W sobotę, 14 maja o godz. 18 rozpocznie się w Łodzi kolejna już edycja Nocy Muzeów. Wbrew nazwie do 1 w nocy będzie można zwiedzać bezpłatnie nie tylko muzea, ale także m. in. galerie, kino oraz dwie parafie ewangelickie.

Dla chcących zobaczyć więcej w jedną noc zostały przygotowane trzy specjalne linie komunikacji miejskiej, aby sprawnie i bez problemów podjechać do wybranych placówek kulturalnych. Ci, którzy wolą pełną niezależność w zwiedzaniu, będą mogli wziąć udział w zorganizowanym zwiedzaniu na rowerach. Początek Nocy Muzeów na Rowerach w Pasażu Schillera o 18.


Pokaż Noc Muzeów w Łodzi 2011 na większej mapie

Program i atrakcje Nocy Muzeów w Łodzi:


Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
ul. Zachodnia 54/56, Łódź www.aoia.pl


Akademicka Noc Muzeów
Studenci tej nocy również nie prześpią. W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych koncerty, happeningi oraz maraton filmowy.

godz. 18:00 – 22:00
happening malarski studentów ASP wydz. Grafiki i Malarstwa – działania na zewnątrz budynku

godz. 20:00 – 21:30
Koncert zespołu H’ernest

godz. 19:00 – 20:00
pokaz teatru ulicznego D – H

godz. 22:00 – 23:00
pokaz teatru ognia

godz. 21 00 – 02 00
maraton filmowy – Latający cyrk Monty Pythona

Galeria Kawiarnia
fotogramy z sesji programu Mamy dla Mamy – Wiosenne Metamorfozy

Galeria Foyer
wystawa prac studentów Wydziału Scenografii PWSTviF – kostiumy, scenografii


Centralne Muzeum Włokiennictwa

ul. Piotrkowska 282 http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/


Program „Białej Nocy w Białej Fabryce” 14/15 maja 2011 r.

18.00 – Koncert w kościele – Orkiestra Kameralna “Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją Ryszarda Jana Osmolińskiego – utwory A. Vivaldiego i J. S. Bacha

Otwarte Studium Improwizacji:
19.00 Meeting Point 4/11 Performance (Skansen)
21.00 NIGHT – solo teatru ruchu ( Emilie Birraux – Francja/Holandia)
22.30 Meeting Point 4/11 Performance (Budynek D)

20.00-21.00 oraz 23.30-00.30  “Opowieść o Miłości” – monodram według “Biedaczyny z Asyżu” Nikosa Kazantzakisa – w wykonaniu Jerzego Kłosińskiego (aktor Teatru Drogi; związany z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego) (Budynek A p. III)

Ponadto:
“Artystyczny Butik” (I p. budynek D) – prezentacja prac z możliwością zakupu:
1.”Etniczne pokusy” – prace studentów łódzkiej ASP
2.”Kilimowa moda” – autor art.pl. Zygmunt Łukasiewicz
3.”Coś na głowę…” – autorka art.pl. Bożena Markowicz

Prezentacja sprzętu pożarniczego (parter budynek D, dziedziniec żeliwny)
Wystawa Haftu użytkowego – stoisko rękodzieła artystycznego Stowarzyszenia Miłośników Haftu “Kanwa” (III p. budynek A)
Kawa, ciasto drożdżowe, ciastka Gajerki (I p. budynek A – kawiarenka)

Skansen:
W Domu Papiernika:
– Zima? – wystawa fotografii Iwony Brzezińskiej
– pokazy czerpania papieru
W Domu Piekarza: bułeczki “prosto z pieca”, kawa, herbata – do kupienia
W Pracowni Plastycznej Sizalu: kiermasz wyrobów sizalowych
W Domu Ceramika: prezentacja rękodzieła i możliwość zakupu unikalnych przedmiotów.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa udostępnione będą wystawy stałe i czasowe:
Wystawy stałe:
1.”Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa”
2.”Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828-2002″
3. “Z modą przez XX wiek”
4. “Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX w. Prezentacja maszyn w ruchu”
W Skansenie: “Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX w.” oraz “Izba warsztatowa w Domu Tkacza”.

 
Wystawy czasowe:
1.”Łódzki żakard”– retrospektywna wystawa zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa i archiwaliów łódzkiej ASP
2.”Fashionable, dandys, elegant. Moda męska w XIX i początku XX wieku w czasopismach ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”
3. “Leszek Bartkiewicz. Etapy. Obrazy sportowych splotów/obiekty dziecięcych wzruszeń” -malarstwo
4. “Monumentalny Batik Doroty Wielkosielec”
5. “Energia czasu. Archiwum Dalkii” – wystawa w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwal 2011.
6. “Haft użytkowy”
7. “Kolekcja wachlarzy z Działu Odzieży Centralnego Muzeum Włókiennictwa”


Centrum Kultury Ryba
ul. Ogrodowa 26, Łódź Wejście od ul. Gdańskiej www.ckryba.pl


Wieczór z kulturą japońską w CK Ryba
W Noc Muzeów będzie można zobaczyć pokaz KENDO, ułożyć ORIGAMI, dowiedzieć się jak zrobić SUSHI, zaparzyć herbatę oraz jakie KIMONO założyć w zależności od okazji.

18.00 – Wernisaż obrazów Marioli Warszewskiej. Prace Marioli Warszewskiej to obrazy utrzymane w estetyce starych drzeworytów japońskich wykonywane w żmudnej technice wycinankowej, w której autorka wykorzystuje walory papieru japońskiego yuzen. W Polsce jest jedyną osobą posługującą się takimi materiałami i sięgającą po taką tematykę. Przygodę swoją rozpoczęła zainspirowana pięknem kimona oraz kulturą i historią gejsz. Rozwija swój warsztat od 3 lat. Jej marzeniem jest wyjazd do Japonii;
19.00 – Pokaz KENDO (japońska odmiana szermierki sportowej, prowadzona przy użyciu mieczy bambusowych) – SKS Start Łódź, sekcja Andrzeja Kustosza;
20.00 – Zaczarujmy papier – warsztaty sztuki ORIGAMI dla Małych i Dużych;
21.00 – Zasmakujmy w Japonii – jak zrobić SUSHI (potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków w postaci, przeważnie surowych, owoców morza, wodorostów nori i kawałków ryb oraz warzyw);
22.00 – Posłuchajmy japońskiej muzyki – koncert w wykonaniu Niny Fukuoka, studentki Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncert na YAKUMO-GOTO, tradycyjnym dwustrunowym instrumencie szarpanym koto. Koncert pamięci ofiar tsunami w Japonii;
23.00 – CEREMONIA PARZENIA HERBATY, inaczej zwana chanoyu, jest ascetyczną formą spędzania wolnego czasu, podczas której przyrządza się i pije zieloną, sproszkowaną herbatę.
24.00 Poznajmy piękno kimona – pokaz zakładania KIMONA. Niezwykle widowiskowy i intrygujący pokaz, podczas którego można będzie dowiedzieć się podstawowych informacji o historii i tradycjach związanych z kimonem japońskim, jego rodzajach i przeznaczeniu oraz zasadach przy ubieraniu się w kimono.


Centrum Nauki Experymentarium
ul. Karskiego 5, Manufaktura, Rynek, I i II piętro, Łódź www.experymentarium.pl/


The best of Experymentarium

Experymentarium na Noc Muzeów przygotowało coś zarówno dla wielbicieli historii, jak i fanów doświadczeń. Za darmo dostępna będzie wystawa nt. Starożytnego Egiptu oraz możliwość wzięcia udziału w doświadczeniach odkrywających tajemnice fizyki.

Wystawa „Mumia – tajemnice starożytnego Egiptu” – dla zwiedzających będą dostępne najciekawsze eksponaty z unikalnej, jedynej w kraju, wystawy w całości poświęconej starożytnemu Egiptowi. (Experymentarium, Manufaktura I piętro); Interaktywne warsztaty „Tajemnice Fizyki” – odwiedzający wezmą udział w pokazach i prezentacjach, podczas których dzięki interaktywnym eksponatom pochodzącym ze zbiorów Experymenatrium będą mogli samodzielnie przeprowadzić doświadczenia. (Prezentacje odbędą się w Arenie Laser Games – Manufaktura II piętro).


Fotofestiwal – Willa Grohmana,
ul. Tylna 9/11, Łódź www.fotofestiwal.com


Poza umysłem, poza życiem, poza przestrzenią
Fotofestiwal na dobre wpisał się już w kalendarz nie tylko łódzkich, ale i światowych imprez. Tegoroczna, dziesiąta edycja Fotofestiwalu, jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy odbywa się poza terenem fabryk przy Tymienieckiego 3. Podczas Nocy Muzeów będzie można odwiedzić nie tylko dwie wystawy fotograficzne, ale także odkryć niezwykłą dziewiętnastowieczną willę łódzkiego fabrykanta Ludwika Grohmana, która stała się głównym centrum festiwalowym.

OUT OF MIND (poza umysłem) może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Kluczem do zrozumienia wystawy staną się terminy „obsesja”, „iluzja” i „fantazja”, ale przede wszystkim umysł otwarty na zaskoczenie. Trzynastu artystów, z których większość wykorzystuje nietypowe formy portretu, przedstawi niezwykłe drogi, jakimi podążać może ludzki umysł i wyobraźnia. Zaprezentowane prace wpisują się w tradycję dokumentu i fotografii inscenizowanej. Prezentują różnorodne techniki – od ambrotypii, przez odbitki analogowe, od prostych obrazów wyprodukowanych przez drukarkę atramentową po filmy i projekcje. Jednocześnie wszystkie łączy wspólny motyw tożsamości i niecodzienny sposób prezentowania rzeczywistości i fantazji.

 
OUT OF LIFE (poza życiem) ma stworzyć studium socjologiczne, w którym kuratorzy i artyści zadadzą sobie pytania o rolę granic we współczesnej rzeczywistości. Dotknie tematów alienacji, samotności, a przede wszystkim ucieczki. Wystawa jest wynikiem prostego zainteresowania człowiekiem – jego pozycją w chaotycznej i niepewnej codzienności, w której każdy z nas atakowany jest setkami bodźców, informacji, pytań i możliwości. Co w takiej sytuacji oznacza „bycie poza życiem” – gdzie są granice, które wyznaczają „w” i „poza”? W jaki sposób umiejętnie lub nieumiejętnie, świadomie lub nie, staramy się poza nie wykroczyć? Albo może uciec, tworząc wirtualne światy?


Galeria Kredens
ul. Piotrkowska 17, wejście D, II piętro, Łódź www.kredens.pzg.lodz.pl


Moje własne opowieści
Galeria Kredens podczas Nocy Muzeów zaprezentuje wystawę malarstwa Agnieszki Kołodziejczak „Moje własne opowieści” – niesłyszącej absolwentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Program:

    “Moje własne opowieści” A.Kołodziejczak – wystawa
    Nauka imion w języku migowym
    Mimowie Łódzkiej Sceny Pantomimy
    Video


Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi
Łódź, ul. Orzeszkowej 31/35


PeeReLiada w IPN
Łódzki oddział IPN szykuje wieczór pełen atrakcji zarówno dla starszych odbiorców, jak i dla tych młodszych, których jeszcze nie było na świecie w czasach PRLu.

Program:

1.    Brama wejściowa na teren IPN – punkt informacyjny, „Punkt wydawania kartek”

2.    Budynek B, magazyn – zwiedzanie archiwum historycznego IPN

3.    Budynek B, pokój przyjęć – przyjmowanie wniosków

4.    Budynek  C, czytelnia – „Przedszkole przyzakładowe”:
a.    warsztaty plastyczne dla dzieci „Życie codzienne w PRL oczami dziecka inspirowane opowieściami rodziców i dziadków”

5.      Budynek C, sala na I p. – Pracownia Konserwacji i Digitalizacji
a.    prezentacja technik konserwacji i digitalizacji dokumentów archiwalnych,
b.    prezentacja systemu informacji archiwalnej Nexus oraz systemu digitalizacji materiałów ikonograficznych Zeus

6.    Parking przed budynkami B, C – „Punkt przedpłat na małego fiata”:
a.    wystawa motoryzacyjna
b.    pokaz filmu „Jeden dzień w PRL”
c.    pogadanka nauczająca „Krótka historia motoryzacji w PRL”

7.    Budynek D, wejście do budynku, hol, poczekalnia przed sekretariatem dyrektora, sala konferencyjna – „Kiermasz towarów gospodarstwa domowego”
a.    wystawa towarów AGD i  RTV
b.    wydawanie nagród konkursu rysunkowego i gier edukacyjnych
c.    sprzedaż publikacji IPN „spod lady”

8.    Budynek  D, sala konferencyjna – „Świetlica zakładowa”
a.    prezentacja wystawy „Pro i Kontra”
b.    rozgrywki w gry edukacyjne „303” i „Kolejka” (dozwolone od lat 10)
Uczestnicy imprezy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody konkursowe w postaci książek i gier edukacyjnych oraz prezenty (m.in. proporczyki, kartki na mięso).


Kino Polonia

ul. Piotrkowska 67, Łódź, www.kinopolonia.com.pl


Nocny Maraton filmowy w Noc Muzeów

Wizyta w kinie Polonia w czasie Nocy Muzeów to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zobaczyć wiele, ale niekoniecznie w wielu miejscach. Kino Polonia przygotowało bowiem trzy bloki filmowe (w sumie 20 filmów). Początek o 18.00, koniec o 1.00.

W ramach Nocy Muzeów widzowie będą mogli obejrzeć krótkie formy w postaci fabuł, dokumentów i animacji. Wszystkie filmy powstały w Studiu Munka, które działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich i jest producentem debiutów filmowych.

W programie:

Godz. 18:00-23:00 – filmy fabularne:
Ciemnego pokoju nie trzeba się bać, reż. Kuba Czekaj
Gdyby ryby miały głos, reż. Tomasz Jurkiewicz
Zagraj ze mną, reż. Rafał Skalski
Glasgow, reż. Piotr Subbotko
Co mówią lekarze, reż. Michał Wnuk
Moja nowa droga, reż. Barbara Białowąs
Hanoi-Warszawa, reż. Katarzyna Klimkiewicz
Trzy uściski dłoni, reż. Marcin Latałło
Lunatycy, reż. Maciek Sterło-Orlicki
Aria Diva, reż. Agnieszka Smoczyńska

Godz. 23:00-00:40 – filmy dokumentalne: 
Kawałek lata, reż. Marta Minorowicz
Serca dwa, reż. Anna Kuśmierczyk
Szklana pułapka, reż. Paweł Ferdek
Za czapkę gruszek, reż. Dominika Montean
Kobieta poszukiwana, reż. Michał Marczak
PRL de Luxe, reż. Edyta Wróblewska

Godz. 00:40-01:00 – filmy animowane: 
Kryminał, reż. Marcin Jażyński
Rytuał, reż. Zbigniew Czapla
Dwa kroki za…, reż. Paulina Majda
Underlife, reż. Jarosław Konopka


Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne
ul. Piotrkowska 102, Łódź www.ltf.com.pl


Potęga Łodzi
W tym roku po raz piąty odbywa się konkurs „Potęga Łodzi – Power of Łódź”, którego zadaniem jest zachęcenie łodzian do zainteresowania się Łodzią i jej imponującą historią. Współistnienie XIX wiecznych fabryk, pałaców i wielkomiejskich kamienic z biznesem XXI wieku, to kompozycja niespotykana na skalę światową. Uczestnicy Nocy Muzeów jako pierwsi będą mieli okazję zobaczyć wystawę pokonkursową.

• wystawa pokonkursowa „Potęga Łodzi – Power od Łódź 2011”;
• możliwość zakupu archiwalnych katalogów z wystaw oraz książek, albumów o tematyce fotograficznej
(ceny promocyjne);
• możliwość zakupu pocztówek wykonanych przez Członków ŁTF;
• zdjęcia przy monidle.


Miejska Galeria Sztuki
Galeria Willa i Galeria Chimera, ul. Wólczańska 31, Łódź
Ośrodek Propagandy Sztuki, ul. H. Sienkiewicza 4


Noc Muzeów w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Na Wólczańską zapraszają licealiści, którzy w strojach z epoki wprowadzą zwiedzających w niepowtarzalny klimat przełomu XIX i XX wieku. Przy Sienkiewicza zaś atrakcją wieczoru będą malarskie puzzle.

Szczegóły wydarzeń przy ul. Wólczańskiej 31:

Wieczór z secesją

Już po raz drugi Miejska Galeria Sztuki w Łodzi  zaprasza zwiedzających do secesyjnej willi Leopolda Kindermanna, gdzie wprowadzi w klimat epoki przełomu XIX i XX wieku. Jest to jedna z ostatnich okazji podziwiania tego obiektu przed nadchodzącym kompleksowym, długoterminowym remontem konserwatorskim.

Oprowadzanie po Galerii
Ten wyjątkowy i niepowtarzalny stylowo obiekt, zaprojektowany przez znanego
i cenionego architekta Gustawa Landau-Gutentegera, powstały w 1903 roku, kolejny raz zostanie udostępniony gościom Nocy Muzeów. Po wnętrzu oprowadzi i opowie o historii jej właścicieli pracownik Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
godz. 18.00 i 20.00

Dodatkowo gości Nocy Muzeów, w klimat secesji, wprowadzi grupa kilkunastu młodych aktorów – młodzieży z XXXIV LO im. Krzysztofa Kieślowskiego w Łodzi, wcielających się w kreacjach historycznych w postaci żyjące w tamtej epoce.
Będzie to niepowtarzalna okazja do zrobienia pamiątkowych fotografii.
godz. 19.00 i 21.00   

Wystawa: Andrzej Różycki. Poetyka form
Wystawa jest próbą przedstawienia wielowarstwowego portretu artysty, obejmującego całokształt jego dokonań. Wyodrębnia kolejne etapy fascynacji, w których fotografia
i film dopełniane były badaniami nad sztuką ludową oraz wieloletnią pasją kolekcjonerską. Ekspozycja obejmuje obiekty z wszystkich okresów pracy twórczej Różyckiego, towarzyszy jej film: Nie skończoność dalekich dróg… podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydel

godz. 18.00-01.00

Szczegóły wydarzeń przy ul. Sienkiewicza 44:

Malarskie puzzle

Wyjątkowa zabawa dla dzieci i dorosłych polegająca na układaniu puzzli malarskich, składających się z elementów wykonanych w skali 2:1.
Jako wzory dla układających puzzle posłużą oryginalne z kolekcji Galerii:

•Jerzy Krawczyk, Okno I, 1965, olej, płótno, 90×110 cm
•Andrzej Adam Sadowski, Wenecja-Canale Grande VII, 1981/1991, akryl, płótno, 81×54 cm
•Andrzej Łobodziński, Etiuda komputerowa ’11 L, 2011, druk cyfrowy, 32 x 45 cm
godz. 18.00-01.00

Psychocukier Nocą smakuje najlepiej… Koncert zespołu Psychocukier

Zespół tworzy gitarowe trio, które w obecnym
składzie gra od 2001 roku:
Sasza Tomaszewski – gitara, wokal
Piontek Poguos – bas, wokal
Marcinera Awaria – perkusja, wokal
Po raz pierwszy w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, podczas Nocy Muzeów, zagra na żywo zespół rockowy Psychocukier bo Psychocukier Nocą smakuje najlepiej…

Zespół ma na koncie dwie płyty, debiut “Małpy Morskie”
z 2007 r. oraz “No More Work!” (2008). Obydwie zebrały wiele entuzjastycznych recenzji. Obecnie trwają prace nad trzecią płytą, która będzie nosiła tytuł “Królestwo” i ukaże się jesienią tego roku.  Psychocukier to zespół, który wie do czego służą gitarowe wzmacniacze. Muzycy słyną z poczucia humoru i wyjątkowo energetycznych koncertów.
godz. 22.00-23.00

Wystawa: Andrzej Łobodziński. Obrazy i etiudy komputerowe
Danuta Wieczorek. Grafiki i obrazy

Andrzej Łobodziński i Danuta Wieczorek prezentują swoje obrazy i prace graficzne. Artystów dzieli znaczna różnica wieku, a łączy przyjaźń i wieloletnia praca w Pracowni Podstaw Kompozycji w ASP w Łodzi. Łączy ponad to podobny stosunek do uprawianej przez nich sztuki. Wystawione obrazy i druki cyfrowe Andrzeja Łobodzińskiego prezentowane są publicznie po raz pierwszy i pochodzą, niemal wyłącznie, z ostatnich pięciu lat.
godz. 18.00-01.00

Kiermasz wydawnictw Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

 Jak co roku, podczas Nocy Muzeów, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi organizuje w Ośrodku Propagandy Sztuki kiermasz wydawnictw, podczas którego można nabyć, po promocyjnych cenach, katalogi wystaw wydawane przez Galerię.

godz. 18.00-01.00


Muzeum Sztuki
ms, ul. Więckowskiego 36, Łódź, www.msl.org.pl
ms2, ul. Ogrodowa 19, Łódź


Urodziny

Tej nocy Muzeum Sztuki będzie obchodziło swoje 80 urodziny. Wszyscy goście mile widziani.

Szczegóły wydarzeń w ms przy ul. Więckowskiego 36:
zapraszamy na nocne zwiedzanie. Po otwartej niedawno wystawie “Gabinet światła” oprowadzać będzie Maria Morzuch, kuratorka wystawy. Inspiracją do zrealizowania tego projektu było zainteresowanie Józefa Robakowskiego, prekursora sztuki medialnej w Polsce, zagadnieniami dotyczącymi światła. W ms dostępna będzie również wystawa “Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta”. Sala projektu Władysława Strzemińskiego, z pracami między innymi Katarzyny Kobro czy Henryka Berlewiego, stała się punktem wyjścia dla prezentacji projektów współczesnych artystów, takich jak: Daniel Buren, Julita Wójcik czy Grupa Tworzywo. W MS Cafe Duet elektromorficzno-procesorowy to nowy, efemeryczny projekt dwóch łódzkich artystów – Marcelo Zammenhoffa (znanego m.in. z grupy Mikrowafle) oraz Przemka Gregera (na stałę grającego m.in. ze Staszkiem Sojką).

Szczegóły wydarzeń w ms2 przy ul. Ogrodowej 19:
Kto chce dostać prezent od Muzeum Sztuki, musi wziąć ze sobą dowód lub legitymację i przyjść do ms2 w Noc Muzeów. Powód? Muzeum Sztuki obchodzi w tym roku swoje 80. urodziny! Na tę wyjątkową okazję Dział Edukacji przygotował specjalne niespodzianki. Każda osoba, która indywidualnie lub w grupie (po zsumowaniu wieku członków grupy) udowodni, że ma 80 lat, otrzyma prezent, a jubilaci będą mogli wybrać dowolnego przewodnika Muzeum do 15-minutowego oprowadzenia po jednej z wybranych części Kolekcji XX i XXI wieku.


Pałac Herbsta, Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Przędzalniana 72, Łódź www.msl.org.pl


Modna noc u Herbsta
„Po zmroku, kiedy sprawy dnia wydają się odległe, do głosu może dojść fantazja…” Jedyna taka wystawa prezentująca historię mody na przestrzeni kilku wieków.

I.
Zwiedzanie Pałacu Herbsta
(indywidualnie, bez przewodnika)

Już tylko do końca czerwca 2011 r. będzie możliwe zwiedzanie ekspozycji stałej w Pałacu Herbsta. W połowie roku rozpoczynają się w muzeum prace modernizacyjne. Pałac zostanie zamknięty dla zwiedzających. Zachęcamy zatem do spaceru po zabytkowych wnętrzach. Kolejna taka szansa dopiero w 2013 roku !

W Pałacu może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób.
wejścia wyłącznie INDYWIDUALNIE pierwsi zwiedzający wchodzą do sal ekspozycyjnych o godz.18.00 (nie będą wydawane wejściówki)

II.
Od zmierzchu do świtu. Historia mody balowej XVIII – XX w.
Wystawa za zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

W „Kopciuszku”, najsłynniejszej baśni świata, balowa suknia i pantofelki stają się narzędziem spełnienia najgłębszych pragnień, dokonującej się po zmroku metamorfozy od przyziemności do zniewalającego piękna. Pozwalają objawić się ideałowi, wzbudzić pożądanie, zdobyć serce księcia. Te archetypy mody balowej przemawiają do zmysłów i wyobraźni, ich istotą jest seksapil. Po zmroku, gdy sprawy dnia wydają się odległe, a prace zakończone, do głosu może dojść fantazja i przybrać materialny kształt dzięki strojom ekstrawaganckim i kunsztownym.
Wystawa prezentowana w Pałacu Herbsta przedstawia historię mody balowej poprzez autentyczne ubiory kobiece i męskie oraz akcesoria mody wieczorowej: eleganckie suknie i okrycia balowe, kreacje XX-wiecznych projektantów, kostiumy maskaradowe urzekające wielością inspiracji, pantofelki i mufki, orientalne i koronkowe szale, wachlarze i pelerynki z ptasich piór, kotyliony i karnety balowe, fantazyjne kapelusze i torebki, balowe rękawiczki i ekstrawagancką biżuterię.

W salach wystaw czasowych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 25 osób.wejścia WYŁĄCZNIE indywidualnie; (nie będą wydawane wejściówki)

III.
W Noc Muzeów w ogrodzie zimowym będzie działała kawiarnia (18.00 – 24.00)

IV.
Spacer po ogrodzie przy Pałacu Herbsta od godz. 18.00 do 1.00


Muzeum Bajki
Targowa 1/3, wejście od Tuwima 54, Łódź www.se-ma-for.com


Misie zapraszają do Se-ma-fora

„Pora na dobranoc…” – Noc Muzeów. Miś Uszatek, Coralgol, Pik-Pok oraz wielu innych ważnych bohaterów naszego dzieciństwa będzie na nas czekało w muzeum bajki Se-ma-for.

• Zwiedzanie muzeum
• Filmy w kinie:
• Od godz. 18:00 do 21:00 Kino MuBa. Najnowsze, krótkometrażowe filmy animowane dla dzieci
produkcji Se-Ma-Fora. Początek o pełnej godzinie;
• Od godz. 21:00, filmy animowane dla nieco starszych widzów.
• Warsztaty:
• Warsztat z przygotowania lalki animacyjnej (godz. 18:30–19:30, max 30 osób, zapisy);
• Warsztat z tworzenia scenografii (godz. 20:00–21:00, max 30 osób, zapisy);
• Warsztat z tworzenia filmu animowanego (godz. 21:30–23:30, ilość osób nieograniczona);
• Warsztat z tańca poi (start: 19.00, 20.00, 22.00, czas trwania 60 min.; max ilość osób w grupie 10; zapisy). Zatańczymy do muzyki z filmów Se-Ma-Fora wykorzystując technikę tańca z Nowej Zelandii.
Warsztat dla dzieci powyżej 13 roku życia;
• Warsztat taneczno-ruchowy (godz. 18:30–19:30, max. 20 osób, zapisy).
• Warsztaty dla dzieci w wieku 3–5 lat:
• Czytanie książek dla dzieci (godz. 18.30–19.15, 19.30–20.15, 21.30–22.15, max. ilość osób w grupie 25, zapisy). Zapraszamy dzieci do posłuchania bajek o bohaterach z filmów Se-Ma-Fora. Bowiem u początku każdego filmu znajduje się spisana opowieść;
• Malowanie twarzy (godz. 18.30–20.30);
• Występ szczudlarza (godz 20.00–21.30).
• Niespodzianka (godz 23.30);
• Pokaz specjalny w kinie (godz 00.00–00.30).

Informacje dodatkowe:
Część warsztatów wymaga wcześniejszego zapisu. Zapisy są przyjmowane telefonicznie i osobiście do 13 maja 2011 r., do godziny 12:00. Po odbiór wejściówek prosimy zgłaszać się na 20 minut przed rozpoczęciem warsztatów.


Muzeum Fabryki
ul. Drewnowska 58, Manufaktura, Łódź www.muzeum.manufaktura.com


O fabryce w fabryce
Jak funkcjonowały fabryki? Jak tkano i tworzono tkaninę? W fabryce Poznańskiego poznasz te i wiele innych tajników fabryk działających dekady temu.

Głównym wydarzeniem będzie wystawa ceramiki artystycznej pani Moniki Katarzyny Koprowskiej, absolwentki Harrow Ceramics School Uniwersytetu Westminsterskiego. Jej rzeźby i instalacje wykonane z wypalanej gliny inspirowane są tradycją włókienniczej Łodzi. Odwiedzający wystawę będą mogli także aktywnie wziąć udział w pokazach artystki i własnoręcznie wykonać dzieła w glinie. Na pokazy obowiązują wcześniejsze zapisy (42 664 92 93).

Dodatkowo, goście Muzeum będą mieli okazję obejrzeć prezentację oryginalnych ponad stuletnich krosien, poznać tajniki tkania i pracy tkaczy. Zainteresowani dowiedzą się m.in., czym różni się krosno z „biciem dolnym” od tego z „biciem górnym” oraz ile maszyn posiadał Poznański w swoich zakładach.

Na ten wieczór zaplanowała została pokaz filmu dokumentalnego – historii przeciętnej łódzkiej rodziny włókniarskiej z lat 70. XX. wieku.


Muzeum Farmacji
pl. Wolności 2, Łódź


Nie tylko dla farmaceutów
Jedno z czterech muzeów znajdujących się na placu Wolności to Muzeum Farmacji, w którym można podziwiać odrestaurowane z dbałością wnętrza apteczne wraz z zabytkowymi meblami, naczyniami oraz wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku.

• stała ekspozycja zrekonstruowanych wnętrz aptecznych z zabytkowym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku;
• wystawa czasowa poświęcona znaczeniu ziół i roślin w leczeniu schorzeń u osób powyżej 60 roku życia;
• możliwość zrobienia zdjęcia ze słynnymi osobami ze świata starożytnej farmacji i medycyny;
• prezentacja zawierająca informacje dotyczące Asklepiosa, Hygei, Paracelsusa i Panacei oraz zdjęcia ciekawych eksponatów.

Informacje dodatkowe:
W trakcie Nocy Muzeów zwiedzanie odbywa się w sposób ciągły we wszystkich salach ekspozycyjnych. Zwiedzający będą wchodzić do muzeum wejściem z bramy, natomiast wychodzić głównymi drzwiami na Pl. Wolności.


Muzeum Geologiczne

ul. Kopcińskiego 31, Łódź, www.muzgeol.uni.lodz.pl


Muzeum udostępnia stałą ekspozycję minerałów, kryształów syntetycznych, skał i skamieniałości – około 8000 okazów pochodzących z Polski oraz różnych stron świata. Ponadto można przyjść z własnymi okazami, aby je zidentyfikować.

Wystawa minerałów i kryształów. Minerały uporządkowane są zgodnie z klasyfikacją chemiczną, miejscami występowania (Złoty Stok, Zair – Shaba, Francja, Rumunia, tarcza anabarska). Kryształy minerałów i związków chemicznych uszeregowano zgodnie z układami krystalograficznymi;
Wystawa „Skały budowlane i ozdobne w architekturze”. Najsilniej zostały wyeksponowane skały i skamieniałości mezozoiku (trias, jura, kreda) naszego regionu, gdyż muzeum jest jedyną placówką tego typu w województwie łódzkim; Do muzeum będzie można przynieść swoje okazy minerałów i skał w celu konsultacji oraz ich identyfikacji.

Informacje dodatkowe
Wejścia do muzeów o godzinach: 19.00-19.40, 19.40-20.20, 20.20-2100, 21.00-21.40, 21.40-22.20, 22.20-
23.00 w grupach max. 40 osobowych.


Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1, Łódź www.kinomuzeum.p
l


Tajemnice Kinematografii
Jedyny w Polsce fotoplastikon!

• Projekcje w kinie „KINEMATOGRAF”:
• Godz. 18.00-24.00. filmy braci Lumière, m.in.: „Śniadanie dziecka”, „Polewacz polany”, „Wyjście robotnic z fabryki Lumière w Lyonie”;
• „Kinematograf” reż. Tomasz Bagiński
• Nowo otwarte wystawy:
• „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego”;
• „Autochromy Lumièrów” – wystawa przygotowana we współpracy z Instytutem Braci Lumière w Lyonie.
• Wystawy towarzyszące 10. Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi:
• „Łuk realizmu. Zofia Rydet 1911-1997-2011 – w stulecie urodzin”;
• Rafał Biernicki „Genesis”;
• Wystawy stałe:
• Historia Scheiblerów. Filmowy pałac;
• Pałac pełen bajek;
• Cud ożywionej fotografii. Zabytki techniki filmowej;
• Tajemnice planu filmowego;
• Multimedialna ekspozycja „Rówieśnik kinematografu. Magia seansów w fotoplastikonie”. Muzeum posiada jedyny zachowany w Polsce (spośród 5 istniejących w świecie) egzemplarz fotoplastikonu, pochodzący z pracowni jego wynalazcy i konstruktora – Augusta Fuhrmanna. Ekspozycję dopełniają projekcje filmów animowanych wykonanych w technikach 3D i anaglifowej oraz “Czwarty wymiar” Zbigniewa Rybczyńskiego.

Informacje dodatkowe:
Projekcje w kinie Kinematograf odbywają się co pół godziny: 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00, 22.30, 23.00, 23.30, 24.00


Muzeum Tradycji Niepodległościowych

ul. Gdańska 13, http://www.muzeumtradycji.pl/page/


Historia dla małych i dużych

Muzeum Tradycji Niepodległościowych włączyło się w Noc Muzeów z bardzo bogatym programem. W tę noc coś dla siebie znajdą zarówno mali, jak i ci trochę więksi.

• Koncert:
• Chór żeński Presto śpiewający piosenki i pieśni polskie. Spotkanie z Chórem odbędzie się o godzinie 20.00;
• Chór Instytutu Etnologii UŁ wykona pieśni Kresów Wschodnich: wileńskie, kozackie, huculskie itp. Spotkania z Chórem odbędą się o godzinie: 21.00, 22.00, 23.00, 24.00;
• Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 162 zagrają na flażoletach utwory żołnierskie. Spotkanie z dziećmi o godz. 19.00.
• Wystawy stałe:
• „Wiezienie przy ul. Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885 – 1953”;
• „Drogi do Niepodległej 1791 – 1921”.
• Wystawy czasowe:
• „Minęło sto lat… 1909–2009. Kilka obrazów z życia gen. Elżbiety Zawackiej ,Zo”;
• „Martyrologia Polaków na Kresach II RP 1939–1947”;
• „Konstytucja 3-go Maja w pamięci narodowej – w 220-tą rocznicę uchwalenia ustawy rządowej”.
• Pokazy Grup Rekonstrukcji Historycznych oraz Bractw Rycerskich (Teren Muzeum):
• GRH Drużyna Zaciężna Księżnej Anny. Prezentacja sprzętu i uzbrojenia rycerskiego. Odbędą się pokazy
potyczek rycerskich, prezentacja tańca dworskiego. Najmłodszych będzie bawił dworski błazen. Pokazy
odbędą się co 30 minut od godz. 18.30 do 0.30;
• SRH ,,Żelazny Orzeł”. Zostaną zaprezentowane mundury i sprzęt wojska rosyjskiego i niemieckiego z lat 1914–1918. Prezentowany będzie film o ,,Bitwie Łódzkiej” i na tej tematyce skupi się prezentacja SRH. Prezentacja sprzętu i uzbrojenia, mundurów. Stoły na których pokazane będzie uzbrojenie Stowarzyszenia. Prezentacje odbędą się co godzinę od 18.00 do 0.30.
• Pokaz Teatru Ognia – grupy ,,SAMSARA” odbędzie się o godzinie 23.00.


Muzeum Tradycji Niepodległościowych – oddział Ragodoszcz
ul. Zgierska 147, Łódź, www.muzeumtradycji.pl
Muzeum Tradycji Niepodległościowych – stacja Radegast, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12


Na Radogoszczu o martyrologii

W Muzeum Tradycji na Radogoszczu organizatorzy proponują zwiedzającym projekcję filmów, ekspozycje plenerowe oraz rekonstrukcje wydarzeń. Atrakcją będzie przejazd zabytkowym tramwajem.

• Zwiedzanie terenu Muzeum;
• Wystawy stałe:
• ,,Radogoszcz 1939–1945”;
• ,,Łódź i Ziemia Łódzka w latach wojny i okupacji 1939–1945”.
• Wystawy czasowe:
• „Katyń. Zbrodnia. Polityka. Moralność”.
• Ekspozycja plenerowa;
• Grupy Rekonstrukcji historycznej:
• Grupa Rekonstrukcji Historycznej „1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego”;
• GRH „Arnhem 1944”.
• Inne propozycje dla zwiedzających:
• Wydawnictwa. Osoby odwiedzające Muzeum podczas „Nocy Muzeów” otrzymają informację o działaniach Muzeum oraz będą mogli nabyć wydawnictwa i foldery prezentowanych wystaw;
• Zwiedzaniu wystaw towarzyszyć będą projekcje filmów dokumentalnych w tym filmu ,,Radogoszcz. Hitlerowskie więzienie policyjne”. Film ten będzie również do nabycia na DVD.

Stacja Radegast  będzie czynna 14.05.2011 r. od 17.oo do 23.oo.

Zwiedzanie terenu Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto oraz wystaw w budynku stacyjnym oraz w Tunelu Deportowanych

godz.18 – 19- występ chóru CLIL
Chór Żydowski „Clil” (hebr. dźwięk) powstał w marcu 2003 roku z inicjatywy absolwentki Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi – Agnieszki Najmałowskiej, która po pobycie  w Izraelu postanowiła działać na rzecz odradzania się bogatej żydowskiej kultury muzycznej w Polsce. Chór   „Clil” jest jedynym amatorskim chórem żydowskim w Polsce. Kultywując żydowskie tradycje muzyczne, zapoznaje słuchaczy, a także chórzystów, z żydowskimi zwyczajami i świętami. Repertuar chóru obejmuje pieśni i piosenki w języku hebrajskim, jidysz (języku Żydów aszkenazyjskich) oraz ladino (języku Żydów sefardyjskich). Od października 2004 r. chór ma formę stowarzyszenia, które działa równolegle w dwóch miastach – Warszawie i Łodzi i skupia około czterdziestu osób w różnym wieku, czerpiących radość ze wspólnego śpiewania. Grupy łódzka i warszawska zazwyczaj ćwiczą osobno, ale często koncertują razem.

godz. 21 – Premiera filmu „NOKTURN” 
autorstwo/ reżyseria artysta grafik Daniel Zagórski – po projekcji spotkanie z autorem.
Film jest ok.25 – minutową animacją komputerową w sposób symboliczny przedstawiającą losy łódzkiej ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.

Informacje dodatkowe:
Wstęp wolny. Muzeum oraz członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi zorganizują przejazd zabytkowym tramwajem. Tramwaj będzie kursował na trasie – ul. Zachodnia – ul. Legionów – ul. Cmentarna – ul. Srebrzyńska – krańcówka ,,Koziny” przy Al. Włókniarzy. Kursy odbywać się będą w godz. Od 19.00 do 2.00. Przejazd bezpłatny z pamiątkowym biletem.


Parafia św. Mateusza

ul. Piotrkowska 283 http://www.mateusz.org.pl/


Św. Mateusz nocą
Dzięki fantastycznej akustyce w kościele św. Mateusza organizowane koncerty to balsam dla naszej duszy i uszu. Podczas „Nocy Muzeów” oprócz licznych koncertów będzie można zwiedzić kościół oraz wieżę.

• Zwiedzanie kościoła św. Mateusza.
• Zwiedzania wieży kościelnej (w kilku-kilkunastoosobowych grupach co 20 minut);
• W ramach akcji „Organy u św. Mateusza”, o każdej pełnej godzinie będą odbywały się 15 minutowe koncerty organowe z udziałem pedagogów i studentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi:
• 18.00 – Katarzyna Świerczyńska, J.S. Bach – Chorał „Von Gott will ich nich lassen” BWV 658, Petr Eben – „Moto ostinato”;
• 19.00 – Karolina Kawalec, D. Buxtehude – Ciacona c-moll, M. Sawa – Kalinka;
• 20.00 – Małgorzata Łyczakowska, J.S. Bach- Preludium i fuga c-moll BWV 546, L. Vierne – Toccata;
• 21.00 – Łukasz Mac, J. S. Bach – Chorał „ Kyrie, Gott Vater In Ewigkeit” BWV 669, F. Mendelssohn –Sonata D-dur;
• 22.00 – Krzysztof Urbaniak, Improwizacje organowe;
• 23.00 – Anna Erm, J. S. Bach – Chorał „Wer nur den lieben Gott lȁsst walten” BWV 647, F.Mendelssohn – Sonata A-dur;
• 24.00 – Irena Wisełka-Cieślar, J.S. Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565, Ch. M. Widor – Toccata z V Symfonii organowe.
• Prezentacja zabytkowych wydań Pisma Świętego, pochodzących ze zbiorów Parafii;
• Wystawa dotycząca kaplicy Karola Scheiblera znajdujące się na Starym Cmentarzy przy ul. Ogrodowej, przygotowana przez Fundację na Rzecz Ratowania Kaplicy Scheiblera.


Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15, Łódź www.muzeum-lodz.pl

Wielcy łodzianie dla łodzian
W Noc Muzeów do Muzeum Miasta Łodzi przychodzi rokrocznie kilka tysięcy osób. W tym roku, prócz stałych wystaw i pięknych pałacowych wnętrz, będzie można zobaczyć filmowy zapis wydarzenia muzealnego „Powrót do ziemi obiecanej”.

Wystawy:

-pałacowe wnętrza;

-Panteon Wielkich Łodzian – ekspozycje prezentujące sylwetki Władysława St. Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego i Artura Rubinsteina;

-Gabinet Izraela K. Poznańskiego;

-wystawa czasowa Sławomir Iwański – plakaty;

-wystawa czasowa Sławomir Grzanek – wystawa fotograficzna z cyklu Nie-zwykła Łódź;

Atrakcje:

-Filmowy zapis wydarzenia muzealnego Powrót do ziemi obiecanej – sentymentalna podróż rodziny Poznańskich w reżyserii Jacka Schmidta;

Informacje dodatkowe:

-Wejście do Muzeum wyłącznie od ulicy Ogrodowej. O każdej pełnej godzinie  wydawane będą bezpłatne wejściówki (ilość miejsc ograniczona);

-Podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzać ogród pałacowy. Otwarta będzie  kawiarnia muzealna retro Cafe;

-W czasie Nocy Muzeów nieczynne będą następujące wystawy: Galeria Mistrzów Polskich, Triada Łódzka, gabinety: Karla Dedeciusa i Aleksandra Tansmana;


Muzeum Miasta Łodzi – Dętka
pl. Wolności, Łódź www.muzeum-lodz.pl


Pod ziemią

Zwiedzanie Muzeum Kanału „Dętka” to niewątpliwa atrakcja. Korytarzem z czerwonej cegły można obejść Plac Wolności pod ziemią.

„Roberta Kuśmirowskiego odczytanie Łodzi” – tematyczne zwiedzanie wystawy stałej autorstwa współczesnego artysty Roberta Kuśmirowskiego.

Informacje dodatkowe:
Wejścia zwiedzających co kwadrans w 10-osobowych grupach. Wejściówki będą wydawane o godzinie 18.00, 20.00, 22.00 do wyczerpania.


Muzeum Miasta Łodzi – oddział Kultury i Tradycji Wyznaniowych
pl. Wolności 2, Łódź www.muzeum-lodz.pl

Kultura i tradycja nocą
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że plac Wolności to „zagłębie” Muzeów. Obok Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego, Farmacji i „Dętki”, znajduje się tam także oddział Muzeum Miasta Łodzi prezentujący kulturę i tradycje wyznaniowe.

Wystawy:
–   Pamiątki z wizyty Jana Pawła II w Łodzi
–   Historia łódzkiego Kościoła
–   Plac Wolności znany i nieznany

Pokaz filmowy:

– Zwyczaje weselne w kulturze żydowskiej
–  Obrzęd chrztu i zaślubin w tradycji prawosławnej
Wystawy udostępniane będą od godz. 18.00
Pokazy filmów rozpoczynają się o pełnych godzinach.


Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź

ul. Wierzbowa 51 http://www.muzeum.mpk.lodz.pl/


Komunikacja od kuchni
Muzeum, w którym można usiąść za „korbelką” oraz sprawdzić, czy moglibyśmy pracować jako motorniczy, zobaczyć kolekcję starych tablic informacyjnych oraz dowiedzieć się, w jaki sposób kierowcy MPK wyrabiali 118% normy punktualności!

• Pokaz slajdów: „Stare bilety komunikacji miejskiej”;
• Wystawa eksponatów nie eksponowanych na co dzień, m.in. stare zegary tramwajowe.


Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej

ul. Wólczańska 202 http://www.pbw.lodz.pl/muzeum_oswiaty.htm


Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej
Chcesz nauczyć się kaligrafii? Uważaj, bo jeśli nie będziesz uważnym uczniem, możesz zobaczyć, jakie kary wymierzano kiedyś w szkołach… Te i wiele innych atrakcji będzie można oglądać w Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej.

• Wystawa stała „Oświata Łódzka końca XIX i początku XX wieku”;
• wystawy czasowe:
• „Szkolne świętowanie w Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej”;
• „Nim książka zaczęła mówić”;
• „Dziecięca książka artystyczna”.
• Prezentacje dotyczące m.in. muzeum i jego działalności, problematyki kaligrafii, dziejów książki, a także krótkie filmiki prezentujących zagadnienia związane z dawną sztuką drukarską;
• Nauka kaligrafowania;
• Wymierzanie szkolnych kar;
• Zabawa w ręcznego drukarza;
• Zdjęcia w monidle.


Muzeum Papieru i Druku (w Domu Papiernika Centralnego Muzeum Włókiennictwa)

ul. Piotrkowska 282 http://www.papiernictwohistoryczne.pl/


Noc w druku i na papierze
Czy postęp techniki wyprze całkowicie papier oraz druk tradycyjny? Miejmy nadzieję, że książek i gazet drukowanych nie będziemy mieli możliwości oglądać już tylko w muzeum…

• Możliwość zwiedzania XIX wiecznej pracowni introligatorskiej;
• Prezentacja zabezpieczeń występujących w papierze;
• Wystawa „Wpływ papieru jako nośnika informacji na życie człowieka”.

Dodatkowe informacje:
wydarzenia odbędą się w Domu Papiernika na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.


Muzeum Przyrodnicze
ul. Kilińskiego 101, Łódź, Park Sienkiewicza www.biol.uni.lodz.pl/muzeum


Przyroda nie śpi nocą

Wypchany słoń, hipopotam, ptaki – to tylko niektóre z atrakcji, jakie podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć w Muzeum Przyrodniczym UŁ.

Dla zwiedzających udostępnione będą wszystkie wystawy i ekspozycje znajdujące się w muzeum.


Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego
Pałac Biedermanna, ul. Franciszkańska 1/5, Łódź www.uni.lodz.pl/ouni/muzeum


Moda w Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego
Jak ubierali się mieszkańcy naszego regionu w latach 40. i 50. XX wieku można będzie zobaczyć w Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego.

• Zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz pałacowych i Muzeum UŁ;
• Pokazy strojów z lat 40. i 50. XX wieku „Świat elit. Świat pracy – moda socrealizmu”.

Informacje dodatkowe
Zwiedzanie i pokazy odbywać się będą za okazaniem wejściówki. Wejściówki będą wydawane od godz. 16.00 do wyczerpania. Zwiedzanie z przewodnikiem: wejście do Muzeum w zorganizowanych grupach 30 osobowych; godz. zwiedzania: 18.00, 18.30, 19.30, 20.00, 20.30, 21.30, 22.00, 22.30, 23.30, 0.00, 0.30. Pokazy strojów w godz. 19.00, 21.00,


Parafia Ewangelicko-Reformowalna

ul. Radwańska 37, http://www.lodz.reformowani.net.pl/


Historia parafii Ewangelicko-Reformowanej

• 18.00 – otwarcie kościoła i koncert zespołu „Zelowskie dzwonki” (www.zelandia.pl/zelowskiedzwonki/)
• 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00 – prelekcje nt. historii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce i Łodzi, działalności łódzkiej parafii oraz nauki Kościoła.
• 23.00 – koncert Marzeny Dunikowskiej
• Równolegle eksponowane będą fotografie z dorocznej wystawy Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego oraz wystawa fotograficzna dot. samej Parafii (połączona z prezentacją multimedialną).

Informacje dodatkowe:
Zwiedzanie w godzinach 18.00- 00:00. Przez cały czas, gdy otwarty będzie kościół do dyspozycji odwiedzających będą osoby gotowe odpowiadać na pytania dotyczące kościoła.


Fabryka Sztuki
Tymienieckiego 3, Łódź www.fabrykasztuki.org

Podczas Nocy Muzeów 2011 Fabryka Sztuki zaprasza.

• 22.00 na koncert zespołu Blue Rabbit On Her Red Bike
• do godziny 1.00 wystawa Zuzy Krajewskiej i Bartka Wieczorka POWER
Power jest wystawą przekrojową, nie pokazuje jednej zamkniętej serii, lecz nasze podejście do fotografii portretowej. Wystawa jest rodzajem instalacji foto-video, pokazuje różnorodne techniki, sposoby, pomysły, z których korzystaliśmy portretując ludzi znanych, anonimowych modeli i naszych przyjaciół. Ważne jest
wrażenie intensywności, które towarzyszy nam od pięciu lat wspólnej pracy. W skład instalacji wchodzą zarówno portrety sławnych ludzi, jak i nasze prywatne zdjęcia oraz zdjęcia z wcześniej prezentowanych


Kolej Wąskotorowa


Wielbiciele kolei będą mili niepowtarzalną okazję zwiedzić z przewodnikiem Parowozownię Skierniewice oraz pojechać pociągiem wąskotorowym do Jeżowa.

Szczegóły:
• 17:00 Dworzec Łódź Fabryczna, zbiórka uczestników
• 17:30 Przejazd pociągiem specjalnym Przewozów Regionalnych do Rogowa
• 18:00 Zwiedzanie kolekcji zabytkowego taboru kolejowego na st. Rogów Towarowy Wąskotorowy, muzeum Magazyn Nr.1 przejazd pociągiem wąskotorowym na ognisko w Jeżowie (prosimy o zabranie własnego prowiantu)
• 21:15 Przejazd pociągiem specjalnym Przewozów Regionalnych do Skierniewic
• 21:45 Zwiedzanie Parowozowni Skierniewice PSMK
• 23:15 Powrót uczestników pociągiem specjalnym Przewozów Regionalnych do Łodzi
• 00:00 Przyjazd do st. Łódź Fabryczna

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji na temat przejazdu na stronie www.kolejrogowska.pl


Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne
pl. Wolności 14, Łódź www.maie.lodz.pl

19:00 Przedstawienie teatralne “Calineczka” – “Łątka” Edukacja Teatralna
(Plac Wolności przed gmachem Muzeum)

20:00 oraz o 22:30 Filmy o tematyce lalkowej (sala 212/213 w gmachu Muzeum):
“Tajemnicze sygnały”, Se-Ma-For, Łódź 1957
“Parasolki”, Se-Ma-For, Łódź 1961
“Baśń o diable Borucie”, Se-Ma-For, Łódź 1962
“Hayawata”, Se-Ma-For, Łódź 1964
“O rety”, Se-Ma-For, Łódź 1964
“Larghetto”, Se-Ma-For, Łódź 1967

21:00 Koncert Zespołu “Purga” (Plac Wolności przed gmachem Muzeum)
22:00 Pokaz sztucznych ogni (Plac Wolności przed gmachem Muzeum)
Program Ośrodka Języka i Kultury Japonii w Łodzi:
22:30 Japoński film fabularny “Okuribito” (Pracownik firmy pogrzebowej) 130 min. reż. Joujirou Takita. Japoński dramat z 2008 roku, zdobywca Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
(sala 212/213)
18:00 – 1:00 warsztaty (sala 325):
1. Origami – rozmowa z papierem dla dzieci i dorosłych;
2. Kaligrafii japońskiej “Od szczęścia do życzenia” (kaligrafowanie dla uczestników Nocy Muzeów);
3. Malowania tuszem – suibokuga;
4. Praban – gadżetów japońskich;
5. Ceremonii herbaty. Czarka  herbaty dla gości Muzeum;
6. Kiermasz drobiazgów przygotowanych przez wolontariuszy z Japonii oraz zbiórka datków na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Japonii. 

Zapraszamy również do odwiedzania naszych wystaw:
czasowa:
– “Polski Teatr Lalek”
stałe:
– Archeologiczna “Przeszłość wydobyta z ziemi”
– Numizmatyczna “Pieniądz na ziemiach polskich”
– Etnograficzna “Szare jak ziemia, barwne jak pamięć”

W ramach dodatkowych atrakcji zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją makiety przedsięwzięcia “Tum – perła romańskiego szlaku” realizowanego przez MAiE.


Teatr Arlekin

ul. Wólczańska 5 http://www.arlekin.lodz.pl/


Arlekin nie śpi
Chcesz nauczyć się tańczyć? A może poznać wszystkie lalki Teatru Arlekin? Tej nocy z pewnością nie będą spały…

• Otwarte lekcje tańca ludowego (zespół tańca ludowego Harnam (siedziba w dawnej Krajowej Izbie Mody przy Białej Fabryce ul.Piotrkowska 282 a))
• Otwarte lekcja tańca folk-jazzowego (zespół tańca ludowego Harnam (siedziba w dawnej Krajowej Izbie Mody przy Białej Fabryce ul.Piotrkowska 282 a))
• od 22.00 zwiedzanie sceny i kulis teatru (ul. Wólczańska 5)
• od 22.00 otwarte pokazy animacji (ul. Wólczańska 5)
• Zwiedzanie zbiorów scenografii i lalek teatru
• Możliwość uczestnictwa w projekcji dwóch artystycznych filmów zrealizowanych przy pomocy techniklalkowych: „Strings” i „Team America”


>Muzeum Rozproszone


W Noc Muzeów będzie można poznać dzieje żydowskiej zamkniętej dzielnicy w latach 1940-1944. Symbolem „zaginionej dzielnicy” Łodzi, Muzeum Rozproszonego, będzie GUZIK. Chcielibyśmy również zaapelować do mieszkańców Łodzi aby w weekend 14/15 maja przynosili (albo na Stary Rynek albo do Parku Ocalałych) znalezione przez nich wszelkie guziki.

Siedmiu przewodników poprowadzi trzy wycieczki: o godzinie 18.00, 20.30 i 23.00 ulicami Getta Litzmannstadt –
• „Naszą jedyną drogą jest praca”. Cień Chaima Mordechaja Rumkowskiego pokaże nam jak zorganizować królestwo żydowskie. Trasa prowadzić będzie śladami Prezesa: jego sukcesów, porażek, przemówień. Każdy człowiek ma bardzo wiele twarzy i ciężko jest jednoznacznie ocenić jego czyny. Trasa zawiera
elementy multimedialne: pokaz zdjęć ukazujących Rumkowskiego, muzyka, wizyta w szpitalu itp.
• „Tajemniczy ogród Sary Zyskind” – spacer z Sarą ma nam pokazać świat dojrzewającej w zamkniętej dzielnicy dziewczynki: jej marzenia, jej cierpienie i jej ocalenie. Wizyta w pracowni krawieckiej, pokaz zdjęć przedstawiających świat dziewcząt w getcie.
• „Bunt BUND-u” – dlaczego nie było powstania w Getcie Litzmannstadt? To dosyć częste pytanie. Bohaterem tego spaceru będzie 16-letni Dawid Sierakowiak, wybitnie uzdolniony stypendysta łódzkiej żydowskiej szkoły, który razem ze swoimi kolegami próbuje zorganizować ruch oporu w getcie. Pokaz zdjęć w szkole, porcja gettowa.
• „Tradycja kontra awangarda” Alina Szapocznikow i Maurycy Trębacz. Dwoje artystów w getcie. Dwa światy – jedna sztuka. Życie artystyczne getta. Pokaz prac artystów – reprodukcje, możliwość współpracy z ASP na Franciszkańskiej – do ustalenia.
• „Dzień jak co dzień” – jeden dzień z życia Jakuba Poznańskiego – ojca, męża, przedsiębiorcy. Udamy się razem z nim: po przydział żywności, do apteki, do resortu , w którym pracował – wizyta w drukarni, do zwykłego gettowego mieszkania. Pokażemy jak i gdzie ukrywał się z rodziną.
• „Oddajcie mi Wasze dzieci” – los dzieci do 10 roku życia w getcie był szczególnie okrutny. Te najmłodsze nawet nie pamiętały życia poza zamknięta dzielnicą, nigdy nie widziały normalnego życia. We wrześniu 1942 roku zostały wywiezione z getta na śmierć. Wizyta w kościele na Placu Kościelnym, sklep z używaną odzieżą itp.
• „W poszukiwaniu utraconego miasta” Historia tradycji żydowskich, świąt, baśni, opowiadań – pokazana przez rabina, lekarza, zwykłego krawca. Wielu bohaterów bardzo prostej historii. Zbiórka guzików na pamiątkę przedwojennej społeczności żydowskiej Łodzi. Nawleczone guziki mają i tworzyć prawie kilometrowy sznur wspomnień.

Informacje dodatkowe:
Zapisy na spacery od dnia 13 maja godzina 12.00 do 14 maja do godziny 12.00 pod adresem: lodz@muzeumrozproszone.pl. Pierwsze 630 osób otrzyma informację zwrotną gdzie, i o której zaczyna się ich spacer. Każdy z uczestników zostanie poproszony o zabranie niepotrzebnych, znalezionych guzików.


Miejski Punkt Kultury PREXER-UŁ

ul.Pomorska 39


Artifical Light / Sztuczne światło (2007-2011) W ramach Nocy Muzeów będzie można obejrzeć w galerii PREXERA-UŁ wystawę towarzyszącą Fotofestiwalowi Artifical Light / Sztuczne światło, a ponadto odpocząć w sali klubowej i pooglądać filmy o mieście w niezwykłym zestawieniu. Artifical Light / Sztuczne światło (2007-2011) Fotografie Matyasa Miseticsa przedstawiają niezwykłe sceny nocne, w których dziwność nie pochodzi z cech przedstawionych wydarzeń, lecz z nieruchomości, zamrożenia zdjęcia, braku zdarzenia. Widzimy opuszczone miejsca, skąpane nocą w sztucznym świetle, zazwyczaj pojedynczą postać lub, rzadziej, luźne grupki ludzi. Ich twarze, rysy są prawie lub zupełnie nierozpoznawalne.

Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat5
9. Łódź Tattoo Days – informacje
Animowane_wakacje_w_Se-ma-for
Wakacje w Muzeum Animacji Se-Ma-For
IMG_3323
Piknik Niepodległościowy w Manufakturze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*