wycieczkiKolejny raz Stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju Regio we współpracy z Biurem Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi rozpoczyna cykl wycieczek po naszym mieście.

Łódź od drugiego wejrzenia obejmuje osiem cotygodniowych spacerów z licencjonowanym przewodnikiem przez osiem kolejnych sobót, poczynając od 4 sierpnia br.

– Zaprezentujemy wyszukane szlaki tematyczne oraz dwie wycieczki inscenizowane, w czasie których oprócz opowieści przewodnika, uczestnicy będą spotykać aktorów odgrywających sceny historyczne, akrobatów, muzyków i innych gości- mówi Joanna Orzechowska, koordynatorka projektu. –  Taka formuła wycieczek doskonale sprawdziła się w zeszłym roku, czego potwierdzeniem była duża frekwencja wśród łodzian.

Wśród przewodników znaleźli się prawdziwi pasjonaci, którzy na co dzień aktywnie uczestniczą w życiu miasta i starają się zarażać Łodzią innych: Maciej Kronenberg, Joanna Orzechowsk, Alina Jabłońska, Beata Arabska, Tomasz Bużałek.

Tematyka spacerów związana będzie z historią i dawnym życiem codziennym Łodzi. Trasy będą wiodły przez ulicę Piotrkowską, Śródmieście, ale i przez tereny poza centrum miasta jak Helenówek czy Brus.

– Chcielibyśmy pokazać Łódź mniej znaną, udowodnić, że miasto skrywa wiele tajemnic, których nie znamy i nie dostrzegamy jako przechodnie w codziennym pospiechu. By coś zobaczyć trzeba się zatrzymać i popatrzeć. Jeśli zaś chcemy coś pokochać to trzeba to poznać. A Łódź to właśnie takie miasto – dodaje Orzechowska.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny.

Tematyka wycieczek:

4 sierpnia – Z wizytą u starego fotografa
Joanna Orzechowska, start: plac Wolności, godz. 15
O słynnych łódzkich fotografach, początkach fotografii w mieście, eleganckich atelier i ciekawych sposobach promocji zakładów fotograficznych.

11 sierpnia – Wille i pensjonaty na Helenówku czyli kanikuła w mieście
Alina Jabłońska, start: róg Okulickiego/Zgierska, godz. 15
Dokąd uciekali zamożni łodzianie przed hałasem i dymem fabryk? Wille i pensjonaty na obrzeżach miasta, czyli gdzie spędzano wakacje na początku XX wieku.

18 sierpnia – Urok dawnych zawodów czyli łódzcy rzemieślnicy
Joanna Orzechowska, start: plac Wolności, godz. 15
Niektóre zawody przeszły już do historii. Warto je poznać! Tak jak zobaczyć stare zakłady rzemieślników poukrywane gdzieś w Śródmieściu.

25 sierpnia – Piotrkowska w stronę Grand Hotelu jak wymieciona czyli Łódź rewolucji
Maciej Kronenberg, start: Piotrkowska 87, godz. 15
Jakie były przyczyny rewolucji 1905 roku, o tym gdzie doszło do głównych starć i kto oprócz robotników walczył o swoje prawa.

1 września – Niedziela w Łodzi – o dawnych rozrywkach w parkach i ogrodach zajezdnych
WYCIECZKA INSCENIZOWANA!
Joanna Orzechowska, Beata Arabska i czarujący goście, start: róg Radwańska/Żeromskiego, przy parku Poniatowskiego, godz. 15
Podczas spaceru opowiemy o niedzielnych rozrywkach wśród miejskiej zieleni. Zdradzimy też jaką tajemnicę skrywa willa w dawnym ogrodzie u browarnika Milscha.

8 września – Tramwajem na Brus
Tomasz Bużałek, start: zajezdnia tramwajowa na Brusie, godz. 15
O historii tramwajów, ponad stuletniej zajezdni na Brusie oraz jednej z najmniej znanych drewnianych rezydencji fabrykanckich.

15 września – Napisano w gazecie. O łódzkim dziennikarstwie
Joanna Orzechowska, start: pl. Wolności, godz. 15
2 grudnia 1863 roku za sprawą Jana Petersilge łodzianie przeczytali pierwszą łódzką gazetę. Od tego czasu różnorodna prasa zaskakiwała niejedną sensacją z pierwszych stron gazet!

22 września – Dawna Piotrkowska czyli życie codzienne ulicy
WYCIECZKA INSCENIZOWANA!
Joanna Orzechowska, Beata Arabska oraz tajemniczy goście, start:npl. Wolności, godz. 15
Jak wyglądał dzień powszedni na podwórkach Piotrkowskiej? O plotkach przy studni, występach kataryniarzy i artystów oraz załatwianiu ciemnych interesów u Ślepego Maksa.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plakat_-_maly
Łódzki Słup Kultury – odsłonięcie repliki XIX-wiecznego słupa ogłoszeń
xix_wystawa_psw_rasowych_w_odzi_20110509_1872720351
Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych – wrzesień 2013
Facebook_2_Absolvent_Talent_Days
Absolvent Talent Days w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*