igryszkawolnosciIgrzyska Wolności to wielkie święto polskiej wolności i polskiego sukcesu zorganizowane przez pismo Liberte! z okazji 25 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. Zamiast wspomnień i martyrologii w Łodzi w dniach 4-8 czerwca najwybitniejsi światowi i europejscy intelektualiści przyjadą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach dla Polski, Europy i świata dziś. Tematyka międzynarodowa przeplatać się będzie ze spotkaniami z ludźmi kultury i pisarzami. Wstęp jest bezpłatny, niezbędna jest natomiast rejestracja na stronie igrzyskawolnosci.pl.

Na Igrzyskach Wolności wystąpią między innymi:
Robert Cooper – wybitny brytyjski dyplomata i pisarz, kiedyś guru Tony’ego Blaira od spraw polityki zagranicznej;
Guy Sorman – jeden z najbardziej znanych francuskich pisarzy politycznych, liberał, podróżnik, znawca Azji;
Wiktor Jerofiejew – rosyjski pisarz, autor między innymi „Encyklopedii duszy rosyjskiej”;
Jarosław Hrycak – wybitny ukraiński historyk i intelektualista;
Masha Gessen – Autorka biografii “Putin. Człowiek bez twarzy” (2012), i “Słowa skruszą mury. Pussy Riot”;
Pankaj Mishra – wielokrotnie nagradzany indyjski pisarz, świetnie opisujący wschodzące potęgi Azji;
Brendan Simms – autor przełomowej historii Europy;
Richard Shusterman – jeden z najwybitniejszych teoretyków kultury i estetyki;
Gleb Pawłowski – kiedyś kremlowski technolog władzy, dziś po drugiej stronie barykady;
Frank Furedi – najczęściej cytowany brytyjski socjolog, autor m.in. „Gdzie się podziali wszyscy intelektualiści”;
Mykoła Riabczuk – jeden z najbardziej znanych ukraińskich intelektualistów;
Gerald Staberock – sekretarz generalny Światowej Organizacji przeciw Torturom;
Sergiej Golubok – adwokat uwięzionych w Rosji aktywistów Greenpeace i wielu innych.

Każdego wieczoru w klubie 6 dzielnica dla uczestników Igrzysk Wolności zagrają najlepsze polskie projekty jazzowe: Marcin Masecki, Wacław Zimpel Quartet, Pink Freud  i Jazzpospolita.

Program

4 czerwca

15:30 Spotkanie: „Wolna w ramach niewoli, zniewolona wolnością”
Agnieszka Holland
Wybitna polska reżyserka i scenarzystka
   
17:00 Panel dyskusyjny: „Walka pamięci z zapomnieniem – 25 rocznica wydarzeń na placu Tian’anmen”
Bogdan Góralczyk
Polski sinolog, dyplomata, politolog i publicysta
Piotr Niemczyk
Polski polityk, były wiceminister gospodarki
sinolog, badacz relacji polsko-azjatyckich, wykładowca
   
18:30 Spotkanie: Chiny i demokracja 25 lat po Tian’anmen
Carl Gershman
Prezes Narodowego Funduszu na rzecz Demokracji, współpracował z Komisją Praw Człowieka ONZ
   
21:30 Marcin Masecki – koncert
23:00 Afterparty: Roman Jurek

5 czerwca

16:00 Panel dyskusyjny: „Nic nie usprawiedliwia stosowania tortur?”
Gerald Staberock
Przewodniczący Światowej Organizacji Przeciwko Torturom
Mikołaj Pietrzak
Przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej
Andrzej Poczobut
Białoruski dziennikarz, publicysta „Gazety Wyborczej”, dysydent, więzień polityczny reżimu A. Łukaszenki
   
18:00 Spotkanie: „Stan duszy rosyjskiej po inwazji na Krym”
Wiktor Jerofiejew
Rosyjski pisarz, krytyk literacki i publicysta postmodernistyczny

21:30 Wacław Zimpel Quartet – koncert
23:00 Afterparty: Paweł Strzelec

6 czerwca

10:00 Panel dyskusyjny: ”Rosja – Ukraina koniec specjalnej relacji?”
Mykoła Riabchuk
Jeden z najbardziej znanych ukraińskich intelektualistów
Wiktor Jerofiejew
Rosyjski pisarz, krytyk literacki i publicysta postmodernistyczny
   
12:00 Spotkanie: „Czy istnieje naród białoruski?”
Andrej Sannikau
białoruski dyplomata, działacz polityczny i społeczny, koordynator programu społecznego „Europejska Białoruś”
   
14:30 Panel dyskusyjny: „Polska na globalnej szachownicy. Następnych 25 lat polskiej polityki zagranicznej”
Roman Kuźniar
Polski politolog, dyplomata, były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych
Bartosz Węglarczyk
Dziennikarz i prezenter telewizyjny, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”
  
16:00 Panel dyskusyjny: “Sytuacja Obrońców Praw Człowieka na terenie byłego ZSRR”
Alexandra Novitchkova
Aktywistka Euromodan-SOS I obrończyni praw człowieka kijowskiego Centrum Wolności Obywatelskich.
Siergiej Golubok
Adwokat petersburkiej rady adwokackiej Federacji Rosyjskiej
   
21:30 Pink Freud – koncert
23:00 Afterparty: Cookie Monster

7 czerwca

10:00 Spotkanie: „Estetyka, polityka i władza”
Richard Shusterman
Filozof amerykańsko-izraelski, jeden z najwybitniejszych teoretyków kultury
   
12:00 Spotkanie: “Intelektualiści i demokracja”
Frank Furedi
Brytyjski socjolog, badacz kultury i pisarz
   
14:30 Spotkanie: „Europa droga do supremacji”
Brendan Simms
Irlandzki historyk, badacz i wykładowca
   
16:30 Spotkanie: „Globalizacja i uniwersalizm wartości Zachodu”
Guy Sorman
Francuski pisarz, publicysta polityczny i filozof
  
18:30 Spotkanie: „Przyczyny neoimperialnej polityki Rosji”
Gleb Pawłowski
Rosyjski politolog, założyciel Fundacji Efektywnego Polityka
   
21:30 Jazzpospolita – koncert
23:00 Afterparty: Balbina Bruszewska

8 czerwca

10:00 Spotkanie: “Porządek i chaos w XXI wieku”
Robert Cooper
Brytyjski dyplomata i pisarz wpływowy doradca Tony’ego Blaira i Catherine Ashton
  
12:00 Spotkanie: „Chiny i Indie – Nowe potęgi światowe?”
Pankaj Mishra
Indyjski pisarz, krytyk i eseista
   
14:30 Spotkanie: “Jaka przyszłość dla Ukrainy?”
Jarosław Hrycak
Ukraiński historyk, dyrektor Instytutu Badań Naukowych Uniwersytetu
   
16:00 Spotkanie: “Czy Europa ma jeszcze geopolityczne znaczenie?”
21:30 Liber Alles – koncert

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dzie_otwarty_w_muzeum_komunikacji_20100917_1418844631
IX Giełda Biletów i Pamiątek Komunikacji Miejskiej
Festiwal Ognia w Manufakturze
Pomaganie przez skakanie – II edycja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*