dni_pamieci_mJuż trzeci rok z rzędu Łódź będzie obchodzić Dni Pamięci,. W dniach 27-29 stycznia 2013 uczczony zostanie ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez trzy dni w ramach Dni Pamięci wysłuchać będzie można wielu interesujących wykładów, obejrzeć dwie sztuki teatralne i wstrzymany przez cenzurę film o Rubinsteinie, zapoznać się z intrygującymi wystawami, a już w niedzielę posłuchać w Pałacu Poznańskich koncertu grupy Klezmafour.

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. – Towarzystwo Społeczno Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu, i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów PRL-u, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, postanowiliśmy dopisać Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomniał Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ.

Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne Dni Pamięci organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowali liczne atrakcje: wykłady, spektakle teatralne, wystawy, pokaz filmu dokumentalnego o Arturze Rubinsteinie. Trwające w tym roku trzy dni wydarzenie, zainauguruje otwarcie i koncert grupy Klezmafour, które będą miały miejsce w Muzeum Miasta Łodzi, również na niedzielę przewidziano złożenie wieńców na stacji Radegast. 

W ramach wydarzenia po raz pierwszy zaprezentowana zostanie sprowadzona z Hiszpanii staraniami TSKŻ głośna wystawa „Tu nie latają motyle” złożona z prac najmłodszych więźniów obozu koncentracyjnego Therezinstadt. Patronatem medialnym wystawę objęła Polska Agencja Prasowa, zaś jej partnerem strategicznym zostało Muzeum Historii Żydów Polskich. Prace najmłodszych więźniów obozu w Therezinie będzie można oglądać już od niedzieli w Muzeum Miasta Łodzi.

Program:

27.01 – Niedziela

14.00 – Uroczyste otwarcie III „Dni Pamięci” połączone z konferencją prasową z udziałem organizatorów i gości – Pałac Poznańskich
15.30 – Złożenie wieńców na stacji  Radegast
18.30 – Koncert inauguracyjny w wykonaniu zespołu KLEZMAFOUR – Pałac Poznańskich

28.01 – Poniedziałek

12.00 – Oprowadzanie po wystawie „Pomiędzy Życiem, a Śmiercią… Dzieje Litzmannstadt Getto 1940 – 1944“ – Muzeum Tradycji Niepodległościowych Stacja Radegast
15.30 – Wykład „Muzeum Historii Żydów Polskich – Przywracanie pamięci o tysiącu lat historii” – mała scena
17.30 – Wykład „Życie kulturalne i literackie w łódzkim getcie” – mała scena   
19.00 –  „Kim jest Wiera Gran” monodram muzyczny Marty Andrzejczyk – mała scena

29.01 – Wtorek

15.30 – Prezentacja „Muzeum Historii Żydów Polskich” Galeria Ulicy – mała scena
16.30 – Projekcja filmu „Powrót – Artur Rubinstein w Polsce” reż. Krzysztof Rogulski – mała scena
19.00 – „Jajo węża” spektakl Teatru im. Sefana Jaracza w Łodzi – duża scena
   
Wystawy:

„Przybyli, Odeszli… Są: Żydzi Polscy.” – wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma (Teatr im. Stefana Jaracza)

„Tu nie latają motyle” – wystawa rysunków autorstwa najmłodszych więźniów obozów śmierci. Zbiory Yad Vashem – prapremiera w Polsce (Pałac Poznańskich)

Wstęp wolny na wszystkie imprezy, z ograniczonym wstępem na: Koncert Inauguracyjny Klezmafour oraz spektakl „Jajo węża”(imprezy biletowane). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie. Bilety na spektakl „Jajo węża” do nabycia w kasie Teatru. Bilety na koncert zespołu KLEZMAFOUR w cenie 35 zł do nabycia w Pałacu Poznańskich.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lodzkie-targi-nieruchomosci
Łódzkie Targi Nieruchomości
ekologie2012
Ekologie Miejskie: Sąsiedzi – piknik i warsztaty
zlotanitka2013
Złota Nitka 2013 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*