W kwietniu 1943 roku Niemcy podjęli decyzję o ostatecznej likwidacji getta warszawskiego, w którym po deportacjach do Treblinki przebywało już tylko 60 tysięcy osób. „Zapadła decyzja, że jutro, jeśli Niemcy przyjdą do getta, zacznie się opór” – opowiada Marek Edelman o spotkaniu Żydowskiej Organizacji Bojowej, które miało miejsce 18 kwietnia.

W związku ze zbliżającymi się obchodami 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w akcji Żonkile, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN.

Geneza akcji łączy się z Markiem Edelmanem – patronem Centrum Dialogu w Łodzi. Edelman corocznie składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Podtrzymując tę tradycję chcemy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w akcji Żonkile.

Fotografując się z symbolicznymi żonkilami chcemy upamiętnić bohaterów powstania w getcie warszawskim.

16 kwietnia od 15.00 spotkacie na ulicy Piotrkowskiej naszych wolontariuszy, którzy będą rozdawać łodzianom żółte, papierowe żonkile.

Akcja będzie prowadzona także w Centrum Dialogu podczas wydarzenia Najważniejsza jest wolność // Marek Edelman. Człowiek. (16 kwietnia, 18.00 premiera komiksu „Edelman”, 17 kwietnia, 17.00 otwarcie wystawy „Marek Edelman. Człowiek”.

Więcej informacji na temat akcji Żonkile znajdą Państwo na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich: https://www.polin.pl/pl/zonkile-2019.

16 kwietnia 2019 r. o 13.00 zapraszamy na lekcję pt. „Edelman. Dowódca”. Zajęcia dla uczniów szkół średnich poprowadzi Adam Sitarek. Zapisy edukacja@centrumdialogu.com.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
gieda_rzeczy_dawnych_i_osobliwoci_20171126_1402686155
XXXIII Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości w Łodzi
bsr_15_baner_7
Bałuckie Spotkania Recytatorów 2015 – informacje
zmyslowa
Zmysłowa Awangarda w Podwórku Hilarego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*