Ostatecznie można też Igrzyska zabrać ze sobą na spacer czy w podróż w smartfonie lub tablecie, byle pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego i zasad bezpieczeństwa.

45 godzin dyskusji, 60 wystąpień, ponad 220 mówczyń i mówców. Dwa i pół dnia rozmów o wyzwaniach, przed jakimi staną społeczeństwa Zachodu, kiedy skończy się pandemia; na żywo, bez opłat i bez konieczności rejestracji. Igrzyska Wolności: interdyscyplinarne forum idei przypadające w najtrudniejszym społecznie, politycznie i gospodarczo okresie dziwnego 2020 roku.

– Kiedy planowaliśmy tegoroczną edycję Igrzysk wiedzieliśmy już, że koronawirus przeorganizuje naszą rzeczywistość, ale chyba nie spodziewaliśmy się, że aż tak – mówi Błażej Lenkowski, prezes Fundacji Liberté! – Jeszcze trzy tygodnie temu przygotowywaliśmy stacjonarną imprezę, z zachowaniem nowych zasad i procedur. Dziś w przestrzeniach Hali EXPO, która miała nas gościć, powstaje szpital polowy.

W związku z wprowadzeniem w całym kraju pandemicznych obostrzeń, obejmujących m.in. zakaz organizacji konferencji, organizatorzy jeszcze w październiku zadecydowali o przeniesieniu całości działań do sieci. Obecny lockdown wyklucza inną formułę. Niezależnie od niej, Igrzyska Wolności 2020 trafiają ze swoim przekazem w najgorętszy od wielu lat czas dla Polski i dla świata.

– Od tygodni odnotowujemy dramatyczne rekordy, ale zamiast izolować się w domach, wychodzimy na ulice w obronie podstawowych praw. Śledzimy wydarzenia na Białorusi, liczymy głosy w amerykańskich wyborach prezydenckich – wylicza Lenkowski. – Na naszych oczach przeorganizowuje się ład światowy. Dlatego musimy rozmawiać o faktach i dobrze przygotować się na to, co nastąpi, kiedy uda nam się opanować pandemię.

O tym właśnie będą dyskutować goście Igrzysk Wolności w ramach sześciu sekcji tematycznych.

Igrzyska Równości to seria spotkań i debat wokół tematu praw kobiet i mniejszości oraz równości płci. Na arenach Igrzysk pojawią się m.in. Helena Dalli, Komisarz UE ds. równości; dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, wielokrotnie nagradzana reporterka Justyna Kopińska, adwokatka Sylwia Grzegorczyk-Abram, aktywiści: Klementyna Suchanow, Natalia Broniarczyk i Bart Staszewski. Będą rozmawiać m.in. o aborcji, perspektywach realizacji postulatów LGBT+ oraz znaczeniu płci w pandemii. W ramach międzynarodowego feministycznego POWER PANEL spotkają się polskie emigrantki z różnych stron Europy, angażujące się w obronę praw kobiet w kraju; dziennikarka Karolina Rogaska poruszy temat realiów pracy seksualnej w Polsce.

Igrzyska Demokracji i Dialogu to światowe nazwiska: Anne Applebaum, Timothy Garton Ash, Norman Davies, Anders Tegnell i czołowi krajowi liderzy opinii: Danuta Huebner, Paweł Kowal, Tomasz Lis, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz i wielu innych. Ważni światowi gracze i przemiany, których doświadczają: Stany Zjednoczone tuż po wyborach prezydenckich, Białoruś w walce o wolność, Azja i jej stale rosnąca siła polityczna; globalne problemy: pandemia, kryzys migracyjny, zmierzch demokracji liberalnych; Polska: niezależność mediów, praworządność, kryzys konstytucyjny – to jeszcze nie wszystkie tematy, które zostaną poruszone.

Igrzyska Gospodarki i Technologii to spotkania i dyskusje wokół zagadnień ekonomii i suwerenności cyfrowej, sztucznej inteligencji, wykorzystania cybermediów w walce politycznej. Będziemy o nich rozmawiać m.in. z Marjete Schaake, dyrektorką ds. polityki międzynarodowej w Cyber Policy Center na Uniwersytecie Stanforda, Elżbietą Bieńkowską, Aleksandrą Przegalińską i Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz. Temat dezinformacji poruszymy wespół z Peterem Pomerantsevem, autorem wydanej właśnie w Polsce książki „To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistości”. Z Filipem Springerem przeanalizujemy infrastrukturę przyszłości, z Andrzejem Draganem: perspektywy rozwoju fizyki kwantowej.

Igrzyska Edukacji to rozmowy o młodych i z młodymi. Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w czasie pandemii? Jak uczyć obywatelskości w dobie lockdownu i zdalnej edukacji? Jak tworzyć klimat do rozmów o klimacie? Wreszcie: jak problemy polskiej szkoły definiują sami uczniowie? Na ekranach będzie można zobaczyć m.in. Justynę Suchecką, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, Krystynę Szumilas, Małgorzatę Moskwę-Wodnicka, Dorotę Zawadzką i Julię Isert w konfrontacji z młodymi.

Igrzyska Klimatu to globalne kwestie związane z zielonym państwem i zieloną polityką: Europejski Zielony Ład czy przyszłość transportu, ale także dyskusja o myślistwie oraz antropocen w wersji dla początkujących i zaawansowanych: Jerzy Buzek, Tadeusz Zielonka, Julia Michalak, Agnieszka Pomaska i inni.

Igrzyska Kultury to z jednej strony spotkania z twórcami: Marią Peszek, Dominiką Słowik, Mirą Marcinów, Adamem Zagajewskim, Andrzejem Rysuje Milewskim; z drugiej: międzynarodowa debata o kulturalnej tożsamości Europy z udziałem m.in. Agnieszki Holland, dyrektora Instytutu Goethego Christopha Bartmanna i Moniki Sassatelli, autorki książki „Becoming Europeans: Cultural Identity and Cultural Policies”, oraz ważna i potrzebna dyskusja o kulturze w czasach pandemii.

Jak oglądać Igrzyska?
Organizator udostępni na swojej stronie internetowej www.igrzyskakultury.pl pięć kanałów, na których będzie można śledzić bezpośrednie transmisje, oraz dwa z tłumaczeniami z i na język angielski. Wybrane streamingi trafią także do mediów społecznościowych. Wirtualny udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Igrzyska Wolności, odbywające się po raz siódmy, to interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne. Organizowane z myślą o kreowaniu twórczej przestrzeni dla spotkań ludzi kultury, biznesu i życia publicznego, jest areną dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku.

www.igrzyskawolnosci.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IX edycja United U
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
lodzkomotywa
LOdzKoMoTyWa – video mapping

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*