Adam_Jeppesen_Wake_DK_Roskilde_04_20_03_FF2011_Out_Of_LifeFotofestiwal po raz kolejny otwiera przestrzeń dla rozmów o fotografii, dla dyskusji i spotkań. Na poszukiwanie inspiracji, poznawanie niezwykłych postaci i najnowszych odkryć współczesnej fotografii organizatorzy zapraszają do Łodzi pomiędzy 5 i 15 maja 2011r.

Tegoroczny Fotofestiwal zaproponuje nam dwie wystawy kuratorskie, wystawę w przestrzeni miejskiej, kilkanaście wystaw indywidualnych, przegląd szkół fotograficznych, a przede wszystkim różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Centralnym punktem 10 edycji Fotofestiwalu będą dwie wystawy w ramach Programu Głównego: OUT OF LIFE oraz OUT OF MIND. Do interpretacji tematów zaproszeni zostali Celina Lunsford, Nina Kassianou oraz Krzysztof Candrowicz.

Obydwie wystawy wyrosły z zainteresowania człowiekiem, jego relacją ze współczesnym światem, społeczeństwem i samym sobą. Opowiedzą o funkcji i sposobach tworzenia alternatywnych rzeczywistości. O granicach, jakie stawia człowiek między tym, co wykreowane, a tym, co rzeczywiste.

OUT OF MIND – jak pisze kurator wystawy Celina Lunsford – może sprawić, że zmienimy sposób, w jaki postrzegamy samych siebie. Kluczem do zrozumienia wystawy staną się terminy „obsesja”, „iluzja” i „fantazja”. Wszystkie z dwunastu prezentowanych projektów łączy wspólny motyw tożsamości i niecodzienny sposób prezentowania rzeczywistości. W tej ekspozycji znajdą się m.in. prace takich fotografów, jak: Erwin Olaf i Levi van Veluw. Wystawa OUT OF LIFE to studium socjologiczne, w którym artyści i kuratorzy poruszają tematy alienacji, samotności i ucieczki.

Adam_Jeppesen_Wake_HR_Dubrovnik_05_26_05_FF2011_Out_Of_Life

Fot. Adam Jeppesen

Tegoroczny Program Grand Prix, zatytułowany OUT OF SPACE to wystawa, dla której galerią stanie się przestrzeń miejska. Podczas dziesięciu festiwalowych dni Stary Rynek i Park Staromiejski w Łodzi zamienią się w galerię, gdzie będzie można obejrzeć prace 11 artystów z całego świata.

Wśród wystaw towarzyszących odnajdziemy kilka niezwykłych premier fotograficznych, w tym najważniejszą – najnowszy projekt gwiazdy rosyjskiej fotografii Alexeya Titarenki, który artysta zrealizował w Łodzi dla Atlasa Sztuki. Ciekawym kontrastem dla poetyckiej wizji miasta, jaką stworzył rosyjski fotograf, będzie wystawa Energia czasu.

Archiwum Dalkii – nieprezentowany do tej pory zbiór fotografii powstałych w Łodzi w latach 1922–1940, dokumentujących dynamicznie rozwijające się miasto i przebudowę łódzkiej elektrowni.

W programie pojawi się także kolejna edycja Fabryki Fotografii – przeglądu szkół fotograficznych, poszerzona o nowe szkoły zagraniczne. Do udziału w przeglądzie portfolio tym razem zaproszono przede wszystkim fotoedytorów, kuratorów oraz wydawców z całej Europy. Program slajdów opracowany został wspólnie z redaktorami fotograficznych magazynów internetowych: „1000 Words Magazine”, „Lapsus Magazine” i „Poncz Magazine”.

Co roku pokazy slajdów powstają specjalnie dla Fotofestiwalu, a selekcja prac przygotowana przez kuratorów i specjalnie dobrana muzyka pozwalają na stworzenie unikalnych prezentacji. Nowością w programie będą spotkania autorskie prezentujące najmłodsze pokolenie polskich artystów. Tym wydarzeniem organizatorzy rozpoczną coroczny przegląd polskiej fotografii podczas Fotofestiwalu.

Na gości czekają także fotospacery, warsztaty, program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, liczne konkursy, a przede wszystkim dziesiąte urodziny Fotofestiwalu. Z tej okazji organizatorzy zaprosza nas na sentymentalną noc wspomnień, opowieści i oglądanie starych albumów fotograficznych.

baner1

(Tekst i fot. – mat. prasowe) 

Zobacz relacje z poprzedniej edycji Fotofestiwalu!

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
juwenaliapl
Juwenalia Politechniki Łódzkiej 2017
ekologie2012
Ekologie Miejskie: Sąsiedzi – piknik i warsztaty
na_styku_kultur
Regiony Turystyczne Na Styku Kultur 2010

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*