia 1955 roku na mocy Zarządzenia nr 153 Ministra Kultury i Sztuki nastąpiło połączenie obu placówek w jedno Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, a siedziba muzeum niezmiennie od tego czasu znajduje się w Łodzi przy placu Wolności 14. W skład Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wchodzą działy: Archeologiczny, Etnograficzny, Numizmatyczny, Widowisk Lalkowych, Naukowo-Oświatowy, Konserwacji i Badań nad Zabytkami.

Statut muzeum uprawnia do gromadzenia zbiorów i prowadzenia badań naukowych na terenie całej Polski, a także poza nią, nakładając przy tym obowiązek ich szerokiego udostępniania i upowszechniania. W muzeum można zobaczyć trzy stałe wystawy: etnograficzną, numizmatyczną oraz archeologiczną, a także nową etnograficzną wystawę czasową.
Dla kogo: Dla wszystkich
Muzeum Miasta Łodzi nawet za złotówkę! Urodzinowe ceny biletów.

Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12:00 – 18:00
Miejsce/zbiórka: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. Wejście od ul. Zachodniej).
Opis wydarzenia:

W dniach 26 – 28 lipca 2019 roku (piątek – sobota – niedziela) dla wszystkich Gości wstęp do Muzeum Miasta Łodzi, Pałac Izraela Poznańskiego – w cenie 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).
Muzeum będzie czynne w godzinach: 12:00 – 18:00. Wejście od ul. Zachodniej.
Forma udziału: Bilety w urodzinowych cenach.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Inne
Ważne informacje organizacyjne:

Bilety w urodzinowych cenach.
O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego. Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie.

Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta. Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne.

Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Muzeum Sztuki za złotówkę!

Instytucja/organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: ms1 i ms2, godz. 11.00-19.00 Muzeum Sztuki, Pałac Herbsta, 11.00-17.00
Miejsce/zbiórka: Muzeum Sztuki ms1 ul. Więckowskiego 36, Muzeum Sztuki ms2, ul. Ogrodowa 19, Manufaktura, Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72.
Opis wydarzenia:

W ramach urodzin Łodzi wszystkie trzy siedziby Muzeum Sztuki w Łodzi (ms1, Więckowskiego / ms2, Ogrodowa / Muzeum Pałac Herbsta, Przędzalniana) będę dostępne dla zwiedzających w terminie 26-28 lipca 2019 w cenie 1 zł.

Dodatkowo w sobotę o godz. 16.00 w MS1 przy ul. Więckowskiego 36 odbędzie się też kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Marek Chlanda. Studium posłuszeństwa”,

Marek Chlanda nigdy nie należał do artystów tworzących jednoznacznie polityczne czy krytyczne prace. Nie angażował się również w polityczne ruchy. Jego zdystansowana i pełna ironii perspektywa wobec otaczającej go rzeczywistości, zarówno społeczno-politycznej jak i tej dotyczącej świata sztuki, nie pozostawała jednak bez wpływu na poszczególne realizacje. Ta „osobność” nastręcza także problemy z klasyfikacją realizacji Chlandy wedle tradycyjnych gatunków. Rysunki, rzeźby, obiekty – prace Marka Chlandy wymykają się tym jednoznacznym kategoriom. „Skoro rzeźbie brakuje witalności, tego co jest sensem spotkania ciał, może dałoby się doprowadzić do jednoczesnego ożywienia rzeźby i urzeźbienia ruchu” – tak o swoim eksperymencie choreograficznym mówił Marek Chlanda podczas realizacji spektaklu „Dzień Dobry”/”Buenos Dias”. Kiedy indziej zaś tłumaczył, że rysunek oparty jest na dwóch podstawowych zjawiskach: ruchu i czasie, a podstawowym materiałem, z którym pracuje rysownik, jest jego własne ciało. W realizacjach Chlandy elementy przestrzeni łączą się z ruchem widza i jego cielesną obecnością. Dlatego też odniesieniami bliskimi jego twórczości, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, są sztuki performatywne czy choreografia.

Wystawa Marka Chlandy, artysty, którego twórczość na różne sposoby wiąże się z historią Muzeum Sztuki w Łodzi, krąży wokół wyznaczonych przez „Studium posłuszeństwa” wątków. Łączy elementy historyczne ze współczesnymi. Podąża za artystą i jego procesami badawczymi. Bada pozostawione przez niego mapy, szkicowniki, zapisy ruchu, ślady gestów. Otwiera się na sensualne i intuicyjne skojarzenia. Poszukuje śladów strategii choreograficznych w obrębie odmiennych rodzin prac. Odwołuje się do narzędzi montażu w miejsce myślenia o kompozycji przestrzeni i chronologii. Wystawie towarzyszy publikacja, która rozwija narrację ekspozycji poprzez teksty Piotra Graczyka, Katarzyny Słobody i Magdaleny Kownackiej, analizujące poszczególne idee oraz wątki, obecne zarówno w „Studium posłuszeństwa”, jak i innych realizacjach Marka Chlandy powstających od lat 70. do dziś. Więcej: https://msl.org.pl/wydarzeniams/wydarzenia/oprowadzanie-kuratorskie-marek-chlanda-studium-posluszenstwa,2761.html

Forma udziału: Bilety do 3 oddziałów w cenie 1 zł, również na kuratorskie oprowadzanie.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea, Inne
Dla kogo: Dla wszystkich
Nabożeństwa w świątyniach prawosławnych – spotkanie z wielokulturową Łodzią.

Instytucja/organizator: Katedralna Cerkiew Św. Aleksandra Newskiego
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Nabożeństwa w kościele św. Olgi przy ul. Piramowicza w sobotę w godz. 8.30-10.30 oraz 17.00-19.00. Nabożeństwo w Soborze św. Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego w niedzielę w godz. 9.00-12.00
Miejsce/zbiórka: Cerkiew św. Olgi, ul. Piramowicza 12. Cerkiew Katedralna Św. Aleksandra Newskiego, ul. Kilińskiego 56.
Opis wydarzenia:

Symbolami wielokulturowej Łodzi są dwie, położone w bliskim sąsiedztwie cerkwie. W weekend urodzinowy odbywać się tu będą nabożeństwa, które mogą być okazją do kontaktu z liturgią kościoła prawosławnego.

Cerkiew przy ul. Kilińskiego została zbudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim na planie ośmiokąta. Wnętrze bogate jest w ornamenty, posiada witrażowe okna. Charakterystyczny Ikonostas wyrzeźbiony został w drewnie dębowym, a ufundowany przez Izraela Poznańskiego.
Forma udziału: Udział w nabożeństwach.
Rodzaj atrakcji: Inne
O instytucji:

Główną świątynią parafii prawosławnej w Łodzi i diecezji łódzko – poznańskiej jest katedralna cerkiew p.w. św. księcia Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego 56.

Wzniesiono ją przy ogromnym wsparciu finansowym największych łódzkich fabrykantów oraz innych prominentnych mieszkańców Łodzi wyznania mojżeszowego, katolickiego i protestanckiego.

W dniu 29 maja 1884 roku wyświęcenia cerkwi dokonał arcybiskup Leoncjusz, ordynariusz diecezji warszawsko – chełmskiej. To w tej świątyni obchodzone są główne święta, tutaj mają miejsce uroczystości cerkiewne i większość nabożeństw.
Dla kogo: Dla wszystkich
Nasze dzieci są twórcze. Warsztaty dla najmłodszych z Teatrem Chorea

Instytucja/organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi (Art_Inkubator)
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Sobota (27 lipca) Warsztaty teatralne ŻARTY TEATRALNE, godz. 10.00-11.20 Warsztaty plastyczne “SOBÓTKI RĘCZNE”, godz. 12.00-14.00 Niedziela (28 lipca) Warsztaty teatralne ŻARTY TEATRALNE, godz. 10.00-11.20 Warsztaty ruchowe: BLISKO SIEBIE. TAŃCE PRZYTULAŃCE – dla dzieci w wieku 3-5 lat i rodziców w godz. 12.00-13.00
Miejsce/zbiórka: Siedziba Fabryki Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
Opis wydarzenia:
Teatr Chorea zaprasza dzieci z różnych grup wiekowych na wyjątkowe warsztaty, pobudzające kreatywność, pomysłowość, otwartość i odwagę w kontakcie z drugim człowiekiem. W ramach działań teatralnych i plastycznych (warsztaty dla dzieci starszych) najmłodsi odkryją swój potencjał twórczy, a na najmłodszych (3-5 lat) czekają zabawy integracyjno-ruchowe, w których maluchy wezmą udział razem z opiekunami. Opisy warsztatów: ŻARTY TEATRALNE -warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 7-12 lat data: 27 lipca 2019 (sobota) oraz 28 lipca 2019 r.) godzina: 10.00-11.30 miejsce: sala warsztatowa Fabryki Sztuki wiek uczestników: 7-12 lat czas trwania: 90 min. Poprzez krótkie zabawy rozwijające muzykalność, poczucie rytmu, motorykę, wyobraźnię plastyczną, kreatywność, świadomość ciała budowane są sytuacje teatralne: krótkie scenki, zarysy spektakli. Warsztaty bazują przede wszystkim na kreatywności dziec, która jest punktem wyjścia do “tworzenia teatru”. SOBÓTKI RĘCZNE- rodzinne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat i opiekunów data: 27 lipca 2019 (sobota) godzina: 12.00- 14.00 miejsce: sala warsztatowa Fabryki Sztuki wiek uczestników: 5- 10 lat czas trwania: 120 min. W trakcie warsztatów uczestnicy wraz z opiekunami wykonują prace plastyczne z materiałów o naturalnym pochodzeniu takich jak papier, drewno, tkanina, kamień, glina, szyszki, patyki, ziarna itp. Celem zajęć jest rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci, kreatywnego myślenia a także wzmacnianie więzi rodzinnych oraz umiejętności współpracy. BLISKO SIEBIE. TAŃCE PRZYTULAŃCE – warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku 3-5 lat i rodziców data: 28 lipca (niedziela) godzina: 12.00-13.00 miejsce: sala warsztatowa Fabryki Sztuki wiek uczestników: 3-5 lat czas trwania: 60 min. Będziemy się… przytulać. Przytulanie to bliskość, bezpieczeństwo, ukojenie. I dobra zabawa. Będziemy się też turlać, skakać, łaskotać (tylko ci, którzy lubią) i pisać sobie palcem po plecach. Sprawdzimy, w jaki sposób można stać się samolotem, zrobić z taty wóz strażacki a z mamy naleśnika – wszystko poprzez ruch i zabawę. Warsztat zakłada aktywny udział dzieci i opiekunów. Prosimy o zabranie wygodnego stroju i gotowość do fikołków i kontaktu z podłogą! Pod koniec warsztatu planowana jest chwila z książką.
Forma udziału: Zapisy na warsztaty prowadzi Teatr CHOREA, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-18:00: – mailowo: warsztaty@fabrykasztuki.org – telefonicznie 42 646 88 65 w.30 W mailu prosimy podać tytuł warsztatu, datę warsztatu i dane uczestników (imię i nazwisko, ilość i wiek dzieci i ilość opiekunów). System rezerwacji miejsc zamykamy o godz 18:00, w dniu poprzedzającym wydarzenie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miasta Łodzi.
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Twórczych Warsztatów w Fabryce Sztuki w Łodzi http://www.chorea.com.pl/pl/warsztaty/tworcze-warsztaty-regulamin/ Podczas warsztatów teatralnych i ruchowych obowiązuje wygodny strój.
O instytucji:
CHOREA to prężna i niepoliczalna grupa artystów, performerów, muzyków, tancerzy, aktorów, praktyków i teoretyków teatru. Od 2007 roku posiada swoje stałe miejsce w dawnych fabrykach Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi, gdzie wraz z fundacją Łódź Art Center stworzyła Fabrykę Sztuki. W Fabryce Sztuki CHOREA koordynuje działalność teatralną, edukacyjną i społeczną.
Dla kogo: Dla dzieci
Nobliści, artyści, politycy, czyli łódzkie spotkania na szczycie

Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 14.00
Miejsce/zbiórka: Sala edukacyjna.
Opis wydarzenia:

Spotkanie z Markiem Czekalskim, Prezydentem Miasta Łodzi w latach 1994 – 1998.

Podczas rozmowy z uczestnikami wydarzenia opowie on o swoich doświadczeniach zawodowych oraz podzieli się wspomnieniami o najciekawszych osobistościach, które miał okazję poznać podczas swojej prezydentury. Marek Czekalski gościł w Łodzi i spotykał się w czasie swoich służbowych podróży ze znanymi postaciami świata kultury i polityki. W tym gronie znaleźli się polscy nobliści Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, wybitni artyści scen muzycznych Kora i Jacek Kaczmarski oraz osobistości świata polityki: Dalajlama czy Vaclav Havel. Szczególne znaczenie ze względu na związki z Łodzią miały spotkania z prof. Leszkiem Kołakowskim oraz z Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi Janem Karskim.

Po spotkaniu uczestników prelekcji zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Panteon Wielkich Łodzian”.
Forma udziału: Liczba miejsc ograniczona do 50 osób Zapisy: 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl Osoby zapisane obowiązuje bilet wstępu za 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy)
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Liczba miejsc ograniczona do 50 osób.
Zapisy: 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl
Osoby zapisane obowiązuje bilet wstępu za 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy)
O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego. Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie.

Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta.

Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią.

Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla młodzieży
Od kosza na śmieci do ekologicznego produktu. Spacery po ścieżce edukacyjnej sortowni odpadów.

Instytucja/organizator: MPO – Sortownia Odpadów
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 9.00, 11.00, 13.00. Czas trwania ścieżki – 1,5 godz.
Miejsce/zbiórka: Brama wjazdowa przy parkingu przed Sortownią odpadów (ul. Zamiejska 1).
Opis wydarzenia:
Edukacyjna ścieżka ekologiczna połączona ze zwiedzaniem obiektu sortowni, pomaga wpłynąć na świadomość ekologiczną uczestników warsztatów. Poszerza wiedzę mieszkańców dotyczącą segregacji poprzez wizualizacje: prawidłowej segregacji, przetwarzania odpadów oraz odzysku. W prosty sposób przedstawiane będą informacje o możliwościach wykorzystania odpadów podlegających selektywnej zbiórce. Ścieżka przybliża zagadnienia gospodarowania odpadami w gospodarstwie domowym oraz wpływa na podniesienie świadomości ekologicznej.
Forma udziału: Zapisy do 22 lipca pod mailem: edukacja@mpolodz.pl (zwiedzanie w grupach liczących max. 15 osób)
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Nie ma możliwości robienia zdjęć na terenie obiektu przez uczestników wycieczek. Na terenie obiektu obowiązuje zakryte obuwie. Wszyscy uczestnicy wycieczek zobowiązani są do przestrzegania Regulaminu, dostępnego na stronie www.mpolodz.pl w zakładce Edukacja.
O instytucji:
Sortownia Odpadów Komunalnych została przekazana mieszkańcom Miasta Łodzi w lipcu 2005r.Sortownia Odpadów Komunalnych została przekazana mieszkańcom Miasta Łodzi w lipcu 2005r. Projekt Sortownia i Stacja Przeładunkowa Odpadów Komunalnych Łódź-Lublinek o wartości 6,1 mln. eur. Został zrealizowany w latach 2003-2005 ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wody przy 60% wsparciu finansowym Funduszu Spójności.
Dla kogo: Dla wszystkich
Od prządki do włókniarki. Prelekcja w Muzeum Miasta Łodzi

Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 14.00
Miejsce/zbiórka: Sala edukacyjna Muzeum Miasta Łodzi
Opis wydarzenia:

Liczba miejsc ograniczona do 50 osób Polski przemysł włókienniczy zdominowany był przede wszystkim przez kobiety. To dzięki ich anonimowej pracy również łódzkie fabryki prężnie pracowały, a postać włókniarki wpisała się symbolicznie w historię miasta. Coraz częściej o ich obecności przypominają nie tylko archiwalne fotografie oraz rodzinne wspomnienia, ale również historyczne i etnograficzne badania, dzięki którym możemy lepiej poznać codzienności łódzkich włókniarek. O specyfice ich pracy – pełnionych funkcjach, charakterystycznym nazewnictwie oraz szansach na zawodowy i społeczny awans – opowie podczas spotkania Marta Sikorska-Kowalska, historyczka związana z Uniwersytetem Łódzkim, badaczka historii społecznej XIX i XX wieku, historii kobiet oraz historii socjalizmu na ziemiach polskich.

Po spotkaniu uczestników prelekcji zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań”.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Lodzermenscha przemysłowy język postępu” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu “Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Forma udziału: Zapisy pod numerem 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl Obowiązuje bilet wstępu do muzeum w wysokości 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy)
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Zapisy pod numerem 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl

Obowiązuje bilet wstępu do muzeum w wysokości 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).
O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego. Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian.

Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta. Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Odlotowe zwiedzanie! Spacer po zapleczu łódzkiego lotniska.

Instytucja/organizator: Port Lotniczy im. Władysława Reymonta
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Każdego dnia 3 wycieczki: o 9.00, 12.00,15.00
Miejsce/zbiórka: ul. Gen. Maczka 35, trawnik przy Terminalu Pasażerskim, obok wejścia VIP/Terminal Pasażerski ( w przypadku złej pogody)
Opis wydarzenia:
Poznajemy “od kuchni i hangaru” funkcjonowanie łódzkiego lotniska. W ramach spaceru łodzianie zapoznają się z zasadami funkcjonowania lotniska, z pracą poszczególnych działów, wizyta w Lotniskowej Straży Pożarnej, Cargo, zwiedzanie Zaplecza Warsztatowo – Technicznego, oglądanie samolotów Aeroklubu oraz Bartolini Air ustawionych na płycie lotniska, LPR, KONKURS! WYGRAJ WAKACJE W ATENACH! Łódzkie lotnisko zaprasza do konkursu urodzinowego, w którym nagrodą główną będzie bilet lotniczy dla dwóch osób na trasie Łódź-Ateny wraz z tygodniowym zakwaterowaniem w Atenach. ZASADY: 1) Konkurs odbywa się na fanpage’u łódzkiego lotniska. 2. Zadanie polega na napisaniu pod postem konkursowym krótkiej rymowanki z użyciem pięciu słów: urodziny, Łódź, Ateny, lotnisko, wakacje 3. konkurs będzie trwał przez cały tydzień urodzinowy tj. ( czyli od poniedziałku 22.07- niedzieli 28.07) 4. Rozwiązanie konkursu po weekendzie urodzinowym. Jury wyłonione przez Organizatora przyzna 3 nagrody za najciekawsze rymowanki: NAGRODY: I nagroda- bilet lotniczy dla dwóch osób na trasie Łódź-Ateny wraz z tygodniowym noclegiem w Atenach. II i III nagroda – voucher na rozgrywkę El Cartel w Forest Escape Room dla grupy od 2-6 osób + zestaw lotniskowych gadgetów
Forma udziału: Zapisy telefonicznie w Informacji Lotniskowej, tel. +48 42 683 52 55 w godz. 8-19. Grupy mogą liczyć max. 30 osób. Zapisy od 8 lipca, decyduje kolejność zgłoszeń.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Każda osoba dorosła musi mieć przy sobie dowód osobisty, brak dowodu spowoduje wykreślenie z listy uczestników. Nie ma możliwości zamiany osób, wchodzą tylko i wyłącznie osoby uwzględnione na liście. Każda osoba może posiadać tylko jedno opakowanie napoju (wykluczamy opakowanie szklane). Zdjęcia można robić wszędzie z wyjątkiem punktu kontroli bezpieczeństwa. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia wchodzą pod opieką dorosłych.
O instytucji:
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta zlokalizowany około 6 km od centrum Łodzi. W 2005 roku rozbudowano drogę kołowania i powiększono płytę postojową do 26 000 m2, natomiast w 2006 roku wydłużono (do 2 500 m.) i poszerzono (do 45 m.) drogę startową. W czerwcu 2012 roku do użytku oddano nowy terminal pasażerski o powierzchni 26,5 tys. metrów kwadratowych. Posiada cztery kondygnacje. W środku terminala znajduje się 14 stanowisk check-in, jego roczna przepustowość to 1,5 do 2 mln podróżnych. W listopadzie 2012 r. zaczęła działać nowa wieża kontroli lotów. W 2016 roku oddano do użytku nowa płytę postojową, która powstała w wyniku połączenie dotychczasowych płyt PPS1 i PPS2. Łódzki port jest zdolny do obsługi samolotów klasy Boeing 737, 757, 767, Airbus A320, A330, MD80.
Dla kogo: Dla wszystkich
Palmiarnia zaprasza na wycieczkę pt. “Przegląd kolekcji roślin egzotycznych”.

Instytucja/organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Godz. 11:00 (sobota i niedziela), czas trwania wycieczki: 1,5h.
Miejsce/zbiórka: Palmiarnia (wejście główne), al. Piłsudskiego 61, 90-329 Łódź.
Opis wydarzenia:
W trakcie wycieczki pt. „Przegląd kolekcji roślin egzotycznych” będzie można zobaczyć najciekawsze kolekcje roślin eksponowane w Palmiarni i w przyległym do niej Ogródku Dydaktycznym.
Forma udziału: Zapisy w dniach 15-26 lipca 2019 r. pod numerem tel. 42 674 96 65 w godz. 7.00 – 15.00 (ilość miejsc limitowana, max. 30 osób).
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Wstęp bezpłatny.
O instytucji:
Łódzka Palmiarnia jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, o ciekawych rozwiązaniach technologicznych. Na jej terenie prezentowana jest bogata kolekcja roślin egzotycznych pochodzących z ciepłych stref klimatycznych, licząca około 2170 taksonów. Egzotyczna kolekcja roślin to żywa historia Łodzi zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów. Najstarsze rośliny to ponad 150 letnie palmy. Uzupełniają je wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce. Pod okazałymi koronami kilkudziesięciu roślin miejsce znalazły: storczyki, bromelie, begonie, paprocie oraz krotony. Od późnej wiosny dodatkowo podziwiać można kilkadziesiąt gatunków roślin rosnących w ogródku dydaktycznym, który uważany jest za pierwszy Ogród Botaniczny w Łodzi.
Dla kogo: Dla wszystkich
Piknik u Grohmana oraz wycieczki po zrewitalizowanej fabryce.

Instytucja/organizator: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 1. Zwiedzanie w godzinach: 15:00; 15:45; 16:30; 17:15; 18:00 2. Piknik u Grohmana w godz. 15:00-19:00
Miejsce/zbiórka: Ul. Ks. Biskupa Tymienieckiego 22G, 90-349 Łódź
Opis wydarzenia:
1. Zwiedzanie Kompleksu Centrum Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w nim zrewitalizowany park i zrewitalizowana Fabryka Ludwika Grohmana. Zobaczyć będzie można pofabryczne przestrzenie, których funkcja została zmieniona na biurową, w niej zachowane detale XIX architektury oraz miejsca niedostępne na co dzień szerokiemu gronu, jak gabinety Zarządu ŁSSE S.A. 2. Piknik u Grohmana – rodzinny piknik w parku na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podczas pikniku odbędzie się koncert Olgi Maroszek Ensemble. Wstęp wolny.
Forma udziału: 1. Wycieczki: zapisy na miejscu w dniu wydarzenia przed każdą turą zwiedzania, każda grupa po ok. 40 osób. 2. Piknik u Grohmana w godz. 15:00-19:00 w parku na terenie ŁSSE. Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Pikniki, Wycieczki
O instytucji:
Fabryka Ludwika Grohmana przy ul. Ks. Bpa Tymienieckiego 22G została ukończona w 1889 roku. Pierwotnie kompleks fabryczny mieścił wieżę ciśnień oraz tkalnię i przędzalnię. W latach 2011 – 2013 budynek poddano rewitalizacji. Projekt architektoniczny przygotowała firma AGG Architekci Grupa Grabowski. Prace rozpoczęto w grudniu 2011 roku, a zakończono w czerwcu 2013 roku. Wyczyszczonych zostało 11 tys. cegieł, a kolejnych 64 tys. trzeba było wymienić ze względu na ich zły stan techniczny. W trakcie rewitalizacji zużyto 300 ciężarówek betonu, ponad 300 ton stali i 40 tys. metrów kabli elektrycznych. Przy wykańczaniu wnętrza położono ponad tysiąc sto metrów kwadratowych parkietów. Nadbudowano kondygnację w dwóch fragmentach budynku oraz dobudowano nową jego część, zgodnie z planami częściowo zrealizowanego projektu budowy kotłowni z 1938 roku. Koszt modernizacji obiektu to 20 mln zł. Dawna fabryka zyskała funkcję centrum biurowo-konferencyjnego. Użytkowa powierzchnia budynku to niecałe 4 tys. metrów kwadratowych. Oprócz biur w zmodernizowanej fabryce znajduje się sala konferencyjna dla 240 osób. W Fabryce odbywa się wiele ważnych biznesowych i kulturalnych imprez. Odnowiona fabryka Ludwika Grohmana uznana została za najlepszą i najbardziej unikalną nieruchomość komercyjną wśród 40 projektów z całego świata w konkursie John Jacob Astor Competition podczas targów nieruchomości Expo Real 2013. Budynek zdobył również główną nagrodę przyznawaną przez ekspertów branży nieruchomości w Polsce oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w konkursie EUROBUILD AWARDS 2013 za najlepiej dokonaną rewitalizację obiektu w Polsce.
Dla kogo: Dla wszystkich
Piknik wodny na Fali

Instytucja/organizator: Aquapark Fala
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.00-17.00 Noc na Fali: 22.00 – 01.00
Miejsce/zbiórka: Łódź, Al. Unii Lubelskiej 4
Opis wydarzenia:

SOBOTA (27 lipca)

Każdy klient w ramach zakupionego biletu wstępu do strefy basenowej może korzystać ze wszystkich stałych atrakcji wewnętrznych i zewnętrznych w Aquapark FALA oraz brać dodatkowo udział w zaplanowanych animacjach i konkursach:

11-17:00 Eksperymenty z Eksperymentarium- wystawa interaktywnych eksponatów

11-17:00 Letnie przeboje i zagadki dla dzieci z nagrodami na stanowisku DJ’a

11-17:00 Aquazorbing- zabawa w wodnych kulach na basenie

12-12:30 Rodzinny konkurs z nagrodami „Razem w wodzie”

13-13:30 Joga (zajęcia na trawie w części parkowej)

14:30-15:00 „Rodzinny Zjazd na Czas” z nagrodami

15-16:00 KIDS FUN-gry i zabawy na lądzie. „Odkrywcy”-poszukiwanie skarbu przy użyciu detektora metalu oraz „Dżungla” zabawny tor przeszkód na zjeżdżalni dmuchanej Dżungla

15:30-16:00 Rozciągnij się- zajęcia stretchingu

16-17:00 AQUA FUN- nurkowanie

15-17:00 Malowanie buziek dzieciom

NIEDZIELA (28 lipca)

Każdy klient w ramach zakupionego biletu wstępu do strefy basenowej może korzystać ze wszystkich stałych atrakcji wewnętrznych i zewnętrznych w Aquapark FALA oraz brać dodatkowo udział w zaplanowanych animacjach i konkursach:

11-15:00 Pokazy i testowanie sprzętu z Decathlonem, konkurs z nagrodami

11-17:00 Eksperymenty z Eksperymentarium- wystawa interaktywnych eksponatów

11-17:00 Letnie przeboje i zagadki dla dzieci na stanowisku DJ’a

12:12:30 Rodzinny konkurs z nagrodami „Rodzinna sztafeta pływacka”

11-17:00 Aquazorbing- zabawa w wodnych kulach na basenie

14-14:30 Poczuj moc (zajęcia na siłowni parkowej)

14:30-15:00 Konkurs rodzinny „Poszukiwacze i Łowcy” z nagrodami

15-16:00 KIDS FUN- Zabawa pt: „Sprytna Droga”- konkurs polegający na przejściu na czas po specjalnym torze ułożonym ze skrzynek- gra na czas z udziałem 2 drużyn oraz „Odkrywcy”-poszukiwanie skarbu przy użyciu detektora metalu

15:30-16:00 Rozciągnij się- zajęcia stretchingu

16-17:00 AQUA FUN- pływanie ze skuterem wodnym

15-17:00 Malowanie buziek dzieciom

Uwaga: NOC NA FALI z 27 na 28 lipca 2019 roku: Specjalna cena biletu na pływalnię, do strefy saun oraz łączonego na strefę basenową i saun, w cenie 5,96 zł/1h Specjalne ceremonie naparzań dla klientów Strefy Saun: sauna mała naparzania w godzinach: 22:30 i 23:30 – ceremonie w wykonaniu saunamistrzyni Sylwii Drobiszewskiej sauna duża naparzania w godzinach 23:00 oraz 24:00 – w wykonaniu saunamistrza Bartłomieja Wilamka. Gorrrąco zapraszamy

Forma udziału: Animacje dostępne w strefie basenowej dla klientów w ramach wykupionego biletu wstępu. Zapisy na konkursy bezpośrednio przed konkursami.
Rodzaj atrakcji: Pikniki, Inne
Ważne informacje organizacyjne:

W ramach biletu wstępu. Zapisy na konkursy bezpośrednio przed konkursem.
O instytucji:

Aquapark Fala wzbogacony o część zewnętrzną jest obecnie jednym z największych parków wodnych w Polsce.

To wyjątkowe miejsce zarówno pod względem architektury, jak i dostępnych atrakcji. W skład części wewnętrznej wchodzą cztery baseny: sportowy połączony z basenem rekreacyjnym i rwącą rzeką, łózkami do masażu wodnego, wodospadem, gejzerami i biczami wodnymi, basen z falą, jacuzzi . Dla najmłodszych atrakcyjna propozycja spędzenia czasu w wodnych placach zabaw dla dzieci- ze Statkiem Pirackim, z Muszlą, z Ośmiornicą i z Zabawkami. Dostępne są liczne zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych.

Dla chętnych mała sauna fińska i parowa przy basenie z falą. Tropikalny relaks w wielkim mieście stał się możliwy, niezależnie od pogody. W letnie dni, atrakcjami kusi część zewnętrzna, składająca się z czterech basenów, plaży z leżakami oraz dużego, wodnego placu zabaw dla dzieci. Kąpieli słonecznych można zażywać na rozstawionych wokół basenów 1000 leżakach lub też wypoczywać w cieniu drzew Parku na Zdrowiu.

Dzieci i młodzież zapraszamy na place zabaw i boiska. Na gości czeka całoroczna restauracja z barem mokrym , a w sezonie dodatkowo otwieranych jest kilka punktów gastronomicznych na terenie basenów zewnętrznych. Dla gości dostępny jest bezpłatny, duży parking na 300 aut oraz bezpłatny parking przy ulicy na 300 aut.
Dla kogo: Dla wszystkich
Plenerowe spektakle teatralne dla dzieci Teatru Picollo wraz z warsztatami.

Instytucja/organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 27 i 28 lipca godz.: 12.00
Miejsce/zbiórka: Pasaż Róży, ul. Piotrkowska 3.
Opis wydarzenia:

27 lipca (sobota) godz. 12.00: Plenerowy spektakl teatralny dla dzieci “Wielka draka w Prosiaczkowie, czyli niebezpieczne zabawy” Teatru Picollo, wraz z mini warsztatami. Spektakl odbywa się w Pasażu Róży. Spektakl odbędzie się na trawiastej przestrzeni. Wejście na podwórko Pasażu od strony ul. Piotrkowskiej lub ul. Zachodniej. Organizowany jest we współpracy AOIA i ŁCW.

28 lipca (niedziela) godz. 12.00: Plenerowy spektakl teatralny dla dzieci “Urodziny Baby Jagi” Teatru Picollo, wraz z mini warsztatami. Spektakl odbywa się w Pasażu Róży. Organizowany we współpracy AOiA i ŁCW.
Forma udziału: Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle, Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:
W razie deszczu, spektakle zostaną przeniesione do sali teatralnej AOIA (bezpośrednie sąsiedztwo Pasażu) znajdującej się na II piętrze.
Dla kogo: Dla dzieci
Podwórko Wojciecha Siudmaka, Instalacja ,,Sąsiedzi” oraz Pasaż Róży.

Instytucja/organizator: Spacer szlakiem artystycznych podwórek
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Godziny wycieczek: 12.00, 15.00, 18.00.
Miejsce/zbiórka: Ul. Traugutta 24
Opis wydarzenia:
Łódź słynie z secesyjnych kamienic i urokliwych podwórek, które latem ukazują swoje najpiękniejsze oblicze. Dodajmy do tego… drugich takich artystycznych podwórek nie ma w Polsce. Zapraszamy na szlak artystycznych podwórek czyli instalacja ,,Sąsiedzi” Isaaca Cordala, Pasaż Róży Joanny Rajkowskiej oraz Artystyczne Podwórko Wojciecha Siudmaka. Zapraszamy na niecodzienny spacer podczas którego zdradzimy tajemnice powstawania podwórek oraz odsłonimy tajemnice twórców, którzy je tworzyli.
Forma udziału: Zapisy drogą e-mailową: m.maurin@uml.lodz.pl. Ilość osób w grupie 25.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Dla kogo: Dla wszystkich
Pokazy i zajęcia Kung Fu.

Instytucja/organizator: MOSiR
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: godz. 18:30-19:50 godz. 20:00-21:30
Miejsce/zbiórka: Sala 154 w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21.
Opis wydarzenia:

Otwarte pokazy Kung Fu oraz zajęcia Kung Fu dla rodzin.
Forma udziału: Wstęp wolny, bez zapisów.
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Dla kogo: Dla dzieci, Dla dorosłych
Potańc Po Staremu – warsztaty, koncerty, potańcówki z Poleskim Ośrodkiem Sztuki.

Instytucja/organizator: Poleski Ośrodek Sztuki
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 18:00 – 24:00
Miejsce/zbiórka: ul. Struga 90 Teatr Szwalnia
Opis wydarzenia:

„Potańc Po Staremu” – warsztaty, koncerty, potańcówki. Potańc Po Staremu to cykl imprez prezentujących kulturę ludową w wielu kontekstach. Ideą projektu jest stworzenie płaszczyzny integracji do wspólnego kontaktu pomiędzy nosicielami wiejskiej kultury (muzykanci, tancerze i rękodzielnicy) a odbiorcami, poprzez: koncerty, imprezy taneczne, warsztaty.
Forma udziału: Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne, Warsztaty, Inne
O instytucji:

Poleski Ośrodek Sztuki mieści się w wilii zbudowanej przez fabrykanta Leona Plihalana w okresie 1935/37. Willa na Krzemienieckiej otoczona jest niezwykle atrakcyjnym,historycznym parkiem, który cieniem licznych drzew zachęca do odwiedzin.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla dorosłych, Dla wszystkich, Dla seniorów, Dla młodzieży
Potańcówka dla seniorów w zabytkowej altanie

Instytucja/organizator: Ośrodek Kultury „Górna”
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: godz. 16.00-19.00
Miejsce/zbiórka: Park „Źródliska I”, przy altanie Plac Zwycięstwa 3
Opis wydarzenia:

Zapraszamy seniorów i nie tylko na znakomita zabawę w zabytkowej altanie koncertowej w Parku Źródliska. Przy muzyce Marka Krześlaka będzie okazja do wspólnej zabawy oraz integracji osób starszych i całych rodzin.
Forma udziału: Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Pikniki, Inne
Ważne informacje organizacyjne:
Wstęp wolny
O instytucji:

Ośrodek Kultury Górna to miejsce od przeszło 30 lat aktywne w życiu kulturalnym na terenie Łodzi.

Realizowane są tutaj zajęcia skierowane do różnych grup wiekowych – plastyczne, muzyczne, wokalne, teatralne, a także konkursy wokalne i muzyczne, koncerty, prezentacje artystyczne.

Intensywnie działa tu też Centrum Aktywnego Seniora.

Specjalnością Ośrodka Kultury Górna są autorskie programy z zakresu edukacji kulturalnej oraz wydarzenia animacyjne.
Dla kogo: Dla seniorów
Potańcówka dla seniorów.

Instytucja/organizator: Poleski Ośrodek Sztuki
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Godz. 16.00 – 19.00
Miejsce/zbiórka: Łódź, ul. Bratysławska 6a.
Opis wydarzenia:
Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na potańcówkę dla seniorów w ramach projektu 60+ Czas na Kulturę.
Forma udziału: Ograniczona liczba miejsc, bez zapisów.
Rodzaj atrakcji: Inne
Dla kogo: Dla seniorów
Poznaj najstarszy ośrodek telewizyjny w Polsce

Instytucja/organizator: TVP Łódź
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 11.00, 13.00, 15.00
Miejsce/zbiórka: ul. Narutowicza 13
Opis wydarzenia:

Poznaj najstarszy ośrodek telewizyjny w Polsce. Zobacz jak kiedyś przygotowywano programy telewizyjne, poznaj nasze archiwum i magazyn rekwizytów.

Podczas wycieczki pokażemy także jak powstaje program telewizyjny – od pomysłu do emisji na antenie. Zwiedzimy newsroom dziennikarskiego, montażownie oraz studia telewizyjne.

Podczas zwiedzania uczestnicy poznają historię i współczesną technologię produkcji programu telewizyjnego.
Forma udziału: Zapisy w dniach 15 – 23 lipca. Na zgłoszenia czekamy pod adresem: sekretariat.lda@tvp.pl (zwiedzanie w grupach liczących ok. 15-20 osób)
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Możliwości robienia zdjęć (tylko po konsultacjach z opiekunem z TVP)
O instytucji:

Pierwszy po Warszawie Ośrodek Telewizji Polskiej powstał w Łodzi. Od początku mieści się w tym samym budynku przy Narutowicza 13, choć w innej części kompleksu.

Pierwsze studio mieściło się w wieżowcu na 13 piętrze. To właśnie stąd nadano pierwszy program telewizyjny. Było to w lipcu 1956 roku.

Dziś TVP Łódź zajmuje skrzydła budynku obok wieżowca. Mieszczą się tu dwa studia telewizyjne, magazyny sprzętu, kostiumów, scenografii, charakteryzatornie, montażownie, neewsroom oraz archiwum.
Dla kogo: Dla wszystkich
Prezentacja o wielokulturowej Łodzi w Bazylice Archikatedralnej.

Instytucja/organizator: Bazylika Archikatedralna w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 13.30
Miejsce/zbiórka: Bazylika Archikatedralna w Łodzi, ul. Piotrkowska 265.
Opis wydarzenia:

30 minut prezentacji multimedialnej o wielokulturowej Łodzi oraz 10 minut o Św. Faustynie w Łodzi
Forma udziału: Zapisy pod numerem tel. 42/636 10 68 lub na adres mailowy: kancelaria@katedra.lodz.pl
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Wycieczki
Dla kogo: Dla wszystkich
Questing “Od Bałtyku do Tatr” – spacer łódzkim szlakiem kinowym.

Instytucja/organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Godz.10.00-14.00
Miejsce/zbiórka: Zbiórka odbędzie się o godz. 10.00 na dziedzińcu AOIA przy ul. Zachodniej 54/56.
Opis wydarzenia:
Questing “Od Bałtyku do Tatr” – spacer łódzkim szlakiem kinowym. To wycieczka podczas której uczestnicy poznają legendarne łódzkie kina, rozwiążą zagadki z nimi związane i wysłuchają barwnych opowieści znawczyni filmu, dziennikarki filmowej Marioli Wiktor.
Forma udziału: Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Prosimy o założenie wygodnego obuwia i zabranie butelki z wodą.
Dla kogo: Dla wszystkich
Ranyjulek! Warsztaty teatralne dla najmłodszych z Teatrem Muzycznym i poezją Tuwima

Instytucja/organizator: Teatr Muzyczny w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 1) warsztaty dla familijne (7-10 plus opiekunowie) o godz. 10.00 2)warsztaty dla grupy 11-13 o godz. 12.00, 3)warsztaty dla grupy 14-17 o godz. 14.00
Miejsce/zbiórka: Teatr Muzyczny w Łodzi, ul. Północna 47/51, foyer
Opis wydarzenia:

Ranyjulek! – warsztaty teatralne w Teatrze Muzycznym w Łodzi z okazji 596. Urodzin Łodzi Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza do spotkania z twórczością poety na wskroś łódzkiego, czyli Juliana Tuwima. Uczestnicy warsztatów spróbują swych sił w działaniach aktorskich, opartych na wierszach naszego rodzimego twórcy, zarówno tych powszechnie znanych, jak i tych mniej popularnych.

W programie przewidziane są trzy różne warsztaty: dla grupy młodszej (11-13 lat), grupy starszej (14-17 lat) oraz specjalny warsztat familijny przeznaczony dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat wraz z opiekunami. W ramach wszystkich grup warsztatowych uczestnicy poznają techniki relaksacyjne pomagające w walce z tremą, rozgrzewki dykcyjne i impostacyjne oraz, poprzez szereg zadań improwizacyjnych i elementarne zadania aktorskie, puszczą wodze fantazji i spróbują przełożyć emocje na gest i mimikę. Następnie wcielą się w znane z poezji Juliana Tuwima postacie, takie jak Słoń Trąbalski, Zosia Samosia czy Dyzio Marzyciel, tworząc wspólne etiudy teatralne oparte na znanych wierszach poety.

Zajęcia familijne „Ranyjulek!” to twórcze spotkanie międzypokoleniowe, które poprzez doskonałą zabawę pozwoli zarówno młodszym jak i starszym uczestnikom poznać tajniki gry aktorskiej, ale także pogłębi ich więzi emocjonalne poprzez próbę stworzenia wspólnego spektaklu teatralnego. Poprzez szereg zadań integracyjnych inspirowanych twórczością Juliana Tuwima, uczestnicy będą mieli szansę stać się nie tylko aktorami, ale także scenografami i charakteryzatorami…
Forma udziału: Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy (formularz będzie dostępny od 10 lipca br.). Ilość miejsc ograniczona. Formularz do zapisów opublikowany zostanie wkrótce na stronie Teatru Muzycznego w Łodzi http://www.teatr-muzyczny.lodz.pl/
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:

Warsztaty w 3 grupach wiekowych (7-10 lat + opiekunowie), 11-13 lat, 14-17 lat.

Na miejsce należy przybyć punktualnie z wydrukiem e-maila z potwierdzeniem udziału. Obowiązuje strój wygodny, który może ulec ubrudzeniu.
O instytucji:

Teatr Muzyczny w Łodzi to jeden z najstarszych teatrów muzycznych w Polsce, działający nieprzerwanie od czasów II Wojny Światowej. W swoim repertuarze ma zarówno największe światowe musicale („Miss Saigon”, „Les Misérables”, „Jesus Christ Superstar”), jak i spektakle autorskie, koncerty czy klasyczne operetki.

Po czteroletnim remoncie na swojej scenie prezentuje nowoczesne, multimedialne inscenizacje, które spotykają się ze znakomitym przyjęciem widzów i recenzentów.

W obsadach jego repertuarowych spektakli można zobaczyć m.in. Roberta Rozmusa, Tomasza Steciuka, Katarzynę Łaską, Marcina Wortmanna, Piotra Płuskę, Pawła Erdmana, Marcina Jajkiewicza, Emilię Klimczak i Marcina Januszkiewicza.

Teatr jest organizatorem cieszącego się rosnącą popularnością Festiwalu OFF-Północna.
Dla kogo: Dla dzieci
Rozgrywki w tenisa stołowego dla każdego.

Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 10.00 – 15.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Twórczości LUTNIA Bałuckiego Ośrodka Kultury, ul. Łanowa 14, Łódź,
Opis wydarzenia:

Centrum Twórczości LUTNIA Bałuckiego Ośrodka Kultury zaprasza na rozgrywki w tenisa stołowego dla osób w każdym wieku.
Forma udziału: Otwarta, bezpłatna.
Rodzaj atrakcji: Sportowe
O instytucji:
Centrum Twórczości „Lutnia” jest najmłodszą z placówek BOK, działa od 1981 roku. Usytuowane jest w centrum osiedla mieszkaniowego Teofilów, blisko ulicy Aleksandrowskiej, co zapewnia dobrą komunikację z pozostałymi dzielnicami naszego miasta. Centrum zlokalizowane jest w obszernym budynku, posiada duży parking. Priorytetem działalności Centrum Twórczości „Lutnia” są różnego rodzaju projekty upowszechniające kulturę, z dziedziny edukacji i animacji kulturalnej oraz działania wspierające integrację społeczną.
Dla kogo: Dla wszystkich
Roztańczone Bałuty – spotkanie z muzyka i tańcem.

Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 17.00-20.00
Miejsce/zbiórka: Plac Na Kwadracie , ul. Żubardzka 3
Opis wydarzenia:
Spotkania z muzyką i tańcem adresowane są w szczególności do mieszkańców Osiedla im. Mikołaja Reja, mieszkańców Bałut. Dzięki spotkaniom zostanie rozwinięta świadomość własnego ciała, wrażliwość muzyczna, poczucie rytmu uczestników. Spotkania ułatwią nawiązywanie kontaktów międzyludzkich jak również wpłyną na kształtowanie nowych kompetencji artystycznych uczestników. Spotkania zaplanowano jako plenerowe, w przypadku deszczowej pogody odbędą się w siedzibie placówki.
Forma udziału: Bez zapisów, bez ograniczeń wiekowych.
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne, Wśród zieleni (parki)
Ważne informacje organizacyjne:
W przypadku deszczu spotkanie przeniesione zostanie do budynku Centrum Edukacji Kulturowej Na Żubardzkiej.
O instytucji:
Centrum Edukacji Kulturowej „Na Żubardzkiej” położone jest w centrum osiedla mieszkaniowego im. Mikołaja Reja. Zajmuje część piętra pawilonu handlowo-usługowego. Centrum stoi na placu, który przez społeczność lokalną potocznie nazywany jest „kwadratem”. To właśnie „na kwadracie” chętnie spotykają się młodzi ludzie, mieszkańcy osiedla. „Kwadrat” to doskonała przestrzeń miejska dla prowadzenia działań animacyjnych, imprez plenerowych, zabaw dla dzieci i działań plastycznych.
Dla kogo: Dla wszystkich
Roztańczony Julianów

Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 15.00-20.00
Miejsce/zbiórka: Park im. A. Mickiewicza – Muszla koncertowa, amfiteatr.
Opis wydarzenia:
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO Bałuckiego Ośrodka Kultury zaprasza na urodzinowe atrakcje pt. Roztańczony Julianów – w programie animacje taneczne, gry i zabawy ruchowe, koncert Bałuckiej Kapeli Podwórkowej, potańcówka na świeżym powietrzu przy muzyce na żywo.
Forma udziału: Bez zapisów, bez ograniczeń wiekowych.
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne, Pikniki, Wśród zieleni (parki)
Ważne informacje organizacyjne:
Wstęp bezpłatny, wydarzenie otwarte.
O instytucji:
Zabytkowy łódzki park o powierzchni 49,4 ha, znajdujący się w obrębie ulic: Zgierskiej, Sowińskiego, Jaworowej, Folwarcznej, al. Róż, Karłowicza. Park znajduje się w obniżeniu, rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Sokołówki. W parku Mickiewicza jest dwadzieścia drzew wpisanych na listę pomników przyrody (np. dąb „Kosynier”). Od 1984 park jest wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W parku znajduje się amfiteatr z muszlą koncertową na której odbywają się koncerty i różnego rodzaju występy i pokazy artystyczne. Na przyległych terenach zielonych realizowane są działania plastyczne, zabawy ruchowe i inne wydarzenia sprzyjające rekreacji, wypoczynkowi i aktywnemu spędzaniu czasu wolnego. Park Julianowski jest miejscem chętnie odwiedzanym przez łodzian
Dla kogo: Dla wszystkich
Schulzowskie drapografy – warsztaty plastyczne.

Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Godz. 11.00; 12.00; 13.30; 15.00,
Miejsce/zbiórka: Galeria Willa ul. Wólczańska 31, Łódź.
Opis wydarzenia:
1. 11.00 – „Schulzowskie drapografy” – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 9-13 lat (prowadzenie: Włodzimierz Rudnicki); 2. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)” ze Zbigniewem Milczarkiem i Włodzimierzem Rudnickim; 13.30 – spacer śladami Brunona Schulza po Łodzi z przewodnikami Zbigniewem Milczarkiem i Włodzimierzem Rudnickim; 4. 15.00 – oprowadzanie po Galerii Willa – zwiedzanie obiektu (Monika Nowakowska).
Forma udziału: Zapisy na warsztaty: 42 632 79 95 lub willa@mgslodz.pl, bilet wstępu 1 PLN/osoba; na pozostałe wydarzenia bez zapisów, bilet wstępu 1 PLN/osoba.
Rodzaj atrakcji: Warsztaty, Wycieczki, Inne
Ważne informacje organizacyjne:
Zbiórki na oprowadzania po wystawie i obiekcie w holu głównym, zbiórka na spacer przed Galerią Willa; możliwość robienia zdjęć w obiekcie tylko do celów prywatnych. Niezależnie od wycieczek: zwiedzanie wystawy „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)” i budynku Galerii Willa: w godzinach otwarcia Galerii Willa – 11.00-17.00.
O instytucji:
Galeria Willa – kameralny dom mieszkalny wzniesiony dla rodziny Kindermannów w latach 1902-1903 wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera w stylu secesji. Obiekt ma nieregularną, oryginalnie ukształtowaną bryłę na rzucie wielokąta, ścianą północną przylega do sąsiedniej kamienicy, a od wschodu do ulicy Wólczańskiej, wieńczy go fantazyjnie łamany dach z kroksztynami. Z oryginalnego wyposażenia wnętrz zachowała się rzeźbiona stolarka drzwiowa, okienna oraz schody w holu głównym, dekoracyjne sztukaterie sufitów w salach na parterze i pierwszym piętrze ze stylizowanymi motywami roślinnymi, unikatowy zespół witraży na półpiętrze holu głównego oraz w saloniku muzycznym – najprawdopodobniej sprowadzonych z warsztatu Richarda Schleina z Zittau oraz malowidło ścienne nieznanego autora w saloniku muzycznym na parterze. Jednym wnętrzem z zachowanymi meblami wpisanymi w mahoniową boazerię oraz marmurowym kominkiem jest gabinet pierwszego właściciela obiektu, Leopolda Rudolfa Kindermanna. Na uwagę zasługują też płaskorzeźbione dekoracje reliefowe na fasadach zewnętrznych z motywami roślin i zwierząt oraz baśniowymi – odwołujące się do cykliczności i bujności świata natury. Od 1975 roku w budynku mieści się Galeria Sztuki, od 1993 roku pod nazwą Galeria Willa – jeden z oddziałów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – w której odbywają się wystawy sztuki współczesnej, koncerty, warsztaty, prelekcje oraz Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (od 1979 roku).
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacer po imperium króla bawełny.

Instytucja/organizator: Muzeum Kinematografii
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 10:00 – 12:00
Miejsce/zbiórka: Muzeum Kinematografii w Łodzi (dawny pałac Anny i Karola Scheiblerów), pl. Zwycięstwa 1, 90-312 Łódź.
Opis wydarzenia:
Osoby zainteresowane historią naszego Miasta zapraszamy do udziału w spacerze po Księżym Młynie. Tomasz Helbik z Działu Edukacji i Kultury Filmowej Muzeum Kinematografii w Łodzi oprowadzi, pokaże i opowie o najciekawszych fragmentach dawnego imperium Scheiblerów: pałac Anny i Karola Scheiblerów, Park Źródliska, Księży Młyn. Przybliży historię osiedla scheiblerowskich famuł, fabryk, remizy strażackiej. Spacer zakończy się pod Muzeum Pałac Herbsta.
Forma udziału: Rezerwacje: tel. 42 203 24 50 lub w Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1).
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze rezerwacje.
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacer po osiedlu Księży Młyn.

Instytucja/organizator: Centrum Turysty Księży Młyn
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Turysty Księży Młyn, ul. Księży Młyn 12.
Forma udziału: Spacer po zabytkowym osiedlu robotniczym Księży Młyn.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Zespół fabryczno – mieszkalny nad rzeką Jasień zbudowany został w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Stanowił samowystarczalne miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych. Były tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to planowo rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek i spójne architektonicznie.

Zespół urbanistyczny „Księży Młyn” to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi, powstały w drugiej połowie XIX wieku na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do miejscowego plebana; stąd też wywodzi się jego nazwa. Został stworzony przez Karola Wilhelma Scheiblera, przedsiębiorcę z zachodniej Nadrenii, który przybył do Królestwa Polskiego w 1848 roku i po kilku latach osiedlił się w Łodzi. W skład kompleksu wchodzą budynki fabryczne, osiedla mieszkaniowe, rezydencje właścicieli, wille dyrektorskie, szkoła, szpitale, remiza straży pożarnej, gazownia, klub fabryczny, a także ogrody i parki. Budowę bawełnianego imperium rozpoczął Scheibler od zespołu fabryk przy Wodnym Rynku (obecnie Plac Zwycięstwa).

Kolejne inwestycje obejmowały już teren Księżego Młyna, gdzie powstał największy w Łodzi wielowydziałowy kompleks fabryki tkanin bawełnianych sprzężony z osiedlem robotniczym i rezydencją dyrektora zakładów. Doświadczenie w pracy w firmach zachodnioeuropejskich i otwarcie na postęp techniczny uczyniły Scheiblera wiodącym łódzkim fabrykantem, z którego wzór brało wielu ówczesnych przedsiębiorców. W wąskim znaczeniu Księży Młyn jest nazwą osiedla, ogromnej przędzalni i domów robotniczych wraz z krótką uliczką między nimi, położonego po zachodniej stronie ulicy Przędzalnianej, między ulicą Tymienieckiego a Fabryczną i parkiem Źródliska I.

W szerszym znaczeniu obejmuje cały zespół urbanistyczny, który kształtował się do lat 20. XX wieku i obejmuje posiadłości rodziny Scheiblerów oraz Grohmanów. W 1971 roku zespół urbanistyczny został uznany za zabytek architektury przemysłowej.
O instytucji:

Założone przez niemieckiego fabrykanta Karola Scheiblera osiedle zapewniało podstawowe warunki bytowania zatrudnionym w pobliskiej przędzalni robotnikom. Oprócz fabryki i domów (famuł) na miejscu była szkoła, sklepy (konsumy), w pobliżu kościół i dwa szpitale. Obecnie osiedle przechodzi proces rewitalizacji. Remontowane są poszczególne obiekty, powstały tu pracownie artystów, lokale gastronomiczne, a turyści mogą zakupić łódzkie pamiątki w Centrum Turysty Księży Młyn.
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacer Śladami Sztabu Armii „Łódź”

Instytucja/organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 11.00
Miejsce/zbiórka: Plac Pamięci Narodowej, Zgierska 147
Opis wydarzenia:

Spacer edukacyjny, mający na celu przybliżyć funkcjonowanie i losy Sztabu Armii „Łódź” we wrześniu 1939 r. (Spacer rozpoczyna się na Placu Pamięci Narodowej pod Iglicą, następnie Cmentarz św. Roch, koniec będzie Park Julianowski im. A. Mickiewicza).

Armia Łódź we wrześniu 1939 roku stanęła przed najtrudniejszym zadaniem powstrzymania głównego uderzenia wojsk niemieckich. Chwałą okrył się stacjonujący w naszym mieście 28. pułk Strzelców Kaniowskich. Żołnierze polscy walczyli dzielnie na linii Warty w Strońsku, Glinnie oraz w wielu innych wsiach i miasteczkach. Ich pamięci dedykowana jest coroczna miejska uroczystość w dniu 1 września.
Forma udziału: Udział bezpłatny, bez zapisów
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Bez zapisów.
O instytucji:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959 kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej 13. Ówczesne muzeum gromadziło zbiory dotyczące działalności wszelkiego rodzaju polskich ruchów lewicowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych działających na terenie Łodzi i regionu.

Z dniem 1 stycznia 1990 roku – w wyniku przemian ustrojowych – MHRR przemianowano na Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, nadając placówce nowe cele statutowe i nakreślając wyzwania służące popularyzacji wiedzy historycznej, w szczególności tej dotyczącej idei wolnościowych i niepodległościowych. Muzeum stało się miejscem edukacji i upowszechniania wiadomości o polskich drogach do niezależności. Zadaniem placówki jest odkrywanie wielonurtowości i różnorodności w patrzeniu na to czym jest polska tożsamość oraz jakie jest znaczenie niepodległości. Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także gromadzenie zbiorów związanych z działalnością polskich ruchów niepodległościowych i martyrologii obywateli polskich różnych narodowości i kultur. Obecnie Dział Zbiorów posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z przełomu XIX i XX wieku, dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRLu. Zbiory zawierają również wiele unikatowych materiałów do dziejów Łodzi i okręgu łódzkiego.
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacer z historią Manufaktury

Instytucja/organizator: Muzeum Fabryki
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Sobota, 27 lipca 13.00 – Cykliczne oprowadzanie po muzeum fabryki (w cenie biletu wstępu) 16.00 – Cykliczne oprowadzanie po muzeum fabryki (w cenie biletu wstępu) Niedziela, 28 lipca 12.00 – Spacerlove (darmowe oprowadzanie z przewodnikiem w stroju z epoki po Imperium Poznańskiego) 13.00 – Cykliczne oprowadzanie po muzeum fabryki (w cenie biletu wstępu) 15.00 – Spacerlove (darmowe oprowadzanie z przewodnikiem w stroju z epoki po Imperium Poznańskiego) 16.00 – Cykliczne oprowadzanie po muzeum fabryki (w cenie biletu wstępu)
Miejsce/zbiórka: Zwiedzanie muzeum: Muzeum Fabryki, Rynek Manufaktury 2, poziom 2. Zwiedzanie Manufaktury w ramach Spacerlove: pod wieżą Cinema City.
Opis wydarzenia:
Jak w każdy weekend(sobota i niedziela) Muzeum Fabryki zaprasza do zwiedzania muzeum w ramach cyklicznego oprowadzania z przewodnikiem. O godzinie 13.00 oraz 16.00, w cenie biletu wstępu do muzeum nasi przewodnicy oprowadzają po całej ekspozycji Muzeum Fabryki. W niedziele Muzeum dodatkowo zaprasza na darmowe zwiedzanie Manufaktury w ramach tzw. Spacerlove. O godz 12.00 oraz o 15.00 zbieramy się pod wieżą Cinema City i wraz z naszym przewodnikiem ubranym w strój z epoki(fabrykant, fabrykantowa lub strój pracowniczy) wybieramy się na historyczny spacer po Imperium państwa Poznańskich.
Forma udziału: W sobotę – zwiedzanie w cenie biletu do Muzeum Fabryki. Spacerlove – bezpłatnie.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
O instytucji:
Muzeum Fabryki to miejsce, gdzie odkryjecie historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX. wieku. W Muzeum Fabryki poznacie dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Nasza wystawa prezentuje zdjęcia, dokumenty, filmy, plany architektoniczne, próbki surowców i produktów fabryki. Tutaj zobaczycie jak pracują zabytkowe krosna i posłuchacie historii opowiadanych przez dawnych pracowników. Informacja: www.manufaktura.com
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacer „Śladami Getta Łódzkiego” – Marysin.

Instytucja/organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12.00
Miejsce/zbiórka: ul. Kolińskiego 26 (stacja Łódzkiego Roweru Publicznego).
Opis wydarzenia:
Spacer ma na celu przybliżyć historię łódzkiego getta, tym razem uczestnicy zostaną oprowadzeni po ważnych miejscach na Marysinie.
Forma udziału: Wstęp wolny, bez zapisów.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Udział bezpłatny, bez zapisów.
O instytucji:
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959 kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej 13. Ówczesne muzeum gromadziło zbiory dotyczące działalności wszelkiego rodzaju polskich ruchów lewicowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych działających na terenie Łodzi i regionu. Z dniem 1 stycznia 1990 roku – w wyniku przemian ustrojowych – MHRR przemianowano na Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, nadając placówce nowe cele statutowe i nakreślając wyzwania służące popularyzacji wiedzy historycznej, w szczególności tej dotyczącej idei wolnościowych i niepodległośćiowych. Muzeum stało się miejscem edukacji i upowszechniania wiadomości o polskich drogach do niezależności. Zadaniem placówki jest odkrywanie wielonurtowości i różnorodności w patrzeniu na to czym jest polska tożsamość oraz jakie jest znaczenie niepodległości. Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także gromadzenie zbiorów związanych z działalnością polskich ruchów niepodległościowych i martyrologii obywateli polskich różnych narodowości i kultur. Obecnie Dział Zbiorów posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z przełomu XIX i XX wieku, dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRLu. Zbiory zawierają również wiele unikatowych materiałów do dziejów Łodzi i okręgu łódzkiego.
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacerem po Łodzi

Instytucja/organizator: Łódzka Organizacja Turystyczna
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 12:00-15:00
Miejsce/zbiórka: Pomnik jednorożca, skrzyżowanie ulicy Piotrkowskiej i Al. Piłsudskiego, godz. 12.00.
Opis wydarzenia:

Wycieczka dla wszystkich zainteresowanych spacerem po Łodzi z przewodnikiem. Zbiórka pod pomnikiem jednorożca o godzinie 12, następnie oprowadzanie obejmie Ulicę Piotrkowską i Nowe Centrum Łodzi
Forma udziału: Brak zapisów, ilość nieograniczona, bezpłatna.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Wycieczka w języku polskim.
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacerem po Łodzi: od starego Rynku po Piotrkowską.

Instytucja/organizator: Łódzka Organizacja Turystyczna
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12:00-15:00
Miejsce/zbiórka: Stary Rynek
Opis wydarzenia:

Wycieczka dla wszystkich zainteresowanych spacerem po Łodzi z przewodnikiem. Trasa rozpoczyna się na Starym Rynku w Łodzi, następnie oprowadzanie obejmie Manufakturę i ulicę Piotrkowską
Forma udziału: Brak zapisów, ilość nieograniczona.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Wycieczka w języku polskim
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacery po Łodzi z przewodnikiem w języku angielskim.

Instytucja/organizator: Łódzka Organizacja Turystyczna
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 11:00 – 14:00
Miejsce/zbiórka: Brama Manufaktury (ul. Ogrodowa 15)
Opis wydarzenia:

Spacery po Łodzi z przewodnikiem w języku angielskim (trasa obejmuje Manufakturę, Piotrkowską i Nowe Centrum Łodzi).
Forma udziału: Bez zapisów, dla wszystkich chętnych.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Wycieczka jest skierowana do osób anglojęzycznych.
O instytucji:

Misją ŁOT jest budowanie pozytywnego wizerunku Łodzi jako miejsca atrakcyjnego turystycznie oraz wspieranie rozwoju rynku turystycznego w Łodzi i aglomeracji łódzkiej.
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacery po Łodzi z przewodnikiem w języku angielskim.

Instytucja/organizator: Łódzka Organizacja Turystyczna
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11:00 – 14:00
Miejsce/zbiórka: Pasaż Schillera (Piotrkowska 110)
Opis wydarzenia:

Spacery po Łodzi z przewodnikiem w języku angielskim (trasa obejmuje Manufakturę, ul. Piotrkowską i Nowe Centrum Łodzi).
Forma udziału: Bez zapisów, dla wszystkich chętnych.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Wycieczka jest skierowana do osób anglojęzycznych.
O instytucji:

Misją ŁOT jest budowanie pozytywnego wizerunku Łodzi jako miejsca atrakcyjnego turystycznie oraz wspieranie rozwoju rynku turystycznego w Łodzi i aglomeracji łódzkiej.
Dla kogo: Dla wszystkich
Spacery z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wystawa “IV czerwca. Wybraliśmy wolność”.

Instytucja/organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 18.00. Czas zwiedzania – ok. 1 godz.
Miejsce/zbiórka: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Gdańska 13, przy recepcji muzeum.
Opis wydarzenia:
Sweter Lecha Wałęsy, w którym podpisywał porozumienia sierpniowe, ornat Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski w 1987 roku, plakaty i materiały wyborcze z czerwca 1989 roku oraz inne cenne zbiory zobaczyć można będzie na wystawie czasowej „4 czerwca 1989 – wybraliśmy Wolność”, która prezentowana będzie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ul. Gdańskiej 13. – Na wystawie pokazujemy nie tylko same wybory ale skomplikowaną drogę, która do tego politycznego przełomu prowadziła – mówi dr Sebastian Adamkiewicz, kurator wystawy. Ekspozycję oglądać będzie można od 31 maja do 13 listopada.
Forma udziału: Bez zapisów, wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
O instytucji:
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959 kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej 13. Ówczesne muzeum gromadziło zbiory dotyczące działalności wszelkiego rodzaju polskich ruchów lewicowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych działających na terenie Łodzi i regionu. Z dniem 1 stycznia 1990 roku – w wyniku przemian ustrojowych – MHRR przemianowano na Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, nadając placówce nowe cele statutowe i nakreślając wyzwania służące popularyzacji wiedzy historycznej, w szczególności tej dotyczącej idei wolnościowych i niepodległościowych. Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także gromadzenie zbiorów związanych z działalnością polskich ruchów niepodległościowych i martyrologii obywateli polskich różnych narodowości i kultur. Obecnie Dział Zbiorów posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z przełomu XIX i XX wieku, dwudzistolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRLu. Zbiory zawierają również wiele unikatowych materiałów do dziejów Łodzi i okręgu łódzkiego.
Dla kogo: Dla wszystkich
Spotkanie z Grupą „Łódź Kaliska”.

Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 16.00
Miejsce/zbiórka: Ośrodek Propagandy Sztuki, Park im. H. Sienkiewicza, Łódź.
Opis wydarzenia:
Opis wydarzenia: 16.00 – spotkanie z Grupą Łódź Kaliska. Grupa artystyczna „Łódź Kaliska” nieprzerwanie działa od 1979 r. w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski (Makary). W 2007 roku z grupą rozstał się Andrzej Kwietniewski. Zofia Łuczko współpracuje z grupą od 1983 roku, a Sławek Bit pełni obowiązki członka grupy artystycznej Łódź Kaliska. W ramach obchodów rocznicy Miejska Galeria Sztuki w Łodzi w Ośrodku Propagandy Sztuki, Sienkiewicza 44, jako pierwsza wystawia serię najnowszych prac Łodzi Kaliskiej. „Parada wieszczów” – pod tym tytułem zebrane zostały prace z cykli „Stefan i Majonez”, „Niezbędność ułańska we współczesnej Polsce, czyli szarża stojąca”, „Heroizm niewieści – Janina Kochanowska”, „Balladyna selfie”, „Mickiewicz, czyli Polonia zastygła w muzeum”. Wspólny temat to historia Polski, która w pracach Kaliskich „jest ważna albo i nie”. Dylemat, jaki rozstrzyga się na kolejnych fotografiach dotyczy roli tradycji i mitu w obecnych czasach. Grupa organizuje popową paradę wieszczów, gdzie Żeromski jest twarzą kampanii Majonezu Kieleckiego, Balladyna królową selfie, Kochanowski to kobieta. Kolorowa, brutalna i sexy jest narracja Łodzi Kaliskiej. Na mocy działań artystów, bohaterowie lektur szkolnych zyskują nowe życie. Wolne od stereotypów i uwarunkowań. Mogą o swoich wartościach opowiedzieć w nieoczekiwany sposób. Wystawa towarzyszy programowi tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii FotoFestiwal. Fotografie Kaliskich podane zostają w kontekście ekologii, cywilizacji, upadku „ery człowieka”. Grupa przez skuteczny recycling własnych prac od dawna wypowiada się krytycznie o skutkach kapitalizmu. Budowanie nowej legendy, odtwarzanie wielokrotne bitew, czy mini produkcja poematu Słowackiego rezonują z myśleniem o wyczerpanej formule obecnych czasów.
Forma udziału: Bez zapisów, bilet wstępu 1 PLN/osoba.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea
Ważne informacje organizacyjne:
Zbiórka przed szatnią w Ośrodku Propagandy Sztuki; możliwość robienia zdjęć w obiekcie tylko do celów prywatnych. Niezależnie od wycieczek: zwiedzanie wystawy „Łódź Kaliska. Parada wieszczów”: w dniach 26-28 lipca 2019 w godzinach otwarcia Ośrodka Propagandy Sztuki – pt. 11.00-18.00; sob., niedz. 11.00-17.00.
O instytucji:
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza także podczas Urodzin Łodzi do oglądania wystaw w naszych pozostałych dwóch przestrzeniach wystawienniczych: 1. Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113: wystawa Antonia Petz. Łódź – Boot. W przestrzeni wyimaginowanej Łodzi / Łódź – Boat. In the Space of the Imaginary Boat: w dniach 26-27 lipca 2019 w godzinach otwarcia Galerii Re:Medium – pt. 11.00-18.00; sob. 11.00-17.00 bilet wstępu 1 PLN/osoba 2. Galeria Bałucka, Stary Rynek 2: wystawa BaŁUTy tożsamości: Artur Chrzanowski, Paweł Hajncel, Damian Idzikowski, Klara Kostrzewska, Barbara Olejarczyk, Maciej Rawluk, Witold Warzywoda, Kacper Zaorski-Sikora w dniach 26-28 lipca 2019 w godzinach otwarcia Galerii Bałuckiej – pt. 12.00-17.00; sob., niedz. 12.00-16.00 bilet wstępu 1 PLN/osoba
Dla kogo: Dla wszystkich
Studio Szafa A! W garderobie lalek – aktorów

Instytucja/organizator: Teatr Lalek “Arlekin” w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi ul. Wólczańska 5, 90-718 Łódź (wejście główne, Studio Szafa A! urządzone będzie w Sali Kameralnej na parterze)
Opis wydarzenia:
W Teatrze Lalek Arlekin z okazji 596 Urodzin Łodzi zostanie zaaranżowana na Scenie Kameralnej garderoba teatralna, wyposażona w różnego typu kostiumy i rekwizyty, pochodzące z przedstawień repertuarowych Arlekina. Widzowie, zarówno dzieci, jak i dorośli, będą mieli możliwość wcielić się w postaci z bajek i przez chwilę stać się częścią teatralnej rzeczywistości. Do dyspozycji gości przygotowane będą dziesiątki akcesoriów: peruk, masek, rozmaite rodzajów lalek, tj. jawajki, kukły, pacynki i marionetki a także wiele autentycznych kostiumów, w których aktorzy występowali na scenie. Ponadto, zaaranżowane będzie ministudio fotograficzne a w nim ustawione, m.in. lustro, ekran, jako tło a także specjalnie przygotowane fotograficzne ramy, które dadzą możliwość uwiecznienia się w wybranych kostiumach i rolach. Asystentką widzów będzie m.in. garderobiana teatru, która pomoże skomponować postać z ulubionej bajki. Wakacyjne, urodzinowe studio powstało po raz pierwszy dwa lata temu na 594 Urodziny Łodzi, ale cieszyło się takim powodzeniem, że zdecydowaliśmy, że otworzymy je dla widzów w tym roku ponownie.
Forma udziału: Wstęp wolny, bez zapisów.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea, Inne
O instytucji:
Teatr Lalek Arlekin został założony w 1948 roku przez Henryka Ryla – reżysera, lalkarza, społecznika i pedagoga, od 1957 roku ma swoją siedzibę u zbiegu ul. Wólczańskiej i al. 1-go Maja, czyli powstałego w 1902 r. pięknego secesyjnego budynku. Od samego początku “Arlekin” dąży do tego, by jak najpełniej zaspokoić oczekiwania wielbicieli sztuki lalkowej – tych najmłodszych, ale również i tych dorosłych. Nie ustaje w doskonaleniu starych i poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych oraz środków wyrazu artystycznego. Dba o to, by przybliżać dzieciom bajkowy kanon, a zarazem stara się mówić o otaczającej nas rzeczywistości w sposób współczesny. W repertuarze Arlekina znajdują się także spektakle dla widzów dorosłych oraz widowiska grane w języku angielskim. Specjalizuje się w spektaklach, w których wykorzystywane są przeróżne techniki animacyjne. Gra lalek (marionetek, jawajek, kukieł, pacynek itp.) łączy się tutaj z grą aktorów w żywym planie. Oprócz działalności stricte scenicznej Arlekin prowadzi także działania edukacyjne i warsztatowe w ramach Pracowni Twórczego Widza. Składają się na nią wielorakie cykle warsztatowe dla grup, szkół i przedszkoli, ale także zajęcia rodzinne, oraz warsztaty dla edukatorów i nauczycieli. Był organizatorem uznanych festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy, Festiwalu Sztuki Ulicznej TrotuArt oraz Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji “AnimArt”. W ciągu 70 lat istnienia “Arlekin” przygotował 275 premier, a ponad 33 tysięcy spektakli obejrzało blisko 11 milionów widzów. Teatr prezentował wielokrotnie swoje dokonania na festiwalach w kraju i zagranicą, na wszystkich kontynentach. W grudniu 2014 r. teatr przeszedł gruntowną modernizację i rewitalizację. Budynek otrzymał nową scenę o unikatowych w skali kraju możliwościach, przepiękną główną salę widowiskową, salę kameralną, salę prób i salę warsztatową. Powołano w nim także do życia Galerię A, w której prezentowane są dzieła znanych polskich artystów związanych z teatrem lalek.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla wszystkich
Szachy po Bałucku- Międzypokoleniowy Turniej Szachowy.

Instytucja/organizator: Bałucki Ośrodek Kultury
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 13.00-20.00
Miejsce/zbiórka: Park im. A. Mickiewicza – tereny zielone przy amfiteatrze.
Opis wydarzenia:
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO Bałuckiego Ośrodka Kultury zaprasza na Szachy po Bałucku – Międzypokoleniowy Turniej Szachowy in memoriam Akiba Rubinstein. Turniej rozgrywany w plenerze , wskrzeszający tradycje rozgrywek szachowych w Parkach Miejskich w Łodzi ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć znanego bałuckiego szachisty Akiby Rubinsteina. Wydarzenie skierowane do wszystkich, którzy pasjonują się grą w szachy (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Na zwycięzców rozgrywek turniejowych przewidujemy nagrody i upominki. Obowiązują wcześniejsze zapisy i przytoczone po niżej zasady regulaminowe. • Weryfikacja zgłoszeń – godz. 13.00 • Rozpoczęcie I Rundy – godz. 13.30 • Dystans – 7 rund • Czas: 10 minut + 5 sekund • Zakończenie – godz. 20.0.
Forma udziału: Udział bezpłatny. Zapisy – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy  Zgłoszenia do dn. 24.07.19 na adres: info@szach-mat.com.pl; lub telefonicznie 725060569.  W przypadku wolnych miejsc istnieje możliwość zapisania się na miejscu przed rozpoczęciem turnieju.
Rodzaj atrakcji: Sportowe, Wśród zieleni (parki)
Ważne informacje organizacyjne:
Wstęp bezpłatny,wydarzenie otwarte.
O instytucji:
Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO usytuowane jest na zbiegu ulic Limanowskiego i alei Włókniarzy, przy rondzie Korfantego. Zajmuje parter macierzystej siedziby BOK, pofabrykanckiej willi z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Obok stałych form, przy Centrum działa: Galeria Promocji Młodych (regularne wystawy czasowe). Ośrodek organizuje festiwal filmowy OFFK-a (konkurs – warsztaty), konkurs plastyczny “Mój Teatr”, cykl edukacji regionalnej “Poznaj Bałuty” (gry terenowe, gra planszowa, wykłady, prelekcje, festyny), Spotkania Amatorskich Artystycznych Zespołów Seniorów SAAZS, cykl koncertów “Bałuckie Spotkania Muzyczne” i wiele innych wydarzeń (ferie, warsztaty, wykłady, spotkania itp).
Dla kogo: Dla dzieci, Dla dorosłych, Dla wszystkich, Dla seniorów, Dla młodzieży
Szlakiem najpiękniejszych łódzkich pałaców

Instytucja/organizator: Spacer szlakiem pałaców fabrykanckich
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Każdego dnia odbywają się 2 wycieczki – o godz. 13.00 i 16.00. Czas trwania jednej wycieczki 1,5 godz.
Miejsce/zbiórka: Pałac Poznańskich ul. Ogrodowa 15 (wejście do muzeum)
Opis wydarzenia:
Spacer tajemnice łódzkich pałaców. Spacer tajemnic, zagadek, niezwykłych historii. Wycieczka połączona ze zwiedzaniem rewitalizowanych wnętrz pałacu Steinertów. Pałace fabrykantów zachwycają unikatową eklektyczną architekturą, z niewyobrażalnym bogactwem zdobień. Uczestnicy spaceru odbędą podróż w czasy łódzkiej “Ziemi Obiecanej”, poznając historię najciekawszych łódzkich budynków. Pałac Steinertów jest jednym z najcenniejszych zabytków Łodzi. Oprócz, stojącej z frontu, okazałej rezydencji w skład kompleksu wchodzi m.in. pochodzący z lat. 40 XIX w. parterowy dom (pierwszy murowany budynek w mieście) i okazały ogród. W zabytku trwają prace w przypałacowym ogrodzie, a wewnątrz budynku odbywają się prace renowacyjne i odtworzeniowe. We wnętrzach pałacu trwają prace przy renowacji boazerii i witraży okiennych oraz odtworzenie posadzek drewnianych i tapet z tkanin. Równolegle z pracami wewnątrz zabytku trwa zagospodarowania przypałacowego ogrodu – wykonanie ścieżek parkowych i nasadzeń. Trasa całego spaceru: Pałac Izraela Poznańskiego, ul. Ogrodowa 15 Pałac Karola Poznańskiego, ul. Gdańska 32 Willa Leopolda Kindermanna, ul. Wólczańska 31/33 Dalej podjazd trambusem Pałac Maksymilina Goldfedera, ul. Piotrkowska 77 Pałac Juliusza Heinzla, ul. Piotrkowska 104 Pałac Juliusza Roberta Kindermanna, ul. Piotrkowska 139 Pałac Adolfa Kindermanna, ul. Piotrkowska 151 Pałac Augusta Haertiga ul. Piotrkowska 234-236 Zespół willowy Roberta Schweikerta ul. Piotrkowska 262-264 Zakończenie: Pałac Emila i Karola Steinertów, ul. Piotrkowska 272
Forma udziału: Zapisy pod adresem: m.maurin@uml.lodz.pl Ilość osób w grupie 25
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Z uwagi na fakt, że część trasy odbywa się zabytkowym trambusem wielkość grupy jest ograniczona do 25 osób. Obowiązują zapisy.
Dla kogo: Dla wszystkich
Sztajerek na fajfie – czyli zabawa po łódzku.

Instytucja/organizator: Centrum Kultury Młodych
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 16.30 – 19.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Kultury Młodych – Łódź, ul. Lokatorska 13
Opis wydarzenia:
„Sztajerek na fajfie – czyli zabawa po łódzku”. Impreza plenerowa na Lokatorskiej. Na dobry początek – łódzka zalewajka dla każdego. W programie: występy wokalne Zespołu „TYTKA”, animacje i konkursy tematyczne nawiązujące do Łodzi, kiermasz rękodzieła, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze inspirowane historią Łodzi, mini studio atelier „Pod chmurką” – zdjęcia w strojach łódzkich. Na zakończenie – potańcówka i zabawy z elementami folkloru łódzkiego. Wydarzenie realizowane w ramach „Kampanii informacyjno – promocyjnej – Odpoczywam z kulturą”.
Forma udziału: Potańcówka w plenerze – wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Koncerty i wydarzenia muzyczne, Pikniki, Inne
Ważne informacje organizacyjne:
W przypadku deszczu – impreza plenerowa przeniesiona na salę widowiskową Centrum Kultury Młodych.
O instytucji:
Działania z okazji Urodzin Łodzi odbędą się w siedzibie instytucji – Centrum Kultury Młodych, która mieści się w budynku (zabytkowym pałacyku) Spółdzielni Mieszkaniowej Towarzystwa „Lokator”. Działalność edukacyjna i kulturalna prowadzona jest tu niemal od 35 lat. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji wydarzeń kulturalnych i w sposób profesjonalny i kreatywny wspieramy rozwój zainteresowań mieszkańców Łodzi. Centrum Kultury Młodych jest samorządową instytucją podległą Urzędowi Miasta Łodzi. Parter budynku wyposażony jest w podjazd i łazienkę dla osób niepełnosprawnych. Przestrzeń przed budynkiem nie posiada ograniczeń dla osób niepełnosprawnych. I piętro budynku nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Dla kogo: Dla wszystkich
Śladami znanych łodzianek. Fundacja Łódzki Szlak Kobiet zaprasza na historyczny spacer.

Instytucja/organizator: Fundacja Łódzki Szlak Kobiet
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 11:00-13:00. spacer trwa ok. 2 godz.
Miejsce/zbiórka: pl. Wolności 2, przed Muzeum Farmacji
Opis wydarzenia:
O kim milczą podręczniki historii oraz tradycyjne przewodniki turystyczne? Co w Łodzi robiły sufrażystki? Kim był agent wywiadu Armii Krajowej o pseudonimie Jacek II? Czy rzeczywiście jedna ze strajkujących włókniarek w geście protestu pokazała premierowi nagie pośladki? O kim zapomniał Andrzej Wajda w swym ostatnim filmie Powidoki? I czy Łódź to rzeczywiście miasto kobiet? Zapraszamy na spacer śladami znanych łodzianek z najważniejszą łódzką organizacją badającą historię łódzkich kobiet.
Forma udziału: Bez zapisów, wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
O instytucji:
Fundacja Łódzki Szlak kobiet znana jest z wielu projektów upamiętniających znane łodzianki i badających ich historię, często nieznaną, pełną tajemnic i wymagających uzupełnienia faktów. W 2018 r. wraz z Miastem Łódź Fundacja przygotowała wyjątkowy projekt z okazji 100-lecia nadania Polkom praw wyborczych. Na przystankach MPK zawisło 25 plakatów z portretami i biogramami znanych łodzianek – artystek, bohaterek wojennych, kobiet nauki, działaczek społecznych i lekarek.
Dla kogo: Dla wszystkich
Trzy teatralne wieczory

Instytucja/organizator: Teatr Powszechny w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 26 lipca: spektakl „Tango Łódź” o godzinie 19:15 27 lipca: spektakl Tango Łódź” o godzinie 16:00 oraz spektakl “Pomoc domowa” o godzinie 19:00. 28 lipca: spektakl “Pomoc domowa” o godz. 19.00
Miejsce/zbiórka: Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21
Opis wydarzenia:
Z okazji urodzin Łodzi bilety na popularne spektakle, wystawiane w urodzinowe wieczory, obejrzeć będzie można w nowych niższych cenach. 1. „Tango Łódź”: Zdobywca tytułu Najlepszego Spektaklu Plebiscytu Publiczności XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Spektakl w reżyserii Adama Orzechowskiego to spojrzenie na Łódź przez pryzmat jej trudnej historii. Stawia przed nami pytanie: czy coś zmieniło się w mentalności łodzian od czasów fabrykanckich imperiów i robotniczych strajków? 2. „Pomoc domowa” Znakomita komedia Camolettiego w brawurowym, przygotowanym specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi przekładzie Bartosza Wierzbięty, znanego szerokiemu gronu odbiorców jako twórca polskich dialogów do takich filmów animowanych, jak m.in. „Shrek”, „Rybki z ferajny”, „Misja Kleopatra”, „Asterix i Obelix”, „Madagaskar”, „Sezon na misia”, „Kot w butach”, „Film o pszczołach”, „Hotel Transylwania”. Zapraszamy do zapoznania się z dalszymi perypetiami Nadii, bohaterki sztuki „Boeing, Boeing” Camolettiego. Nadia to prawdziwy agent w spódnicy, która wszystko wie, wszystko widzi i wszystko ma pod kontrolą. Czy u nowych pracodawców uda jej się uniknąć plątania w damsko-męski galimatias? Czy zapanuje nad sercowym bałaganem swoich nowych gospodarzy? I jakie tajemnice sama skrywa?
Forma udziału: Bilety. Na urodzinowe spektakle bilety będą sprzedawane w specjalnych, niższych cenach (20-30 zł, w zależności od dnia). Możliwość zakupu online lub w kasie biletowej.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Ważne informacje organizacyjne:
Bilety
O instytucji:
Teatr Powszechny w Łodzi współcześnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych teatrów dramatycznych w Polsce – w sezonie dwie sceny przy Legionów 21 w Łodzi odwiedza średnio ponad 130 tysięcy osób. Dyrektorem Teatru jest Ewa Pilawska, dzięki której Teatr zyskał określone logo artystyczne. Jednymi z jej najważniejszych autorskich projektów, które stały się flagowymi inicjatywami Teatru są: ● Polskie Centrum Komedii i konkurs na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”; z Polskim Centrum Komedii współpracują ważni współcześni twórcy, m.in. Juliusz Machulski, Krystyna Meissner, Radosław Paczocha; ● Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najważniejszych najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce; ● działający od 2005 roku jedyny w Europie Teatr dla niewidomych i słabo widzących, w ramach którego zrealizowane zostały już 63 premiery. Teatr Powszechny w Łodzi jest „Teatrem blisko ludzi”, tzn. działa z pełną świadomością kontekstu miejsca i kontekstu społecznego. Realizuje szereg inicjatyw społecznych – między innymi specjalne prezentacje spektakli dla osób bezrobotnych i emerytów, na które widzowie ci mogą kupić bilety na spektakl w specjalnej cenie. Teatr współpracuje również z ośrodkiem MONAR, którego podopieczni biorą udział w organizowanych przez Teatr warsztatach kończących się prezentacją spektaklu na Małej Scenie. Powszechny prowadzi szereg lekcji teatralnych, warsztatów oraz projektów edukacyjnych, m.in. cykl edukacyjny „Dziecko w sytuacji”, na który składają się spektakle i warsztaty.
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla młodzieży
Uniwersytet czytamy łodzianom

Instytucja/organizator: Uniwersytet Łódzki
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 11.00-19.00
Miejsce/zbiórka: Skrzyżowanie ulic Piotrkowskiej przy Zamenhoffa
Opis wydarzenia:

“Czytamy łodzianom”– druga edycja akcji Uniwersytetu Łódzkiego, polegająca na czytaniu fragmentów książek związanych z Łodzią. Przy ulicy Piotrkowskiej stanie wolnodostępna czytelnia z leżakami i regałami pełnymi popularnych książek, także nowości. Fragmenty ulubionych książek czytać będą na głos pracownicy naukowi UŁ, dziennikarze i społecznicy. Reprezentacja BUŁy przygotuje konkursy dla łodzian o historii miasta.
Forma udziału: Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Pikniki, Inne
O instytucji:

Uniwersytet Łódzki to uczelnia państwowa, która powstała 24 maja 1945 roku. Obecnie jest jedną z największych polskich szkół wyższych – na jej 12 wydziałach studiuje 35 tysięcy młodych ludzi. Nad procesem kształcenia studentów czuwa niemal 4 tysiące pracowników, w tym ponad 2 tysiące nauczycieli akademickich.
Dla kogo: Dla wszystkich
Uniwersytet otwarty w Bionanoparku.

Instytucja/organizator: Bionanopark
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 11.00 – 16.00
Miejsce/zbiórka: Bionanopark, ul. Dubois 114/116, budynek B, sala 0.16.
Opis wydarzenia:
Uniwersytet otwarty w Bionanoparku to cykl wykładów prowadzonych przez naukowców pracujących w laboratoriach Bionanoparku: 11.00 – 11.45 – „Bionanopark – czym jest park naukowo-technologiczny”, 12.00 – 12.45 – „Izotopy widzą wszystko” (Laboratorium Autentykacji Produktów), 13.00 – 13.45 – „Świat w skali nano” (Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriałów), 14.00 – 14.45 – „Czy potrzebujemy GMO – Roundup, insulina i kwas hialuronowy ?” (Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej”, 15.00 – 15.45 – „Policzmy polimer – ARUZ” (Laboratorium Symulacji Molekularnych).
Forma udziału: Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Dojazd: autobus linii 62
O instytucji:
Bionanopark jest parkiem naukowo-technologicznym, w ramach którego funkcjonuje 7 wyspecjalizowanych laboratoriów bio- i nanotechnologicznych oraz kilkudziesięciu młodych przedsiębiorców, skupionych w inkubatorze technologicznym. Obiekt zlokalizowany jest w południowej części miasta w otoczeniu zieleni.
Dla kogo: Dla wszystkich
W świecie wojskowych śmigłowców.

Instytucja/organizator: Wojskowe Zakłady Lotnicze
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Wycieczki od 9:00 do 15:00. Należy przybyć 15 minut przed daną godziną rozpoczęcia zwiedzania.
Miejsce/zbiórka: Brama główna, przy ul. Dubois 119
Opis wydarzenia:
Wizyta w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 1 S.A. to niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć firmę „od środka”. Niedostępny na co dzień zakład odsłoni swoje tajemnice. Przewodnicy – pracownicy WZL-1 S.A. – oprowadzą gości po najciekawszych miejscach i opowiedzą o działalności Spółki. Zwiedzający będą mogli zobaczyć śmigłowce latające w Siłach Zbrojnych RP, a także dowiedzieć się wiele o historii WZL-1 S.A. oraz o związanych z nią najciekawszych wydarzeniach. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w loterii i wylosować dla siebie unikalny upominek, zaś na najmłodszych zwiedzających czekać będzie dodatkowa niespodzianka. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Forma udziału: Obowiązują zapisy w formie elektronicznej. Zgłoszenia uczestnictwa należy kierować na adres email: zwiedzanie@wzl1.mil.pl w terminie 8-15 lipca 2019r. W wiadomości należy podać imię i nazwisko, adres zameldowania oraz nr dowodu osobistego każdego zainteresowanego uczestnika – a w przypadku dziecka – nr PESEL). Warunkiem koniecznym udziału jest akceptacja regulaminu zwiedzania, a także udzielenie zgody na publikowanie wizerunku Zwiedzającego, jak i dziecka/dzieci będących pod jego opieką. Wyżej wspomniany regulamin oraz treści zgód dostępne będą na stronie www.wzl1.mil.pl w zakładce Aktualności/Dzień Otwarty WZL-1.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Posiadanie dowodu osobistego podczas zwiedzania jest warunkiem koniecznym. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. zastrzegają sobie prawo do wcześniejszego zakończenia rejestracji zgłoszeń w przypadku szybszego zapełnienia list. 1. Wycieczki grupowe z przewodnikiem, liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń; 2. Na teren WZL-1 wstęp przyznawany będzie wyłącznie osobom z obywatelstwem polskim; 3. Osoby zakwalifikowane zostaną powiadomione drogą elektroniczną o dokładnej godzinie rozpoczęcia zwiedzania; 4. Uwaga! Dzieci mogą uczestniczyć w zwiedzaniu wyłącznie pod opieką dorosłych. Zgłoszenia dzieci imienne wraz z podaniem ich numeru PESEL. Zgłoszenia wysłane przed i po tym terminie nie będą rozpatrywane. Warunkiem koniecznym udziału jest akceptacja regulaminu zwiedzania, a także udzielenie zgody na publikowanie wizerunku Zwiedzającego, jak i dziecka/dzieci będących pod jego opieką. Wyżej wspomniany regulamin oraz treści zgód dostępne będą na stronie www.wzl1.mil.pl w zakładce Aktualności/Dzień Otwarty WZL-1.
O instytucji:
WZL-1 S.A. w Łodzi to lider branży lotniczej w Europie, o ponad 70-letniej tradycji. Spółka jest jedną z firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W tym na co dzień niedostępnym dla osób postronnych przedsiębiorstwie realizuje się naprawy, obsługi oraz modernizacje śmigłowców będących na wyposażeniu polskiej armii. WZL-1 S.A. w Łodzi to nie tylko tradycja i doświadczenie, ale także rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii. Obecnie, najważniejszym wyzwaniem jest stworzenie centrum serwisowego nowych śmigłowców.
Dla kogo: Dla wszystkich
Warsztat rodzinny „Granie na emocjach”

Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.00-12.30
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282, parter budynku D
Opis wydarzenia:

Każdego dnia towarzyszy nam dużo EMOCJI. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet przedmioty codziennego użytku mają na nas wpływ. Idąc na warsztaty do muzeum czujecie RADOŚĆ, CIEKAWOŚĆ, a może obawę, że pozaszkolne wyjście szybko się skończy i będzie trzeba wracać na lekcje?

Zaufajcie nam, że te zajęcia Was ZASKOCZĄ. Wybrane obiekty będą częścią niezwykłej dramy, którą zaprezentujecie podczas warsztatu. Gwarantujemy niezapomniane EMOCJE.

Warsztat dla dzieci od lat 7 wraz z opiekunem.
Forma udziału: Zapisy w dniach 15 – 26 lipca pod nr tel.: 42 683 26 84 w. 256 lub 250, tel. kom. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.) Bilety: ulgowy: 8zł Liczba miejsc na warsztatach: 12
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:

Warsztat dla dzieci od lat 7 wraz z opiekunem.
O instytucji:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej sztukę tkaniny.

Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla dorosłych
Warsztaty literacko – komiksowe i spotkanie z Manuelą Gretkowską.

Instytucja/organizator: Dom Literatury w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 11.00 – warsztaty literacko-komiksowe. Prowadzenie: Katarzyna Tośta. 17.00 – spotkanie z Manuelą Gretkowską. Prowadzenie: Marta Zdanowska.
Miejsce/zbiórka: Ul. Roosevelta 17, Dom Literatury w Łodzi.
Opis wydarzenia:

27 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – warsztaty literacko-komiksowe dla dzieci w wieku 7-12 lat. Prowadzenie: Katarzyna Tośta. Warsztaty dla dzieci z podstaw języka komiksu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, zawierającej przykłady z historii światowego i polskiego komiksu. Uczestnicy wymyślać będą komiksowe postaci, wypełniać kadry i dymki, tworzyć własne krótkie historie obrazkowe, jednocześnie zapoznając się z zasadami tworzenia komiksów. (Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17).

27 lipca, godz. 17.00 – 18.30 – spotkanie z Manuelą Gretkowską, pisarką, scenarzystką i społeczniczką. Prowadzenie: Marta Zdanowska. Spotkanie dotyczyć będzie najnowszej książki-wywiadu z Manuelą Gretkowską „Trudno z miłości się podnieść” oraz twórczości autorki. „Trudno z miłości się podnieść” to „bezczelna, wzruszająca, niezwykła – rozmowa z Manuelą Gretkowską, naszą narodową libertynką. O miłosnych komplikacjach, slow life i fast sex, duchowości, narkotykach, a przede wszystkim o współczesnej Polsce. Manifest swobody myślenia i bycia wbrew wszystkiemu: cenzurze, hejtowi, banowaniu, przemilczaniu i wycinaniu”. (Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17).
Forma udziału: Spotkanie z Manuelą Gretkowską – wstęp dla wszystkich zainteresowanych. Warsztaty literacko-komiksowe – zapisy: kontakt@dom-literatury.pl
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Warsztaty
O instytucji:
Dom Literatury w Łodzi to jednostka samorządowa zajmująca się propagowaniem kultury, a zwłaszcza literatury i czytelnictwa. Od wielu lat organizuje spotkania z pisarkami i pisarzami, turnieje poetyckie, warsztaty literackie, panele dyskusyjne i koncerty. Dom Literatury w Łodzi jest organizatorem festiwalu Puls Literatury oraz gali Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, wspieranej przez UMŁ.
Dla kogo: Dla dzieci, Dla wszystkich
Wernisaż wystawy „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)”.

Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: Godz. 18.00 – wernisaż wystawy, po wernisażu (ok. godz. 19.00) prelekcja.
Miejsce/zbiórka: Galeria Willa ul. Wólczańska 31, Łódź
Opis wydarzenia:
18.00 – wernisaż wystawy „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)”, po wernisażu (ok. godz. 19.00) prelekcja prof. Stanisława Rośka, współedytora Dzieł zebranych Schulza i redaktora naczelnego „Schulz/Forum”.
Forma udziału: Bez zapisów, wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Spotkania i prelekcje, Warsztaty, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Możliwość robienia zdjęć w obiekcie tylko do celów prywatnych.
O instytucji:
Galeria Willa – kameralny dom mieszkalny wzniesiony dla rodziny Kindermannów w latach 1902-1903 wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera w stylu secesji. Obiekt ma nieregularną, oryginalnie ukształtowaną bryłę na rzucie wielokąta, ścianą północną przylega do sąsiedniej kamienicy, a od wschodu do ulicy Wólczańskiej, wieńczy go fantazyjnie łamany dach z kroksztynami. Z oryginalnego wyposażenia wnętrz zachowała się rzeźbiona stolarka drzwiowa, okienna oraz schody w holu głównym, dekoracyjne sztukaterie sufitów w salach na parterze i pierwszym piętrze ze stylizowanymi motywami roślinnymi, unikatowy zespół witraży na półpiętrze holu głównego oraz w saloniku muzycznym – najprawdopodobniej sprowadzonych z warsztatu Richarda Schleina z Zittau oraz malowidło ścienne nieznanego autora w saloniku muzycznym na parterze. Jednym wnętrzem z zachowanymi meblami wpisanymi w mahoniową boazerię oraz marmurowym kominkiem jest gabinet pierwszego właściciela obiektu, Leopolda Rudolfa Kindermanna. Na uwagę zasługują też płaskorzeźbione dekoracje reliefowe na fasadach zewnętrznych z motywami roślin i zwierząt oraz baśniowymi – odwołujące się do cykliczności i bujności świata natury. Od 1975 roku w budynku mieści się Galeria Sztuki, od 1993 roku pod nazwą Galeria Willa – jeden z oddziałów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – w której odbywają się wystawy sztuki współczesnej, koncerty, warsztaty, prelekcje oraz Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (od 1979 roku).
Dla kogo: Dla wszystkich
Więzienie przy ul. Gdańskiej (Długiej) w Łodzi 1885-1953. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej.

Instytucja/organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 22.00-1.00. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach w miarę zbierania się uczestników.
Miejsce/zbiórka: Recepcja Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.
Opis wydarzenia:
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej dotyczącej historii więzienia przy ul. Gdańskiej (z możliwością wejścia do pomieszczeń na co dzień nieudostępnianych zwiedzającym), podczas którego uczestnicy będę mieli okazję wysłuchać performatywnego czytania wspomnień Barbary Cygańskiej, przetrzymywanej w więzieniu w latach 1944-1945.
Forma udziału: Bez zapisów. Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach w miarę zbierania się uczestników.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki, Wystawy i muzea
Ważne informacje organizacyjne:
Oferta skierowana do dorosłych i starszej młodzieży.
O instytucji:
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959 kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej 13. Ówczesne muzeum gromadziło zbiory dotyczące działalności wszelkiego rodzaju polskich ruchów lewicowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych działających na terenie Łodzi i regionu. Z dniem 1 stycznia 1990 roku – w wyniku przemian ustrojowych – MHRR przemianowano na Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, nadając placówce nowe cele statutowe i nakreślając wyzwania służące popularyzacji wiedzy historycznej, w szczególności tej dotyczącej idei wolnościowych i niepodległościowych. Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także gromadzenie zbiorów związanych z działalnością polskich ruchów niepodległościowych i martyrologii obywateli polskich różnych narodowości i kultur. Obecnie Dział Zbiorów posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z przełomu XIX i XX wieku, dwudzeistolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRLu. Zbiory zawierają również wiele unikatowych materiałów do dziejów Łodzi i okręgu łódzkiego.
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla młodzieży
Witamy w Szufland!i!

Instytucja/organizator: Łódzka Spółka Infrastrukturalna
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 10.00, 11.00, 12.00
Miejsce/zbiórka: Wólczańska 17
Opis wydarzenia:

Legendarna “Szuflandia”, czyli znana z filmu Juliusza Machulskiego, kamienica przy ul. Wólczańskiej 17 przechodzi obecnie rewitalizację. W tym roku łodzianie będą mogli po raz pierwszy zobaczyć remontowane wnętrza, zapoznać się z historią obiektu, przebiegiem remontu i roli budynku w filmie Juliusza Machulskiego KINGSAJZ.

Forma udziału: Bez zapisów, według kolejności przychodzenia do obiektu.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Każda z 3 grup może liczyć 30 osób, bez wcześniejszych zapisów. Jeżeli zbierze się grupa liczniejsza, to część zebranych będzie mogła wejść z następną grupą. Wymagane sportowe obuwie. W wycieczkach mogą uczestniczyć dzieci powyżej 10 lat i będące pod opieką dorosłych. Uczestnicy, po krótkim instruktażu (na miejscu) ponieważ jest to plac budowy, będą musieli, podpisać dokument o wiedzy o zagrożeniach i przestrzeganiu zaleceń organizatora.
O instytucji:

Nieruchomość składa się z 3 obiektów. Jej właścicielem był łódzki przedsiębiorca Zygmunt Teeman. Frontowa kamienica została zbudowana w roku 1924. Mieściły się w niej biura Międzynarodowego Towarzystwa Transportu i Żeglugi „Mitranza”.

W środkowym budynku mieszkał właściciel wraz z rodziną. Budynki na końcu posesji były pomieszczeniami gospodarczymi.

W roku 1988 we frontowej kamienicy kręcony był film Juliusza Machulskiego KINGSAJZ, od którego przyjęła się popularna nazwa obiektu – Szuflandia.
Dla kogo: Dla wszystkich
Wycieczka po Widzewie i otwarcie wystawy w Domu Kultury „502”.

Instytucja/organizator: Widzewskie Domy Kultury
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 26 lipca (piątek), otwarcie wystawy: godz.16.30, 27 lipca (sobota), wycieczka: godz. 10.00.
Miejsce/zbiórka: Dom Kultury „502”, ul. Andrzeja Sacharowa 18.
Opis wydarzenia:

26 lipca (piątek): Otwarcie wystawy fotograficznej Mirosława Z. Wojalskiego „Łódź dawniej i dziś” z okazji 596 urodzin miasta pod patronatem Hanny Zdanowskiej Prezydent Miasta Łodzi. Warto by przypomnieć sobie Łódź sprzed niemal pół wieku patrząc na zdjęcia, które wówczas wykonałem. Czarno-białe, bo takie były możliwości. Metodą negatyw – pozytyw, z użyciem co prawda też aparatu fotograficznego, ale większego i cięższego. Pokażemy 25 zdjęć w formacie „wystawowym”, czyli 40 cm x 30 cm. Obok zdjęcia współczesne, dzisiejsze tego samego miejsca, barwne, Piotrkowska i jej okolice, ale oczywiście i Widzew. To okazja, aby spojrzeć na nasze miasto w szczególnym momencie, 596. Urodzin Łodzi. Zapraszamy na wystawę, popatrzmy na miejsca i obiekty, porównamy jak się zmieniły.

27 lipca (sobota): Oddział PTTK Łódź-Polesie oraz Dom Kultury „502” zapraszają na wycieczkę krajoznawczą z przewodnikiem po Widzewie z okazji 596. Urodzin Łodzi. Czas trwania wycieczki ok. 2 godziny.
Forma udziału: Bez zapisów, wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea
Dla kogo: Dla wszystkich
Wycieczka z przewodnikiem po najciekawszych miejscach Ogrodu Botanicznego.

Instytucja/organizator: Zarząd Zieleni Miejskiej
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Wycieczka z przewodnikiem, godz. 10:00, każda wycieczka trwa 1,5 godz..
Miejsce/zbiórka: Ul. Retkińska 39/65, 94-303 Łódź (przy kasie).
Opis wydarzenia:
Wycieczka z przewodnikiem po najciekawszych miejscach Ogrodu Botanicznego w Łodzi przybliży zwiedzającym historię Ogrodu oraz kolekcje roślinne usytuowane na jego terenie.
Forma udziału: Zapisy w dniach 15-26 lipca 2019 r. pod numerem tel. 42 688 44 20, w godz. 7:00 – 15:00 (ilość miejsc limitowana max. 30 osób).
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Wstęp bezpłatny.
O instytucji:
Łódzki Ogród Botaniczny jest jednym z największych Ogrodów Botanicznych w Polsce. Pierwszą część Ogrodu Botanicznego w Łodzi, o powierzchni 20 ha, udostępniono dla zwiedzających w lipcu 1973 roku. Obecnie Ogród zajmuje powierzchnię 67 ha, na której uprawiane są gatunki flory rodzimej w ramach ich ochrony ex situ oraz prezentowane liczne rośliny obcego pochodzenia. Bogate zbiory, liczące ponad 4 000 taksonów, eksponowane są na terenie kilku działów tematycznych tj.: arboretum, florze polskiej, dziale roślin leczniczych, zieleni parkowej, ogrodzie japońskim, alpinarium, systematyce roślin zielnych i dziale kolekcji roślin ozdobnych.
Dla kogo: Dla wszystkich
Wycieczka: „Zagadki Starego Widzewa”.

Instytucja/organizator: Widzewskie Domy Kultury
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.00 – 14.00
Miejsce/zbiórka: Dom Kultury „Widok” Al. Piłsudskiego 133.
Opis wydarzenia:
Wycieczka „Zagadki Starego Widzewa”: – herbatka w Willi Głównego Inżyniera Widzewskiej Manufaktury – wystawa fotograficzna „Stary Widzew” – zwiedzanie Widzewskiej Manufaktury – spacer po Parku nad Jasieniem Uczestnicy wycieczki spotykają się w Domu Kultury „Widok”, gdzie będą mieli okazję poznać historię tego miejsca i obejrzeć wystawę fotograficzną „Stary Widzew”. Następnie przejdą przez teren Widzewskiej Manufaktury, pierwszej fabryki bawełny Juliusza Kunitzera na Widzewie, do Parku nad Jasieniem. Czas trwania wydarzenia ok. 3 godziny.
Forma udziału: Jedna grupa, zapisy: tel. 574 255 542.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Udział bezpłatny, obowiązują zapisy tel. 574 255 542.
O instytucji:
Budynek, będący obecnie siedzibą Domu Kultury WIDOK powstał ok. roku 1910. Pierwotnie należał do Towarzystwa Akcyjnego Manufaktura Widzewska, którego założycielami byli Juliusz Heinzel i Juliusz Kunitzer. Do 1939 roku zamieszkiwali tu dyrektorzy pobliskiej fabryki. Po nacjonalizacji zakładów w 1945 roku budynek przeznaczono na biura. W 1981 roku stał się on siedzibą Dzielnicowego Domu Kultury Łódź-Widzew przekształconego następnie w Widzewskie Domy Kultury. Dwukondygnacyjna budowla, zwieńczona mansardowym dachem mieszczącym mieszkalne poddasze, zbudowana została w stylu zgeometryzowanej secesji. Projektant pozostaje nieznany. W budynku zachowała się częściowo stolarka budowlana, a w pomieszczeniach na parterze nadal podziwiać można sztukaterie zdobiące plafony. Obecnie w budynku prowadzona jest działalność edukacyjno-kulturalna dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Dla kogo: Dla wszystkich
Wycieczki po Łódzkim Centrum Filmowym

Instytucja/organizator: Łódzkie Centrum Filmowe
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 27 lipca (sobota), godziny wejść: 11.15, 12.15, 13.15, 14.15, 15.15, 16.15, 28 lipca (niedziela), godziny wejść: 10.15, 11.15, 12.15, 13.15, 14.15, 15.15,
Miejsce/zbiórka: Łódzkie Centrum Filmowe, ul. Obywatelska 102/104, za restauracją Safron.
Opis wydarzenia:
Wycieczka po magazynie kostiumów filmowych po wyznaczonej trasie z pracownikiem spółki. Prezentacja strojów i rekwizytów z polskich filmów. Możliwość przymierzenia wybranych strojów i zrobienia zdjęć w filmowej scenografii.
Forma udziału: Bez zapisów wejścia w ww. godzinach w grupach max. 15 osób, czas wycieczki ok. 40 min.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
O instytucji:
Magazyn kostiumów i rekwizytów filmowych pozostałych po WFF Łódź, około 250 tys. kostiumów i ok. 40 tys. rekwizytów.
Dla kogo: Dla wszystkich
Wycieczki po zabytkowej siedzibie Akademii Muzycznej.

Instytucja/organizator: Akademia Muzyczna w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 10.00, 12.00,
Miejsce/zbiórka: Dziedziniec przy bramie wjazdowej pomiędzy Pałacem Akademii a budynkiem kordegardy od strony alei 1 Maja 6 (przy szlabanie).
Opis wydarzenia:
Wycieczki prowadzone będą po zrewitalizowanych reprezentacyjnych wnętrzach Pałacu Karola Poznańskiego, pomieszczeniach na co dzień niedostępnych dla gości (dawne buduar, garderoba, palarnia) oraz przypałacowym zabytkowym parku.
Forma udziału: Zapisy do dnia 25 lipca 2019 pod mailem promocja@amuz.lodz.pl lub pod numerem telefonu 42 662 16 45 (w godz. 9.00-14.00); Zwiedzanie odbywa się w grupie liczącej ok. 35 osób.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Liczba miejsc jest ograniczona; podczas oprowadzenia dozwolone jest wykonywanie zdjęć.
O instytucji:
Główną siedzibą Akademii Muzycznej w Łodzi jest zabytkowy pałac przy ul. Gdańskiej 32, wzniesiony w latach 1904-08 dla syna słynnego łódzkiego fabrykanta Izraela Kalmanowicza Poznańskiego – Karola Poznańskiego, jednego z dyrektorów spółki akcyjnej wyrobów bawełnianych. Wybudowana według projektu Adolfa Zelingsona budowla ma charakter eklektyczny: łączy dominujące w jej architekturze elementy włoskiego renesansu i baroku z m.in. motywami secesji czy regencji. Pałac składa się z dwóch skrzydeł bocznych i części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie (dziś sale koncertowe i wykładowe), przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy. Na piętrze znajduje się także ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu. Większość reprezentacyjnych pomieszczeń została w ostatnich latach poddana rekonstrukcji i rewitalizacji, dzięki czemu podziwiać je można w pełnej krasie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Wycieczki po zabytkowym kanale rzeki Łódki w Parku Staromiejskim.

Instytucja/organizator: ZWIK
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Godziny wejść: 10:00; 10:30; 11:00; 11:30; 12:00 ;12:30; 13:00.
Miejsce/zbiórka: Park Staromiejski przy okrągłym zbiorniku z wodą. (Punkt widokowy rzeki Łódki „Śledź Łódkę”).
Opis wydarzenia:
Przyjdź i zobacz jak wygląda płynąca pod ziemią rzeka Łódka. Zejdź do zabytkowego podziemnego kanału, w którym od ponad 100 lat ukryta jest najważniejsza w historii miasta rzeka. To nad Łódką była średniowieczna wieś Łodzia, nad rzeką lokowano średniowieczne miasto Łódź, nad Łódką powstały również pierwsze włókiennicze zakłady: Poznańskiego, Biedermanna czy browary Anstadta. Obecnie kanałem Łódki odprowadzany jest z centrum miasta nadmiar wód deszczowych.
Forma udziału: Zapisy na adres: pr@zwik.lodz.pl Każda z grup wchodzących pod ziemię do kanału może liczyć najwyżej 10 osób. Zapisy od środy 17 lipca 2019 roku do piątku 19 lipca 2019 roku.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Zwiedzanie kanału zostanie odwołane w przypadku wystąpienia nad Łodzią opadów deszczu. Pracownicy ZWIK decydują kto może zejść pod ziemię. Zejście do kanału po metalowych klamrach przez właz i betonową studnię. Obowiązuje strój sportowy, konieczne długie spodnie, koszule, bluzy z długimi rękawami, buty z antypoślizgową podeszwą. Każdy ze schodzących musi założyć szelki bezpieczeństwa oraz kask.
O instytucji:
Kryty, betonowy, zabytkowy kanał rzeki Łódki zbudowany w latach 1916 – 1917 w miejscu, w którym w średniowiecznej Łodzi znajdował się staw Grobelny a później dzielnica żydowska. Kanał pod obecnym Parkiem Staromiejskim ma długość 218 metrów, aż 6,3 metra szerokości i 3,25 wysokości. Nad rzeką Łódką i stawem rozpoczęła się historia średniowiecznej i przemysłowej Łodzi. Na grobli stawu stał młyn, zamieniony z czasem w pierwszą włókienniczą maszynę – folusz. Kryty kanał Łódki to najbardziej „filmowy” kanał w Polsce. Realizowano w nim kilka obrazów, w tym nominowany do Oskara „W ciemności” Agnieszki Holland. Obiekt betonowy o dużym przekroju dzwonowym – robi wrażenie! Na dnie kanału płynie czysta rzeka Łódka – przykład jednej z ukrytych pod ziemią łódzkich strug.
Dla kogo: Dla wszystkich
Wycieczki po ZOO z przewodnikiem.

Instytucja/organizator: ZOO
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 27 i 28 lipca (sobota i niedziela) godz. 10.00
Miejsce/zbiórka: Ul. Konstantynowska 8/10, za kasami zoo przy mini zoo.
Opis wydarzenia:

Grupa zostanie oprowadzona po terenie zoo (dostępnym dla zwiedzających) przez pracownika ogrodu, który opowie o kolejnych etapach budowy orientarium i postępach prac przy budowie. Pokazane zostaną również inwestycje, zrealizowane niezależnie od budowy orientarium. Nie zabraknie opowieści i ciekawostek na temat naszych obecnych mieszkańców.
Forma udziału: Wycieczki są bezpłatne, obowiązują zapisy do dnia 24.07.2019 r. na adres: dydaktyka@zoo.lodz.pl, grupa do 30 osób.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Ogród czynny jest w godzinach 9-19 (kasy czynne godzinę krócej), kasy biletowe znajdują się od strony ulicy Krzemienieckiej.
O instytucji:

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi powstał w 1938 roku, obecnie przechodzi intensywne zmiany, które mają na celu zapewnienie zwierzętom warunków zbliżonych do naturalnych, a nade wszystko poprawę komfortu zwiedzania. Na terenie ogrodu trwają prace przy wyjątkowej inwestycji – budowie Orientarium, które będzie całorocznym pawilonem z wielkopowierzchniową ekspozycją wodno-lądową fauny i flory południowo-wschodniej części Azji obejmującą 7,5 ha powierzchni. Pomimo trwających prac w łódzkim ZOO można podziwiać niezwykle ciekawą kolekcję około 300 gatunków zwierząt, które często nie występują w naszym klimacie. Najchętniej podziwianymi zwierzętami są wydry olbrzymie,kazuary hełmiaste, pingwiny przylądkowe, lemury katta, binturongi, żyrafy, pandy małe.
Dla kogo: Dla wszystkich
Z wizytą u Poznańskich

Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 16.30
Miejsce/zbiórka: Miejsce zbiórki: hol główny muzeum, ul. Ogrodowa 15, wejście od ul. Zachodniej.
Opis wydarzenia:

Zapraszamy na wycieczkę po imperium rodziny Poznańskich. Kim byli fabrykanci, twórcy wielkiej Manufaktury, posiadacze niejednego pałacu? Jak wyglądało codzienne życie twórców wielkiej Łodzi, praca w manufakturach i świat salonów? Wraz z przewodnikiem obejrzymy wnętrza domu najbogatszej i najbardziej znanej łódzkiej rodziny i poznamy ich współczesne funkcje – przestrzenie wystawiennicze Muzeum Miasta Łodzi.
Forma udziału: Liczba miejsc ograniczona – do 30 osób Zapisy: 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl Wszyscy uczestnicy będą poproszeni o wykupienie biletu do muzeum za 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki, Wystawy i muzea
Ważne informacje organizacyjne:

Liczba miejsc ograniczona – do 30 osób Zapisy: 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl Wszyscy uczestnicy będą poproszeni o wykupienie biletu do muzeum za 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).
O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego. Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie.

Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta. Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Z wizytą u Poznańskich. Oprowadzanie w języku angielskim.

Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 16:30
Miejsce/zbiórka: Miejsce zbiórki: hol główny muzeum, wejście od ul. Zachodniej.
Opis wydarzenia:

Zapraszamy na wycieczkę po imperium rodziny Poznańskich. Kim byli fabrykanci, twórcy wielkiej Manufaktury, posiadacze niejednego pałacu?

Jak wyglądało codzienne życie twórców wielkiej Łodzi, praca w manufakturach i świat salonów? Wraz z przewodnikiem obejrzymy wnętrza domu najbogatszej i najbardziej znanej łódzkiej rodziny i poznamy ich współczesne funkcje – przestrzenie wystawiennicze Muzeum Miasta Łodzi. Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem – w języku angielskim, nie tylko anglojęzycznych mieszkańców naszego miasta.
Forma udziału: Liczba miejsc ograniczona do 30 osób Zapisy: 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl Osoby zapisane obowiązuje bilet wstępu: 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy). Wejście od ul. Zachodniej.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Liczba miejsc ograniczona do 30 osób Zapisy: 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl

Osoby zapisane obowiązuje bilet wstępu: 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy)

Wejście od ulicy Zachodniej.
O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego.

Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta.

Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Z wizytą u rodziny Poznańskich. Oprowadzanie w języku ukraińskim.

Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 16.30
Miejsce/zbiórka: Miejsce zbiórki: hol główny muzeum ul. Ogrodowa 15, wejście od ul. Zachodniej.
Opis wydarzenia:

Zapraszamy na wycieczkę po imperium rodziny Poznańskich. Kim byli fabrykanci, twórcy wielkiej manufaktury, posiadacze niejednego pałacu? Jak wyglądało codzienne życie twórców wielkiej Łodzi, praca w manufakturach i świat salonów? Wraz z przewodnikiem obejrzymy wnętrza domu najbogatszej i najbardziej znanej łódzkiej rodziny i poznamy ich współczesne funkcje – przestrzenie wystawiennicze Muzeum Miasta Łodzi. Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikiem, która odbędzie się w języku ukraińskim.
Forma udziału: Liczba miejsc ograniczona do 30 osób Zapisy: 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl Bilety: 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy). Wejście od ul. Zachodniej.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Liczba miejsc ograniczona do 30 osób.
Zapisy: 423 071 382/ 692 926 319 lub edukacja@muzeum-lodz.pl
Bilety: 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).
Wejście od ul. Zachodniej).
O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego.

Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta.

Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.
Dla kogo: Dla wszystkich
Za króla Jegomości, czyli jak nadano Łodzi prawa miejskie” – gra miejska dla dzieci

Instytucja/organizator: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: Godziny: 12.30 – 15.00
Miejsce/zbiórka: przy pomniku Twórców Wielkiej Łodzi (skrzyżowanie Piotrkowska/Jaracza)
Opis wydarzenia:

Gra miejska dla dzieci w wieku 7- 12 lat współorganizowana z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Biskup włocławski Jan Pella zabiega o nadanie swojej wsi Łódź praw miejskich.

Decyduje się zwrócić do króla Władysława Jagiełły, by zezwolił obdarzyć osadę przywilejami i podnieść ją do godności miasta.

Biskup potrzebuje Posłańców, którzy udadzą się do króla z listem. Gracze (Posłańcy) mają za zadanie odnaleźć miejsce pobytu króla, dostarczyć mu niezbędne dokumenty wraz z autoryzacją.

Muszą wykazać się spostrzegawczością, pomysłowością i wiedzą w rozwiązywaniu zagadek oraz wykonywaniu poleceń. Nie mogą dać się zmylić.

Za każde zadanie Gracze otrzymują punkty. Wygrywa drużyna, która zdobędzie ich najwięcej. Dla wszystkich drużyn przewidziano dyplomy i upominki.
Forma udziału: Zapisy u Organizatora (Wojewódzka Biblioteka Publiczna im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi tel. 42 663 03 23 Dział Zbiorów Regionalnych ).
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea, Inne
Ważne informacje organizacyjne:

Uczestnictwo w grze miejskiej w dniu 26 lipca 2019 r. jest darmowe. Dla wszystkich Zwiedzających wystawy muzeum przewidziało bilet o kwocie 1 zł.
O instytucji:

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi znajdujące się przy placu Wolności 14, to największe muzeum w mieście.

Historia muzeum sięga dwudziestolecia międzywojennego, kiedy w 1918 roku powołano w Łodzi Muzeum Miejskie. W kolejnych latach muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę oraz oficjalną nazwę, aż do przełomu lat 1949/1950, kiedy to Miejskie Muzeum Prehistoryczne i Miejskie Muzeum Etnograficzne, zostały upaństwowione i przybrały nazwy: Muzeum Archeologiczne i Muzeum Etnograficzne.

Równolegle od 1948 roku zaczął się rozwijać Gabinet Numizmatyczny, założony w ramach Muzeum Archeologicznego.

16 sierpnia 1955 roku na mocy Zarządzenia nr 153 Ministra Kultury i Sztuki nastąpiło połączenie obu placówek w jedno Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, a siedziba muzeum niezmiennie od tego czasu znajduje się w Łodzi przy placu Wolności 14.

W skład Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wchodzą działy: Archeologiczny, Etnograficzny, Numizmatyczny, Widowisk Lalkowych, Naukowo-Oświatowy, Konserwacji i Badań nad Zabytkami.

Statut muzeum uprawnia do gromadzenia zbiorów i prowadzenia badań naukowych na terenie całej Polski, a także poza nią, nakładając przy tym obowiązek ich szerokiego udostępniania i upowszechniania. W muzeum można zobaczyć trzy stałe wystawy: etnograficzną, numizmatyczną oraz archeologiczną, a także nową etnograficzną wystawę czasową.
Dla kogo: Dla dzieci
Za kulisami Teatru Nowego – wycieczki.

Instytucja/organizator: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Godziny wycieczek: 12.00, 14.00, 16.00. Wejścia indywidualne na wystawę godz. 12.00-16.00
Miejsce/zbiórka: ul. Więckowskiego 15, foyer Teatru
Opis wydarzenia:

Pasjonaci “Brygady szlifierza Karhana” i nie tylko wybrać się będą mogli za kulisy Teatru Nowego w Łodzi W programie przewidziano zwiedzanie zaplecza Teatru wraz z pracowniami, możliwość wykonania zdjęć na scenie na tle Wielkiego Złotego Glana, który stanowi element scenografii do spektaklu „Szewcy” w reż. Jerzego Stuhra.

Zdjęcia w wyprawy po Teatrze będzie można przesłać na adres promocja@nowy.pl. Wykonawcy najciekawszych zdjęć z wyprawy do Teatru zostaną nagrodzeni voutcherami na spektakle Teatru Nowego w sezonie 2019/2020.

Zwiedzanie wystawy fotograficznej.

W ramach obchodów 70 – lecia Teatru Nowego zapraszamy na wystawę fotografii Jerzego Neugebauera na której zaprezentowano zdjęcia pochodzące z czasów pierwszej i drugiej dyrekcji Kazimierza Dejmka.
Wystawie towarzyszy film w reżyserii Jacka Orłowskiego Jerzy Neugebauer w teatrze Dejmka .
Forma udziału: Prosimy o zgłoszenia udziału w wycieczkach na adres: promocja@nowy.pl. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających grupy mogą liczyć maksymalnie 15 osób.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Prosimy o zgłoszenia udziału w wycieczkach na adres: promocja@nowy.pl. Ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających grupy mogą liczyć maksymalnie 15 osób.
O instytucji:

Teatr Nowy w Łodzi powstał w 1949 roku jako teatr politycznie zaangażowany i programowo współczesny. Wyłonił się, z pracującej nad metodą Stanisławskiego, Grupy Młodych Aktorów, do której należeli m.in.: Kazimierz Dejmek, Janusz Warmiński, Danuta Mancewicz, Barbara Rachwalska, Janusz Kłosiński, Wojciech Pilarski.

Teatr, który w myśl zasady pracy kolektywnej, działał podzbiorowym kierownictwem, zainaugurował swoją działalność przedstawieniem sztuki Vaška Kani Brygada szlifierza Karhana (reżyseria zespołowa pod kierunkiem Jerzego Merunowicza, 1949).

Niedługo później wyrósł na teatr pokoleniowy, a jego oblicze nierozerwalnie związane było z inscenizatorem, a potem dyrektorem tej sceny – Kazimierzem Dejmkiem. W 2019 r. Teatr Nowy obchodzi jubileusz 70-lecia swojego istnienia.
Dla kogo: Dla wszystkich
Zajęcia z koszykówki dla rodzin.

Instytucja/organizator: MOSiR
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 16:00-20:00
Miejsce/zbiórka: Boisko do koszykówki na orliku przy ul. Rzgowskiej 247.
Forma udziału: Zajęcia bezpłatne, bez zapisów.
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Dla kogo: Dla wszystkich
Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci w wieku 10 – 12 lat.

Instytucja/organizator: MOSiR
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 12:00-13:00
Miejsce/zbiórka: Boisko *Orlik “Stawy Jana”* przy ul. Rzgowskiej 247
Opis wydarzenia:

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci w wieku 10-12 lat.
Forma udziału: Zapisy pod nr tel. 42/ 250 70 14, zajęcia bezpłatne.
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Dla kogo: Dla dzieci
Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Instytucja/organizator: MOSiR
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 16:00-20:00
Miejsce/zbiórka: Boisko do piłki nożnej na orliku, przy ul. Małachowskiego 7.
Forma udziału: Zajęcia bezpłatne, bez zapisów.
Rodzaj atrakcji: Sportowe
Dla kogo: Dla dzieci
ZOO za złotówkę!

Instytucja/organizator: ZOO
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Sobota i niedziela (27 i 28 lipca) 9:00 – 19.00 (kasa biletowa czynna jest do 18.00)
Miejsce/zbiórka: ul. Konstantynowska 8/10
Opis wydarzenia:

Specjalna oferta urodzinowa łódzkiego ZOO: wejście za złotówkę!
Forma udziału: Bilet wstępu za 1 zł.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Dla kogo: Dla dzieci, Dla dorosłych, Dla wszystkich, Dla seniorów, Dla młodzieży
Zwiedzaj „od kuchni” popularną łódzką telewizję.

Instytucja/organizator: TOYA STUDIOS
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 11:00; 13:30; 15:00
Miejsce/zbiórka: Recepcja Redakcji Tv TOYA ul. Łąkowa 29B (pomarańczowo-brązowy budynek Pałacu Dźwięku, wjazd od al. Mickiewicza).
Opis wydarzenia:
Zapraszamy do zwiedzania redakcji Tv TOYA oraz TOYA STUDIOS. Zwiedzaj „od kuchni” popularna łódzką telewizje lokalną i zobacz, jak powstaje dźwięk do filmów w Studio Dźwięku.
Forma udziału: Zapisy w dniach 15-26 lipca do godz. 15: 00 pod adresem mailowym p. szachnowska@toya.net.pl (zwiedzanie w grupach nie większych niż 20 osób). W mailu prosimy o wskazanie godziny wycieczki oraz nazwisk osób, które chcą w nich uczestniczyć.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Dla kogo: Dla wszystkich
Zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1 za złotówkę!

Instytucja/organizator: EC1 Łódź – Miasto Kultury
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Piątek: godz. 9:00 – 17:00, Sobota: godz. 10.00 – 20.00, Niedziela: godz. 10:00-20:00.
Miejsce/zbiórka: Targowa 1/3, 90-022 Łódź.
Opis wydarzenia:
Wejście do Centrum Nauki i Techniki EC1 i prezentacja części ekspozycji: m.in. piramida 3D, „Magnetyczne kształty”, „Zorza polarna”, kule plazmowe, optyczny tor przeszkód, gra chemiczna, skala wielkości – mikro, skala wielkości – makro, obiekty głębokiego nieba, gra – koła zaworowe, ekran mgłowy i wiele, wiele innych – od 9:00 do 17:00. UWAGA! Tylko w sobotę: 27 lipca 2019: seans z cyklu „Kinotechnika”. „Żyjemy w globalnej wiosce bombardowani informacjami, które niewiele wyjaśniają. O świecie wiemy wszystko i nie wiemy właściwie nic. Technologia pomaga i obezwładnia. Trochę techniki i… wcale się nie gubimy! Z pomocą przychodzi nam kino. Projekcje frapujących pełnometrażowych filmów dokumentalnych ze stajni kultowego festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity, poświęconych wyzwaniom współczesnego świata, są częścią cyklu „KinoTechnika”, realizowanego we współpracy Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Against Gravity. Najnowsza odsłona cyklu wpisze się w obchody urodzin Łodzi, której i kino, i technologie są bliskie.
Forma udziału: Wejście do Centrum Nauki i Techniki możliwe po zakupieniu biletu w cenie promocyjnej 1 zł. Zakup biletu za 1 zł: bilety.ec1lodz.pl
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea
Ważne informacje organizacyjne:
Wejście do Centrum Nauki i Techniki możliwe po zakupieniu biletu w cenie promocyjnej 1 zł.
O instytucji:
110 lat temu z pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni popłynęła energia zasilająca lokalny przemysł. Dziś EC1 promieniuje zupełnie innym twórczym napięciem. Kolejne atrakcje, takie jak Planetarium EC1 oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 konsekwentnie budują przy ulicy Targowej miejsce mądrego spędzania czasu.
Dla kogo: Dla wszystkich
Zwiedzanie cmentarza żydowskiego przy ul. Brackiej.

Instytucja/organizator: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Godz. 11.00, czas trwania wycieczki do 13.00.
Miejsce/zbiórka: Cmentarz żydowski w Łodzi, wejście od ul. Zmiennej.
Opis wydarzenia:
Spacer po cmentarzu żydowskim to okazja do bliższego poznania żydowskiej kultury i historii miasta. Spacer w języku polskim, prowadzenie Adam Sitarek.
Forma udziału: Wstęp wolny.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Bilet na cmentarz: 10 zł.
O instytucji:
Nowy cmentarz żydowski został otwarty w roku 1892 i od razu przystąpiono na nim do pochówków. Fundatorem gruntu był łódzki przemysłowiec Izrael Kalmanowicz Poznański. Są tu groby m.in. rodziny Poznańskich, Silberstainów, rodziców Artura Rubinsteina i Juliana Tuwima.
Dla kogo: Dla wszystkich
Zwiedź odnowione muzeum na Radogoszczu długo przed oficjalnym otwarciem!

Instytucja/organizator: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 14.00-15.00
Miejsce/zbiórka: Oddział Martyrologii Radogoszcz, Zgierska 147
Opis wydarzenia:
Zwiedzanie rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia w historie miejsca (do dyspozycji makieta więzienia przystosowana dla osób niewidzących). Następnie, zwiedzający zostaną oprowadzeni po magazynie obrazów i magazynie broni, gdzie zostaną im zaprezentowane najcenniejsze i najciekawsze nabytki, zgromadzone przez Muzeum. W dalszej kolejności, zwiedzającym zostanie zaprezentowana pracownia konserwatorska, zwiedzanie zakończy spacer po zabytkowej klatce schodowej-jedynego elementu ocalałego z pożaru więzienia w styczniu 1945 r. Osią nowej wystawy stałej w Oddziale Martyrologii Radogoszcz mają być losy Rozszerzonego Więzienia Policyjnego Radogoszcz i jego więźniów, ukazane na tle specyfiki okupacyjnej Kraju Warty. Wystawa będzie w pełni multimedialna, umożliwiająca wykorzystanie ścieżek edukacyjnych, dostosowanych do każdej grupy wiekowej. Nowa ekspozycja cechować się będzie nie tylko charakterem poznawczym i wychowawczym, ale także stanowić będzie swoiste miejsce pamięci. Zawrze w sobie elementy służące refleksji i zadumie, które spotęgowane zostaną grą światła i dźwięku. Do minimum ograniczone zostaną treści pisane, na rzecz bardziej wpływającego na emocje, sposobu podawania wiedzy i informacji. Aby maksymalnie ułatwić zwiedzanie, dla wszystkich zainteresowanych dostępne będą audioprzewodniki (w kilku wersjach językowych) oraz aplikacje na urządzenia mobilne.
Forma udziału: Obowiązują wcześniejsze zapisy (pod adresem: p.stepien@muzeumtradycji.pl), ograniczona ilość osób, o udziale będzie decydowała kolejność zgłoszeń.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Wystawy i muzea
O instytucji:
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959 kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia przy ul. Gdańskiej 13. Ówczesne muzeum gromadziło zbiory dotyczące działalności wszelkiego rodzaju polskich ruchów lewicowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych działających na terenie Łodzi i regionu. Z dniem 1 stycznia 1990 roku – w wyniku przemian ustrojowych – MHRR przemianowano na Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, nadając placówce nowe cele statutowe i nakreślając wyzwania służące popularyzacji wiedzy historycznej, w szczególności tej dotyczącej idei wolnościowych i niepodległościowych. Ważnym aspektem działalności Muzeum jest także gromadzenie zbiorów związanych z działalnością polskich ruchów niepodległościowych i martyrologii obywateli polskich różnych narodowości i kultur. Obecnie Dział Zbiorów posiada ważny zbiór dokumentów, zdjęć i sztuk pięknych (obrazy, rzeźby, grafiki) z przełomu XIX i XX wieku, dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej i PRLu. Zbiory zawierają również wiele unikatowych materiałów do dziejów Łodzi i okręgu łódzkiego.
Dla kogo: Dla wszystkich

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Lodz_plakat
Łódź Career Expo – informacje
53zak
53. Urodziny Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej
lmf_PLANSZA
Light.Move.Festival. 2017 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*