d_Miastem_Kobiet_logoPrzed nami pierwszy gwizdek, który zainauguruje gorący kobiecy czerwiec w Łodzi. W piątek 8 czerwca rozpocznie się projekt Łódź Miastem Kobiet. Przed nami wydarzenia kulturalne, sportowe, warsztaty, spotkania, oferty specjalne, targi i rajd samochodowy.

Podczas pierwszego tygodnia projektu nie zabraknie okazji do spotkań z kulturą. Inauguracją serii atrakcji będzie premiera spektaklu „Honeymoon” Gabriela Barylli, która odbędzie się 8 czerwca o godz. 19:00 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych. Natomiast o godz. 19:15 w Teatrze Nowym odbędzie się pokaz przedpremierowy „Kwartetu” Heinera Müllera – sztuka będzie wystawiana także 9 i 10 czerwca o godz. 19:15. W niedzielę, 10 czerwca na deskach Teatru Nowego zagości także Ewa Kasprzyk w roli „Super Susan”.

Dla kochających kino interesującą propozycję przygotowało Muzeum Kinematografii. Podczas pokazów będzie można poznać bliżej sylwetki słynnych kobiet, które zmieniły bieg historii. 12 czerwca zaprezentowany zostanie film „Coco Chanel” w reżyserii Anne Fontaine, a 13 czerwca wybierzemy się w podróż „Śladami Marii Skłodowskiej- Curie” podczas filmu w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego. Dodatkowo podczas wieczorów filmowych nadarzy się okazja, aby przyjrzeć się dokonaniom młodych łódzkich twórczyń animacji. Obejrzymy m.in. „Miraż” Izumi Yoshidy oraz „Miasto płynie” Balbiny Bruszewskiej. Spotkania z kobiecym kinem rozpoczną się o godz. 18:00, wstęp jest bezpłatny.

Dla tych, którzy kibicują literaturze organizatorzy przygotowali Wieczór Miłośników Książek, podczas którego będzie można poznać Karinę Wojciechowską, byłą Miss Polonia, autorkę książki „Niebo usłane grzechami” oraz autorki książki „M do kwadratu”: Monikę Sawicką i Monikę Kamieńską. Spotkanie odbędzie się 9 czerwca o godzinie 18.00 w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych.

Organizatorzy projektu Łódź Miastem kobiet pomyśleli także o potrzebach ciała. 9 czerwca Centrum Zajęć Pozaszkolnych zaprasza na wycieczkę rowerową po Lesie Łagiewnickim, natomiast następnego dnia chętne panie mogą sprawdzić swoje siły uczestnicząc w XI Rekreacyjnym Biegu Kobiet, który wystartuje o 11:00 z MOSiR ORW „Arturówek” przy ulicy Skrzydlatej 75 (rejestracja uczestników odbędzie się przed startem, w godz. 10:00 – 11:00). W biegu mogą wziąć udział także mężczyźni, wspierając rywalizujące ze sobą kobiety. Bieg będzie okazją nie tylko do wzmocnienia kondycji przed latem, ale też do spotkania jednaj z najwybitniejszych lekkoatletek w historii polskiego sportu – pani Ireny Szewińskiej.

Honeymoon_zdj_Cztery_Kolory

X Jubileuszowa Spartakiada Amazonek Regionu Łódzkiego. Do podziwiania zmagań pań w tych zawodach organizatorzy zapraszają 9 czerwca do MOSiR „Arturówek” przy ulicy Skrzydlatej 75.

Podczas pierwszego tygodnia projektu nie zabraknie wydarzeń mocno związanych z kobiecą kreatywnością, odkrywaniem uśpionych pasji i talentów. Warsztaty, panele i odczyty to oferta dla pań stawiających na rozwój osobisty. Źródłem licznych inspiracji będzie „Happening Street” – wydarzenie, które odbędzie się 10 czerwca w godz. 10:00 – 18:00 na Rynku Manufaktury. Przewidziano pokazy w rytmie hawajskiego tańca hula, brzmienie zachodnioafrykańskich bębnów, przedstawienie dla dzieci, prezentacje tańca współczesnego, pokazy mody, podczas których na wybiegu wystąpią Miss Polski Ziemi Łódzkiej oraz wiele innych atrakcji.

W kalendarz warto wpisać także propozycję przygotowaną przez Pałac Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, czyli warsztaty „Nie zapomnij o piłce, ale zajmij się też sztuką!” (terminy na www.lodzmiastemkobiet.pl), podczas których uczestniczki będą zachęcane do rozwijania zdolności manualnych i aktorskich. Interesującym punktem jest także odczyt przygotowany przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne pod tytułem „Muza czy niewolnica? O miejscu i roli kobiety w społeczeństwie antycznej Grecji”, który odbędzie się we wtorek 12 czerwca. Warto wybrać się również na trening asertywności i samoobrony pod okiem instruktora z Komendy Miejskiej Policji 14 czerwca podczas warsztatów „Silna płeć” (od 16:30 do 18:00).

Zwieńczeniem kulturalnej uczty będą wernisaże. Przed nami wystawa Aldony Zając (od 8 czerwca, AOIA) i Agaty Otulskiej, która zaprezentuje cykl pod tytułem „Miasto kobiet” (od 12 czerwca, Galeria 87 Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą). Natomiast 14 czerwca Beata Szwed „przypomni o ogrodach” podczas swojego pikniku artystycznego i towarzyszących mu warsztatów malarskich. Ponadto, przez cały tydzień będzie można odwiedzać wystawę fotografii artystki znanej pod pseudonimem Keymo w Galerii FF działającej przy Łódzkim Domu Kultury.

Zobacz także:

Łódź Miastem Kobiet – pełen harmonogram imprez

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
planszowki_w_BUL
Dzień Gier w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego
juwenaliapl
Juwenalia Politechniki Łódzkiej 2016
Nowa trasa, muzycy i kompozytorzy na Light.Move.Festival 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*