plasterkultury

Suavas Lewy / Ola Kozioł, Mariusz Pilawski, Joanna Podolska, Wiktor Skok, Jarosław Suchan oraz Maciej Zdanowicz to nasze propozycje do osobowości 2017 roku.

W 2013 roku nagrodę w tej kategorii otrzymał Gouda Works, w 2014 roku Jolanta Rudzka Habisiak, w 2015 roku Joanna Szumacher, a w 2016 roku Jacek Bieleński.

Suavas Lewy / Ola Kozioł

Plaster.61

Suavas Lewy / Ola Kozioł – prawdopodobnie najbardziej charyzmatyczny duet performerów z naszego miasta. Pod nazwą Przepraszam artyści aktywnie działają na wielu płaszczyznach twórczej eksploracji – performance, działania dźwiękowe, video-art, akcje społeczne, animacja kultury, muzyka, malarstwo i edukacja artystyczna. W przestrzeni publicznej zasłynęli projektem Geografia serc, który finał miał w listopadzie 2017 r. na Zielonym Rynku. „W trwającą kilkanaście dni podróż Ola wyruszyła znad morza, z Ustki, gdzie po raz pierwszy razem działali artystycznie, a Suavas z gór, z Zakopanego, gdzie oświadczył się Oli. Droga – nie wspólna, ale w swoim kierunku – stała się okazją do kontaktu z samym sobą, rytuałem przejścia i przygotowaniem do tak ważnego spotkania, a zarazem okazją do dzielenia się ze światem tym, co ich wypełniało – miłością.

przepraszam_profilowe

Mariusz Pilawski

Plaster.62

Mariusz Pilawski – reżyser i aktor teatralny, dyrektor powstałego w 2008 roku Teatru Małego w Łodzi. Niestrudzenie buduje konsekwentny repertuar oscylujący pomiędzy komediami, klasyką, nie zapominając o eksperymencie. W 2017 roku w Teatrze Małym premierowo mogliśmy zobaczyć takie sztuki jak Pan Tadeusz, Godzina kota czy Umrzeć ze śmiechu.

Joanna Podolska

Plaster.63

Joanna Podolska, dyrektorka łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Dzięki jej pracy żydowska Łódź nie jest wspomnieniem o minionym przemysłowym mieście, ale staje się tętniącym życiem elementem teraźniejszości. W 2017 roku została odznaczona nagrodą POLIN.

Wiktor Skok

Plaster.64

Działalność Wiktora Skoka obejmuje wiele obszarów. To aktywny uczestnik kultury industrialnej oraz animator sceny punk hardcore. To właśnie on wydawał zina „Plus Ultra”, a także dał początek cyklowi koncertów Wunder Wave. Fascynację wszelkimi odmianami ekstremalnej muzyki mechanicznej od lat skutecznie przenosi do zespołu Jude, którego jest wokalistą. Poza tym, występuje w roli didżeja – jego setów najczęściej  można posłuchać w klubie DOM, którego jest współwłaścicielem. W ubiegłym roku, można było zobaczyć wystawę jego prac – Res Integra, dokumentującą kilkanaście ostatnich lat jego działalności.

skok

/fot. Aleksandra Kucia

Jarosław Suchan

Plaster.65

Jarosław Suchan – historyk sztuki, krytyk i kurator, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. 2017 rok dla tej instytucji był niezwykle udany. Wcześniej wraz z  Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie łódzkie muzeum wyszło z inicjatywą organizacji obchodów stulecia awangardy. Także przez ostatnie dwanaście miesięcy MS pokazywało, jak wielie pokłady w sztuce awangardowej drzemią/drzemały i jak współcześnie oddziałowuje na artystów. Przy okazji stając się jednym z najważniejszych polskich muzeów przentujących sztukę współczesną. 

Maciej Zdanowicz

Plaster.66

Maciej Zdanowicz – artysta pracujący w obszarze nowych mediów, zwłaszcza obrazu cyfrowego i dźwięku. W zeszłym roku otrzymał stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi tworząc w ramach niego projekt Phonographic/ Fonografika – Pejzaże Dżwiękowe Łodzi. Jak sam pisze: W prezentowanych pracach poświęcam się przede wszystkim miejscu, z którym jestem życiowo związany – Łodzi. Obserwuję skutki upadku miasta przemysłowego, jego dalszą trudną, transformację, poszukiwanie nowej tożsamości. Poza zmianami w skorodowanym pejzażu kamienic i fabryk notuję przeobrażenia audiosfery. W wiele miejsc kojarzonych wcześniej z rwetesem, gorączką wkracza cisza, bezgłos. Inne z kolei zajmuje zgiełk powodowany przez transport, przeładowane do granic możliwości arterie komunikacyjne, gwar na ulicach, placach, permanentny szum generowany przez przemysł, nową architekturę, społeczeństwo, kulturę.

zdanowicz


Sposoby głosowania:

Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl. W temacie wpisz „Plastry Kultury”, a w treści podaj nominowanego, na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 26 lutego, do godz. 23:59.


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury


WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fitbazar
Fit Bazar vol. 4 – informacje
Red_Bull_Skim_It_fot._Adam_Chrabaszcz_3
Red Bull Skim It w Manufakturze
Ferma_logo_2015
Międzynarodowe Targi Ferma Bydła oraz Ferma Świni i Drobiu 2015

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*