tydzienpatriotyczny4 listopada w Łodzi rozpoczyna się cykl imprez patriotycznych. Kulminacją będzie Koncert Niepodległościowy (13 listopada) z udziałem m. in. grupy De Press.

„Patriotyzm to nie tylko bohaterowie trudnych czasów, wielkie słowa i ważne symbole. Patriotyzm dzieje się każdego dnia, rozgrywa w naszym sąsiedztwie, przejawia w działaniach na rzecz naszego Miasta. Od małych rzeczy zaczyna się wychowanie do wielkich czynów. Głównym celem Tygodnia Patriotycznego jest zainspirowanie łodzian do patriotyzmu zarówno wobec wielkiej ojczyzny – kraju, jak i małych ojczyzn – Łodzi, osiedla, sąsiedztwa” – tak o swojej akcji mówią organizatorzy.

Imprezie towarzyszy cykl wystaw: Ojciec Stefan Miecznikowski. Kapłan i wychowawca w Centralnym Muzeum Włókiennictwa,  Pamiętny rok 1989 w Łódzkim Domu Kultury, Drogi do Niepodległej (wystawa stała) oraz Pocztówka w walce w Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz wystawa 150 karykatur Marszałka Józefa Piłsudskiego przygotowana przez Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego w Łodzi, prezentowana w foyer Dużego Kina ŁDK..

Program Tygodnia Patriotycznego 2011:
4 – 13 listopada > Akcja Flaga – Bądź Patriotą – Wywieś flagę!
Harcerki i harcerze Okręgu Łódzkiego ZHR dystrybuują na terenie Łodzi
flagi oraz gadżety patriotyczne. Na stronie internetowej www.tydzien.zhr.pl udostępniamy mapę na której zaznaczone są punkty w których można zakupić flagi (wraz z godzinami). Dodatkowo, podczas większości wydarzeń „Tygodnia Patriotycznego” istnieje możliwość zakupu flag.
5 listopada > Uporządkowanie grobów poległych w latach 1918-1920, pochowanych na Starym Cmentarzu w Łodzi. Zbiórka chętnych o godzinie 10:00 przy wejściu na cmentarz  – ul. Ogrodowa 39.

7 listopada > Koncert Andrzeja Kołakowskiego. Łódzki Dom Kultury, godzina 18:00, wstęp wolny

8 listopada> Projekcja filmu „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać” a po niej spotkanie z reżyserem w Kinie Cytryna. Start o 18:00, wstęp wolny

10 listopada
godz. 12:00  > Spotkanie z młodzieżą w Łódzkim Domu Kultury.
W programie:
– prelekcja historyka, film dokumentalny o Marszałku Józefie Piłsudskim, spotkanie i dyskusja z zaproszonymi kombatantami, poczęstunek.
godz. 17:00 > Capstrzyk pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
W programie:
– odczytanie przez mikrofony apelu pamięci, wysłuchanie pieśni legionowych
i patriotycznych wykonanych przez orkiestrę dętą złożenie pod pomnikiem jednego wieńca kwiatów od Łodzian;
godz. 19:00 > „Koncert Niepodległościowy” w Teatrze Muzycznym w Łodzi,
w wykonaniu artystów łódzkich. Zaproszenia na koncert, bezpłatne, wydaje Fundacja Kultury i Biznesu ul. Piotrkowska 112 począwszy od 20 października w godz. 8-16.

11 listopada
godz. 10:00 – 12:00 > Uroczystości Centralne – Uroczysta msza św. w bazylice archikatedralnej w intencji Ojczyzny, uroczystości przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.
godz. 12:30 > parada starych tramwajów z placu Katedralnego do Manufaktury (przewiezienie osób chętnych do wzięcia udziału w Pikniku Niepodległościowym)
godz. 13:00 – 17:00 > Piknik Niepodległościowy na Rynku Manufaktury,
W programie m.in:
– pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz wojskowego uzbrojenia
godz. 13:00 > Rowerowa Masa Niepodległości  – przejazd rowerzystów po Łodzi „Szlakiem Niepodległościowym”. Start z Pasażu Schillera.
godz. 18:00 > „Muzyczne Drogi do Niepodległości” – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych! Duża Sala Kinowa w Łódzkim Domu Kultury

12 listopada
godz. 10:00 > Gra Miejska „Awaria Systemu”
Start: Pasaż Rubinsteina
Koniec: Plac przed Łódzkim Domem Kultury
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród: godzina 15:30
W grze mogą brać udział patrole liczące od 4 – 9 osób,
Rejestracja poprzez stronę www.tydzien.zhr.pl bądź bezpośrednio przed grą
– punkt rejestracyjny będzie czynny od godziny 8:30 -10:00.
godz. 14:00 – 17:00 > Akcja Oddawania Krwi „Przelewamy krew!”
Sala konferencyjna na parterze wieżowieca Textilimpexu – ul. Traugutta 25
(tuż obok Łódzkiego Domu Kultury).

godz. 15:00 – 15:30 – (w oczekiwaniu na wyniki gry miejskiej) > Happening polegający na ułożeniu z uczestników herbu Miasta Łodzi w barwach biało-czerwonych, a następnie wykonanie zdjęcia z wysięgnika.

13 listopada
godz. 10:00 – 12:00 > Spacer szlakiem grobów żołnierzy pochowanych na cmentarzach katolickim i ewangelickim, poległych i zmarłych w czasie walk
o Niepodległość w latach 1918-1920. Zbiórka uczestników: przed bramą wejściową na cmentarz ewangelicki przy ul. Ogrodowej.
godz. 19:00 > Koncert Niepodległościowy w Klubie Wytwórnia  (ul. Łąkowa 29)
W programie:
>> Widowisko historyczno – muzyczne „Skamieniały Las” opowiadające
o bitwie łódzkiej 1914 roku,
>> Support: Maszyny,
>> Gwiazda koncertu: Zespół De Press.
Darmowe wejściówki na koncert do zdobycia podczas wszystkich elementów programu „Tygodnia Patriotycznego”.

16 listopada
godz. 18:00 > „Tydzień Patriotyczny” w obiektywie aparatu i okiem kamery – czyli podsumowanie fotograficzno – filmowe. Centrum Kulturalne Ryba
– ul. Ogrodowa 26 (wejście od ul. Gdańskiej).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
burlesque
An Evening of Burlesque w Łodzi
XXXVII Festiwal Zdrowia i Niezwykłości w Hali EXPO
wyprawki
WYprawki Swingowe do Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*