plasterkultury

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival 2016, Festiwal Kolorów w Łodzi (na Błoniach Łódzkich), Łódź Design Festival 2016, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi 2016 oraz Planetarium w EC-1 to kandydaci do mainstreamu 2016 roku.

Poza poniższymi kandydaturami w trakcie obrad dyskutowaliśmy nad takimi propozycjami, jak: Obchody 72. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i Fotofestiwal 2016.

Warto przypomnieć poprzednich laureatów: w 2013 roku nagrodę otrzymał Light. Move. Festival. 2013, w 2014 roku Polówka, a w 2015 roku Łódź Design Festival 2015.

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival 2016

Plaster.36

Od strony frekwencji jest to bezsprzecznie największa łódzka impreza, przyciągająca do naszego miasta widzów z całego kraju.

Gigantyczny smok zionący ogniem z fasady jednej z kamienic, unoszące się nad ziemią świetlne meduzy, ożywione obrazy Vincenta Van Gogha, grzyby z „Alicji w krainie czarów”. Za nami VI edycja  festiwalu światła Light Move Festival. Przez cały weekend w centrum Łodzi podświetlono aż 55 kamienic, ustawiono 25 instalacji świetlnych w parkach miejskich oraz wyświetlono 5 projekcji wielkoformatowych 2D/3D na fasadach budynków. Rozpoczęcie festiwalu odbyło się na Placu Wolności. Każdego dnia około godziny 19, tuż przed rozpoczęciem wyświetlania rozbrzmiał sygnał festiwalowy napisany przez Artura Zagajewskiego, który można było usłyszeć także o północy.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Festiwal Kolorów w Łodzi (na Błoniach Łódzkich)

Plaster.37

W ciągu roku pojawił się prawdziwy wysyp festiwali kolorów, jednak największa, najlepiej zorganizowana i najważniejsza jest impreza organizowana na Błoniach Łódzkich.

Impreza odbyła się w sobotę, 2 lipca, i ponownie nie zabrakło fanów dobrej muzyki i zabawy z kolorowymi farbkami. Na Festiwalu znaleźć można było także wiele innych atrakcji – np. dla smakoszy w miasteczku gastronomicznym czekał szeroki wybór foodtrucków. Impreza swoją ideą nawiązuje do święta holi. Świętowanie z kolorami to hinduistyczna tradycja związana z radością pojawienia się wiosny.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Łódź Design Festival 2016

Plaster.38

Mnóstwo propozycji artystycznych, nie mniej gości. Za nami bardzo udany, 10. jubileuszowy Łódź Design Festival.

Kilkanaście festiwalowych dni wypełniono wydarzeniami poświęconymi architekturze, projektowaniu 2D i 3D, nowym technologiom, tożsamości marek i produktów.  Swoimi doświadczeniami podczas różnego rodzaju prezentacji podzieliło się przeszło 50 ekspertów reprezentujących takie marki jak np.: Ceramika Paradyż, Audi, IKEA czy Disney.

Hasłem przewodnim zeszłorocznej edycji festiwalu była Tożsamość. Victor Papanek w książce „Design dla realnego świata” pisał: „Projektowanie to najpotężniejsze znane dotąd narzędzie kształtowania przez człowieka własnych wytworów i środowiska, a co za tym idzie samego siebie”.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi 2016

Plaster.39

Zarazem masowa i niszowa – impreza dla wielbicieli komiksów, a także i gier. Sztandarowy festiwal naszego miasta.

Za nami 27. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Impreza kolejny razy odbyła się gównie na terenie Atlas Areny. W sobotę i w niedzielę, 1-2 października, zorganizowano m.in. targi komiksowe, spotaknia autorskie (gośćmi tegorocznego MFKiG byli m.in. Milo Manara, Tanino Liberatore, Scott McCloud, Joan Cornella, Marvano, Bedu, Simon Bisley, David B., Ulises Farinas, Paul Tobin, Tyler Crook, Joel Alessandra, Heikki Ronkko oraz łowca talentów z Dark Horse – Daniel Chabon) oraz warsztatów, przeglądów portfolio, strefy targowej, stref Star Wars i Manga Corner, cospley’a.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Planetarium w EC-1

Plaster.40

W odnowionym gmachu zabytkowej elektrowni EC1 powstało najnowocześniejsze planetarium w kraju.

Planetarium w EC1 jest wyposażone w ekran sferyczny o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8 k. To ponad 32 mln pikseli, co w praktyce oznacza jakość obrazu ośmiokrotnie wyższą niż jakość HD. Czekaliśmy na ten moment bardzo długo, ale zdecydowanie było warto. Zainteresowanie ze strony łodzian jest bardzo duże, co udowodniły wrześniowe pokazy przeprowadzane w ramach SpinDay. Cieszymy się, że od początku 2016 roku nasze planetarium będzie stale dostępne dla gości i widzów – mówił Błażej Moder, dyrektor EC1. Miejsce uznano m.in. jednym z siedmu cudow Polski.

Więcej informacji o miejscu można znaleźć tutaj.

Sposoby głosowania:

1. Wyślij maila na adres konkurs@plasterlodzki.pl o temacie „Plastry Kultury”. W treści wpisz nominowanego na którego głosujesz oraz swoje imię i nazwisko. Uwaga! Każda osoba głosująca mailowo może oddać tylko jeden głos w danej kategorii, może jednak oddać głos na dowolną liczbę kategorii 🙂

UWAGA!! Głosować możecie do 21 lutego, do godz. 23:59. Gala finałowa odbędzie się 22 lutego, o godz. 19 w Domu Literatury (Roosevelta 17)

UWAGA! Nie zauważyliśmy, że premiera Powidoków, to już 2017 r. :), dlatego miejsce zajęła Kamer Akcja


Zobacz pełen regulamin Plastrów Kultury

WIĘCEJ INFORMACJI O PLASTRACH KULTURY, W TYM O KAŻDEJ Z KATEGORII ZNAJDZIECIE TUTAJ

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ubierzalles
Ubierz Alles! w FabrySTREFIE
kiermaszz
Mikołajkowy Księży Młyn
rewolucja
Premiera gry karcianej o Rewolucji 1905 roku
1 Komentarz
  • 18 lutego 2017 at 23:04

    Hej naprawdę świetnie napisane ! Podziękował za wpis i wszyscy czekamy na
    więcej !

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*