piknik_niepodleglosciowy2Walki średniowiecznych rycerzy, husaria, przegląd jednostek współczesnych… To tylko niektóre z atrakcji VII Pikniku Niepodległościowego, który 11 listopada rozpocznie się o godz. 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.

A po emocjach patriotycznych, wszyscy uczestnicy będą mogli pójść na rodzinny obiad do restauracji na rynku lub – po raz pierwszy 11.11 – skorzystać z oferty food courtu.  Wiodące hasło siódmej edycji Pikniku Niepodległościowego brzmi: „Tradycje oręża polskiego – od czasów najdawniejszych do współczesności”. Dlatego w programie tegorocznego świętowania na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze znalazły się pokazy walk rycerskich: z czasów wczesnego średniowiecza (Grupa „Najemna Sfora”) oraz piętnastowiecznej wiktorii pod Grunwaldem (Grupa „Signum Temporis”) – Rekonstrukcja strojów, wyposażenia i uzbrojenia naszych wojów, a także program wszystkich walk pokazowych, przygotowane zostały w oparciu o najściślejszą wierność wobec historycznych przekazów – wyjaśnia Krzysztof Miśkiewicz, szef grupy rekonstrukcyjnej „Najemna Sfora” – Walki będą bezpieczne dla oglądających a towarzyszyć im będzie fachowy, historyczny komentarz.   Pokazy dynamiczne rozpoczną się o godz. 14, obok rycerzy z pokazami walk i fechtunku zaprezentują się uczniowie łódzkiego Liceum Mundurowego oraz GRH III Okręgu Policji Państwowej w Radomiu.

Jednak atrakcje Pikniku Niepodległościowego pojawią się na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze znacznie wcześniej. Od godz. 11 swoje ekspozycje i stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki wojskowe, policji oraz militarnych grup rekonstrukcyjnych. Będzie można oglądać z bliska broń, wyposażenie oraz pojazdy wojskowe. Dzięki Grupie Rekonstrukcji Historycznej  „Signum Polonica po raz pierwszy na Pikniku Niepodległościowym zjawi się polska husaria. Mundury, wyposażenie oraz sprzęt bojowy będą prezentować m.in. piloci myśliwców F-16 z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Nie zabraknie stanowisk Straży Miejskiej i Straży Granicznej, udział w Pikniku Niepodległościowym weźmie Izba Administracji Celnej w Łodzi, a strażacy z OSP pokażą swoje pojazdy bojowe. Duże ekspozycje historyczne, dokumentujące tradycję międzywojennej Łodzi przygotowały Urząd Miasta i Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Będzie też wojskowa grochówka i zwierzaki, którymi opiekuje się Polski Związek Łowiecki.

Rodzinne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 11 na scenie Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze. Otworzy je przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy „Pipes & Drums” z Częstochowy. Z repertuarem patriotycznym wystąpi chór dziecięcy SP nr 36 w Łodzi, a także Orkiestra MPK Łódź. Około godz. 13 na rynek wjedzie uroczyście sam Marszałek Piłsudski, powitany przez łódzkie władze. Naczelnik zaintonuje Hymn Polski, a na scenie pojawią się strzelcy łódzkiego Bractwa Kurkowego, którzy salutem armatnim dadzą sygnał do wspólnego zatańczenia poloneza.

Popołudniową, dynamiczną część Pikniku Niepodległości zwieńczą śpiewanki patriotyczne, intonowane przez harcerzy ZHR. Druhowie rozpalą, a następnie poprowadzą uroczyste Ognisko, inaugurując w Łodzi ogólnopolskie obchody Tygodnia Patriotycznego ZHR.   

VI Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury zakończy się o godz. 17.30 pokazem sztucznych ogni. Patronat honorowy nad piknikiem objęli: Minister Obrony Narodowej, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa łódzkiego oraz Prezydent Miasta Łodzi.

Wszyscy, którzy zgłodnieją od patriotycznych wrażeń, będą mogli skorzystać z oferty gastronomicznej Manufaktury – większość restauracji na rynku tego dnia będzie pracować w standardowych godzinach. Nowością będzie otwarty foodcourt – będzie można się tam dostać schodami ruchomymi przy wejściu obok restauracji Bierhalle.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
logo_pka
PoKochAj alternatywę – impreza plenerowa
plakat2feta
XXI F.E.T.A – informacje
Maciek1
Wakacje z AIESEC

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*