Od 13 do 15 września w Atlas Arenie odbędą się Igrzyska Wolności. To w zamierzeniu organizatorów spotkanie ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei. To interdyscyplinarne forum kulturalne i intelektualne, którego zasadniczym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego z różnych branż. To dyskusja o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu w XXI wieku. To oddolnie organizowane forum tworzone przez organizację pozarządową, łączące ludzi podzielających takie wartości jak: demokracja liberalna, społeczeństwo otwarte czy państwo prawa.

Tematem szóstej edycji wydarzenia będzie kluczowe dziś pytanie: „Jak zwyciężają demokracje?”. Demokracja to wbrew pozorom nie tylko i nie przede wszystkim, wybory. To tkanka społeczna, instytucje, kultura polityczna, zespół reguł i zachowań, wreszcie obywatelska wrażliwość każdego z nas. To zarówno święto wyborów jak i codzienność internetowo-telewizyjna. Demokracja, która pozbawiona jest reguł, to już nie demokracja, podobnie jak mecz piłki nożnej, w którym sędzia nie gwiżdże fauli, to nie mecz, ale bijatyka z towarzyszeniem piłki.

Rok 1989 oznaczał wielki tryumf demokracji, zwieńczenie tego, co Samuel Huntington nazwał Trzecią Falą Demokratyzacji. Dlatego na Igrzyskach Wolności w Łodzi porozmawiamy o tym jak demokracje zwyciężają. Rok 2019, na inny sposób niż 30 lat temu, będzie jednak również dla Polski czasem strategicznych wyborów.

Wśród tematów poruszanych podczas Igrzysk nie zabraknie tych szczególnie bliskich środowisku Liberte! jak m.in.: praw kobiet, praw mniejszości seksualnych, historii polskiej transformacji, sytuacji w krajach regionu zmierzających ku autorytaryzmowi, tematyki związanej ze świeckim państwem. Każdy dzień Igrzysk zwieńczony będzie koncertem. W tym roku zagrają: Wojtek Mazolewski Quintet X Komeda, Lao Che i Ørganek.

Zaplanowane są następujące ścieżki programowe:
– kulturalno – literacka,
– biznesowa,
– think – tankowa,
– społeczno – polityczna,
– muzyczna,

Wśród gości Igrzysk Wolności 2019 znajdą się m.in.: Radosław Sikorski, Masha Gessen, Bernard Guetta, Marek Belka, Elżbieta Bieńkowska, Michał Boni, Katalin Cseh, Joanna Bator, Łukasz Orbitowski, Marek Safjan, Ewa Łętowska, Wojciech Sadurski, Kaja Kallas, Tadeusz Gadacz, Andrzej Olechowski, Danuta Huebner, Barbara Nowacka, Joanna Scheuring-Wielgus, Tom Palmer, Marcin Meller, Justyna Kopińska, Sofia Nerband, Adam Bodnar, Krystian Lupa, Paweł Potoroczyn, Magda Mołek, Jarosław Gugała, Jurgen Martens, Daniel Kaddik, Leszek Balcerowicz, Jacek Żakowski, Jerzy Wójcik, Bartosz Węglarczyk, Joanna Kos-Krauze, Detmar Doering, Eliza Michalik, Daniel Milo.


Program Igrzysk Wolności 2019 jest dostępny na  stronie internetowej.

Program IW 2019


Karnety na całe wydarzenie dostępne są w sklepie internetowym Liberté!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
veganmania
Veganmania Łódź
fds2016
Festiwal Dobrego Smaku 2016
Znamy datę 9. edycji Light.Move.Festival.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*