nocmuzeow

W sobotę, 19 maja o godz. 18 rozpocznie się w Łodzi kolejna już edycja Nocy Muzeów. Wbrew nazwie do 1 w nocy będzie można zwiedzać bezpłatnie nie tylko muzea, ale także m. in. galerie, kino, domy kultury oraz dwie parafie ewangelickie. W sumie aż trzydzieści dziewięć instytucji kultury (Politechnika Łódzka odwołała swoje imprezy).

Dla chcących zobaczyć więcej w jedną noc zostały przygotowane specjalne linie komunikacji miejskiej, dwa autobusowe i dwie tramwajowe, aby sprawnie i bez problemów podjechać do wybranych placówek kulturalnych. Kto będzie chciał, może wziąć udział w kolejnym Nocnym Przejeździe Rowerowym po muzeach – początek o godz. 20 w Pasażu Schillera.


Pokaż Noc Muzeów – Łódź 2012 na większej mapie

1. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, Wydział Sztuk Wizualnych ul. Franciszkańska 76/78

W programie: Zwiedzanie budynku Wydziału Sztuk Wizualnych i poszczególnych pracowni z odkrywaniem klasycznych artystycznych technik z przeszłości i ich porównaniem z możliwościami technicznymi dnia dzisiejszego. Uczestniczenie w aktualnych studenckich działaniach i wystawach, oraz przy sprzyjającej pogodzie na dziedzińcu Wydziału Sztuk Wizualnych w pokazie prac studenckich i prezentacji wywoływanych z przeszłości sylwetek twórczych zmarłych pedagogów.

2. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych ul. Zachodnia 54/56

21:00–23:00 Koncerty zespołów nagrodzonych nagrodą Dyrektora AOIA: Konkubent, Concret Hills, Tomasz Mikinka.

23:00–23:30 Występ taneczny Anny Straczyńskiej

23:30–00:30 Koncert grupy Baba Funk.

00:30–2:00 Prezentacja filmowa w ramach cyklu Prezentacje Sztuki Współczesnej – „Bunt czerwonych kwiatków” w reżyserii Yuan Hang, prowadzenie Zbigniew Ziółek.

21:00–24:00 Warsztaty ceramiczne – poznanie technik ręcznego modelowania w glinie, zapoznanie się ze specyfiką pracy z różnymi rodzajami tworzywa oraz metodami zdobienia ceramik – warsztaty poprowadzi Klaudia Gawin.

21:00–2:00 Prezentacja prac malarskich Jolanty Ekiert – Galeria Foyer.

21:00–2:00 Prezentacja prac słuchaczy Centrum Edukacji „Erudio” w Łodzi powstałych na warsztatach pod kierunkiem Marka Gajewskiego – Galeria Student Cafe.

21:00–2:00 Prezentacja prac rzeźb studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi z pracowni dr Bogdana Wajberga – Galeria Przestrzeń (plac przed AOIA).

3. Centralne Muzeum Włókiennictwa ul. Piotrkowska 282

W programie m.in udostępnienie zwiedzającym wystaw stałych i czasowych:

Wystawy czasowe:

– Tylko tkanina?

– Wystawa z kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej CMW

– Pasiak – polski styl wzornictwa ludowego. Wystawa ze zbiorów Działu Tkaniny Ludowej CMW;

– 10 lat „Otwartej Wystawy” – Futurotextiles – Kostiumy ludowe Zespołu Pieśni i Tańca „Harnam”

– IV Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny”

Wystawy stałe:

– Z modą przez XX wiek

– Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX w. Prezentacja maszyn w ruchu

– Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 – 2002

– Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej:

– Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX w.

– Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I poł. XIX w.

18.00 Koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi

21.00 Wernisaż wystawy rodziny Cieślików „Koktajl dla ciała i duszy – instalacje, malarstwo, grafika, muzyka, taniec i śpiew” – 3 piętro, budynek D

Kiermasz rękodzieła artystycznego Stowarzyszenia Miłośników Haftu „Kanwa”.

4. Centrum Kultury RYBA ul. Ogrodowa 26 (wejście od ul. Gdańskiej)

Druga edycja Jariba Market (15.00–20.00).

Będzie się działo! To czas i miejsce dla każdego z pozytywną energią i własną twórczością. Małe formy, ciuchy, biżuteria, torby, elementy wyposażenia wnętrz. To część wystawiennicza, równolegle w na tę okazję stworzonej strefie zaprezentujemy wyroby z recyclingu i poprowadzimy warsztaty, na których nauczymy się robić coś z niczego. Wszystkie śmietniki są nasze.

Piotr Pasiewicz – wernisaż godz. 22

Między pionami – wystawa zorganizowana w ramach nocy muzeów, w którą to zaprezentowana będzie twórczość Piotra Pasiewicza. Na tę niekonwencjonalną wystawę składać się będą Videoarty, grafiki, filmy z akcji robionych w przestrzeni miejskiej a przede wszystkim instalacja przestrzenna, wypełniona od sufitu po ziemię tkaninami, które zdobione są przez jakże to charakterystyczne dla artysty malowidła uliczne. Oglądający będą mieli szansę się trochę zagubić i pogubić, gdyż z jednej strony trzeba będzie przejść labirynt, zaś z drugiej, sztuka ta wchodzi na wyższy stopień abstrakcji. Wszystko to w odrealnionej scenerii. Jakże niecodzienne i niezwyczajne, bo nazwać to po prostu oryginalnym jest zbyt proste. Trzeba tam być!

5. Centrum Nauki Experymentarium ul. Karskiego 5, Manufaktura

Fizyka nie musi być trudna! Jest tylko jeden warunek! Zwiedzając wystawę Tajemnice Fizyki należy wszystkiego dotknąć! Jeszcze nigdy fizyka nie była taka łatwa! Tajemnice Fizyki to interaktywne przedsięwzięcie, które w pasjonujący i zabawny sposób objaśnia często skomplikowane prawa fizyki. Bawi i uczy dzięki znakomitym przyrządom interaktywnym. To ekspozycja pozwalająca zrozumieć zagadnienia z różnych dziedzin fizyki (np. magnetyzm, elektryczność, dynamika, optyka, mechanika, akustyka i dźwięk czy logika), biologii i chemii. Dzięki możliwości wypróbowania ich działania na specjalnych interaktywnych przyrządach stają się proste i czytelne dla każdego. Experymentarium łączy naukę z zabawą, dzięki czemu najtrudniejsze zjawiska i teorie stają się zrozumiałe i interesujące.

Wystawa „Mumia powraca. Tajemnice starożytnego Egiptu” pokazuje zabytki egipskie różnych kategorii. Znajdą się na niej posągi faraonów i bogów, ale również pozwala ona przybliżyć życie codzienne starożytnych Egipcjan. Zobaczyć na niej można, jakie peruki nosili Egipcjanie, jakimi narzędziami posługiwali się przy wyrobie wspaniałych posągów czy okazów sztuki jubilerskiej. Opisy towarzyszące obiektom ilustrowane są scenami z grobowców i papirusów. Pomaga to lepiej odnaleźć się widzowi w świecie starożytnym – poznać Egipt i ludzi go zamieszkujących. Na wystawie obejrzeć można kopie najbardziej znanych eksponatów pochodzących z czasów starożytnych tj. popiersie królowej Nefertiti oraz złotą maskę Tutanchamona. Całość wystawy tworzy około dwustu eksponatów. Czas zwiedzania od godz. 20.00 do północy

6. Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina ul. Narutowicza 20/22

W ramach akcji „Filharmonia nocą” o godzinie 21.00 i 22.00 można zwiedzić zakamarki filharmonii i tajne przejścia, a także poznać kilka ciekawostek z historii Orkiestry Symfonicznej FŁ (rezerwacja miejsc: zapisy@filharmonia.lodz.pl).

O godzinie 22.00, gdy nad miastem zapadnie zmrok, w szklanym gmachu przy ulicy Narutowicza zabawa rozkręci się na dobre… Kochamy każdą muzykę, więc nie dziw się, że tym razem zapraszamy Cię na SILENT DISCO! Zobacz filharmonię inną niż wszystkie, posłuchaj swojego ulubionego gatunku muzycznego. Załóż bezprzewodowe słuchawki i sam zadecyduj, do jakiej melodii masz ochotę tańczyć. Funky? Dance? A może klasyczne tanga? Tej nocy nie ma rzeczy niemożliwych, a taka zabawa w świątyni muzyki już się pewnie nie powtórzy! Wycieczki o 21.00 i 22.00 – wstęp wolny, wymagają rezerwacji. Silent disco rozpoczyna się o godz. 22.00. Wejściówki w cenie 10 zł dostępne w kasie filharmonii od 7 maja oraz w noc imprezy. Do wypożyczenia słuchawek konieczny jest dowód osobisty.

7. Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych – Kolej Wąskotorowa Rogów–Rawa–Biała Dworzec Łódź Widzew – Rogów – Skierniewice

Trzecia edycja Kolejowej Nocy Muzeów. Swoje podwoje otworzy Parowozownia Skierniewice oraz muzeum zabytkowej Kolei Wąskotorowej Rogów–Rawa–Biała. Dojazd zapewnią dwa bezpłatne specjalne pociągi, po jednym z Łodzi i Warszawy.

Program imprezy dla pasażerów pociągu z Łodzi:

– Przejazd pociągiem specjalnym spółki Przewozy Regionalne Sp. z o.o. do Rogowa

– Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy (ekspozycja wąskotorowego taboru kolejowego, kuźnia, magazyn Nr.1, hala naprawcza)

– Przejazd zabytkowym pociągiem wąskotorowym z Rogowa do Jeżowa na ognisko (na miejscu będzie możliwość zakupu prowiantu)

– Przejazd pociągiem specjalnym spółki Przewozy Regionalne Sp. z o.o. do Skierniewic

– Zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowej Parowozowni Skierniewice (ekspozycja normalnotorowego taboru kolejowego, kuźnia, hala maszyn) oraz zabytkowego dworca kolejowego

– Powrót do Łodzi Ze względów bezpieczeństwa ilość miejsc jest ograniczona, aby otrzymać wejściówkę należy zarejestrować się na stronie www.kolejrogowska.pl. Zapisy rozpoczną się w piątek 18 maja 2012 o godzinie 18:00 i potrwają do 19:00 (decyduje kolejność zgłoszeń!).

8. Galeria Kredens ul. Piotrkowska 17

Maja Koman to młoda bardzo dobrze zapowiadająca się artystka z Poznania. Muzyką i śpiewem zarażona – od dziecka. Gra na wszystkim, co ma pod ręką, ostatnio jednak jest to ukulele. Rozgłos przyniosło jej niezwykłe wykonanie „Starego niedźwiedzia” w progrmie Must Be The Music gdzie umiejętnie połączyła tradycje ze współczesnym wokalem i aranżem ukulele. Obecnie nagrywa solową płyt. Choć o Mai słychać od niedawna ma już na swoim koncie mnóstwo festiwali m.in Skyway, Tuczno, Tofifest, Sounds For Freedom czy wspólny występ z Czesiem Mozilem oraz wiele ciekawych suportów. Solowy projekt ukulele to uspakajające wykonania w języku angielskim i francuskim, ciekawe interpretacje znanych utworów oraz swoich własnych wykonań, pełnych autoironii i dystansu do życia. P

odczas Nocy Muzeów w Łodzi wystąpi w trio z kontrabasistą Piotrem Masternakiem oraz i skrzypkiem Pawłęm Ernstem. Artystka po raz drugi zaprezentuje swoja wystawę w Galerii Kredens Pzg/Łódź, tym razem 7 siedem prac malarskich i 7 fotografii, o tym samym tytule. Ciekawe kontrastowe, geometryczne skojarzenia z tym, co dla artystki najprzyjemniejsze czyli 7 grzechów głównych. W porównaniu do ostatniej wystawy pełne ironii, pozytywnie pokazane nawet negatywne emocje. „W moim życiu wiele się zmieniło, póki co nie płaczę nad płótnami. Ostatni mój cykl był bardzo ciemny czarny i smutny, czerń pozostała i w tych pracach, ale ma zupełnie inny wydźwięk i więcej pozytywnych emocji’’. Wystawę pn. „Siedem” można będzie oglądać od godz. 18 do 1 Koncert rozpocznie się o godz 21.30

9. Galeria Manhattan ul. Wigury 15

19:00–01:00 Izabella Gustowska – „Struny czasu” cz.3: „Hybrydy czasoprzestrzeni” – instalacja multimedialna To pierwsza od 30 lat prezentacja tej wybitnej polskiej artystki w Łodzi. W Galerii Manhattan Izabella Gustowska wykorzysta specyfikę galeryjnej przestrzeni i wykreuje sytuację artystyczną, którą roboczo określiła „czarną dziurą”. Projekt balansuje na granicy prawdy i fikcji. Artystka tematem swojej pracy uczyniła równoległe wszechświaty, zderzenia czarnych dziur i innych obiektów kosmicznych. Wykreowane rzeczywistości zderzą się i zapętlą wzajemnie, pozostawiając obserwatorom prawo wyboru odkrywania prawdy i fikcji. W stworzonej artystycznie sytuacji zaznaczy naszą realną epizodyczną obecność na 30-40 filmikach–obiektach, które umieści w różnych punktach galerii. Prezentacji towarzyszyć będzie afisz/folder z tekstem krytycznym. Wystawa odbywa się w ramach Fotofestiwalu 2012.

21:00 One Dog – Muzyka to język, który łamie wszystkie bariery. Pozwala na docieranie do każdego, bez względu na wiek, pochodzenie, wykształcenie czy zajmowane stanowisko. Muzyka to po prostu doświadczanie siebie, swoich emocji, relacji z innymi, świata. Jest językiem najbardziej pierwotnym i naturalnym. I dlatego tak skutecznym. Jej czystość i autentyczność można najpełniej uchwycić uczestnicząc na żywo w jej wykonywaniu, a także, włączając się w jej tworzenie. Taką ideę wyznają członkowie zespołu One Dog, który zagra w Galerii Manhattan w tę wyjątkową majową noc. Tworzą muzykę z pogranicza jazzu, improwizując i zapraszając do improwizacji. Ich bogate instrumentarium to saksofon, flet, flet bambusowy, harfa żydowska, harmonijka ustna, gitara, skrzypce, keyboard, instrumenty perkusyjne. Klimat ich koncertów to połączenie spontanicznej zabawy z radością i ciekawością odkrywania tajemnicy. Filmy wideo i dokumentacja filmowa z własnych zbiorów archiwalnych, będąca rejestracją najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń, które odbyły się w galerii w ciągu 20 lat jej istnienia: m. in. Sen VooDoo, Istvan Kantor, Marcelo Zammenhoff, Jerzy Bereś.

10. Galeria Multimedialna Centrum Dialogu im. Marka Edelmana pl. Wolności 5

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na wystawę zdjęć, które powstały podczas tegorocznych Kulturaliów – spotkań odbywających się w ramach Dni Kultury Polskiej i Rosyjskiej. Autorami zdjęć są Krzysztof Cytacki i Kamila Bogulewska. Zdjęcia są wyświetlane na ekranach umieszczonych na ścianach siedziby Centrum Dialogu (pl. Wolności 5). 

11. Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi ul. Orzeszkowej 31/35

„Poza cenzurą” Oddział IPN w Łodzi zaprosi w tym roku łodzian do wzięcia udziału w pokazie drukowania metodą sitodruku, poznania dziejów drugiego obiegu wydawniczego w Łodzi w latach 70. i 80. XX w. Odwiedzający IPN usłyszą o niezależnej muzyce rockowej, „opiece”, jaką otaczała festiwal w Jarocinie Służba Bezpieczeństwa. Będzie „sprawa Skiby” i możliwość spotkania z muzykami zespołu Moskwa. Zagadnieniu cenzury i „wolnego słowa” w Polsce Ludowej pracownicy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi poświęcili w ciągu ostatnich lat kilka projektów badawczych i edukacyjnych. W efekcie powstało pięć wystaw, trzy publikacje, organizowane są rajdy i warsztaty dla młodzieży i nauczycieli. Wspomniane realizacje dotyczą m. in. łódzkiego środowiska literackiego i opozycyjnego, skupionego na przełomie lat 70. i 80. wokół kwartalnika „Puls”. Poświeconą temu środowisku wystawę obejrzeć będzie można na dziedzińcu siedziby Oddziału przy ul. E. Orzeszkowej. Prezentowane będą stworzone w ramach wymienionych projektów publikacje Jarocin w obiektywie bezpieki i Niezależna muzyka rockowa.

Program:

– punkt informacyjny (wydawanie znaczków, pocztówek) – brama wejściowa

– prezentacja wystawy „»Puls« – nieregularny kwartalnik literacki 1977–1981 – fenomen wolnego słowa”– dziedziniec siedziby Oddziału

– pokaz sitodruku – przedsionek, bud. „D”

– turniej gier planszowych – sala konferencyjna, bud. „D”

– sprzedaż publikacji IPN – hall przed wejściem do sekretariatu, bud. „D”

– prezentacja mini–wystawy „Jarocin w obiektywie bezpieki” oraz filmów „jarocińskich” – czytelnia, bud. „C”

– prezentacja albumu dr. Tomasza Toborka pt. Niezależna muzyka rockowa (Łódź 2010), spotkanie z Pawłem Gumolą z zespołu Moskwa, sprawa Skiby – czytelnia, bud. „C”

– prezentacja technik konserwacji i digitalizacji dokumentów archiwalnych – sala na I p., bud. „C”

– zwiedzanie archiwum historycznego IPN (prezentacja dokumentów o Jarocinie, wydawnictw bezdebitowych, pieczątek cenzury) – magazyn, bud. „B”

– przyjmowanie wniosków – pokój przyjęć, bud. „B” 

12. Kino Polonia ul. Piotrkowska 67

Widzowie będą mogli obejrzeć krótkie formy w postaci fabuł, dokumentów i animacji. Jest to wyjątkowa okazja by zaprezentować mieszkańcom naszego województwa unikatowe zbiory, przyciągnąć ich ciekawymi inicjatywami artystycznymi i zarazić młodych ludzi pasją.

W programie:

Godz. 21:00–00:45 – filmy fabularne: Urodziny – reż. Maciej Sobieszczański, Basia z Podlasia – reż. Aleksander Dembski, Serce do walki – reż. Tomek Matuszczak, Portret z pamięci – reż. Marcin Bortkiewicz, Koleżanki – reż. Sylwester Jakimow, Popatrz na mnie – reż. Katarzyna Jungowska, Jezioro – reż. Jacek Piotr, Bławut Wielkanoc – reż. Monika Jordan–Młodzianowska.

Godz. 00:45–01:45 – filmy dokumentalne: Przyjęcie – reż. Maciej Bochniak, Mój tata Lazaro – reż. Marcin Filipowicz, Zabawki cesarza – reż. Grupa 3/4 i Grzegorz Wierzchowski, Konkurs – reż. Jakub Cuman.

Godz. 01:45–02:00 – filmy animowane: Na św. Wincentego – reż. Stanisław Furman, Noise – reż. Przemysław Adamski

13. Miejska Galeria Sztuki – Ośrodek Propagandy Sztuki ul. Sienkiewicza 44

1. Malarskie puzzle godz. 18.00 – 1.00 Wyjątkowa zabawa dla dzieci i dorosłych polegająca na układaniu puzzli malarskich, składających się z elementów wykonanych w skali 2:1. Jako wzory dla układających puzzle posłużą oryginalne obrazy z kolekcji Galerii: – Jerzy Nowosielski, Portret wiolonczelistki – Konstanty Mackiewicz, Termitiera III – Jerzy Duda-Gracz, Pan Rzeźnik (2).

2. Wystawa Obraz malarstwa – Małgorzata Borek, Dariusz Fiet, Aleksandra Gieraga, Wojciech Leder, Robert Rabiega, godz. 18.00–01.00 Wystawa ukazuje sylwetki 5 twórców, którzy od momentu studiów, pomimo różnych kierunków dominujących w sztuce współczesnej, akcentowali znaczenie malarstwa. Dzisiaj, kiedy odzyskuje ono uznanie ze strony krytyki, a polscy artyści malarze odnoszą sukcesy międzynarodowe, przedstawiamy ich najnowsze dokonania.

3. Warsztaty plastyczne „Namalujmy to razem” godz. 19.00 warsztat dla dzieci, młodzieży i dorosłych, który poprowadzi artystka, a zarazem doświadczona pedagog Anna Majchrzak.

4. Koncert zespołu YEST, godz.21.00 – 21.30 Po raz pierwszy w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi podczas Nocy Muzeów zagra na żywo postpunkowy rodzimy kwintet YEST, w skład którego wchodzą: autor tekstów i muzyki, wokalista i basista Zbigniew Nowicki; psychodeliczny gitarzysta młodego pokolenia Stanisław Nowicki; pulsujący nieokiełznaną energią perkusista Wawrzyniec Strzemieczny; poszukiwacz transowych kosmicznych brzmień kaossilatorów Maciej Rawluk i spajający całość inżynierią gitarowych harmonii Łukasz Drążczyk. Postpunkową mieszankę muzycznych gatunków podbijają tętniące współczesnością, wieloznaczne teksty. Z uwagi na przewagę w składzie artystów plastyków każdy koncert grupa traktuje jako multimedialny spektakl. Skład wyewoluował z takich kapel jak: the Tybet Underground, Czarna Korona czy Dyamentowy Deszcz, znanych między innymi z występów podczas Otwartej Wystawy czy Art Nocy.

5. Prezentacja multimedialna grupy YEST Trzy stany skupienia, godz. 18.00–01.00 W sali audiowizualnej będzie odbywać się prezentacja multimedialna – slideshow Trzy stany skupienia, ukazująca prace trójki artystów plastyków współtworzących zespół YEST – malarstwo Zbigniewa Nowickiego, grafikę warsztatową Wawrzyńca Strzemiecznego i fotografię Macieja Rawluka. 6. Video mapowanie 3D na fasadzie budynku Galerii – początek projekcji ok. godz. 21.30 Projekcja przygotowana przez łódzkich grafików z Atmospheric Effects Productions.

14. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne pl. Wolności 14

Poza możliwością zwiedzania muzeum:

18.00 – koncert zespołu Huculi z Żabiego Huculszczyzna – Ukraina (rozpoczęcie, gra na trombicie – magicznym symbolu Ukrainy).

18. 30 – pokaz mody „Modowe impresje” – kolekcji inspirowanej ukraińskim strojem ludowym, artystów z Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

19.30 – koncert „Dialog na głosy”, gra zespół Huculi z Żabiego, Huculszczyzna – Ukraina (trombita, skrypar, cymbały, sopiłkar) i Kapela Opocznianie z Polski (skrzypce, harmonia trzyrzędowa, bęben).

22:00 – pokaz sztucznych ogni.

15. Muzeum Bajki Se-ma-for ul. Targowa 1/3 (wejście od ul. Tuwima 54)

1. Zwiedzanie wystawy Przez cały czas trwania Nocy Muzeów zapraszamy do oglądania ekspozycji w Muzeum Bajki Se-ma-for. Będą czekali na Was wolontariusze, którzy chętnie opowiedzą o wszystkich elementach wystawy oraz wprowadzą w świat tworzenia filmów animowanych.

2. Filmy w kinie Od godz. 18:00 do 1:00 zapraszamy Was do Kina MuBa. Będziemy prezentować nasze filmy w kilku cyklach. W godz. 18.00–21.00 – pokażemy animowane filmy dla dzieci. Natomiast po 21.00, będzie czas dla starszych widzów, przypomnimy także najlepsze filmy z drugiej edycji Se-ma-for Film Festival. Wszystkie pokazy w kinie są otwarte dla zwiedzających!

3. Warsztaty Muzeum Bajki przygotowało dla was cykl warsztatów. Jeśli chcesz poczuć się jak twórca filmowy, scenograf, projektant lalek.

– zapraszamy na FILMOWO–BAJKOWE WARSZTATY PLASTYCZNE. Warsztaty wymagają wcześniejszego zapisu. Zapisy będą przyjmowane telefonicznie i osobiście do 16 maja 2011 r., do godziny 12:00. Po odbiór wejściówek prosimy zgłaszać się do 18 maja do 12.00. a) warsztat muzyczno – ruchowy (3-5 lat.) „Muzyczne zabawy z Misiem Uszatkiem” godzina 18.30–19.30, ilość osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy). Dla najmłodszych Muzeum proponuje wspólne gry, tańce, śpiewy na specjalnym warsztacie wykorzystującym elementy muzykoterapii. b) warsztat plastyczny (5-7 lat) „Pory roku ” godzina 19.00–20.00, ilość osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy). Dzieci podczas warsztatu będą wykonywać swój zegar pór roku (w technice: wyklejanka i malowanie), który pomoże im w poznawaniu pór roku i nauce nazw miesięcy. c) Warsztat plastyczny (6-12 lat) „Fantastyczna zabawa z drutem” godzina 20:00–21:00, ilość osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy). Tworzenie lalki animacyjnej w oparciu o film pt. Fantastyczny sklep z kwiatami. d) Warsztat plastyczny (12-18 l.) „Oko w oko z wilkiem” godzina: 21:30–22:30, ilość osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy). Warsztaty z tworzenia postaci w technice orgiami. Każdy będzie mógł stworzyć swojego wilka oraz syberyjską scenerię, zajęcia stworzone w oparciu o film „Piotruś i wilk”. e) Warsztat animacyjny (od 18 lat). Surrealistyczny świat wg Danny Boy’a godzina: 23:00–00:00, ilość osób: 20 (wymaga wcześniejszego zapisu do grupy). Warsztaty animacyjne, w których uczestnicy kreują obraz nowoczesnego i po części surrealistycznego muzeum. Podczas tych zajęć, możesz stać się współtwórcą nowej wystawy Muzeum Bajki Se-ma-for.

Dodatkowe atrakcje Tego wyjątkowego wieczoru, wystąpią zaprzyjaźnione z nami „Latające babcie”, które wprowadzą nas w tajemniczy bajkowy świat. Ponadto w muzeum spotkasz mnóstwo młodych twórców z łódzkiej sceny artystycznej, będą to miedzy innymi grupa posŁódź! z performance’m „Maskarada”, oraz artyści uliczni. Nie zapomnij o aparacie fotograficznym, aby uwiecznić te niepowtarzalne chwile. Będzie można zrobić sobie super zdjęcie z Parauszkiem i Misiem Uszatkiem.

16. Muzeum Fabryki ul. Drewnowska 58, Manufaktura

Głównym wydarzeniem wieczoru będzie piknik „Stołówka fabryczna”. Jego Goście zakosztują dań, jakie były przyrządzane w robotniczej kuchni. Na stołach pojawią się m. in. placki kartoflane, racuchy, chleb ze smalcem. Degustacja zorganizowana zostanie na górnej sali Muzeum. Na piknik obowiązywać będzie wcześniejsza rejestracja.

W sali kinowej Muzeum zorganizowana zostanie mini wystawa o barach mlecznych w PRL-u, a dodatkowo demonstracje pracy maszyn wyeksponowanych w Muzeum. Z okazji 5. rocznicy powstania Muzeum Fabryki zapraszamy ponadto na pokazy filmów dokumentalnych oraz premierę nowej produkcji filmowej o działalności placówki. Muzeum Fabryki mieści się w jednym z budynków fabryki włókienniczej, założonej przez Izraela Poznańskiego w XIX wieku. Stworzona przez Mirosława Nizio, znanego z projektu Muzeum Powstania Warszawskiego, interaktywna ekspozycja prezentuje historię fabryki od momentu jej powstania aż do likwidacji. Uzupełnieniem jej są regularne pokazy funkcjonowania oryginalnych krosien tkackich z XIX wieku, stare kroniki, filmy dokumentalne oraz poświęcona byłym pracownikom ZPB Poltex księga „Ludzie i ich fabryka”.

17. Muzeum Farmacji im. Prof. Jana Muszyńskiego ul. Wolności 2

W trakcie tegorocznej edycji zwiedzający będą mogli zobaczyć w naszym muzeum stałe ekspozycje zrekonstruowanych wnętrz aptecznych z zabytkowym wyposażeniem z przełomu XIX i XX. Atrakcja tegorocznej edycji w naszym muzeum będzie prezentacja wystawy pt: „100–lecie I Zjazdu Aptekarzy Królestwa Polskiego w Łodzi 1912–2012”. W jednej z sal będzie można oglądać stół prezydialny, przy którym zasiada farmaceuci–członkowie komitetu organizacyjnego I Zjazdu Aptekarzy Królestwa Polskiego.

Będą to ucharakteryzowane manekiny ubrane w stroje z początku XX wieku. Ponadto będzie wyświetlana prezentacja multimedialna na temat farmaceutów biorących udział w tym pierwszym historycznym zjeździe. W trakcie Nocy Muzeów zwiedzanie odbywać się będzie w sposób ciągły we wszystkich dostępnych salach ekspozycyjnych.. Zwiedzający będą wchodzić do muzeum wejściem z bramy, natomiast wychodzić drzwiami głównymi na Pl. Wolności.

18. Muzeum Geologiczne Uniwersytetu Łódzkiego ul. Kopcińskiego 31

W Noc Muzeów – Muzeum Geologiczne WNG UŁ udostępnia zwiedzającym ekspozycję stałą: minerałów, kryształów syntetycznych, skał i skamieniałości; około 8000 okazów pochodzących z Polski oraz różnych stron świata. Prezentowane są one na dwóch kondygnacjach, na górnej minerały oraz kryształy, na dolnej skały i skamieniałości. Do muzeum będzie można przynieść swoje okazy minerałów i skał w celu konsultacji oraz ich identyfikacji.

19. Muzeum Kinematografii pl. Zwycięstwa 1

Noc Muzeów stwarza niepowtarzalną okazję przyjrzenia się z bliska wyjątkowym kolekcjom Muzeum Kinematografii w Łodzi mieszczące się w eklektycznym, XIX-wiecznym pałacyku Karola Scheiblera – jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, które od ponad ćwierćwiecza gromadzi eksponaty i prowadzi dokumentację historii polskiej kinematografii – sztuki, techniki oraz produkcji filmowej. Goście odwiedzający Muzeum obejrzą cenne, często unikatowe urządzenia z okresu poprzedzającego wynalezienie kina: latarnie magiczne, stereoskopy, zabawki optyczne. Prawdziwym rarytasem między nimi jest oryginalny pochodzący z początku XX wieku unikatowy fotoplastikon pochodzący z niemieckiej pracowni wynalazcy i konstruktora tego urządzenia – Augusta Fuhrmanna, jeden z czterech na świecie i jednocześnie j e d y n y zachowany w kraju autentyczny kompletny egzemplarz. Obok nich kamery i projektory filmowe na różną szerokość taśmy, a także fragmenty scenografii czy plan filmowy. Jedna z ekspozycji muzealnych odsłoni tajemnice planu filmowego, a green box będzie niewątpliwą atrakcją umożliwiającą chętnym bezpośrednie „wejście” w filmowy kadr. Proponujemy zatem spacer po zabytkowych, jedynych w swoim rodzaju wnętrzach Muzeum oraz zwiedzanie naszych wystaw, zarówno stałych jak i czasowych.

Zapraszamy również do muzealnego kina Kinematograf. Wystawy stałe: PAŁAC PEŁEN BAJEK CUD OŻYWIONEJ FOTOGRAFII – ZABYTKI TECHNIKI FILMOWEJ RÓWIEŚNIK KINEMATOGRAFU – MAGIA SEANSÓW W FOTOPLASTIKONIE TAJEMNICE PLANU FILMOWEGO LATAJĄCA MASZYNA – SCENOGRAFIA FILMOWA HISTORIA SCHEIBLERÓW – FILMOWY PAŁAC Wystawy czasowe: RYSUNKI ANDRZEJA WAJDY JERZY HOFFMAN. KINO Z HISTORIĄ W TLE LESZEK ŻEBROWSKI – SZTUKA PLAKATU MAŁGORZATA KOWALEWSKA – MALARSTWO MYRTO PAPADOPULOS – FOTOGRAFIA KINO KINEMATOGRAF

Tradycyjnie w muzealnym kinie Kinematograf wyjątkowy seans filmowy. Nie zabraknie też – jak zawsze – filmowych konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Tym razem proponujemy film „Kocham kino”, który jest swego rodzaju hołdem złożonym magii kina. Film, powstał na 60. edycję Festiwalu w Cannes w 2007 roku. Składa się z 33 etiud słynnych światowych reżyserów.

19.00 Kino letnie, reż. Raymond Depardon; Piękny dzień, reż. Takeshi Kitano; Trzy minuty, reż. Theo Angelopoulos

19.30 W ciemnościach, reż. Andriej Konczałowski; Dziennik widza, reż. Nanni Moretti; Kino Elektryczna Księżniczka, reż. Hou Hsiao–Hsien

20.00 Ciemność, reż. Jean–Pierre, Luc Dardenne; Anna, reż. Alejandro González Inarritu; Oglądając film, reż. Zhang Yimon

20.30 Dybuk z Hajfy, reż. Amos Gitai; Biedronka, reż. Jane Campion; Artaud seans podwójny, reż. Atom Egoyan

21.00 Huta, reż. Aki Kaurismaki; Przypływ, reż. Olivier Assays; 47 lat później, reż. Youssef Chahine

21.30 To sen, sai reż. Ming–Liang; Profesje, reż. Lars Von Trier; Podarunek, reż. Raoul Ruiz

22.00 Kino przy bulwarze, reż. Claude Lelouch; Pierwszy pocałunek, reż. Gus Van Sant; Kino erotyczne, reż. Roman Polański

22.30 Tłumaczenie niepotrzebne, reż. Michael Cimino; Samobójstwo ostatniego Żyda na świecie w ostatnim kinie świata, reż. David Cronenberg; Przejechałem 9000 km, żeby go pani dać, reż. Wong Kar Wai

23.00 Gdzie jest mój Romeo?, reż. Abbas Kiarostami; Ostatni seans dla randkowiczów, reż. Bille August; Niezdara, reż. Elia Suleiman

23.30 Jedyne spotkanie, reż. Manoel De Oliveira; 8455 km od Cannes, reż. Walter Salles; Wojna w czasie pokoju, reż. Wim Wenders

0.00 Wieś Zhanxiou, reż. Chen Kaige; Szczęśliwe zakończenie, reż. Ken Loach; Epilog

20. Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK – Łódź ul. Wierzbowa 51

Udostępnienie zwiedzającym:

– wystawy stałej dotyczącej historii komunikacji miejskiej w Łodzi

– wystawy czasowej modele tramwajów wykonane przez Wiktora Jarzynę (12 pojazdów w 6 gablotach)

– udostępnienie wagonów historycznych dla potrzeb obsługi linii specjalnych

21. Muzeum Książki Artystycznej ul. Tymienieckiego 24

Zecernia na Płocie prezentować będzie cykl plakatów pt. Obecność Jakuba Kaji (ur. 1982) absolwenta Akademii Krakowskiej (malarstwo i grafika) oraz ASP w Gdańsku (grafika, fotografia). W muzeum czynna będzie wystawa Portret Artystów Łódzkich eksponowanych w ramach Fotofestiwalu. Ponadto pokazywany będzie proces odlewania czcionek, powstawania składu drukarskiego oraz druku typograficznego.

22. Muzeum Miasta Łodzi – Muzeum Kanału „Dętka” pl. Wolności

Muzeum Kanału „Dętka” zaprasza na nocne zwiedzanie. Ciesząca się nieustającym zainteresowaniem placówka w Noc Muzeów będzie otwarta przez siedem godzin. Jednakże ze względów bezpieczeństwa, ale przede wszystkim aby zapewnić odpowiedni komfort zwiedzającym wstęp do Muzeum będzie podlegał określonym restrykcjom. Muzeum będzie otwarte od godz. 18.00 do 1.00 (ostatnie wejście o godzinie 0.45).

Zwiedzanie będzie odbywało się w grupach do 15 osób co 15 minut. To oznacza, że w trakcie Nocy Muzeów do „Dętki” będzie mogło wejść jedynie 420 osób. Przewidywany czasem oczekiwania na wejście, obliczony na podstawie doświadczeń z poprzednich Nocy Muzeów to trzy godziny. „Dętka” dla regularnego ruchu turystycznego w sezonie 2012 jest otwarta od 28 kwietnia przez kolejne sześć miesięcy, cztery dni w tygodniu – od czwartku do niedzieli. Więcej szczegółów na temat zwiedzania Muzeum Kanału „Dętka” znajduje się na stronie internetowej Muzeum Miasta Łodzi: http://www.muzeum–lodz.pl/inne/detka.php

23. Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Poznańskich ul. Ogrodowa 15

W trakcie trwania Nocy Muzeów, w godzinach 18–01 w Muzeum Miasta Łodzi będą dostępne dla zwiedzających wszystkie wystawy stałe i czasowe, z wyłączeniem Galerii Mistrzów Polskich oraz wystawy „Triada Łódzka. Trzy wielkie społeczności. Polacy – Niemcy – Żydzi”. Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość zobaczenia dwóch wystaw czasowych otworzonych kilka dni wcześniej. Wystawa Bursztynowy brzeg Rosji – przygotowana przez Kaliningradzkie Obwodowe Muzeum Bursztynu w ramach współpracy miast partnerskich prezentuje ok. 200 obiektów, m. in.  bryły bursztynu zróżnicowane pod względem masy, formy koloru, z inkluzjami fauny i flory, wyroby artystyczne, biżuterie i małe formy rzeźbiarskie. Całość dopełni prezentacja fotograficzna ukazująca uroki wybrzeża Bałtyku i złoża bursztynu. Uwikłane w płeć. Wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich to wystawa pokazywana w ramach Fotofestiwal 2012, przedstawiająca najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej tworzące szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety.

Dla najmłodszych zwiedzających Muzeum przygotowało specjalne zadania, natomiast dorośli będą mogli uczestniczyć w projekcji filmu w Sali Lustrzanej. Wejścia do Muzeum będą odbywać się o pełnej godzinie, od 18.00 do 24.00. W każdej turze wejdzie 250 osób. Muzeum nie udostępnia wejściówek we wcześniejszych terminach, nie można również zarezerwować wejścia na konkretną godzinę. Bezpłatne wejściówki zwiedzający otrzymają przed wejściem do obiektu.

24. Muzeum Miasta Łodzi – Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych pl. Wolności 2

Wystawa fotograficzna Łódź wielu wyznań i kultur oraz odświeżona wersja wystawy stałej. Niezwykła historia miasta i jego dziedzictwo wieloetnicznej społeczności różnych kultur i wyznań są ważnym nurtem muzealnych zainteresowań Oddziału. Pracownicy podejmują działania mające chronić i popularyzować wielowyznaniową spuściznę duchową i kulturową Łodzi – miasta współtworzonego przez wyznawców katolicyzmu, judaizmu, protestantyzmu i prawosławia.

25. Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej ul. Wólczańska 202

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej zaprasza na imprezę pn. „Polska szkoła w dobie socrealizmu”. W trakcie trwania imprezy odwiedzający Muzeum goście będą mogli:

– obejrzeć wystawę stałą „Oświata Łódzka końca XIX i początku XX wieku” – wybór dokumentów, zdjęć, pomocy naukowych i różnych muzealiów, dokumentujących życie w dawnej szkole, stanowiących wyposażenie szkoły, nauczyciela i ucznia;

obejrzeć wystawy czasowe:

– „Czasy PRL – rzeczywistość utrwalona drukiem” – prezentującej książki, czasopisma i multimedia ze zbiorów PBW w Łodzi. Na ekspozycji znajdą się również zdjęcia, plakaty, odbitki ksero, druki i drobne przedmioty związane z epoką oraz krótkie informacje wprowadzające w tematykę tego okresu.

– „Migawki z życia codziennego doby socrealizmu” – eksponującą wyposażenie szkolnej klasy z lat pięćdziesiątych, min. szkolne ławki, biblioteczkę nauczyciela i ucznia oraz przedmioty, związane z życiem codziennym (min. wyposażenie ówczesnych domów, jak „kultowa” pralka Frania czy syfon), z podróżami, zabawą i sportem,.

– „Dawne cenzurki szkolne” – stanowiącą wybór szkolnych świadectw ze zbiorów Muzeum od najstarszych– jeszcze dziewiętnastowiecznych – po te z lat 50 XX w. Większość dokumentów powstało w Łodzi. Są wśród nich też egzemplarze z polskich szkół, usytuowanych niekiedy bardzo daleko od naszego miasta, jak świadectwo dojrzałości z odległego o ponad 7000 km Harbina w Chinach. Niektóre cenzury stanowią cymelia, potwierdzające niecodzienność czasów z jakich pochodzą. Należą do nich konspiracyjne matury, powstałe w Łodzi w 1940 roku czy odręczne wykonane świadectwa, poświadczające wojenną edukację, prowadzoną na terenie obozu jenieckiego. Ponadto: by wczuć się w ducha epoki będzie można tej nocy w naszej placówce przy ul Wólczańskiej 202 obejrzeć prezentację wybranych fragmentów Polskiej Kroniki Filmowej, zapoznawać się z wpisami z Ksiąg Skarg i Zażaleń, a na kilku stanowiskach komputerowych obejrzeć różnotematyczne prezentacje, dotyczące min. Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej i jego działalności, propa gandy politycznej w Polsce w latach 1944–1956, czy propagandy politycznej w podręcznikach szkolnych.

Zainteresowani goście będą mogli podejmować samodzielne działania: na sali ekspozycyjnej Muzeum (w otoczeniu przedmiotów stanowiących wyposażenie dawnych szkół) kaligrafować zwykłymi piórami ze stalówką (maczanymi w atramencie) wg dawnych wzorów – siedząc w starych ławkach, brać udział w wymierzaniu niegdysiejszych szkolnych kar (jak klęczenie na grochu, czy „łapy”), a także zapoznać się z prezentacją dawnych metod nauczania; Dodatkowo: możemy osobom chętnym zrobić pamiątkowe zdjęcie za okolicznościowym stołem prezydialnym; można będzie wpisać się do Księgi Skarg i Zażaleń; zadeklarować czyn, jaki zamierza się podjąć z okazji obchodów 1 Maja czy 22 Lipca 2012 (który zostanie zamieszczony na naszej stronie internetowej); spontanicznie podejmować czyny kolektywne, zgodnie z tradycją minionej epoki.

26. Muzeum Papieru i Druku, Dom Papiernika w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa ul. Piotrkowska 282 (wejście od ul. Milionowej)

W ramach Galerii Papieru zaprezentujemy wystawę wycinanki artystycznej pani Marty Gołąb.

27. Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego ul. Kilińskiego 101

Na zajmującej około 300 m kw. wystawie znajduje się około 1700 eksponatów. Można tu zobaczyć szereg gatunków zwierząt rzadko prezentowanych w krajowych muzeach, w tym wypchane okazy oraz szkielety dużych ssaków – słonia indyjskiego i hipopotama, a także bogaty zbiór ssaków, ptaków i gadów. Znaczna część okazów pochodzi z I połowy XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja ptaków krajowych, obejmująca około 320 okazów reprezentujących 195 gatunków (około 75% krajowej fauny). Jej ozdobą są okazy gatunków rzadko spotykanych, takich jak ibis kasztanowaty i kraska oraz zestaw form barwnych bojownika bataliona. Uzupełnieniem tej kolekcji są gatunki egzotyczne, w tym barwne ptaki rajskie, papugi i najmniejsze ptaki świata – kolibry. W części Muzeum poświęconej bezkręgowcom uwagę zwracają liczne kraby, w tym największy na świecie japoński krab olbrzymi osiągający rozpiętość 3,5 m, a także niezwykle różnorodne i efektowne owady tropikalne i krajowe.

Ozdobą tej kolekcji są okazy „rekordzistów” – największych na świecie motyli, chrząszczy i pasikoników, rzadko prezentowane na wystawach egzotyczne cykady oraz motyle i chrząszcze we wszystkich barwach tęczy. Interesująco przedstawia się kolekcja muszli mięczaków, licząca ponad 300 okazów należących do około 280 gatunków. Oprócz morskich muszli tropikalnych, takich jak popularne wśród kolekcjonerów stożki czy porcelanki, jej ważnymi elementami są niezwykle rzadko eksponowane muszle mięczaków mórz europejskich oraz egzotycznych ślimaków lądowych. W sali poświęconej paleontologii szczególnie atrakcyjnymi eksponatami są odciski paproci, widłaków i skrzypów karbońskich oraz muszle amonitów.

Uwagę zwiedzających przyciągają tu fragmenty szkieletu mamuta, nosorożca włochatego, kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz czaszka tura, będąca symbolem Muzeum. Ważnymi elementami wystawy stałej są postery, tablice i gabloty problemowe, przedstawiające wybrane zagadnienia z zakresu teorii ewolucji, historii życia na Ziemi, rodowodu człowieka oraz zoogeografii i anatomii porównawczej.

28. Muzeum Rozproszone pl. Wolności

W Noc Muzeów chcemy przypomnieć dzieje żydowskiej zamkniętej dzielnicy w latach 1940– 1944. Często czytając, oprowadzając, czy opowiadając wymieniamy liczby. Setki, tysiące liczb. Często zapominamy, że za każdą z nich stoi człowiek i cała historia jego życia. Jego ulubione smaki i kolory, jego marzenia i rozczarowania. Chcemy pokazać życie w getcie – jego trudności, lecz również barwność i radość – potęgę trwania. Chcemy uniknąć anonimowości. Pokażemy zdjęcia, pamiątki – drobne ślady obecności. Drobne – ale niezbędne, by wydobyć człowieka z anonimowego tłumu. Wejdźmy w świat niejednolitej kultury żydowskiej: ortodoksyjnej, rewolucyjnej, świata dzieci, malarzy i artystów żydowskich. Najważniejsza jest Nasza obecność – mieszkańców Łodzi, turystów – każdego, dlaktórego pamięć ma znaczenie.

PROGRAM 8 tras, 24 wycieczki.

Terminy początek: 19 maja 18.00 – koniec: 20 maja 1.00 Godziny spacerów:18.00, 20.30 i 23.00

Miejsce teren dawnego getta. Zgłoszenia/zapisy mailowe (nocmuzeow@muzeumrozproszone.pl) do dnia 19 maja do godziny 12.00.

1. “Diabeł ubiera się w getcie” Wieczorowy kapelusz z getta, garsonka uszyta w zamkniętej dzielnicy, szykowne pantofle z resortu obuwniczego przy ulicy Franciszkańskiej 27. Około 10% konfekcji produkowanej w Litzmannstadt Getto zamawiały największe domy towarowe z Berlina, Frankfurtu i innych niemieckich miast. Pracownicy zakładów krawieckich przygotowywali katalogi ze zdjęciami “gotowych wyrobów mody” zdając sobie sprawę, że od ilości zamówień zależy ich życie, ale czy zamawiający zdawali sobie sprawę, że modne stroje są produkowane przez ludność żydowską skazaną na zagładę?

2. „Beirat niejedno ma imię” „Mój Beirat potrafi tylko gadać. Samotnie dźwigam moje zadanie i jeśli trzeba, używam siły (…)” – odnosząc się do słów Chaima Rumkowskiego, pokażemy, czym był w getcie beirat i jak funkcjonował, a przede wszystkim: jak wyglądało życie i jak toczyły się gettowe losy osób należących do tej uprzywilejowanej grupy.

3. „Miłość w getcie” Czy w warunkach walki o przetrwanie miłość zanika? Nie zawsze, nie u wszystkich i nie w każdym swoim przejawie. Przyjrzymy się jej wzlotom– niekiedy zakończonym tragicznym upadkiem, a także manowcom na jakie zdarzało jej się schodzić. Przyjrzymy się zakochanym, dowiemy się jak i dlaczego zawierano w getcie małżeństwa, a także poznamy losy rodzin walczących o to, by być razem.

4. „Kartka z kalendarza” 19 i 20 maja lat 1940–45 to pozornie zwykłe dni zatrzymane w klatce czasu przez skrybów getta. Pozwolą nam one jednak prześledzić jak z roku na rok zmieniała się sytuacja w getcie, o jakich wydarzeniach mówili jego mieszkańcy, oraz jak wiele wersji może mieć ten sam dzień.

5. „Przemierzając szybkim krokiem getto”. Strategie przetrwania. Jak przeżyć każdy najzwyklejszy dzień w getcie? Jak przygotować własne dzieci i rodzinę do życia w zamknięciu, które nie powinno mieć miejsca? Udawać, że wszystko jest normalne czy stanąć twarzą w twarz z okrutną rzeczywistością a tym samym stracić nadzieję? Gdzie i jak przetrwać piekło?

6. „Kobieta w getcie” Córka, żona, matka, ukochana, jedyna. Zamknięta w getcie, zmuszona do pracy aby móc przeżyć, poświęcająca się i poświęcana. Prowadząca dom: gotująca zupy z obierków, sprzątająca, zdobywająca odrobiny mąki i węgla, piorąca bieliznę, cerująca resztki ubrań. Wychowująca dzieci. Dająca nadzieję i zrozpaczona. Kobieta.

7. „Pod znakiem krzyża – losy chrześcijan w Litzmannstadt Getto” Ludzie, którzy wybrali zamknięcie w getcie, chociaż mogli mieszkać poza jego granicami: współmałżonkowie, adoptowane dzieci, przyjaciele, mieszkańcy Łodzi, którzy nie chcieli opuścić swoich domów położonych na terenie getta. Żydzi, którzy wybrali chrześcijaństwo. Kapłani chrześcijańscy i ich posługa w Litzmannstadt Getto.

8. „Zamknięci w zamknięciu – obóz cygański w Litzmannstadt Getto” Od początku trwania procesu zagłady Cyganie i Żydzi skazani byli na ten sam los. Dwie społeczności podobne ale jakże inne. Trudna relacja pomiędzy mieszkańcami zamkniętej dzielnicy: Żydami a wysiedlonymi do Getta Litzmannstadt Romami. Od niechęci do współczucia. Od lęku po pomoc.

Dzięki uprzejmości księdza prot. Eugeniusza Fiodorczuka wieczorem 19 maja 2012 w godzinach 18.00–20.00 odbędzie się spotkanie: Metanoia i wszechjedność. Dialog z Bogiem a dialog pomiędzy religiami. O niezwykłości prawosławia. Spacer połączony z odwiedzinami dwóch łódzkich cerkwi. Zgłoszenia/zapisy mailowe (nocmuzeow@muzeumrozproszone.pl) do dnia 19 maja do godziny 12.00.

29. Muzeum Sztuki – ms2 ul. Ogrodowa 19

Choć co czwartek ms2 – Muzeum Sztuki w Łodzi otwiera galerię bezpłatnie, to właśnie w Noc Muzeów nie mająca precedensu w historii sztuki kolekcja dzieł XX i XXI wieku przyciąga amatorów najliczniej. Ale świąteczny rejwach muzealnej nocy rzadko pozwala na spokojną kontemplację artystycznych wypowiedzi. Często widzowie wykorzystują więc Noc Muzeów, by spojrzeć na jedno, dawno nie widziane działo, na prace jednego artysty, na przypomnienie jednego, unikatowego kontekstu wybranego z czterech ekspozycyjnych idiomów. Propozycja Muzeum Sztuki w Łodzi zrymuje się z rytmem nocnego zwiedzania.

Dział Edukacji zaproponuje indywidualne karty pracy: rodzaj łamigłówek, które pomogą samodzielnie „oprowadzić się” po ekspozycji. Brak czasu nie będzie przeszkodą: można będzie wybrać sobie nawet jedno zadanie. Każda karta będzie wyzwaniem intelektualnym, ludyczną przygodą, sprawdzianem na spostrzegawczość i poczucie humoru. Dzięki nim z ms2 – Muzeum Sztuki w Łodzi można będzie zabrać nie tylko estetyczną satysfakcję – ale także dokument własnego, unikatowego doświadczenia sztuki nowoczesnej i najnowszej. Łamigłówki będzie można zabrać (naturalnie – bezpłatnie) z Działu Edukacji na I piętrze ms2 – Muzeum Sztuki w Łodzi przez całą Noc Muzeów 2012.

30. ms cafe w Muzeum Sztuki, Więckowskiego 36

ms Cafe wspólnie z Muzeum Sztuki zaprasza Państwa na wystawę prac fotografika Tomasza Mażewskiego w cyklach interaktywnych, ilustrowanych muzyką pt: „PALINDROMY” oraz „PATER NOSTER” i Marcello Zammenhoffa znanego twórcy undergoundowego w cyklu: „Restauracja na Jerzego proponuje”. Pokazy będą miały miejsce w kawiarni ms Cafe w siedzibie Muzeum Sztuki w ramach organizowanej corocznie Nocy Muzeów. Wystawę będzie można oglądać w godzinach 17.00 – 06.00

Biografie artystów: Tomasz Mażewski – ur. w Łodzi w 1964r. Absolwent Łodzkiej PWSFTv i T (kierunek fotografia). Dyplom w Pracowni Fotografii Kreacyjnej pod kierunkiem profesora Wojciecha Prażmomskiego.. Fotograf, twórca video–art oraz instalacji. Autor obiektów, performer, muzyk i kompozytor. Członek grupy artystycznej Kluski Śląskie. Założyciel formacji Puls i Ja Klaudiusz. Współtwórca grupy The Vandall Over Drive Quintet oraz Hollywood. Otrzymał stypendium artystyczne w latach 2004, 2005, 2006. Nagrodzony „Złotą Szpulką” w 2006r. (odznaczenie przyznawane przez Wielką Kapitułę Miendzynarodowej Fundacji Świętego Chaselblat’a Ujmującego Rybę w Locie). Wielokrotny laureat konkursu „Lucida Award”. Praca w Kolekcji Braci Bieńkowskich. Opiekun Pracowni Realizacji Multimedialnych w PWSFTv i T do 2010 r. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Mieszka i pracuje w Łodzi.

31. Muzeum Tradycji Niepodległościowych ul. Gdańska 13

„Więzienie przy Długiej w Łodzi 1885 1953” Wystawa pokazuje historię wiezienia przy Długiej. Ekspozycja zawiera archiwalne dokumenty i fotografie, a także osobiste pamiątki pobytu w więzieniu. „Drogi do Niepodległej 1791–1921” Idea ekspozycji jest ukazanie walki o tożsamość narodową od upadku Rzeczpospolitej w końcu 18 wieku poprzez okres niewoli narodowej do odzyskania suwerenności państwowej w latach 1918–1921.

Wystawy czasowe „Obudzić ducha w narodzie” Ekspozycja ukazuje 600 kart pocztowych ze zbiorów naszego muzeum. Uzupełnieniem wystawy są eksponaty z Muzeum Poczty i telekomunikacji we Wrocławiu oraz fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. „Najnowsze nabytki w kolekcji Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi” Ekspozycja prezentuje najnowsze nabytki i dary pozyskane dla naszego muzeum. Na ekspozycji znajdują się : obraz „Rugi pruskie” Konstantego Górskiego, grafiki Leopolda Gottlieba oraz rzadki niemiecki karabin samopowtarzalny G–43. Imprezy towarzyszące w czasie „Nocy Muzeów” Wieczór z poezją patriotyczną będzie poświęcony recytacji poezji patriotycznej Mieczysława Jasturna, Jana Sztaudyngera, Juliana Przybosia, Konstantego Dobrzyńskiego. Natomiast pieśni patriotyczne wykona solistka opery Małgorzata Kulińska, sopran.

Podczas „Nocy Muzeów” wystąpią grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny orzeł”, która pokaże mundury z okresu I wojny światowej oraz uzbrojenie. Grupie tej będzie towarzyszyć wystawa planszowa ukazująca okres Operacji Łódzkiej oraz wystawa umundurowania wojsk carskich i niemieckich z w. w. okresu. Umundurowanie żołnierzy, podoficerów i oficerów pokaże również grupa rekonstrukcji historycznej Pułku 4-go Piechoty Księstwa Warszawskiego. Dodatkowym atutem 4–go pułku jest to iż nosi najpiękniejsze kolorystycznie mundury. Uzbrojenie, stroje oraz walki rycerskie zaprezentuje Bractwo Rycerskie „Drużyna Księżnej Anny”. Bractwo opowie również o tradycjach oraz obyczajach rycerskich. Pokażemy również zwiedzającym „Teatr Ognia”, który zaprezentuje malowniczy taniec z ogniem.

32. Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Stacja Radegast al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Wystawa stała: „Listy transportowe, „Kufer rodziny Schwarz” Wystawa czasowa: „Żydzi zachodnioeuroejscy. W 70 rocznicę deportacji” W oddziale „Stacja Radegast” podczas nocy pokażemy zwiedzającym filmy Daniela Zagórskiego „Dzieci z obozu z ulicy Przemysłowej oraz „Nokturn”. Projekcji filmów towarzyszyć będzie muzyka upamiętniająca łódzkie getto.

33. Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Radogoszcz ul. Zgierska 147

„Radogoszcz 1939–1945” Wystawa obrazująca dzieje Rozszerzonego Więzienia na Radogoszczu w latach 1939–1945. Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza ukazuje martyrologię i warunki życia więźniów Radogoszcza, druga poświęcona jest zbrodni popełnionej na więźniach w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. oraz procesowi byłego komendanta więzienia, Waltera Pelzhausena. Na ekspozycji prezentowane są fotografie ofiar i oprawców, dokumenty, narzędzia i przedmioty tortur oraz pamiątki po więźniach znajdujące się w zbiorach Muzeum. „Łódź i Ziemia Łódzka w latach wojny i okupacji 1939 –1945” Wystawa ukazuje dzieje Łodzi i życie codzienne jej mieszkańców w warunkach okupacyjnej egzystencji. Przedstawione zostały również losy łodzian wywiezionych na roboty przymusowe do III Rzeszy, do obozów koncentracyjnych i sowieckich obozów. Ekspozycja plenerowa Prezentacja dział i armat, będących na wyposażeniu I i II Armii Wojska Polskiego w latach II wojny światowej na dziedzińcu wewnętrznym Oddziału Martyrologii Radogoszcz.

Wystawy czasowe „Pomocnicza Służba Kobiet w Polskich Siłach Zbrojnych 1941–1945” wystawa ukazuje udział kobiet w II wojnie światowej na przykładzie Pomocniczej Służby Kobiet. W fotografiach, dokumentach, wspomnieniach została ukazana historia PSK. Imprezy towarzyszące w czasie „Nocy Muzeów” W Oddziale Radogoszcz w „Noc Muzeów” chcielibyśmy zwiedzających nasze muzeum przenieść w lata 70. ubiegłego wieku. Zobaczymy przedmioty codziennego użytku z kolekcji prywatnych oraz bogate zbiory muzealne m. in.  grafiki, plakaty, archiwalne zdjęcia. Ponownie odkryjemy „Propagandę sukcesu”, przypomnimy przodownictwo gospodarcze, ekonomiczne a także niezapomniane wydarzenia sportowe. Będzie można wziąć udział w konferencji – plenum, na której zaprezentowany zostanie sukces budowlany– budowa nowych osiedli, gmachów użyteczności publicznej. Najmłodsi będą mogli mieli możliwość zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z „cudem motoryzacji” lat 70. Nie zabraknie piosenek, które wchodziły na czoło listy przebojów oraz znanych kronik filmowych.

„Tramwaj muzealny”

Dla mieszkańców Łodzi uczestniczących w „Nocy Muzeów”, Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi oraz Muzeum zorganizuje przejazd zabytkowym tramwajem na trasie: zajezdnia „Helenówek” – Zgierska – Zachodnia – Legionów – Cmentarna – Srebrzyńska – krańcówka „Koziny”. Kursy tramwajem będą odbywać się od 20.oo do 2.oo. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny, a pasażerowie otrzymają okolicznościowe bilety. Zwiedzaniu wystaw towarzyszyć będą projekcje filmów dokumentalnych, m. in.  „Spojrzenie na Wrzesień”, „Radogoszcz – hitlerowskie więzienie policyjne” z komentarzem w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.

34. Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego ul. Franciszkańska 1/5 (Pałac Biedermanna)

Zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz pałacowych i Muzeum UŁ w godz. 18.00–1.00 Wejście do Muzeum w zorganizowanych grupach 30 osobowych; godz. zwiedzania: 18.00, 18.30, 19.30, 20.00, 20.30, 21.30, 22.00, 22.30, 23.30, 0.00, 0.30. Pokazy strojów z przeszłości. Pokazy odbędą się w godz. 19.00, 21.00, 23.00. Zwiedzanie i pokazy odbywać się będą za okazaniem wejściówki. Wejściówki będą wydawane od godz. 16.00 w dniu imprezy

35. Muzeum Uniwersytetu Medycznego ul. Żeligowskiego 7/9

Podczas Nocy Muzeów gości oprowadzać będą studenci UM oraz sympatycy grup rekonstrukcyjnych przebrani w mundury z okresu II wojny światowej. Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia, obecnie Muzeum Uniwersytetu Medycznego, powstało 22 stycznia 1972 r. W tym roku przypada 40– lecie istnienia placówki. Z tej okazji została przygotowana wystawa wspólnie z Beskidzkim Stowarzyszeniem Maczkowców pt. „Czerwone Krzyże na pancernym szlaku”. Beskidzkie Stowarzyszednie Maczkowców uczciło w ten sposób 120. rocznicę urodzin generała broni Stanisława Maczka i 70. rocznicę powstania 1. Dywizji Pancernej.Budynek przy ul. Żeligowskiego 7/9, w którym mieści się nasze Muzeum ma ciekawą tradycję. W okresie międzywojennym stacjonował w nim 28 Pułk Piechoty im. Strzelców Kaniowskich, wchodzący w skład 10 Łódzkiej Dywizji Piechoty. Natomiast w pierwszych miesiącach okupacji mieścił się w nim zaadoptowany szpital dla rannych żołnierzy. Po wojnie zaś mieściły się tu kolejno powstające wojskowe szkoły medyczne: oficerskie szkoły felczerskie i instruktorskie, Centrum Wyszkolenia Sanitarnego, Wojskowe Centrum Wyszkolenia Medycznego, zakłady Wojskowej Akademii Medycznej, a od 2002 roku Uniwersytetu Medycznego.

Muzeum spełnia kilka ważnych funkcji: dydaktyczną w zakresie ćwiczeń z historii medycyny, ukazuje tradycje i osiągnięcia wojskowej i cywilnej służby zdrowia i kształtowanie się szkolnictwa wojskowo – medycznego. Pełni też rolę patriotyczną i wychowawczą dla studentów Uczelni i zwiedzających. Z bardziej znaczących eksponatów Muzeum posiada między innymi oryginalne zaświadczenie lekarskie wystawione w 1872 r. przez Roberta Kocha, wiele zestawów narzędzi lekarskich np. niemiecki zestaw laryngologiczny z 1861 roku, wojskowy zestaw narzędzi chirurgicznych narzędzia apteczne z przełomu XIX i XX w., plakiety pamiątkowe wręczane Wojskowej Akademii Medycznej z okazji wizyt różnych delegacji szkół medycznych, oryginalne „Nauki cyrulickie” Ludwika Perzyny z XVIII w., rzeźby luminarzy medycyny polskiej i światowej, pierwsze polskie czasopismo lekarskie ukazujące się w latach 1801 – 1802 Leopolda Lafontaine’a „ Dziennik Zdrowia dla Wszystkich Stanów, liczne zdjęcia i pamiątki z okresu I i II wojny św. (w załączniku zdjęcie sanitariuszki Polskiego Komitetu Pomocy Sanitarnej z I wojny św.), pamiątki z Powstania Warszawskiego, mundury, odznaki i medale.

36. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna im. Leona Schillera ul. Targowa 61/63

1. Rektorat – słynne schody – sala kinowa – pokaz wybranych etiud studenckich wybitnych absolwentów łódzkiej Szkoły Filmowej (Wajda, Polański, Skolimowski, Leszczyński, Kieślowski) oraz etiud współczesnych laureatów festiwali w kraju i zagranicą

2. Budynek Z – wystawa zdjęć Jerzego Neugebauera – portrety słynnych polskich aktorów i twórców filmowych z lat 60. i 70. – studio TV – studio filmowe

3. Budynek Centrum Nowych Mediów – wystawa zdjęć

4. Wystawa zdjęć na ogrodzeniu PWSFTviT od ul. Targowej

37. Parafia Ewangelicko–Augsburska św. Mateusza ul. Piotrkowska 283

Program atrakcji:

– zwiedzanie kościoła św. Mateusza;

– zwiedzanie wieży kościoła – (w kilkunasto osobowych grupach, co 20 minut);

– koncerty muzyczne – w ramach akcji „Organy u św. Mateusza”, o każdej pełnej godzinie, odbędzie się 15–minutowy koncerty organowy z udziałem pedagogów i studentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi;

– wystawa archiwalnych wydań Pisma Świętego, pochodzących ze zbiorów Parafii;

– wystawa fotografii Andrzeja Białkowskiego i Piotra Wypycha, pt. „Kamienie pamięci, kamienie niepamięci” – dotycząca zapomnianych cmentarzy ewangelickich województwa łódzkiego;

– wystawa fotografii kościoła – prezentacja multimedialna związana z kościołem luterańskim

38. Parafia Ewangelicko–Reformowana ul. Radwańska 37

Program:

18.00–18.45 – „Zelowskie Dzwonki” – koncert

18.45–19.00 – oglądanie instrumentów, rozmowy z dzwonkarzami, etc.

19.00–19.30 – pogadanka o kościele Ewangelicko–Reformowanym

19.30–20.00 – Jacek Mazurek – koncert gitarowy:

20.00–21.00 – oficjalne otwarcie łódzkiej edycji wystawy fotografii Witolda Krassowskiego zatytułowanej „Pieśń na wyjście. Ostatni mistrzowie sceny”, spotkanie z autorem, parę słów o „przekazie” wystawy

21.00–21.45 – wystawa fotografii Witolda Krassowskiego otwarta dla publiczności 1 Luis de Narvarez – Diferencias sobre Guardame las Vacas 2 Luis de Narvarez – Cancion del Emperador 3 don Luis Milan – Fanasia X 4 Francisco Tarrega – Capriccio Arabe 5 Jorge Morell – Danza in e 6 Ariel Ramirez – Alfonsina y el mar 7 Geronimo Bianqui–Pinero – La Pobresita 8 Fernando Bustamente – Missionera

21.45–22.15 – Kaja Flaga: Johann Sebastian Bach, III Suita e–dur, BWV 1009

22.15–22.30 – pogadanka o kościele Ewangelicko–Reformowanym

22.30–00.15 – Kwartet smyczkowy w składzie: Weronika Kułaga, Krzysztof Danielewia, Natalia Kopeć, Kaja Flaga: a. Dmitrij Schostakovitch, kwartet smyczkowy nr. 7 op. 108 b. Ludvig van Bethoveen, kwartet smyczkowy nr. 1, op. 18

24.00–00.30– pogadanka o kościele Ewangelicko–Reformowanym

00.15–01.00 – pogadanka o kościele Ewangelicko–Reformowanym

01.00 – zamknięcie kościoła – koniec nocy muzeów w KER.

Niedziela 20 maja – g. 11.30 – 15 – wystawa fotografii Witolda Krassowskiego otwarta dla publiczności.

39. Willa Grohmana ul. Tylna 9/11

Fotofestiwal11. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – wystawa zbiorowa: Obraz Zmian (artyści: Daya Cahen, Yann Gross, Lucia Nimcova, Heidrun Holzfeind, Joachim Schmid, Shimon Attie, Nate Larson & Marni Shindelman) – prezentacja kolektywów fotograficznych: Sputnik Photos, Terra Project, NoorImages, Verso image, Collectives Encounters. więcej informacji: www.fotofestiwal.com

40. Willa Józefa Richtera – siedziba administracji rektorskiej ul. ks. Skorupki 10/12 UWAGA! ODWOŁANE

Czynne w godz.18:00–24:00 Willa wzniesiona w latach 1898–1899, prawdopodobnie według projektu Karla Seidla, stylowo nawiązuje do renesansu włoskiego. Na parterze usytuowano dwa salony, jadalnię z kredensem i bufetem oraz gabinet. Na pierwsze piętro prowadzi reprezentacyjna klatka schodowa. Dawniej znajdowały się tu sypialnie, saloniki i pokoje dziecięce. Piwnice rezydencji były przeznaczone na kuchnię, pralnię i magiel. Od 1993 r. willa jest własnością Politechniki Łódzkiej, która w tę niezwykła noc postanowiła udostępnić wnętrza szerszej publiczności.

41. Willa Reinholda Richtera – Rektorat Politechniki Łódzkiej ul. ks. Skorupki 6/8 UWAGA! ODWOŁANE

Czynne w godz.18:00–24:00 Willa wzniesiona w latach 1903–1904 według projektu podpisanego przez Ignacego Stebelskiego. Architektura budynku nawiązuje stylowo do renesansu niemieckiego. Do wnętrz rezydencji prowadzi ozdobne wejście od ulicy ks. I. Skorupki. Z holu można przejść do dawnych reprezentacyjnych wnętrz, m. in.  do jadalni i salonu, ogrodu zimowego oraz gabinetu. Piętro zajmowały pokoje mieszkalne, saloniki i sypialnie. Obecnie mieści się tu Rektorat Politechniki Łódzkiej, która w tę niezwykła noc postanowiła udostępnić wnętrza szerszej publiczności.

Zobacz także:

Noc Muzeów 2011 (foto+wideo)

Noc Muzeów 2010 (foto+wideo)

  

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
zaangazowanych
Festiwal Zaangażowanych Łodzian 2015
explorers
14. Explorers Festival – informacje, program
bankimydlane
Festiwal Baniek Mydlanych

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*