karski_mem_WWWW Muzeum Miasta Łodzi znalazł swoje miejsce wyjątkowy bohater – postać, która według wielu historyków zasłużyła na obecność w pierwszym rzędzie i na pierwszych stronach współczesnej historii Polski.

Na parterze Muzeum mieści się Gabinet Jana Karskiego, dyplomaty, historyka, kuriera, uznanego autorytetu moralnego i naukowego, który jako świadek Holokaustu i Emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego stał się symbolem solidarności z narodem żydowskim. Za swoją działalność został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi: polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności.

Zbigniew Brzeziński powiedział o Janie Karskim:  Historia Jana Karskiego to świadectwo, że wielkość człowieka mierzy się jego postawą moralną. Życie jest pełne i ma sens, jeżeli jest podporządkowane wartościom etycznym. Czyny Karskiego stawiają go w rzędzie największych bohaterów historii Polski.

Przywracając pamięć o Janie Karskim i jego misji Muzeum Miasta Łodzi zaprasza w dniach 24-30 września na tygodniowy program wydarzeń obchodów Tygodnia Kuriera Polskiego Państwa Podziemnego w ramach projektu Jan Karski – powrót bohatera.

Wśród proponowanych wydarzeń warto wymienić grę miejską „Operacja Witold”, która rozegra się w sobotę 29 września o godzinie 12.00 w przestrzeni miejskiej. Scenariusz został oparty na fragmentach życia Jana Karskiego (dzieciństwo w Łodzi, misje kurierskie) z wykorzystaniem charakterystycznych miejsc mających symboliczne odniesienie do biografii bohatera: kanał „Dętka” pod placem Wolności, teren Lizmannstadt Getto, Gabinety: Jana Karskiego, Juliana Tuwima i Marka Edelmana w Muzeum Miasta Łodzi, piwnica z odtworzoną radiostacją w kamienicy na placu Wolności). Zadaniem uczestników będzie dotarcie do wyznaczonych miejsc uwzględnionych w karcie gry i rozwiązanie czekających tam zadań.

Podsumowaniem Tygodnia Kuriera Polskiego Państwa Podziemnego będzie panel dyskusyjny z tematem przewodnim Dziedzictwo Karskiego – tolerancja i odpowiedzialność, odwaga i sprzeciw, z udziałem historyków, etyków i pedagogów. W czasie spotkania zostaną zaprezentowane efekty projektu Jan Karski – powrót bohatera w postaci multimedialnego wydawnictwa edukacyjnego zawierającego unikatowe materiały audiowizualne oraz nagrodzone scenariusze zajęć opracowane przez nauczycieli.

Projekt Jan Karski – powrót bohatera jest częścią szerokiego programu wydarzeń zaplanowanych przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji przypadających w 2014 roku obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego.

Ramowy program wydarzeń:

24 – 27 września 2012

Cykl warsztatów i lekcji muzealnych dla zorganizowanych grup szkolnych oraz indywidualnych uczestników (dzieci, młodzież i dorośli) z wykorzystaniem multimedialnego programu edukacyjnego będącego produktem projektu.
Zapisy i informacje pod numerem tel. 42 254 90 11

29 września (sobota), godz. 12.00

Gra miejska pod nazwą “Operacja Witold”.
Zapisy i informacje pod numerem tel. 42 254 90 11, regulamin oraz formularz elektroniczny do pobrania ze strony www.muzeum-lodz.pl
 
30 września (niedziela), godz. 12.00

Panel dyskusyjny z tematem przewodnim “Dziedzictwo Karskiego – tolerancja i odpowiedzialność, odwaga i sprzeciw”, z udziałem historyków, etyków i pedagogów. W czasie spotkania zostaną zaprezentowane efekty projektu Jan Karski – powrót bohatera w postaci multimedialnego wydawnictwa edukacyjnego zawierającego unikatowe materiały audiowizualne oraz nagrodzone scenariusze zajęć opracowane przez nauczycieli.

Wszystkie wydarzenia są otwarte dla publiczności i bezpłatne. Więcej informacji: www.muzeum-lodz.pl.


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
streetfood13
Łódź Street Food Festival vol XIII – 3 urodziny
muzeum_fabryki
LARP – Fortuna fabrykanta w Muzeum Fabryki
dnibulgarii
Dni Bułgarii w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*