Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi serdecznie zaprasza na obchody 100. rocznicy bitwy warszawskiej w muzealnych murach

14 lipca:
– 18:30, ul. Gdańska 13. Wernisaż wystawy „Szyfry wojny – Jan Kowalewski, nieznany bohater wojny 1920”
Wystawa będzie składać się z trzech części – pierwsza przedstawi gościom Muzeum postać Jana Kowalewskiego, druga przybliży przebieg wojny polsko-rosyjskiej (w tym roku obchodzimy setną rocznicę zwycięstwa w bitwie warszawskiej), trzecia skupi się na działalności polskich wywiadowców i szyfrantów. Na wystawie znajdzie się wiele eksponatów: broń pochodząca z epoki, odznaczenia dotyczące okresu walk o granice II RP, maszyny związane z historią łączności i wywiadu (w tym oryginalna Enigma) oraz fotografie przedstawiające życiorys Jana Kowalewskiego. Wystawa powstała z funduszów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ”Wspieranie działań muzealnych”

Ze względu na trwającą epidemię udział w wernisażu tylko dla osób z zaproszeniami. Pozostali będą mogli zobaczyć transmisję online na naszym Facebooku. Wystawa otwarta dla zwiedzających od 15 sierpnia, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

– 19:15, ul. Gdańska 13, prapremiera słuchowiska radiowego „Zagadka Jana K.” opowiadającego o postaci Jana Kowalewskiego i kulisach bitwy warszawskiej
Jest sierpień 1920 roku. Do kwatery głównej, nacierającej na Warszawę Armii Czerwonej, przybywa komisarz Czeka Jakow. Zmęczony życiem i dostrzegający coraz większy bezsens swojej pracy otrzymuje kolejne rutynowe zadanie znalezienia haków na jednego z dowódców, który popadł w konflikt z szefem wywiadu w Mińsku Rotenbergiem. W toku śledztwa trafia na trop tajemniczego Polaka Jana K., którego niezwykłe umiejętności i talenty wzbudzają u śledczego niepokój. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Bolszewicy są już na przedmieściach polskiej stolicy. Tylko cud może uratować ją przed upadkiem…cud albo grzebień i pewna książka.

Autorem scenariusza słuchowiska jest Łukasz Orbitowski – wybitny pisarz młodego pokolenia, laureat wielu nagród literackich. Za reżyserię odpowiadać będzie Mikołaj Szczęsny – reżyser, autor poprzednich słuchowisk wyprodukowanych przez Muzeum. Producentem jest Jacek Wawrzynkiewicz. Za konsultację historyczną odpowiada dr Sebastian Adamkiewicz oraz dr Andrzej Janicki. Opiekę nad realizacją dźwięku sprawuje Andrzej Papajak. W produkcji wystąpią m.in. Mirosław Haniszewski („Jestem mordercą”, „80 milionów”, „Drogi wolności”), Anna Smołowik („Juliusz”, „Czas Honoru”) oraz Adam Woronowicz („Kamerdyner”, „Baby są jakieś inne”). Słuchowisko powstaje w ramach roku Jana Kowalewskiego z dotacji Urzędu Miasta Łodzi.

Ze względu na trwającą epidemię w premierze będzie mogła uczestniczyć ograniczona ilość osób. Osoby chętne do udziału w premierze muszą dokonać zapisu pod numerem 42 620 05 77 lub wysyłając maila na adres sekretariat@muzeumtradycji.pl. Ilość miejsc ograniczona. Koszt udziału w prapremierze 1 zł

15 lipca:
– od 13:30 do 17:00, Pasaż Schillera – Pokój zagadek poświęcony Janowi Kowalewskiemu
Pokój zagadek będzie próbą przeniesienia do niezwykłego świata szyfrow i tajemnic kryptologicznych. Zagadki ułożone zostaną zgodnie z metodami szyfrującymi z okresu bitwy warszawskiej co pozwoli uczestnikom cofnąć się w przeszłość. Choć na moment będą mogli poczuć się jak Jan Kowalewski.

Ze względów bezpieczeństwa do pokoju zagadek będzie mogły wchodzić osoby pojedyncze lub pary (ewentualnie rodzina z dziećmi). Prosimy o posiadanie maseczki oraz rękawiczek.

– 13:30 do 17:00, Pasaż Rubinsteina -wystawa plenerowa „Łodzianie dla Niepodległej” + aktywności dla dzieci
Oprowadzania po wystawie o godzinie: 14:00, 15:00, 16:00.
– 13:30 do 17:00, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13 – kuratorskie oprowadzania po wystawie „Szyfry wojny…”
Oprowadzania o godz. 14:00, 15:00, 16:00. Limit osób zwiedzających w jednej grupie 15 osób.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
happyfeim
Happy FEIMday!
Żywa Biblioteka 2019
MJowisko – 16. Ogólnopolski Zlot Fanów Michaela Jacksona

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*