plakat_A3_NM16Kolejny raz czeka nas “muzealne szaleństwo”. Od godz. 18 14 maja do godz. 2 15 maja w 59 placówka, nie tylko muzealnych, organizowana będzie Noc Muzeów. W czasie akcji kursować będą także dodatkowe, darmowe autobusy i tramwaje.

PLACÓWKI MUZEALNE
1. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
ul. Piotrkowska 282
www.muzeumwlokiennictwa.pl
www.facebook.com/muzeumwlokiennictwa
Główną atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie możliwość obejrzenia “15 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Łódź 2016”. Łódzkie triennale jest obecnie najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną sztukę włókna. Wystawie głównej towarzyszą dwie wystawy ogólnopolskie: miniatury tkackiej oraz tkaniny unikatowej a także Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych.

W programie Nocy Muzeów 2016:
18.00 Otwarcie wystawy “Łódzka praczka” (domek nr 4 w skansenie)
20.00-21.00 Koncert w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego (kościół w skansenie)
21.30- 24.00 Noc z muzyką afrogospel – Łódzka Grupa Gospel (kościół w skansenie)
18.00-1.00 Pokaz zabytkowych samochodów organizowany przez grupę „Retro Pasjonaci” (dziedziniec żeliwny)
– Zwiedzanie wystaw czasowych
• 15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016
• 13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź 2016
• 11 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź 2016
• 2 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT– Łódź 2016
• Roni Ben-Ari. Wspomnienie ojcowskich krosien
– Zwiedzanie wystaw stałych:
• Muzeum interaktywne “Kotłownia”
• Z modą przez XX wiek
• Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 – 2002
• Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa
• Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX w. Prezentacja maszyn w ruchu
W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej:
Wystawy w domu nr 6:
• Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX w.
• Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I poł. XIX w.
• W kuchni Pani Goldbergowej
• Nasza szafa
Wystawa w domku nr 4:
• Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki
• Piękno z umiejętności. Krawiectwo w archiwaliach i publikacjach ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi”
• “Łódzka praczka”
Podczas Nocy Muzeów czynne będą pracownie w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej:
Domek nr 3
Pracownia Sztuk Wszelakich “Pod Złotym Jamnikiem”
Autorska pracownia rzeźby Magdaleny Walczak
Pracownia szycia i filcu artystycznego „JUPIENTER”
Domek nr 7
Galeria Papieru i Druku
Domek nr 5
Pracownia “Sizalowy Świat Baśni i Bajek”
Pracownie Up-LIFE i Rybka Projekt

2. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
pl. Wolności 14
www.maie.lodz.pl
www.facebook.com/pages/Muzeum-Archeologiczne-i-Etnograficzne-w-%C5%81odzi/163379517116031?fref=ts
„Rzeczy” to wystawa o rzeczach, które znajdują się w muzeum o współistnieniu różnych przedmiotów w jednym miejscu. Dział archeologiczny, etnograficzny i numizmatyczny mający swoją reprezentację w bogato wyposażonych salach wystawienniczych instytucji, stanowi źródło informacji na temat tego, kim był człowiek i jak spędzał swój czas. Autorem wystawy jest Pani Agnieszka Chojnacka asystent Wydziału Sztuk Wizualnych z ASP W głównym holu Muzeum, w Galerii Jednego Zabytku prezentowany będzie zabytek archeologiczny – neolityczna miseczka na nóżkach ze stanowiska Kruszyn 10 Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu UMEDY przygotował: warsztaty kaligrafii, które poprowadzi pani Shiunkou Nozaki z Japonii, światowej sławy mistrz kaligrafii. Warsztaty Origami prowadzone przez Państwa YOSHIDA dla uczestników spotkań z dużą uwagą skierowaną na potrzeby najmłodszych gości Muzeum. Warsztaty odbywać się będą w Sali im. Prof. Ryochu UMEDY na trzecim piętrze. W Sali wystaw czasowych, na I piętrze prezentowana będzie fotorelacja z trwającej w Skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska” wystawy poświęconej „1050-leciu Chrztu Polski p.t. Jestem wśród Was” ze zbiorów etnograficznych naszego Muzeum. O godz. 22.00 odbędzie się pokaz sztucznych ogni.
W czasie Nocy Muzeów udostępnione będą stałe wystawy:
– archeologiczna „Przeszłość wydobyta z ziemi”
– etnograficzna „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć”
– numizmatyczna „Pieniądz na ziemiach polskich”

3. Muzeum Fabryki
ul. Drewnowska 58
www.muzeumfabryki.pl
www.facebook.com/pages/Muzeum-Fabryki/174669581587
Goście Muzeum Fabryki będą mogli wziąć udział w dwóch maratonach filmowych, podczas których poznają historię łódzkiego przemysłu włókienniczego oraz infrastruktury miasta. W sali kinowej Muzeum Fabryki (sala dolna) odbędzie się maraton dokumentu o robotniczej Łodzi. Prezentowane będą krótkometrażowe filmy dokumentalne (trwające od kilku do kilkunastu minut) produkcji WFO i TVP Łódź dotyczące zakładów produkcji bawełnianej Poltex i łódzkiego ruchu robotniczego. Seansom będą towarzyszyły komentarze Bartosza Mielniczka – znawcy sztuki filmowej i przewodnika miejskiego. Filmy będą wyświetlane w trybie ciągłym, na zmianę z tadycyjnie organizowanymi pokazami pracy muzealnych krosien. Tego wieczoru Goście będą mogli obejrzeć następujące filmy:
“Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi” (TVP Warszawa)
“Poltex” (TVP Łódź)
“Historia Solidarności Ziemi Łódzkiej” (TVP Łódź)
Muzeum przygotowuje również atrakcję filmową dla miłośników inżynierii miejskiej i wszystkich zainteresowanych historią. W sali edukacyjnej Muzeum odbędzie się maraton dokumentów nakręconych przez stowarzyszenie Filmowe Archiwum Historii Opowiedzianej (FAHO).
Projekcje filmów FAHO:
18.30 – „Strażacy w Łodzi. Ludzie. Służba. Historia”. Łodzianie związani ze strażą pożarną opowiadają o jej historii.
19.30 – „Łódź podziemna”. Historia podziemnej infrastruktury w Łodzi. Wodociągi, kanały, schrony.
20.30 – „Stare łódzkie tramwaje”. Historia inwestycji komunikacyjnej w XIX-wiecznej Łodzi, przechodząca szereg przeobrażeń, by ostatecznie stać się Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej.
21.30 – „Historia elektryfikacji Łodzi”. Historia kilku elektrowni zakładowych i prywatnych, miejskich i fabrykanckich.
Długość trwania każdego z filmów to ok. 45 minut. Na projekcjach zapewnionych jest 30 miejsc siedzących. Na górną kondygnację wstęp dla maksimum 50 osób jednorazowo.
Ponadto tradycyjnie odbywać się będzie w Muzeum prezentacja pracy XIXwiecznych krosien, podczas której uczestnicy dowiedzą się więcej na temat maszyn wykorzystywanych do produkcji tkanin oraz warunków pracy w tkalni w dawnych zakładach Izraela Poznańskiego.

4. Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego
pl. Wolności 2
www.muzeumfarmacji.eu
www.facebook.com/MuzeumFarmacjiLodz
Muzealia przenoszą widza w świat dziewiętnastowiecznego aptekarstwa, kiedy farmaceuci byli przede wszystkim wytwórcami środków leczniczych. W pomieszczeniach muzealnych odtworzyliśmy wnętrze dawnej apteki z przełomu XIX i XX w. wraz z recepturą, zielarnią, biblioteką i salonikiem aptecznym. Do najciekawszych i najcenniejszych muzealiów zaliczamy zabytkowe meble apteczne, naczynia do przechowywania środków leczniczych i przyrządy do wytwarzania różnych postaci leków, a także dawne sygnatury apteczne dołączane do leków recepturowych. Ekspozycję czasową tworzą m.in. Zielnik Syreniusza wydany w 1613 r. zawierający opis 765 roślin leczniczych, elementy wyposażenia zabytkowej apteki z ul. Narutowicza 6 w Łodzi oraz obraz zatytułowany „Wspomnienie” autorstwa artysty plastyka Dariusza Piekuta. Wszyscy zwiedzający będą mogli obejrzeć jak dawniej wytwarzało się pigułki i czopki z użyciem niezbędnych narzędzi, a także rozpoznać zapachy przypraw i ziół. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów goście zobaczą wystawę planszową pt.: „Ceramika apteczna z kolekcji Mateusza B. Grabowskiego w krakowskim
Muzeum Farmacji.” Za sprawą studentów farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zrzeszonych w sekcji „Młoda Farmacja”, widzowie obejrzą proces ręcznego wytwarzania maści, będą mogli rozpoznać zapachy surowców ziołowych oraz uczestniczyć w doświadczeniach fizykochemicznych.

5. Muzeum Geologiczne im. Jana Ziomka
Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kopcińskiego 31
muzeum.geo.uni.lodz.pl
Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Zwykły kamień polny”. W trakcie jej trwania o godzinach 18.30; 20.00; 21.30 odbędą się prelekcje, podczas których słuchaczom zostanie zaprezentowane zróżnicowanie skał narzutowych pod względem procesów, które doprowadził do ich powstania, składu mineralnego, cech budowy wewnętrznej, skamieniałości oraz form wietrzenia. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Łodzi i regionu na „zwykłe kamienie polne”, które mogły powstać ponad miliard lat temu, mogą zawierać ciekawe minerały i skamieniałości a nawet mogą być meteorytem. Podczas Nocy Muzeów będzie można na miejscu zidentyfikować lub zweryfikować wiedzę na temat swoich znalezisk. Serdecznie zapraszamy do ich przyniesienia. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających będzie kilka mikroskopów.

6. Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1
www.kinomuzeum.pl
www.facebook.com/kinomuzeum?fref=ts
Na tę wyjątkową noc muzeum proponuje: poznanie zabytkowych wnętrz rezydencji, które wielokrotnie były planem filmowym dla ekip m.in. Andrzeja Wajdy, Tadeusza Konwickiego czy Andrzeja Żuławskiego: sal balowej i jadalnej, pokoju mauretańskiego, gabinetu Karola Scheiblera, buduaru Anny Scheiblerowej, szatni, kredensu i biblioteki;
oglądanie ekspozycji czasowych:
„Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” – prezentowanej z okazji 90. rocznicy urodzin Reżysera unikatowej kolekcji prac z wielu krajów świata, zaprojektowanych przez wybitnych artystów m.in. Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy – twórców polskiej szkoły plakatu, a także zagranicznych: Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta,
oraz mini wystaw z jubileuszowego cyklu „Skarby filmowego pałacu”, przygotowanego z okazji 30-lecia Muzeum Kinematografii, na których prezentowane są wybrane perły z kolekcji własnych:
– „Kamera studyjna Telewizji Polskiej” – urządzenie z lat 60. XX wieku, wyprodukowane w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych, wykorzystywane w łódzkim ośrodku Telewizji Polskiej w czasach jego świetności, kiedy realizowano tam spektakle Teatru Telewizji oraz programy rewiowe i rozrywkowe;
– „Popiół i diament” – unikatowy rosyjski plakat do filmu Andrzeja Wajdy, zaprojektowany przez Wilena Karakaszewa w 1965 roku, dzięki czemu wiadomo, że w Związku Radzieckim film wszedł na ekrany aż siedem lat po polskiej premierze;
– „Rękopis znaleziony w Saragossie” – projekt czołówki do filmu w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, ulubionego polskiego filmu Martina Scorsese, autorstwa Jerzego Skarżyńskiego, wykonanej w 1964 roku;
– „Żuki Starewicza” – żuki-jelonki, które były bohaterami filmu „Piękna Lukanida” (1912) zrealizowanego przez Władysława Starewicza, jednego z pierwszych w historii kina twórców lalkowego filmu animowanego; zwiedzanie wystaw stałych: „Od negatywu do kopii”; „Amanci przedwojennego kina”; „Cud ożywionej fotografii”; „Tajemnice planu filmowego”; „Rówieśnik kinematografu – Magia seansów w fotoplastikonie” i „Latająca maszyna”, a także „Pałac pełen bajek”, który jest multimedialną wystawą, poświęconą wybranym bohaterom polskich filmów animowanych, znanych przede wszystkim z dobranocek (Miś Uszatek, Bolek i Lolek, pies Reksio, pingwin Pik-Pok, profesor Baltazar Gąbka
oraz Muminki);
seanse i filmowe konkursy z nagrodami w muzealnym kinie Kinematograf. W repertuarze propozycje zarówno dla dzieci – przygody sympatycznej ryjówki Florki, jak i dla dorosłych – krótkie formy mistrzów polskiego kina z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi:
18.30 Animowane filmy z cyklu „Pamiętnik Florki” (2014), I seria: „Fasolka”, 22′
19.00 Janusz Star: „Telewizja” (1953), 21′
19.30 Animowane filmy z cyklu „Pamiętnik Florki” (2015), II seria: „Teatr”, „Potworny bałagan”, 22′
20.30 Piotr Szulkin: „Dziewcę z ciortem” (1975), 14′
21.00 Janusz Star: „Telewizja” (1953), 21′
21.30 Krzysztof Zanussi: „Komputery” (1967), 12′
22.00 Grzegorz Królikiewicz: „Mężczyźni” (1969), 9′, „Licz” (1988), 5′
22.30 Piotr Szulkin: „Dziewcę z ciortem” (1975), 14′
23.00 Krzysztof Zanussi: „Komputery” (1967), 12′
23.30 Grzegorz Królikiewicz: „Mężczyźni” (1969), 9′, „Licz” (1988), 5′
pokazy plenerowe na dziedzińcu Muzeum, gdzie w godz. 21.00 – 1.00, wyświetlany będzie film Edwarda Pałczyńskiego „Łódzka niedziela” (1962), 17′; multimedialny pokaz 7. edycji wirtualnego Muzeum, gdzie zaprezentowano utracone i odnalezione dzieła sztuki, zainaugurowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacja zrealizowana przez NIMOZ w ramach projektu „Muzeum utracone” wyświetlana będzie w strefie wejściowej do Muzeum oraz w jednym z wnętrz ekspozycyjnych. Zapraszamy także do otwartej specjalnie na tę jedną noc dla gości Muzeum „Restaurant Night” z menu nawiązującym do „Ziemi obiecanej”. Kolekcjonerzy będą mogli kupić zaprojektowane przez Agnieszkę Bohdanowicz filmowo-muzealne pamiątki. Każdy, kto tylko zechce, będzie mógł wejść do krainy Szuflandii i sfotografować siebie lub znajomych przy rekwizytach z filmu Juliusza Machulskiego „Kingsajz”.

7. Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź
ul. Wierzbowa 51
www.muzeum.mpk.lodz.pl
www.facebook.com/pages/Muzeum-Komunikacji-Miejskiej-MPK-%C5%81%C3%B3d%C5%BA/229316583782280
Historia komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie od 1898 roku do dziś Otwarte we wrześniu 2006 roku Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź
poszczycić się może zbiorami liczącymi ponad 5000 eksponatów, z czego przeszło 200 to elementy wyposażenia pojazdów komunikacji miejskiej. Kolejne zgromadzone pamiątki to m.in. stare zdjęcia, dokumenty, mapy, bilety, elementy strojów konduktorskich czy rozkłady jazdy. Wszystkie zgromadzone w Muzeum eksponaty pozwalają na zapoznanie się zarówno z historią łódzkich tramwajów i autobusów, jak i z dziejami naszego miasta. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć, jak od końca XIX wieku zmieniały się technologie budowy wozów tramwajowych, torowisk i sieci górnej. Wystawa biletów komunikacji miejskiej z różnych miast Polski. Zaprezentowany zbiór to zaledwie kilkadziesiąt obiektów spośród 6776 zebranych na stronie www.muzeum.mpk.lodz.pl/polskie/bilety.htm, której misją jest pokazanie różnorodności biletów jednorazowych z całej Polski, wypieranych powoli przez karty miejskie i wydruki z biletomatów. „30 lat zajezdni Telefoniczna” – wystawa poświęcona historii najmłodszej łódzkiej zajezdni tramwajowej. Czy trzy dekady funkcjonowania to dużo czy mało? Przez wiele lat, aż do 2015 roku, Telefoniczna była najnowszą zajezdnią tramwajową w Polsce. Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia z jej dziejów i pokazuje, dlaczego zawsze była w awangardzie. Modele w skali 1:25 wykonane przez p. Jacka Mądrego, kierowcę MPK-Łódź z zajezdni Nowe Sady. W skład prezentowanej kolekcji wchodzą znane typy wozów tramwajowych oraz modele autobusów do dziś wspominane z sentymentem. Dodatkowo można zobaczyć maszyny budowlane i wojskowe. Precyzja wykonania pojazdów jest niezwykła, a ilość detali – zdumiewająca.

8. Muzeum Książki Artystycznej
ul. Tymienieckiego 24
www.book.art.pl
www.facebook.com/BookartMuseum?fref=ts
Muzeum jest miejscem gromadzenia współczesnych książek artystycznych, szczególnie polskich artystów żyjących w kraju i za granicą. W stałej ekspozycji muzealnej jest kolekcja książek CdA (Correspondance des Arts) i druki specjalne powstające pod patronatem muzeum.
Atrakcjami podczas Nocy Muzeów będą:
– wystawa druków typograficznych i lentykularnych pt. „step by step printing Suprematyzm….” zrealizowanych w Muzeum Ksiązki Artystycznej
– pokaz odlewania czcionek metalowych w pracowni monotypów MKA
– performance muzyczny pt. „Sounds from type machines” w wykonaniu: Dariusz Adryańczyk – gitara; Krzysztof Słychań – Monotype; Przemek Hoffer – Electribe 2; Performance planowany na godziny: 18.00, 21.00 i 24.00
– promocja 15-tej edycji festiwalu “Otwarta wystawa” i towarzyszących jej imprez: wernisaż, projekcje filmowe i koncerty : The Navy Blue; Cosmic Shapes; Amrou Kithkin; Pure Alchimia, Damian Popławski + przyjaciele (organizatorem sceny muzycznej jest Book Gig)

9. Muzeum Miasta Łodzi – Pałac Poznańskich
ul. Ogrodowa 15
www.muzeum-lodz.pl
www.facebook.com/MuzeumMiastaLodzi?fref=ts
Specjalnie na Noc Muzeów zostanie zaaranżowany „kącik melomana”. Miejsce to będzie wyposażone w sprzęt Łódzkich Zakładów Radiowych Unitra Fonica. Zaprezentowane będą zestawy muzyczne z kilku dziesięcioleci istnienia przedsiębiorstwa: lat 50., 60., 70. i 80. Goście muzeum będą mogli zatrzymać się na chwilę przy urządzeniach, poznać ich historię, posłuchać czarnych płyt i zrobić pamiątkową fotografię. Prezentacja ta łączy się z zaplanowaną na lipiec br. wystawą o Fonice. Mamy nadzieję, że zachęci Zwiedzających do współpracy przy jej realizacji poprzez podzielenie się fotografiami, płytami lub sprzętami, zalegającymi w szafach i piwnicach. Ponadto w Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawy stałe – zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku oraz wystawę czasową “Andrzej Gieraga. Progresje”, a także Panteon Wielkich Łodzian (gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Jerzego Kosińskiego, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz Gabinet Prof. Jana Karskiego). Wejścia do Muzeum będą odbywać się od ul. Ogrodowej co godzinę, o pełnych godzinach, od 18.00 do 24.00 w grupach 250- osobowych.

10. Muzeum Kanału „Dętka”
Oddział Muzeum Miasta Łodzi
pl. Wolności
www.muzeum-lodz.pl/pl/muzeum/informacjepraktyczne/muzeum-kanau-qdtkaqwww.facebook.com/pages/Muzeum-Kana%C5%82u-D%C4%99tka/190282747662088?fref=ts
Muzeum Kanału „Dętka” zaprasza na nocne zwiedzanie pod opieką przewodnika. Ciesząca się nieustającym zainteresowaniem placówka w Noc Muzeów będzie otwarta przez siedem godzin. „Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku „Dętka” została przekształcona w muzeum, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego – twórcę pochodzącego z naszego miasta. Zwiedzanie będzie odbywało się w grupach do 15 osób co 15 minut. Ostatnie wejście o godzinie 0.45

11. Muzeum Miasta Łodzi Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych
pl. Wolności
muzeum-lodz.pl/pl/oddzia-kultur-i-tradycjiwyznaniowych
W trakcie Nocy Muzeów udostępnione zostaną dwie wystawy stałe dotyczące dziejów i wielokulturowego charakteru Łodzi: „Wiele wyznań, jedno miasto” oraz „Plac Wolności, dawniej Rynek Nowego Miasta”. Prezentowana będzie także wystawa czasowa ukazująca bogactwo i różnorodność tradycji prawosławnej na ziemiach polskich – „Kolory Prawosławia. Polska”, której towarzyszyć będzie pokaz slajdów i filmów. Ostatnie wejście do muzeum o godz. 0.15

12. Muzeum Morskie
ul. Podmiejska 21, VI LO im. J. Lelewela
www.lo6.szkoly.lodz.pl
www.facebook.com/pages/VI-LO-im-Joachima-Lelewela-w-%C5%81odzi/253563588011850
Muzeum istnieje od ponad dwudziestu lat. Eksponaty muzealne zgromadzone są w dwóch pomieszczeniach znajdujących się w piwnicach szkoły. Są darami różnych osób związanych z morzem. Najcenniejszymi eksponatami są: kordzik admiralski, stroje nurków czy zbiór medali okolicznościowych wydawanych z okazji morskich uroczystości.
Podczas Morskiej Nocy Muzeów odbędą się prezentacje:
“Z Łodzi na kapitański mostek żaglowca – opowieści subiektywne – j. kżw Andrzej Potulski;
” Kapitanem II po Zatoce Ryskiej – st. m. Mariusz Bartosik;
” Historie okrętów rakietowych” – kmdr. Henryk Grunert
” Historia uzbrojenia rakietowego w Polskiej Marynarce Wojennej” – chor. marynarki Andrzej Pytlach
” Kanał przez Mierzeję Wiślaną” – mgr inż. Stefan Wasiljew
Tradycyjnie odbędą się warsztaty z wiązania węzłów oraz wspólne śpiewanie szant prowadzone przez Piranie (Szkolny zespół szantowy). Godziny poszczególnych wykładów dostępne będą na stronie internetowej szkoły.

13. Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej
ul. Wólczańska 202
www.pbw.lodz.pl/muzeum_oswiaty.htm
www.facebook.com/events/1635771909977001/
Temat przewodni tegorocznej Nocy Muzeów „Co nam w duszy gra…czyli muzyka i śpiew w dawnej szkole” Głównymi atrakcjami Nocy będą koncerty zaproszonych gości:
• o godz. 18.30 i 19.15 wystąpią solistki z zespołu Triolki oraz zespół sportowotaneczny Szkoły Podstawowej Nr 46 w Łodzi;
• o godz. 20.00 – występ uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi
• o godz. 23.00 koncert grupy Ars Temporis – z wybranymi utworami muzyki dawnej;
• od godz.18.00 do godz. 24.00 – „Przegląd muzyki eksperymentalnej, inspirowanej duchem miasta i maszyny XX i XXI wieku” poprowadzi Marcin Pryt – muzyk zespołów 19 Wiosen, Tryp, 11, twórca nieformalnej fundacji Kosmopolitania. W kilku sesjach multimedialnych, przedstawi krótką historię trochę innej muzyki, zaczynając od przemyśleń futurysty Luigiego Russolo, a kończąc na współczesnych dokonaniach sceny techno-rapowej (sala ekspozycyjna Muzeum).
A ponadto:
– zapraszamy naszych gości do podjęcia próby zapisywania na papierze nutowym, piórami ptasimi i zwykłymi piórami ze stalówką, własnych kompozycji, a następnie wykonywania ich przy użyciu prostych, zaadoptowanych do tego celu „instrumentów”. Prób tych będzie można dokonać, siedząc w dawnych ławkach na sali ekspozycyjnej Muzeum.
Goście będą też mogli:
– zabawić się w karaoke, śpiewając – wraz z animatorem Łukaszem Kopciem, inicjującym zabawę i korzystając z pomocy specjalistycznego sprzętu – wybrane utwory (w Czytelni PBW);
– skomponować własny utwór muzyczny i odsłuchać go, wykorzystując program komputerowy (w Czytelni)
– nauczyć się grać na flecie prostym; prywatnych, darmowych lekcji udzielać będzie zainteresowanym od godz. 18.00 do 20.00 Ewa Mikołajczyk – nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 46 w Łodzi (w Czytelni),
– obejrzeć przygotowane wystawy:
• wystawę stałą: „Oświata łódzka końca XIX i początku XX wieku (na sali ekspozycyjnej Muzeum);
• wystawy czasowe, ze zbiorów PBW w Łodzi (na holu PBW):
„Co nam w duszy gra… czyli muzyka i śpiew w dawnej szkole”;
„ Muzyka w Bibliotece”;
„ Najnowsze nabytki Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej”,
Całość pobytu można będzie zadokumentować, fotografując się w okolicznościowym monidle.

14. Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kilińskiego 101 (park im. H. Sienkiewicza)
www.biol.uni.lodz.pl/muzeum
Na zajmującej około 300 m2 wystawie znajduje się niemal 2000 eksponatów. Można tu zobaczyć zwierzęta rzadko prezentowane w krajowych muzeach, w tym duże ssaki – słonia indyjskiego i hipopotama, a także bogaty zbiór ssaków, ptaków i gadów. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja ptaków krajowych, obejmująca około 320 okazów reprezentujących 195 gatunków, której ozdobą są okazy gatunków rzadko spotykanych, takich jak ibis kasztanowaty i kraska. Uzupełnieniem tej kolekcji są gatunki egzotyczne, w tym ptaki rajskie, papugi i kolibry. W części Muzeum poświęconej bezkręgowcom uwagę zwraca największy na świecie japoński krab olbrzymi o rozpiętości do 3,5 m, a także różnorodne owady tropikalne i krajowe. Ozdobą tej kolekcji są okazy największych na świecie motyli, chrząszczy i pasikoników. Interesująco przedstawia się kolekcja muszli, licząca ponad 500 okazów należących do około 350 gatunków. Oprócz popularnych morskich muszli tropikalnych, takich jak stożki czy porcelanki, jej ważnymi elementami są niezwykle rzadko eksponowane muszle mięczaków mórz europejskich oraz egzotycznych ślimaków lądowych. W sali poświęconej paleontologii uwagę zwracają fragmenty szkieletu mamuta, kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz czaszka tura, będąca symbolem Muzeum. Ważnymi elementami wystawy są postery, tablice i gabloty, przedstawiające zagadnienia z zakresu teorii ewolucji, historii życia, rodowodu człowieka oraz zoogeografii i anatomii porównawczej.

15. Muzeum Sztuki w Łodzi – ms1
ul. Więckowskiego 36
www.msl.org.pl
www.facebook.com/pages/Muzeum-Sztuki-w-%C5%81odzi/145382618855042?fref=ts
Podczas Nocy Muzeów zwiedzający zaproszeni będą do obejrzenia dwóch wystaw: Sala Neoplastyczna – zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego artystyczna aranżacja korespondująca z dziełami Katarzyny Kobro, Theo van Doesburga czy Henryka Berlewiego to jedna z najlepiej rozpoznawalnych przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi. Pierwotnie prezentowano w niej kolekcję europejskiej awangardy, obecnie zaś jest w niej realizowany projekt „Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta”. W jego ramach eksponowane są prace artystów współczesnych, nawiązujących i powadzących dialog z dziełem Strzemińskiego. „Salon de Fleurus” – współczesna rekonstrukcja paryskiego salonu Gertrudy Stein przy Rue de Fleurus 27, działającego pod tym adresem od 1904 do 1934 roku. W latach 1992–2013 Salon był na stałe otwarty dla publiczności w Nowym Jorku. Od tego czasu wciąż wędruje po całym świecie. Wystawa ukazuje i komentuje historię początków sztuki nowoczesnej, skupiając się na jednym z pierwszych miejsc spotkań takich artystów, jak Henri Matisse, Pablo Picasso czy sama Gertruda Stein. To właśnie tam obrazy Cézanne’a, Matisse’a i Picassa, po raz pierwszy wystawione wspólnie, oglądali ówcześni paryżanie i znawcy sztuki zza Atlantyku. Wnętrza ms1 będą udostępniane dla gości w godzinach 17.00–1.00. Ostatnie wejście: 00.30.

16. Muzeum Sztuki w Łodzi – ms2
ul. Ogrodowa 19
www.msl.org.pl
www.facebook.com/pages/Muzeum-Sztuki-w-%C5%81odzi/145382618855042?fref=ts
Gości odwiedzających ms2 będzie czekać nie lada wyzwanie – akcja edukacyjna „Jestem w kropce”. Na każdym piętrze wystawy „Atlas Nowoczesności. Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku” pojawią się stanowiska z kartami pracy, które pozornie będą stawiać przed gośćmi Muzeum proste zadanie: „połącz kropki”. Nie zostaną one jednak ponumerowane, a ich połączenie będzie wymagało znajomości naszej kolekcji – wykonane zadanie odsłoni zaś dzieło znajdujące się na ekspozycji. Każdy, komu się to uda, będzie mógł przystąpić do łączenia kropek na ścianie. Tyle że jedna osobą będzie mogła zrobić tylko jedną linię. W ten sposób przez całą Noc Muzeów powstawać będzie ogromne kolektywne dzieło sztuki – mural uświetniający ścianę przed Działem Edukacji. Postaw zatem kropkę nad i – i przyjdź do Muzeum.

17. Muzeum Pałac Herbsta
Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Przędzalniana 72
www.palac-herbsta.org.pl
www.facebook.com/MuzeumPalacHerbsta?fref=ts
Muzeum Pałac Herbsta mieści się w dawnej rezydencji Herbstów, rodziny łódzkich przemysłowców i filantropów. Od września 2013 r. można tu podziwiać efekty niemal dwuletniej modernizacji. Pałacowe salony zyskały wystrój bliższy oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Odtworzono wiele detali i elementów wyposażenia, odnowiono eksponowane meble. W efekcie powstała wyjątkowa ekspozycja wnętrz z przełomu XIX i XX wieku. W odrestaurowanej i przystosowanej do funkcji wystawienniczych dawnej pałacowej powozowni znajduje się Galeria Sztuki Dawnej, gdzie prezentowane są obrazy zaliczane do arcydzieł polskiego malarstwa, w tym prace Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Goście będą mogli zwiedzać ogród i podziwiać iluminację pałacowej elewacji. Wnętrza Pałacu Herbsta, Galeria Sztuki Dawnej i ogród będą otwarte w godz. 18:00 – 1:00, ostatnie wejście o godz. 00:30. Ze względu na bezpieczeństwo zabytków i zwiedzających w salach ekspozycyjnych Pałacu Herbsta i w Galerii Sztuki Dawnej może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób

18. Muzeum Tradycji Niepodległościowych
ul. Gdańska 13
www.muzeumtradycji.pl
www.facebook.com/pages/Muzeum-Tradycji-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bciowych-w-%C5%81odzi/292544137448732?fref=ts
Wydarzenia specjalne na Noc Muzeów:
Dziecięcy Uniwersytet Historii zaprezentuje jak wyglądał dzień z życia średniowiecznego kata oraz jak w czasach staropolskich pisano listy. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ przeprowadzi prelekcję połączoną z prezentacją współczesnego uzbrojenia i filmem pokazującym rolę polskich żołnierzy na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Trzy pokazy o godz. 18:00, 19:30, 21:00, przewidywany czas trwania ok. 75 min. Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty na dziedzińcu muzeum umożliwi odwiedzającym wybijanie monet okolicznościowych oraz “nieśmiertelników”, a także zaprezentuje broń historyczną używaną przez 10 Pułk Piechoty. Pokaz broni współczesnej przeprowadzi kolekcjoner broni – Bartosz Adryańczyk. Podczas Nocy Muzeów dostępne będą wystawy stałe: “Drogi do Niepodległej 1791-1921” oraz “Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953” a także wystawy czasowe: “Rewolucja 1905-1907. W 110. rocznicę wybuchu” oraz “II Rzeczpospolita w karykaturze” (otwarcie 12 maja 2016 r.)

19. Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział „Stacja Radegast”
al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12
www.muzeumtradycji.pl
www.facebook.com/pages/Muzeum-Tradycji-Niepodleg%C5%82o%C5%9Bciowych-w-%C5%81odzi/292544137448732?fref=ts
– Koncerty zespołu Accorinet Klezmer Band – występy o godzinach 20:00 i 22:00
– Historia, budowa i funkcjonowanie parowozu – oprowadzanie z przewodnikiem
Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawy:
“Litzmannstadt Getto 1940-1944”
“Kufer Rodziny Schwarz”
“Dokąd nas wiozą, co nas czeka…”

20. Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Martyrologii Radogoszcz
ul. Zgierska 147
www.muzeumtradycji.pl
www.facebook.com/pages/Muzeum-Tradycji- Niepodleg%C5%82o%C5%9Bciowych-w-%C5%81odzi/292544137448732?fref=ts
Wykłady Kustosza Konrada Czernielewskiego Wojenne przygody niedźwiedzia Wojtka – o godzinach 19:00 i 21:00
Prezentacja mundurów i uzbrojenia z czasów I wojny światowej
Wystawy:
– “Łódź i ziemia łódzka w okresie wojny i okupacji 1939-1945” pokazująca życie społeczności polskiej, niemieckiej i żydowskiej w okupowanej Łodzi;
– “Więzienie na Radogoszczu 1939-1945” poświęcona tragicznej historii osadzonych tam “Auschwitz – Fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady”

21. Se-ma-for Muzeum Animacji
ul. Targowa 1/3 B. 24 (wejście od ul. Tuwima 54)
www.muzeum.se-ma-for.com
www.facebook.com/semafor.muzeum.animacji?fref=ts
Wizyta w Se-ma-forze to moc atrakcji dla najmłodszych, ale również dla dorosłych świetna zabawa i sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa. W ramach Nocy Muzeów dostępna będzie Magiczna wystawa, na której spotkacie ulubionych bohaterów kultowych dobranocek i filmów animowanych. Wcielicie się w gwiazdę Hollywood trzymając w dłoniach złotą statuetkę Oscara. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie nadal powstają filmy animowane. Poznacie historię polskiej i światowej animacji oraz tajniki technik animacyjnych. Filmowa podróż nie może odbyć się bez projekcji w kinie filmów, których dekoracje oprezentowane są na wystawie. Zwieńczeniem filmowej podróży będzie warsztat filmowy, który krok po kroku nauczy jak stworzyć swój pierwszy film. Na gości czekają atrakcje w plenerze: loteria fantowa, gry, zabawy (puzzle xxl, memory, zagadki logiczne, piasek kinetyczny, gra planszowa). Dodatkową oprawę stanowić będą bańki mydlane oraz Parauszek i Usia- bohaterowie serialu Parauszek i Przyjaciele zachęcający do udziału w poszczególnych warsztatach, grach i zabawach.

22. Zajezdnia Muzealna Brus
ul. Konstantynowska 115
www.kmst.pl/zajezdniabrus
W czasie Nocy Muzeów w Zajezdni Muzealnej Brus będzie można zobaczyć 30 pojazdów komunikacji miejskiej – unikatowych tramwajów, w tym wagonów towarowych, oraz autobusów, które związane są wieloletnią historią transportu publicznego w Łodzi. Prawdziwą perełką pośród nich jest najstarszy wagon tramwajowy w mieście – Herbrand VNB- 125 z 1898 roku. Uzupełnieniem ekspozycji taborowej są stałe ekspozycje tematyczne:
– wystawa kasowników “Kasowniki biletów – dawniej i dziś”
– “Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80. – Laboratorium Techniki”
– “Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015”
– “Tramwajowe mierniki elektryczne – Laboratorium Techniki”

Dodatkowo możliwe będzie wieczorne zwiedzanie Zajezdni Muzealnej Brus z przewodnikiem o godzinie 19.00.

mapa_z_trasami_MPK_a4_NM16

POZOSTAŁE INSTYTUCJE:
23. Akademicki Osrodek Inicjatyw Artystycznych
ul. Zachodnia 54/56
www.aoia.pl/
www.facebook.com/Akademicki-O%C5%9Brodek-
Inicjatyw-Artystycznych-200384283308097/?fref=ts
“Magiczny Magazyn Rekwizytów”
AOIA zaprasza do magicznego świata teatru, tym razem jednak “od kuchni”. Dla wszystkich odwiedzających otwarty będzie magiczny magazyn rekwizytów. Na sali widowiskowej AOIA będzie czekać na gości pełen zestaw teatralnych kostiumów, masek i rekwizytów używanych w dotychczasowych spektaklach. Każdy odwiedzający będzie mógł stworzyć swoją własną postać, odegrać razem z przyjaciółmi swoją autorską scenkę oraz oczywiście wejść na podesty i stanąć w świetle reflektorów teatralnych, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub selfie. Dodatkowo trzy galerie: Foyer, Baszta oraz Bystro obok sceny, będą stały otworem dla wszystkich gości.

24. Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego
ul. Wojska Polskiego 121
www.asp.lodz.pl
www.facebook.com/events/500673293467555/
– Wystawa wystaw prac studentów, pedagogów oraz gości łódzkiej ASP – od godz.18.00 do godz. 01.00
– Wykład: “Przeminęło z wiatrem? O dawnej architekturze miast na południu USA”,godz. 19.00
– Wykład: “Sztuka piratów i kanibali”, godz. 21.00
– Prezentacja techniki pracy na krośnie żakardowym – co pół godziny od 18:30do 23.30
– Prezentacja techniki czerpania papieru – co pół godziny od 18:30 do 23.30
– Prezentacje filmowe w sali kina Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknychw Łodzi – od godz. 18.00 do godz. 23:30
– Targi Sztuki Studenckiej – hol Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknychw Łodzi (od godz. 18.00 do godz. 24.00). Niepowtarzalna okazja nabycia pracwykonanych przez studentów łódzkiej ASP!!
– Pokaz mody – Aula Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi,godz. 24.00 Uwaga! W Galerii OdNowa (II p. Budynek główny ASP) odbędzie się wystawa “Królik Katarzyny Kobro” – prezentacja zabawki, którą zaprojektowała artystka

25. Akademia Sztuk Pięknych
Galeria Piotrkowska 68
ul. Piotrkowska 68
www.facebook.com/events/1706131782999513/
„Żakardy z łódzkiej ASP” – wystawa odbywająca się w ramach XV Międzynarodowego Triennale Tkaniny prezentuje dokonania studentów Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Tkaniny wykonane na krosnach żakardowych charakteryzują się dużym formatem oraz zmysłową fakturą, która uwodzi widza. Poza walorami czysto tkackimi posiadają wszystkie cechy interesującej struktury wizualnej. Do wystawy wybrane zostały prace powstałe w ciągu ostatnich lat posiadają zatem świeżość, która cechuje myślenie młodych ludzi projektujących już w XXI wieku. To połączenie tradycyjnej wiekowej technologii oraz współczesnego spojrzenia na świat daje rezultat, który mamy nadzieję, spotka się z przychylnym odbiorem widzów.

26. Art_Inkubator w Fabryce Sztuki
ul. Tymienieckiego 3
www.fabrykasztuki.org
www.facebook.com/events/163698104027295/
W trzech budynkach dawnej fabryki Karola Scheiblera ma siedzibę Art_Inkubator pomagający w starcie firmom z sektora tzw. przemysłów kreatywnych. Podczas Nocy Muzeów cofniemy się w czasie. Powoli zapominamy jak przed modernizacją wyglądały budynki przy Tymienieckiego 3, dawne magazyny tkanin wchodzące w skład XIX-wiecznego kompleksu fabrycznego Karola Scheiblera i Ludwika Grohmana. Cofniemy się w czasie nie tak daleko, bo do 2012 roku, kiedy teren został zamknięty a prace budowlane rozpoczęte. Zapraszamy na projekcję zdjęć zrobionych w tamtym okresie zestawionych ze zdjęciami prezentującymi obecny wygląd budynków, które na tą jedną noc zostaną otwarte dla zwiedzających. Jednocześnie odbędzie się premiera nowego spotu, prezentującego Rezydentów Art_Inkubatora (wyłonionych podczas drugiego konkursu w 2015 roku), bez których to miejsce wyglądałoby zupełnie inaczej.

27. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
ul. Wojska Polskiego 83
www.centrumdialogu.com
pl-pl.facebook.com/pages/Centrum-Dialogu%C5%81%C3%B3d%C5%BA/127543850596434
Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć trzy wystawy:
JESTEŚMY DRZEWAMI WIECZNYMI
Wystawa przygotowana na 70. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto i na 10 lecie Parku Ocalałych. Opowiada historie 10 osób ocalałych z gett, o ich życiu przed wojną, w getcie i po wojnie, o ich rodzinach i niesamowitych historiach. Jest początkiem wieloletniego projektu “Jesteśmy drzewami wiecznymi…”, który przybliży koleje postacie Ocalałe z Litzmannstadt Getto.
MOI ŻYDOWSCY RODZICE, MOI POLSCY RODZICE.
Na wystawę składają się portrety uratowanych dzieci Holokaustu zestawionych z fotografiami ich rodziców tych żydowskich i przybranych… polskich. Historie ocalenia, niezwykłe wspomnienia i zdjęcia tworzą wystawę: Wystawa opowiada historię piętnaściorga dzieci urodzonych w latach II Wojny światowej. Współczesne fotografie dzieci Holokaustu – tak wyglądają dzisiaj te niemowlęta czy kilkuletnie dzieci, które w skrzynkach z cegłami, w koszykach, uśpione, czasami z zaklejonymi ustami, aby nie płakały, były wywożone z getta, przemycane kanałami przez własnych ojców lub niekiedy po prostu wyprowadzane za rączkę przez nianie czy granatowego policjanta. Obok znajdują się ich zdjęcia z tamtych czasów, gdy były dziećmi – zdjęcia Reni, Inki, Zbyszka, Jadzi, Marysi, Bietki, Ani, Tereski. I fotografie ich żydowskich rodziców, ale nie wszystkich, bo po wielu z nich nie została nawet fotografia. I jeszcze zdjęcia polskich rodziców i krótkie historie ocalenia i wspomnienia dzieci o życiu w domu przybranych matek i ojców, o których często, lub długo, nie wiedziały, że są ich “drugimi” rodzicami.
JERZY GIEDROYC I JEGO DZIEŁO. DOROBEK BIBLIOTEKI “KULTURY”
Wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury” prezentuje ważną część dziedzictwa Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego. Skupia się przede wszystkim na serii wydawniczej Biblioteka „Kultury”, jednej z najważniejszych kolekcji w dziejach kultury polskiej po II wojnie światowej. Pierwsze tomy ukazały się z początkiem 1953 roku, należały do nich m.in.: „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza, „1984″ George’a Orwella i „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza. W Bibliotece „Kultury” były wydane dzieła pisarzy zarówno krajowych, zza żelaznej kurtyny tj. polskich, rosyjskich, ukraińskich, jugosłowiańskich, jak również zachodnich. Seria charakteryzowała się szeroką paletą tematyczną, począwszy
od książek historycznych, socjologicznych, politologicznych, a zakończywszy na literaturze pięknej, która de facto zadecydowała o jej prestiżu. Dzięki niej ponownie zyskały na znaczeniu takie gatunki literackie, jak esej czy dziennik. Autorem i kuratorem wystawy jest dr Małgorzata Ptasińska. Wystawa powstała, jako przedsięwzięcie Fundacji Kultury Paryskiej z siedzibą w Warszawie. Projekt wystawy z katalogiem Jerzy Giedroyc i jego dzieło.

28. EC 1 Łódź Miasto Kultury
ul. Targowa 1/3
www.ec1lodz.pl
www.facebook.com/EC1LodzMiastoKultury
„Noc w zabytkowej elektrowni”
W zrewitalizowanych poprzemysłowych przestrzeniach kompleksu EC1, odwiedzający odkryją ducha miejsca i otrzymają moc dobrej energii. Instytucja, w ramach której działać będzie – współprowadzone przez MKiDN – Narodowe Centrum Kultury Filmowej i interaktywne Centrum Nauki i Techniki, jak co roku otwiera swoje podwoje w wyjątkową muzealną noc. Odwiedzającym pokażemy pracę dawnej elektrowni w jej niezwykłej odsłonie, „ożywiając” specjalną iluminacją zabytkowe maszyny i konstrukcje. Goście EC1 w części zachodniej będą mogli samodzielnie eksplorować szlak produkcyjny energii elektrycznej, przechodząc przez specjalnie kotłownię, pompownię, maszynownię i chłodnię kominową.
EC1 Zachód udostępnione będzie do zwiedzania od godziny 20:00 do 1:00 w nocy. Wśród proponowanych atrakcji zachęcamy też do wzięcia udziału w pokazach w jednym z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Bezszwowy sferyczny ekran o rozdzielczości 32 mln pikseli pozwoli widzom „zanurzyć” się w wirtualnej rzeczywistości. Promocyjne 15-minutowe seanse prezentujące możliwości planetarium, rozpoczną się o godzinie 20:00 i będą odbywać się w odstępie 20-minutowych do godziny 00:40.

29. Filmoteka Narodowa – Oddział Łódzki
ul. Łąkowa 29
www.fn.org.pl/page/
www.fn.org.pl/page/index.php?str=313
Łąkowa 29 to adres „fabryki snów”, w której po zakończeniu II wojny światowej powstały najbardziej znane polskie filmy i seriale. Z tej wytwórni wyruszały na ekrany Polskie i świata, otrzymywały nagrody na renomowanych festiwalach, były nominowane do Oscarów. Wiele z nich wciąż trafia do nowych pokoleń widzów wywołując wzruszenie i podziw dla kunsztu ich twórców. „Łąkowa” jest legendą, do dziś wyzwalającą dreszcz emocji, nie tylko u ludzi zawodowo z nią związanych, ale także rzesz miłośników polskiego kina. Dziś już nie ma Wytwórni, ale pozostał jej duch. Może się uda go przywołać w czasie Nocy Muzeów.
W trakcie spaceru po terenie byłej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi będzie można poznać jej historię, zobaczyć fragment materialnego jej dziedzictwa: zbiory filmowe, którymi opiekuje się Filmoteka Narodowa, zaznajomić się z metodami ich archiwizacji i konserwacji. Każdy uczestnik będzie mógł otrzymać na pamiątkę odcinek taśmy filmowej – nieużywanego już dziś nośnika filmowych opowieści. Zwiedzanie będzie się odbywało w grupach ok. 20 osobowych. Start o godzinach: 18.00, 19.30, 21.00, 22.30, 24.00. Zbiórka przed wejściem do kina Wytwórnia 3D. Zapisy drogą mailową na adres twijata@ fn.org.pl od 12 maja od godz. 9.00. do 13 maja do godz. 16.00. W tytule maila należy wpisać „Noc Muzeów w Filmotece Narodowej”; w treści podać imię i nazwisko oraz wybraną godzinę spaceru. Udział w wycieczce będzie możliwy po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Zgłoszenia przyjmowane będą do momentu wypełnienia limitów osób na każdy ze spacerów.

30. Galeria Manhattan, Poleski Ośrodek Sztuki,
ul. Piotrkowska 118
www.pos.lodz.pl/?osr=4
www.facebook.com/GaleriaManhattan
„Rewolucja mi się śni” to wystawa prezentująca działania Moniki Drożyńskiej, która jest artystką sztuk wizualnych, projektantką, hafciarką, autorką głośno komentowanych realizacji artystycznych. Haft, interakcja, sztuka zaangażowana społecznie służą artystce do kreowania mikroutopii. Świata, w którym politycznie świadomy podmiot generuje pytania o to, jak działając w sferze codzienności i używając prostych gestów zmieniać rzeczywistość. Sztuka Drożyńskiej jest przykładem skuteczności sztuki, jako narzędzia wskazującego problemy wielu obszarów życia społecznego oraz wiary w to, że rewolucja może dokonać się poza wielką polityką, na poziomie jednostki, w jej woli, intencji i wyobraźni, również poprzez żart, absurd i zabawę. Wystawa jest częścią programu towarzyszącego 15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016

31. Galeria Odlot
ul. Piotrkowska 118 oficyna
www.domnaosiedlu.pl
www.facebook.com/galeriaodlot
Galeria Odlot zaprasza do świata sztuki tworzonej przez artystów Art Brut. Autorzy wystawiający swe prace w Galerii stworzą na tę wyjątkową noc aranżację podwórza z ekspozycją i elementami krótkich, improwizowanych scenek i sytuacji artystycznych. Zapraszamy do zapoznania się z ludźmi prowadzącymi Galerię ODLOT, z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, którzy tworzą rzeczy z różnych dziedzin sztuki czystej i użytkowej. Zapraszamy do spotkania z autorami prac.

32. Galeria Signum Project
ul. Piotrkowska 85
www.facebook.com/signumproject
Przestrzeń ekspozycyjna Signum Project jest w pewnym sensie kontynuacją programu wystawienniczego Galerii 86, działającej przez wiele lat w Łodzi. Kameralna przestrzeń zlokalizowana przy głównej ulicy miasta jest przeznaczona do prezentacji prac i projektów z kolekcji Fundacji Signum jak również prac artystów, dla których kolekcja jest inspiracją i formą dyskursu dla ich własnych praktyk artystycznych.
Prezentacje w Signum Project skupiają się bardziej na pokazywaniu wyjątkowych osobowości twórców, niż tylko ich dzieł. Wybrane prace: obiekt, instalacja, wideo, cykl fotografii mają być impulsem dla widza do bardziej wnikliwego poznania osobowości artysty, a nie tylko obejrzenia jego dzieł eksponowanych w galerii. Dla wielu bowiem artystów proces dochodzenia do dzieła staje się również dziełem, chociaż często pozostaje tylko w formie dokumentacji. Wystawa On Kawara “One Milion Years” , Roman Opałka “1965/ 1 – nieskończoności” prezentuje dwa unikalne projekty zapisywania czasu przez dwóch światowej sławy artystów wizualnych. Oba projekty poddane z góry ustalonym rygorom materializują jedna z zasad filozofii Zen:„Kto żyje dzien po dniu, ten żyje dokładniej”. Obaj artyści zapisują każdy dzień w obrazie, tworząc jedyny w swoim rodzaju wizualny dziennik całkowicie  pozbawiony literackiej narracji. Osobliwość i wartość tych projektów, powstałych niezależnie na dwóch półkulach/Francja, U.S.A./ i mniej więcej w tym samym czasie (1965,1969) wyraża się poprzez harmonijną równowagę pomiędzy manualną praktyką a rygorem konceptualnym. Limitem czasowym dla Opałki była ostatnia cyfra namalowana w 2011 r., On Kawara w pojekcie One Milion Years przesunął cezurę czasową do roku 1001995.

33. Galeria Surindustrialle
ul. Piotrkowska 118 oficyna
www.surindustrialle.pl
www.fb.com/surindustrialle
Surindustriale – galeria oraz kawiarnia. To miejsce będące przedłużeniem pracowni metaloplastycznej, będące w nieustającym, twórczym procesie. Sztuka łączy się tu z użytkową formą – niemal cały wystrój jest efektem pracy, podczas której stalowe elementy ratowane ze złomowisk są artystycznie przekształcane zyskując całkiem nowe życie oraz funkcje. Estetyka lokalu jest inspirowana sztuką przemysłową jednak abstrakcyjnie przekracza jej granice będąc całkowicie ponad nią z tąd nazwa lokalu Surindustrialle. Tak właśnie stalowe skrawki wczorajszej industrialnej Łodzi łączą się tworząc nowe surindustrialne oblicze.

34. Good Time Aparthotel
ul. Piotrkowska 120
good-time.com.pl/
www.facebook.com/goodtimeaparthotel
W ramach projektu “Sztuka współczesna w XIX-wiecznej kamienicy” Good Time Aparthotel i Fundacja Urban Forms zapraszają na zwiedzanie wystawy o łódzkich muralach „Łódzkie Murale – galeria Urban Forms 2010-2015”. Jest to wystawa wielkoformatowych, artystycznych zdjęć murali pochodzących z zasobów Galerii Urban Forms, a także zdjęć z różnych projektów realizowanych przez Fundację Urban Forms w latach 2010-2015. Po raz pierwszy, przed szeroką publicznością, zostaną zaprezentowane projekty, wydruki, a także ręcznie wykonane szkice murali. To małe dzieła, które dają początek każdej wielkoformatowej pracy. Według tych szkiców artyści realizują, podziwiane przez nas, ogromne malunki na murach i ścianach budynków. Podczas wystawy będzie można zapoznać się także ze wszystkimi katalogami sztuki miejskiej wydanymi dotychczas przez Fundację Urban Forms oraz obejrzeć film z powstawania murali. Wystawa czynna jest całą dobę.

35. Inspiro ART
ul. Zgierska 215
www.inspiroart.pl
www.facebook.com/inspiro.akademia
Fabularna gra kryminalistyczna w Pałacu Inspiro! Tej wyjatkowej nocy wszyscy młodzi i starsi idą spać bardzo późno. W tym czasie Akademia Twórczego Rozwoju Inspiro zaprasza wszystkie dzieci od lat 6-ciu wraz z rodzicami do rozwiązania kryminalistycznej zagadki. Pałacowe wnętrza zamienią się w biuro detektywistyczne, w którym przeprowadzimy wywiady ze świadkami, ujawnimy odciski palców podejrzanych, rozszyfrujemy tajne wiadomości i podążymy tropem przestępców. Komu nie straszne są zawiłe intrygi niech zabiera dobry humor i odwiedzi Pałac Inspiro w godzinach 18.30 – 21.00. Początek każdej gry co pół godziny dla grup od 5 do 15 osób. Odwiedzających gości zachwyci wnętrze pałacowej kawiarenki, gdzie będzie można obejrzeć galerię zdjęć ilustrujących losy pałacyku, którego właścicielami na przełomie XIX i XX wieku była znana rodzina Lange.

36. Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Łodzi
ul. Elizy Orzeszkowej 31/35
lodz.ipn.gov.pl/
Zwiedzanie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. „Weryfikacja, inwigilacja, infiltracja” – prezentacja dokumentów Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa dotyczących działań operacyjnych wobec środowiska żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy po zakończeniu II wojny światowej powrócili do Polski. Pokaz technik konserwacji dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobów Archiwalnych.
Prezentacja wystawy „First to Fight”. Polacy na frontach II wojny światowej. Quiz wiedzy historycznej z nagrodami poświęcony Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie podczas II wojny światowej. Pokaz filmów dokumentalnych z epoki: „Dzieci” (reż. Michał Waszyński) oraz „Children in refuge” (reż. Eugeniusz Cękalski). Filmy opowiadają o losach polskich dzieci, które ewakuowano z ZSRS na Bliski Wschód wraz z armią gen. Władysława Andersa. Rozgrywki gier planszowych IPN o tematyce wojennej

37. Loft Aparts – Cafe Loft
ul. Tymienieckiego 25
www.loftaparts.pl/
www.facebook.com/Cafe-Loft-415878235279766/
Kawiarnia Cafe Loft w loftach u Scheiblera zaprasza na zwiedzanie wystawy Pawła Augustyniaka: Moje miasto Łódź. Obiekty uwiecznione na fotografiach autora to zarówno zabytki będące atrakcjami turystycznymi, obiekty poprzemysłowe mówiące o historii Łodzi jak i klimatyczne podwórka oddające charakter miasta oraz nowoczesne budowle z modernistyczną architekturą. Dodatkową atrakcją będzie możliwość skosztowania kulinarnej niespodzianki “Ziemia Obiecana” oraz (odpłatna) degustacja piw regionalnych z Browaru z Księżego Młyna

38. Łódzka Kolej Aglomeracyjna
Dworzec kolejowy Łódź Kaliska
www.facebook.com/KolejLodzkie
Ile waży pociąg ŁKA? Jak szybki jest? Ile osób mieści? Ile prądu zużywa? Czy trzeba stukać w koła młotkiem? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź już 14 maja, w godzinach 20:30 – 22:30 na dworcu Łódź Kaliska. Noc Muzeów ogarnęła Łódzką Kolej Aglomeracyjną i odsłaniamy przed Wami nasze tajemnice. Przyjdź, przyprowadź rodzinę i przyjaciół. Pytaj, dotykaj, oglądaj. Dla najmłodszych pasażerów przewidziano dodatkowe atrakcje.

39. Łódzki Dom Kultury
ul. Romualda Traugutta 18
ldk.lodz.pl/www.facebook.com/lodzkidomkultury
TEATR:
Teatr California
19:00 – 20:30 – próba otwarta z publicznością
21:00 – 22:00 – pokaz przedpremierowy spektaklu “Pędrek Wyrzutek”
22:30 – 00:00 – ćwiczenia improwizacyjne
MUZYKA:
Artur Kubasik & Małgorzata Frontczak
Tomasz Wiktorowicz & Daria Bienias
IMPREZY:
SMERF – Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki
10.00 – 1.00 ŁÓDZKI PORT GIER – gry planszowe, bitewne, karciane
PREZENTACJE:
Polski Związek Esperantystów
19.00 – 24.00 Multimedialna prezentacja języka esperanto i ruchu esperanckiego
Łódzki Fanklub Star Wars
19.00 – 1.00 Przebudzenie Nocy – prelekcje, dyskusje, pokaz gier
Wieczór z Milongą
20.00-24.00 prowadzenie – Robert Drobiński
GALERIE:
Galeria Forum Fotografii
Dyplomy 2015. Akademia fotografii i przedsiębiorczości w Białymstoku – spotkanie z autorami o godz. 19.00
Galeria Imaginarium
Mikołaj Sęczawa „Zapis cyfrowy – zapis malarski” – wystawa prac laureata nagrody ŁDK w Konkursie im. W. Strzemińskiego dla studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Galeria Nowa
Wojciech Moskwa – „Sansara. Nepal”
Galeria Stara
„Od Jagiellońskiej do Europejskiej”– wystawa przygotowana przez Piotra Wdowiaka w ramach Akcji Społecznej FREEDOM WAS MADE IN POLAND
Galeria Kawiarnia
Marlena Woźniak, Krystyna Wójcicka – „Spojrzenia”
FILM:
godz. 20.00 SŁABA PŁEĆ ? (Polska 2015; 99 min.)
godz. 22.15 CO TY WIESZ O SWOIM DZIADKU? (USA 2016; 102 min.)
Bilety na seanse filmowe w cenie 1 zł

40. Łódzkie Centrum Filmowe
ul. Obywatelska 102/104, budynek C, klatka II
www.lcf.pl/
www.facebook.com/lodzkiecentrumfilmowe
Łódzkie Centrum Filmowe zaprasza do swojej siedziby, gdzie nadarzy się niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć zbiory inscenizacyjne, które były gromadzone na przestrzeni 70 lat. Na powierzchni prawie 3000m2 znajduje się prawie 62 000 sztuk rekwizytów oraz ponad 150 000 sztuk kostiumów z różnych epok. Podczas wycieczki wśród kostiumów filmowych pod przewodnictwem pracownika ŁCF będzie możliwość przymierzenia wybranych kostiumów i zrobienia sobie zdjęcia. W antykwariacie będzie można kupić pamiątki i rekwizyty z planów filmowych, elementy kostiumów mundurowych Magazyny będą otwarte w godz. 18-22, zwiedzanie odbywać się będzie w 15-20 osobowych grupach. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji pod tel. 42 639 56 01

41. Miejska Galeria Sztuki – Ośrodek Propagandy Sztuki
Park im. H. Sienkiewicza
www.mgslodz.pl
www.facebook.com/pages/Miejska-Galeria-Sztuki-w-%C5%81odzi/272685579409?fref=ts
Wystawa Jakub Wujek. Architekt
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przypomina Osobę i projekty Jakuba Wujka (ur. 1937, Łódź – zm. 2014, Łódź), jednego z najbardziej uznanych łódzkich architektów, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1961), profesora – kierownika Zakładu Projektowania Struktur Miejskich w Instytucie Urbanistyki i Architektury Politechniki Łódzkiej (od 1992), wieloletniego członka Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Oprowadzanie po wystawie Jakuba Wujka poprowadzą kurator oraz najbliżsi współpracownicy Autora: Andrzej Owczarek, Przemysław Szustkiewicz i Adam Nawrot – 18.00, 20.00, 22.00

Warsztat architektoniczny dla dzieci w wieku 6-12 lat „Zbudujmy Wspólnie Miasto Przyszłości” – 19.00-20.00 Każdy z uczestników będzie miał niepowtarzalną okazję do zaprojektowania swojego miasta marzeń. Wspólnie, poprzez zabawę w architektów, spróbujemy stworzyć na makiecie urbanistycznej idealne miasto przyszłości. Najmłodsi wykonają własne, oryginalne projekty budynków, które następnie pomalują, wykleją lub pokolorują według indywidualnych pomysłów.
Dyskusja wokół książki Jakuba Wujka Mity i utopie architektury XX w., napisanej w latach 80., za którą otrzymał III nagrodę w XXVI Konkursie im. Bruno Winawera – 21.00-22.00
Udział zapowiedzieli znani łódzcy architekci, a animatorem spotkania będzie przyjaciel i wieloletni współpracownik Jakuba Wujka – kurator i architekt Andrzej Owczarek. Video mapowanie 3D na fasadzie budynku Ośrodka Propagandy Sztuki – 22.00- 01.00
Wyjątkowa okazja zobaczenia projekcji wybranych projektów i realizacji z lat 1990-2011 z pracowni Jakuba Wujka.

42. Nasza Galeria – Stowarzyszenie Twórców Niepełnosprawnych
ul. Piotrkowska 17
nasza-galeria.blogspot.com/
Prace wystawione w „Naszej Galerii” są wykonane przez artystów, których los, w różnym stopniu, nie oszczędził. Istnienie Stowarzyszenia jest dla nich formą terapii i otwarcia się na świat poprzez twórczość. Pełni, oprócz czysto artystycznej, także integracyjną i aktywizującą funkcję. Poprzez Stowarzyszenie, niepełnosprawni artyści mają możliwość zaprezentowania własnego talentu, wyrażają siebie poprzez tworzone dzieła sztuki utrwalając na papierze czy płótnie perełki architektury łódzkiej i regionu. Tworzą artystyczną biżuterię wykorzystując rodzime bogactwa naturalne.
Członkami Stowarzyszenia są twórcy z całej Polski od amatorów po pełne zawodowstwo. W ich twórczości możemy podziwiać szeroki zakres technik malarskich: olej, akryl, pastel sucha i olejna, akwarela. Oprócz obrazów tworzą także kolaże i grafiki oraz biżuterię artystyczną. Podczas Nocy Muzeów można będzie spotkać się z twórcami prac.

43. Parafia Prawosławna, Cerkiew św. Olgi
ul. Piramowicza 12
www.cerkiewlodz.pl
O godz. 17:00 Katedralna Parafia Prawosławna Św. Aleksandra Newskiego organizuje “Koncert Muzyki Cerkiewnej” w Cerkwi Św. Olgi przy ul. Piramowicza 12,na którym wystąpi Katedralny Chór Św. Aleksandra Newskiego pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego. Cerkiew Św. Olgi będzie otwarta do godziny 20:00.

44. Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza
ul. Piotrkowska 283
www.mateusz.org.pl/
www.facebook.com/ParafiaEwangelickoAugsburskaSwMateusza
Kwadranse z muzyką organową o każdej pełnej godzinie od 18.00 do 24.00. w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów. Po każdym z koncertów ks. proboszcz Michał Makula opowiadać będzie o historii kościoła.

45. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
ul. Pomorska 16, tel. 42/633-13-63
www.planetarium.org.pl
www.facebook.com/PlanetariumLodz
1.Pokazy sztucznego nieba pod kopułą (ok. 45-minutowe) o godzinach: 18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00,
24.00. – obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 790 630 217 od dnia 04 maja 2016 r.
2. Pokazy eksperymentów fizycznych w Eksperymentarium (ok. 30-minutowe) pierwszy o godz.18.00, ostatni ok. godz. 24.00
3. Obserwacje Słońca, a po jego zachodzie – obiektów wiosennego nieba z wykorzystaniem teleskopów od godz. 18.00 do 1.00 na tarasie placówki.
4. Prezentacje multimedialne w sali kominkowej
godz. 18.00 – Ziemia widziana z kosmosu (Joanna Brząkała)
godz. 19.00 – Quo vadis Ziemio! (Cezary Koneczny)
godz. 20.00 – Interstellar – fantastyka czy futurologia? (Andrzej Koba)
godz. 21.00 – Jak zbudowany jest statek kosmiczny? ( studenci Inżynierii Kosmicznej Politechniki Łódzkiej)
godz. 22.00 – Na początku był wybuch, potem powstały gwiazdy (Cezary Koneczny)
godz. 23.00 – Współczesna broń jądrowa (prof. Stanisław Bednarek z Uniwersytetu Łódzkiego)
godz. 24.00 – Poetyckie spotkanie z astronomią (Andrzej Koba)

46. Polski Związek Niewidomych Okręg Łódzki
ul. Więckowskiego 13 (I piętro)
www.pzn.org.pl/okreg-lodzki.html
– Wystawa prac niewidomych i słabowidzących artystów – obrazy, rękodzieło artystyczne, tomiki poezji itp.
– Klub Sportowy Niewidomych OMEGA – prezentacja działalności klubu
– Pokaz sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego samodzielne funkcjonowanie (pokaz firmy Brawo)
– ekspozycja czasopism brajlowskich
18.00 – 19.00 – spotkanie z psem przewodnikiem
19.00 -20.00 – występ chóru „Con Amor” – członkowie Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Łódzkiego.
20.00 – 22.00 poznawanie świata niewidomych – pokój widzialny i niewidzialny (ciemny pokój) oraz tor przeszkód.
Na pamiątkę zwiedzającym będą wykonywane nadruki brajlowskie (np. imiona).

47. Pracownia Domin
ul. Piotrkowska 287 lok. 4
www.dominlodz.pl/
www.facebook.com/dominlodz/
Na co dzień uczymy się i prowadzimy zajęcia z rysunku klasycznego podstawowego i zaawansowanego oraz z: malarstwa, postaci sztalugowej, geometrii, multitechnik, rysowania samochodów, modelowania, papieroplastyki, projektowania produktu oraz przedstawiania go na planszach. Ostatnio weszliśmy w techniki cyfrowe – digital painting. Chcemy pokazać łodzianom wysoki poziom pracy oraz zachęcić ich do przygody z rysunkiem i zaprezentować różne techniki. Nasz pomysł na ten szczególny wieczór to ukazanie rysunku w zupełnie nowym świetle.

48. Pracownie na Księżym Młynie:
Dom Fotografii – Agnieszka Furtak
ul. Przędzalniana 67 lok. 4
www.domfotografii.eu
Dom Fotografii jest pracownią założoną przez fotografa – Agnieszkę Furtak. Miejsce to integruje kilka funkcji – studio fotograficzne, sala warsztatowa, galeria multiplastyczna i kącik spotkań. Aktualnie Dom Fotografii zmienił się pracownie fotograficzną, w której powstają portrety osób odwiedzających to miejsce. W Noc Muzeów Dom Fotografii zaprasza na plenerowy pokaz zdjęć, który odbędzie się przed wejsciem do pracowni. Ponadto wszystkie chętne osoby będą mogły odwiedzić Dom Fotografii i umówić się z Agnieszką Furtak na sesję fotograficzną
Pracownia i Cafe Kreatoora – Ewa Żochowska
ul. Przędzalniana 63 lok. 6
www.kreatoora.pl
www.facebook.com/kreatoora
Kreatoora to magiczne miejsce znajdujące się w zabytkowej części Łodzi na Księżym Młynie. Lokal w oryginalny sposób łączy funkcję kawiarni z pracownią artystyczną i galerią sztuki Ewy Żochowskiej. Jest to miejsce, gdzie sztuka przenika się z dizajnem, wydarzenia artystyczne z kulinarnymi, a unikatowy klimat starej Łodzi miesza się z aromatem pysznej kawy i domowych ciast. W Noc Muzeów Ewa Żochowska – łódzka malarka, graficzka i projektantka oprowadzi po swojej pracowni i opowie o pracy artysty. W kawiarni do każdego zamówienia przygotowaliśmy prezent – unikatową pocztówkę, oczywiście z motywem Księżego Młyna.
Pracownia Portretu – Maciej Łuczak
ul. Przędzalniana 55 lok. 6
www.pracowniaportretu.com
www.facebook.com/portretupracownia
Pracownia Portretu skupia się na prezentowaniu najnowszych zjawisk zachodzących w sztuce współczesnej. Współpracuje blisko z zapraszanymi artystami, których pobyt w galerii ma zwykle charakter krótkiej rezydencji zakończonej prezentacją powstałych prac. Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć wystawę „Mariusz Olszewski – Space (not) Present” uchwycić nieuchwytne dostrzec niedostrzegalne usłyszeć niesłyszalne powiedzieć niewypowiedziane nieobecność, a jednocześnie obecność przestrzeń niepostrzegana, ale odczuwana widziana zanika powoli moment, gwałtowny bodziec i znów widziana kiedy widziana, postrzegana jako chaos, nieuporządkowany jeszcze porządek zdarzeń doświadczanych i zapominanych okazja na (ponowne) uporządkowanie albo nieodwracalne odesłanie w niepamięć
Pracownia Malarstwa, Grafiki Warsztatowej i Fotografii Natalii Anny Kalisz
ul. Przędzalniana 53 lok. 6
www.nataliakalisz.pl
www.facebook.com/NataliaAnnaKalisz
Kalisz w swojej twórczości łączy techniki graficzne z malarstwem olejnym, fotografią oraz technikami rysunkowymi. W obrazach przytacza różne wizje pochodzenia świata, osobiste wyobrażenia na temat natury człowieka, cyklu narodzin, życia i przemijania. Czerpie inspiracje z ekspresji późnogotyckich ołtarzy, jak i XVIII-wiecznego klasycyzmu czy XIX-wiecznego malarstwa symbolicznego. W swoim dorobku artystycznym ma 7 wystaw indywidualnych oraz liczne wystawy zbiorowe. Otrzymała wiele nagród, w tym Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi 2014. W tym roku została laureatką Nagrody im. Wiesława Nowickiego, będącej wyrazem uznania dla całokształtu jej twórczości na rzecz kultury narodowej i miasta Łodzi. Kalisz jest organizatorką akcji artystycznych, happeningów oraz warsztatów twórczych – malarskich i graficznych. Od 2014 roku jest członkinią Łódzkiego Stowarzyszenia artystów EL Art. W ramach Nocy Muzeów w pracowni artystki będzie można od zaplecza poznać warsztat twórczy oraz obejrzeć ekspozycje obrazów i grafik.

49. Radio Łódź
ul. Narutowicza 130
www.radiolodz.pl/
www.facebook.com/RadioLodz
Radio Łódź obchodzi w tym roku swoje 85-lecie.Podczas zwiedzania siedziby będzie można cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie lub poznać historię Radia. Trasa zwiedzania dla odwiedzających podczas Nocy Muzeów: Studio S1, w którym podczas “Mikrosesji nagraniowych” każdy będzie mógł wcielić się w rolę artysty – Studio S3 (zabawa dźwiękiem) – Studio A1 (program na żywo) – Rozdzielnia – Bufet (wystawa radioodbiorników i historia Radia).
-“Mikro sesje nagraniowe”
To szansa na sprawdzenie swojego talentu przed mikrofonem w profesjonalnym studiu nagrań. Band Coach dokona selekcji instrumentalistów, przeprowadzi krótką próbę i nagra fragment utworu. Wszyscy wytypowani spotkają się w późniejszym terminie, żeby wspólnie nagrać jeden utwór.
– Grupy 25-osobowe wchodzą do Radia od strony dziedzińca, co 20 minut.
– Zwiedzający będą oprowadzani przez pracowników Radia Łódź
– Czas zwiedzania ok. 20-30 minut (nie wliczając studia S-1)
– Oczekujący na wejście zbierają się na dziedzińcu, gdzie będzie wyświetlany film związany z historią studia S-1
– Wśród uczestników losowanie nagród-gadżetów Radia Łódź.
– Wyjście po zwiedzaniu – od strony bufetu.
– Relacje na stronie www.radiolodz.pl
00:30 wejście ostatniej grupy zwiedzających

50. Schron Przeciwlotniczy na Brusie
ul. Konstantynowska 98
www.schronbrus.org/
www.facebook.com/KompanjaBrus
Schron przeciwlotniczy na Brusie jest jednym z największych i najstarszych obiektów tego typu w Łodzi. Sąsiaduje z budynkiem koszarowym, który przed II Wojną Światową tworzył z nim wspólną całość i pełnił prawdopodobnie funkcję pomocniczej składnicy uzbrojenia. W budynku koszarowym mieszkali żołnierze, a w schronie znajdował się magazyn. Schron wybudowano niedługo przed wybuchem wojny (w 1937 r.). Zobaczyć w nim można militaria znalezione na pobliskim poligonie, a także inne eksponaty z okresu I i II Wojny Światowej, obejrzeć przedmioty podarowane przez odwiedzających muzeum turystów, a także zwiedzić niespotykany w naszym mieście jedyny polski schron o przeznaczeniu militarnym i wysłuchać opowiadań przewodników. Schronem opiekuje się Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów “Kompanja Brus”, które wraz z Zieloną Łodzią zaprasza na Nocny Marsz śladem historii po Brusie. Więcej informacji – wydarzenie nr. 60.

51. Sklep i komis fotograficzny “Abalon”
al. Kościuszki 41 ( w podwórzu)
Sklep i komis fotograficzny “Abalon” na co dzień zajmuje się przede wszystkim sprzedażą sprzętu, pomaga również pasjonatom fotografii analogowej wywołując czarno-białe i kolorowe filmy. Spełnia też marzenia kolekcjonerów chcących dokupić brakujące okazy. W czasie Nocy Muzeów zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt aparatów produkcji polskiej produkowanych po II wojnie światowej (Start, Druh, Ami, Fenix) do momentu ustaleń co dany kraj ma produkować w ramach RWPG ( dla zapominalskich i młodych – Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej ). Będą pokazane wszystkie typy w ramach danego modelu, ale też, co ciekawe aparaty występujące pod tą samą nazwą różniące się jednak szczegółami i tak np. kilka kolorów Alf, Ami z kilkoma kolorami charakterystycznych piesków czy też różne wykończenia przodów Druchów. Bedzie można obejrzeć kolekcję aparatów Zenit produkcji radzieckiej, popularnych w latach 1960-1990, a i dziś używanych przez liczne grono fotografów – tych “starszych” i młodych zaczynających zabawę z fotografią analogową. Będą to aparaty mechaniczne, do których nie tylko kolekcjonerzy mają wielki sentyment. Przyjdź i zobacz czy takim właśnie aparatem zrobiłeś swoje pierwsze zdjęcie, a może podobny otrzymałeś w prezencie urodzinowym.

52. Stare Kino – Cinema Residence
ul. Piotrkowska 120
www.cinemahotel.pl
www.facebook.com/CinemaResidence
Stare Kino to obiekt noclegowy znajdujący się w miejscu pierwszego kina w Polsce założonego w 1899 r. Wnętrza inspirowane są najbardziej znanymi filmami oraz serialami o łódzkich korzeniach takich jak: Ziemia Obiecana, Stawka Większa Niż Życie, Kariera Nikodema Dyzmy, Czterej Pancerni i Pies, Kingsajz. Kilka z tych apartamentów, korytarze oraz sala kinowa i bilardowa będą udostępnione do zwiedzania. W Sali kinowej odbywać się będzie pokaz kronik filmowych z czasów PRLu – nawiązanie do dawnych czasów, kiedyś każdy pokaz filmu poprzedzony był kronikami filmowymi, które ukazywały ważne wydarzenia, komentarze sportowe, relacje z wydarzeń kulturalnych, stanowiły także element propagandy tamtych lat. Często materiały w nich zawarte miały zabarwienie humorystyczne, a poruszane tematy należało traktować z przymrużeniem oka. Goście będą mogli zmierzyć się z absurdami PRL’u i przenieść się w dawne lata. Pokazy rozpoczynać będą się o pełnej godzinie. Kroniki wyświetlane będą z projektorów taśmowych z lat ’70. Dodatkową atrakcją będą konkursy filmowe o tematyce filmowej, w których nagrodą będą bilety na cotygodniowe pokazy w Starym Kinie.

53. Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki
ul. Ogrodowa 34, tel. 42/632-24-29
www.moniuszkowcy.cba.pl
pl-pl.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-%C5%9Apiewacze-im-Stanis%C5%82awa-Moniuszki-w-%C5%81odzi/293778020702564
Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki w Łodzi pragnie przybliżyć odwiedzającym bogatą historię i dorobek artystyczny, prezentując w trakcie Nocy Muzeów swoją siedzibę i uprzyjemniając gościom czas swoim śpiewem. Zaprezentowane będą liczne fotografie członków zespołu, od 1905 r., kiedy Stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane. Wcześniej, od 1894 istniało jako chór sumowy przy kościele św. Józefa (ul. Ogrodowa 22), gdzie znajduje się pamiątkowa tablica z 1919 r., ufundowana przez Stowarzyszenie z okazji 100 urodzin patrona Stanisława Moniuszki.
W budynku znajduje się tablica z nazwiskami fundatorów siedziby wzniesionej w latach 1924-26 siłami członków Stowarzyszenia. Działka podarowana przez Towarzystwo Akcyjne Izraela Poznańskiego i wykupiona w 1929 r. za sumę 1505,86 zł zarejestrowana jest w Księgach Wieczystych. Obejrzeć będzie można Kronikę prowadzoną od lat powojennych (wcześniejsze zniszczyli Niemcy), jak również miniaturę pomnika Stanisława Moniuszki, który z inicjatywy Stowarzyszenia został wzniesiony w 1938 r. w Parku Poniatowskiego (zburzony przez Niemców we wrześniu 1939 r.). Zwiedzającym towarzyszyć będą koncerty na żywo pod dyrekcją Pani Magdaleny Szymańskiej, opowieści historyczne wraz z prezentacją wydawnictw, artykułów prasowych i zdjęć dotyczących działalności Stowarzyszenia oraz nagrania z koncertów.

54. Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla
ul. Wólczańska 5, tel. 42/632-58-99
www.teatrarlekin.pl
www.facebook.com/teatrarlekin
Po zeszłorocznym sukcesie wystawy lalek tylko dla dorosłych (dozwolone od lat 18), w sali kameralnej Arlekina ponownie można będzie podziwiać śmiałe eksponaty. Całość zostanie wzbogacona wystawą zdjęć, wykonanych przez Kamilę Bogulewską, ukazujących piękno aktorek, występujących w śmiałym spektaklu „DekAmore”. Podczas Nocy Muzeów będzie można spotkać się z Ewą Kutylak, autorką kolejnej wystawy, która zostanie zaprezentowana w Galerii A. Artystka tworzy w technice o tajemniczo brzmiącej nazwie mezzotinta. Zwiedzający będą mogli poznać tę technikę dzięki warsztatom, które tej nocy poprowadzi artystka. Całość wzbogacą na pokazy tańca butoh. W Galerii A „Akwarium” oglądać można niezwykłą wystawę tkanin artystycznych autorstwa ukraińskiej artystki – Yaroslavy Tkaczuk, która w swoich pracach wykorzystuje trójwymiarowość tkanin i zachwyca niecodziennymi połączeniami materii.

55. Willa Richtera
siedziba Chorągwi Łódzkiej ZHP
ul. Stefanowskiego 19
lodzka.zhp.pl/
www.facebook.com/events/466300830225535/
Chorągiew Łódzka ZHP zaprasza na zwiedzanie willi Richtera oraz zaznajomienie się z wystawami:
1. “Ponad 100 lat harcerstwa na Ziemi Łódzkiej”- zbiory historyczne Chorągwi Łódzkiej ZHP w nowej, większej siedzibie.
2. “Salonik Richterów – zasiądź z nami” – historia wilii (w tym filmowa) w szczególnej scenerii Studia RetroFoto
3. “Moje harcerstwo” – o Januszu Boissé “Bladym”, niedawno zmarłym legendarnym nauczycielu I LO, harcerskim wychowawcy i przyjacielu. Wystawa – spotkanie wychowanków i przyjaciół Bladego ubarwiona będzie jego autorskimi piosenkami, zdjęciami, opowieściami. W cyklu “Harcmistrzowie-pasjonaci”:
4. “W kręgu skautowej rodziny” – prywatne zbiory druhów: hm M. Binasiaka, hm W. Kaczmarkiewicza i hm W. Mockałły ilustrujące rolę i aktywność polskiego harcerstwa na arenie światowego skautingu.
5. Kopie (miniatury) hełmów rycerskich – prace hm K. Klamuta
Będzie można także:
– posłuchać lub włączyć się w “Pośpiewanki na schodach”
– w kuchniach polowych: zjeść HZR (czyli harcerską zupę regeneracyjną) lub słodkie, harcerskie wypieki
– spróbować swoich sił z Harcerskim Klubem Wspinaczkowym (do zmroku)
– spotkać się z grupą rekonktrukcyjno-historyczną Odwet
– skorzystać z dodatkowych atrakcji, konkursów, pokazów
Dodatkowo w godzinach 15-18.00 dla zuchów i harcerzy z całego województwa przygotowana będzie gra muzealna “Chronograf przeszłości”.

56. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
ul. Gdańska 100/102
www.wbp.lodz.pl
pl-pl.facebook.com/pages/Wojew%C3%B3dzka-Biblioteka-Publiczna-im-Marsza%C5%82ka-J%C3%B3zefa-Pi%C5%82sudskiego-w-%C5%81odzi/222287637949745
W Dziale Zbiorów Audiowizualnych gdy zapadnie zmrok z wszelkich zakątków bibliotecznych wyłaniać się będą wampiry, mumie, zombie i duchy. Z trumny powstanie hrabia Dracula, który poprowadzi konkurs filmowy pt. „Aż strach się bać”, a w chatce na kurzej łapce Wiedźma Grizelda ciekawskim powróży, zaś na chciwych rzuci urok lub przyprawi trzecie oko. Natomiast w Straszyceum-bibliotequm jedna z bohaterek filmu „Monster High” Clawdeen Wolf poprowadzi bajkowy konkurs dla dzieci pt. „Karaluchy pod poduchy” oraz pomoże rozwiązywać magiczne zagadki. W Dziale Zbiorów Regionalnych będzie można zobaczyć wystawę pt. „Z Reymontem dookoła ziemi łódzkiej”. Na wystawie zaprezentowana zostanie postać Władysława Stanisława Reymonta oraz jego związki z Łodzią i regionem łódzkim. Wystawa obejmie prezentację szlaku Reymonta po regionie łódzkim, wyeksponowane zostaną książki, fotografie i inne materiały związane z sylwetką pisarza oraz jego twórczością. Dodatkową atrakcją będzie konkurs dla odwiedzających tematycznie związany z regionalnymi książkami Reymonta i ich filmowymi adaptacjami. Zwiedzający będą mogli zapoznać się także z prowadzoną w Dziale Literacką Mapą Województwa Łódzkiego.
W Dziale Zbiorów Specjalnych odkryjemy Bibliotekę wspólnie z Krzysztofem Kolumbem – motywem przewodnim będzie przechowywany w zbiorach Biblioteki pamiętnik Krzysztofa Kolumba – Mój tajny dziennik pokładowy. W klimat epoki wielkich odkryć geograficznych przeniosą gości eksponaty związane z tematyką morskich podróży. Główną atrakcją będzie specjalnie przygotowany kadłub statku Santa Maria, którym Krzysztof Kolumb wraz z 39 osobową załogą wyruszył w 1492 r. na poszukiwanie drogi do Indii, a dopłynął do Ameryki. Z pokładu wielki odkrywca, w stroju z epoki, odczyta fragmenty swojego pamiętnika. O tym, że wiek XV to odkrycia nie tylko geograficzne, przekonacie się państwo w Czytelni Zbiorów Specjalnych.

57. Wystawa Teatru Powszechnego w Łodzi
„Warlikowski. Przestrzenie humanizmu”
Monopolis, ul. Wydawnicza 4
powszechny.pl/pl/warlikowski-wystawa/
Prezentowana w postindustrialnej przestrzeni dawnej łódzkiej fabryki wódek wystawa stanowić będzie swoistą podróż w głąb teatralnego świata Krzysztofa Warlikowskiego. Kolejne przystanki na tej drodze wyznaczać będą główne wątki teatralnej twórczości artysty. Tematy i twórcy stale obecni w jego kolejnych inscenizacjach – Szekspir, Antyk oraz temat Innego/Obcego. Na wystawie przywołane zostaną m.in. inscenizacje sztuk Szekspira, Bachantek, Dybuka i (A)polonii, a także fragmenty wypowiedzi, dźwięków, elementy dekoracji, rekwizytów, zdjęć. Z nagromadzonymi rzeczami przenikać się będą sylwetki aktorów i współpracowników Krzysztofa Warlikowskiego, współtworzących jego teatr. Bohaterem wystawy jest człowiek. Aktor, reżyser, scenograf. Jego wybory i poszukiwania. Tematy wystawy Przestrzenie humanizmu podejmuje tematy jakim zajmuje się w swej twórczości Krzysztof Warlikowski – ofiara, przebaczenie, akceptacja, ale też niepogodzenie, wykluczenie, wojna i zagłada. Kurator wystawy: Przemysław Piotr Klonowski. Wystawa zrealizowana w ramach XXII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi.

58. Łódzkie Centrum Wydarzeń –wycieczka autobusowa szlakiem murali
www.facebook.com/events/449380251936432/
Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Lodz Murals zapraszają na wycieczkę z przewodnikiem szlakiem łódzkich murali. W trakcie wycieczki autobus poruszać się będzie specjalnie przygotowaną trasą, tak aby czas podróży był jak najbardziej optymalny. Podczas podróży zatrzymujemy się przy wybranych malowidłach, gdzie przewodnik opowiada o całym projekcie, o poszczególnych muralach, artystach, technikach, przedstawia różnego rodzaju anegdoty związane z powstawaniem danych murali, a także odpowiada na wszelkie pytania. W ciągu ok. 3h zobaczymy około 20 murali, przy większości z nich się zatrzymując.
Przewodnikiem podczas wycieczki będzie Michał Bieżyński – dyrektor artystyczny Fundacji Urban Forms w latach 2009-2014, obecnie kurator ds. sztuki w przestrzeni miejskiej z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Godzina startu: 17.00, czas trwania wycieczki ok. 3 godz. Miejsce startu i zakończenia wycieczki: pod muralem „z Rubinsteinem” – ul. Sienkiewicza 18 (skrzyżowanie z ul. Traugutta). Na wycieczkę nie obowiązują zapisy, ale pierwszeństwo będą miały osoby z bezpłatnymi biletami. 50 sztuk bezpłatnych biletów można odebrać w sekretariacie Łódzkiego Centrum Wydarzeń na Piotrkowskiej 87 (I piętro). lcw.lodz.pl/

59. Przewodnicy Łódzcy TOTUTOTAM
www.lodz-totutotam.pl/
www.facebook.com/pages/Przewodnicy-%C5%81%C3%B3dzcy-Totutotam/279322188845813
Przewodnicy TOTUTOTAM wraz z Zieloną Łodzią zapraszają na wieczorne spotkanie w Parku Źródliska I i II. W trakcie spaceru odbędzie się gra polegająca na szukaniu “skarbów Scheiblera”, mini-konkurs z nagrodami i oglądanie okazów przyrodniczych. Uczestników zapraszamy z własnymi latarkami, może przydać się umiejętność rysowania, ewentualnie telefon z aparatem. Miejsce spotkania: wejście do parku przy Muzeum Kinematografii, o godz. 21.30 Zapisy mailem do 10 maja na adres wydarzeniatttt@ gmail.com

60. Zielona Łódź – nocny marsz śladem historii po Brusie
www.zielonalodz.info
Zielona Łódź i Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów “Kompanja Brus” zaprasza na Nocny Marsz śladem historii po Brusie. Przeniesiemy się w czasy II wojny światowej i w mrocznym klimacie lasu na Brusie przeżyjemy niezwykłą podróż w czasie. Zapewniamy moc wrażeń, niezwykłą przygodę z historią naszego miasta i owianego groźną tajemnicą poligonu na Brusie. Zbiórka o godzinie 22.00 przy ulicy Konstantynowskiej, naprzeciwko wejścia głównego do ZOO. Wycieczka nie jest przeznaczona dla dzieci!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7231
Light Move Festival 2015 – informacje
AIESEC
Rekrutacja w AIESEC
kurism
Kurisumasu w Hali Expo

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*