centrumdialoguCentrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na Warsztaty Łódź polska, Łódź żydowska, które będą się odbywać od 29 sierpnia do 11 września 2011 r.

Czy wiesz, skąd pochodził Max Factor? Gdzie kręcił swoje pierwsze filmy Roman Polański? Gdzie zaczynał grać na pianinie Artur Rubinstein? Jakie środowisko ukształtowało Jana Karskiego?

Czym była Łódź z przełomu XIX i XX wieku i co z tego tygla kultur, języków, religii i narodowości przetrwało do dziś?
Aby odpowiedzieć na te pytania warto przyjechać we wrześniu do Łodzi na warsztaty kultury, języka i polsko-żydowskich relacji.

Powstałe niedawno w Łodzi Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wraz z Uniwersytetem Łódzkim zaprasza na międzynarodowe warsztaty Łódź polska, Łódź żydowska, podczas których polscy i zagraniczni uczestnicy będą rozmawiać o przeszłości, o tym, co czasami dzieliło i o tym, co wciąż łączy.

Warsztaty, odbywające się w dniach 29 sierpnia – 11 września 2011 r., skierowane są zarówno do osób z polskimi (a zwłaszcza łódzkimi) korzeniami z różnych zakątków świata, które chciałyby poznać bliżej kulturę i język kraju, z którego się wywodzą, jak i do Polaków, którym bliska jest żydowska historia Łodzi. W programie warsztatów przewidziano dwutygodniowy kurs języka jidysz, podczas którego polscy uczniowie poznawać będą podstawy języka, który niegdyś rozbrzmiewał na łódzkich ulicach. Zagraniczni goście będą mieli okazję poznać podstawy polszczyzny. Obie grupy będą pracować nad wspólnym projektem Park Ocalałych 2011, w ramach którego prowadzone będą badania archiwalne nad losami łódzkich Żydów. Tytuł projektu nawiązuje do łódzkiego Parku Ocalałych, gdzie powstaje siedziba Centrum Dialogu i gdzie ci, którzy przeżyli Zagładę posadzili swoje drzewka.

W programie przewidziano także serię wykładów, podczas których eksperci z łódzkich uczelni, muzeów, ośrodków badawczych czy Archiwum Państwowego przybliżą uczestnikom historię i kulturę przedwojennej, okupacyjnej oraz współczesnej Łodzi, codzienne życie łódzkich Żydów oraz ich wkład w rozwój miasta i regionu. W ramach warsztatów obejrzeć będzie można także filmy dokumentalne i fabularne związane z Łodzią i ważnymi dla miasta postaciami.

Więcej informacji udziela: Katarzyna Gucio, tel. 600 759 065, e-mail k.gucio@centrumdialogu.com.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kiermaszwielkanocny
Kiermasz wielkanocny w DOMu
mfkip2013
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek
Targi Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*