jarmarkJarmark Wielkanocny, który odbędzie na ulicy Piotrkowskiej, to nie tylko szeroka oferta handlowa, związana ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi, ale i ciekawe propozycje kulturalne, w tym warsztaty folklorystyczne oraz artystyczne, których zadaniem będzie przygotowanie ich uczestników do świąt i wprowadzenie do przestrzeni miejskiej atmosfery wielkanocnej radości.

Na tegorocznym Jarmarku kupimy produkty regionalne, zagraniczne, gastronomiczne, a także wyjątkowe wyroby rękodzielnicze. Na świąteczny stół kupimy wędliny z domowej wędzarni, chleby na zakwasie, wyroby litewskie, miody i produkty pszczele, miody smakowe, świąteczne wypieki. Na Jarmarku nie zabraknie także pięknych ozdób świątecznych, koszyczków, palm, słomianych zajączków, a także obrusów i serwetek. Dla najmłodszych proponujemy zabawki, słodycze, w tym ręcznie robione lizaki. Nie zabraknie też wyrobów rękodzielniczych, pięknej biżuterii, wyrobów z metaloplastyki i minerałów, zakładek do książek. W tym roku mamy zaszczyt gościć na Jarmarku siostry z klasztoru żeńskiego  Monaster Św. Elżbiety z Mińska, które sprzedawać będą produkty własne, rękodzieło, a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na cele charytatywne  w Mińsku i szpitala działającego przy klasztorze.

Poniżej prezentujemy program aktywności towarzyszących Jarmarkowi, którego adresatem są mieszkańcy Łodzi. Od 16 do 25 marca zapraszamy na:

Piątek 16 Marca – „Otwarcie z jajem”
W związku z rozpoczęciem Jarmarku Wielkanocnego na Piotrkowskiej przygotowaliśmy „Otwarcie z jajem”. Poza prezentacją programu aktywności, które będą się odbywały w ramach Jarmarku, dla wszystkich przybyłych przygotowaliśmy wiele atrakcji. Oprócz możliwości rodzinnego przygotowania pisanek wielkanocnych oraz degustacji specjalnie upieczonej na tą okazję „Wielkiej baby wielkanocnej”, zebrani na Piotrkowskiej uczestnicy otwarcia będą mogli wziąć udział w konkursach związanych z symbolem nadchodzących świąt czyli z jajkiem. Całości towarzyszyła będzie mechaniczna muzyka klasyczna. Program Otwarcia przedstawia się następująco:

17:00 – Uroczyste otwarcie Jarmarku.
Prezentacja wystawców oraz programu Jarmarku, pierwsza seria „Konkursów z jajem”
17:30 – Degustacja „Wielkiej baby wielkanocnej”
Prezentacja wystawców oraz programu Jarmarku
18:00 – Konkursy i animacje
Druga seria „Konkursów z jajem”, malowanie pisanek, malowanie kartki wielkanocnej

Zaplanowane „Konkursy z jajem”:
– obieranie i jedzenie jajek na czas,
– jedzenie jajek w sosie bez użycia rąk – dla dzieci,
– rzut jajkiem do celu,
– slalom z jajkiem,
– taniec z jajkiem,
– przeciskanie jajka przez nogawki spodni.

Sobota 17 Marca – Jarmark Sztukmistrzów
Nawiązując do tradycji polskich jarmarków, postanowiliśmy zorganizować pokazy artystów ulicznych. Tego dnia na Jarmarku spotkać będzie można Dawida Aryman Świstka, uczestnika programu Mam Talent, który przechadzając się po Jarmarku prezentować będzie rozmaite sztuczki i pokazy iluzji. Nie zabraknie także ulicznych malarzy, grajków, wróżbitów.  Jarmark Sztukmistrzów zakończy pokaz tańca z ogniem, który od lat towarzyszył tego rodzaju imprezom, ku uciesze zgromadzonych. Dodatkowo, specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy blok czytania bajek – szczególnie tych związanych ze zbliżającymi się świętami.

15:00 – Pokazy artystów ulicznych, magia i iluzja (potrwa do 18:00)
16:00 – Blok czytania bajek
18:00 – Pokaz tańca z ogniem

Niedziela 18 Marca – Dzień Kultury Łowickiej
Niedzielę na Jarmarku spędzać będziemy w tradycyjnym klimacie ludowym, a przede wszystkim łowickim. W ramach aktywności zapraszamy na występy Kapeli Łowickiej „Ustronie” a także warsztaty i pokazy taneczne z Fundacją Po Staremu. Będą to zajęcia muzyczne dla najmłodszych (i ich rodziców). Przede wszystkim jest to spotkanie z żywą muzyką oraz poznanie zabaw, które można samemu zorganizować w domu lub na podwórku. To zabawy, które zapamiętali nasi dziadkowie, rzadziej już rodzice, ale dziś przywoływane dzięki opisom i nagraniom sprawdzają się równie dobrze, jak przed laty.
Natomiast warsztaty taneczne po staremu dedykowane będą zarówno dla tych, którzy nigdy nie tańczyli, jak i dla wytrawnych tancerzy, którzy chcieliby swych sił spróbować z polską tradycją taneczną. Jak odróżnić mazurka od polki? Czemu rytm trójmiarowy jest tak trudny dla współczesnego człowieka? Jak można wirować w cztery strony świata? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie właśnie na tych warsztatach.
Dodatkowo, z pomocą nauczycieli i uczniów liceum plastycznego, malowali będziemy Łódzką Pisankę XL, która towarzyszyła nam będzie przez cały czas trwania Jarmarku.

14:00 – Malowanie Łódzkiej Pisanki XL (do całkowitego zamalowania jej powierzchni),
15:00 – Występy Kapeli Łowickiej „Ustronie” (potrwa do 18:00)
15:00 – Warsztaty i pokazy taneczne Fundacji Po Staremu (potrwają do 18:00)

Środa 21 Marca – Pierwszy Dzień Wiosny
To dzień, w którym postawimy na dobrą zabawę i dobry humor. W końcu tylko tak można i powinno się witać wiosnę. Konkursy, zabawy, karaoke i spektakl plenerowy Teatru Piccolo, to tylko cześć naszej propozycji na ten dzień. Atrakcje, które przygotowaliśmy zainteresują nie tylko dzieci i młodzież, ale i całe rodziny. Liczymy na Wasz dobry humor – i dobrą pogodę !

11.00 – Konkurs dla dzieci na najpiękniejszą marzannę (potrwa do 13:00),
11:00 – Spektakl plenerowy: Podróż dookoła świata z piratami Kapitana Haka,
Zabawy i animacje, karaoke dla dzieci z nagrodami.
16.30 – Wiosenne karaoke dla Małych i Dużych, świąteczny QUIZ dla dzieci      

Sobota 24 Marca – Dzień Kulinarny
To dzień rozpoczynający Jarmark Kulinarny w ramach naszego Jarmarku Wielkanocnego. Chcemy, żeby mieszkańcy Łodzi, z pomocą przedstawicieli kół gospodyń wiejskich, podzielili się z nami i ze sobą nawzajem przepisami na tradycyjne świąteczne potrawy, które przygotowują w swoich domach na Święta Wielkiej Nocy.
Zadbamy też o naszych najmłodszych, dla których przygotowaliśmy liczne konkursy i zabawy – w związku z panującą już wtedy wiosna i miejmy nadzieję, wiosenną aurą.

14:00 – Atrakcje i animacje dla dzieci (potrwają do 18:00)
Malowanie twarzy, zwierzątka z balonów, przygotowanie ozdób świątecznych i palm,
15.00 – Warsztaty kulinarne (potrwają do 18:00)
Potrawy z jaj wraz z degustacją, wymiana przepisów i pomysłów kulinarnych na święta.
18:00 – Występ kapeli góralskiej.

Niedziela 25 Marca – Niedziela Palmowa
W ten wyjątkowy dzień oddamy się wyciszeniu i przygotowaniom do świąt związanym z obrządkiem katolickim, który nawiązuje do Niedzieli Palmowej. Wykorzystamy do tego palmy z poprzedniego dnia oraz te, które mieszkańcy Łodzi przyniosą ze sobą. Spośród nich wybierzemy najładniejszą palmę wielkanocną, a następnie wrócimy do malowania pisanek i przygotowania stroików.

15.00 – Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną,
15.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych,
Ozdoby świąteczne, pisanki, stroiki.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dnigor
Dni Gór 2017 – informacje
OtwARTa Wystawa 2019
Kolorowa Tolerancja 2019

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*