76rocznicaCentrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Zapraszają do Łodzi 11 stycznia 2018 r. na uroczystości upamiętniające 76. rocznice likwidacji Obozu Cyganskiego w Litzmannstadt Getto.

Historia obozu dla Romów zorganizowanego w getcie łódzkim, to jedna z najtragiczniejszych kart w historii miasta. Na rozkaz okupacyjnych władz niemieckich jesienią 1941 r. wydzielono z terenu getta tzw. obóz cyganski – Zigeunerlager. Uwieziono w nim ponad 5 tysiecy Romów i Sinti, głównie dzieci, przywiezionych do Litzmannstadt z Burgenlandu, austriacko–wegierskiego pogranicza.

Otoczony podwójnymi zasiekami obóz stał sie dla tej ludności miejscem ogromnych cierpien. Na skutek fatalnych warunków sanitarnych, ogromnego zatłoczenia, braku żywności, zimna i braku dostępu do lekarstw bardzo szybko w obozie wybuchła epidemia tyfusu, która zabiła ponad 700 osób. Na rozkaz niemieckich władz od 5 stycznia 1942 r. rozpoczęto akcje likwidacyjna obozu – jego więźniów wywieziono do ośrodka zagłady w Kulmhof (Chełmno nad Nerem). Nie ocalała ani jedna osoba.

Na terenie byłego obozu ocalało kilka budynków, wśród nich dawna kuźnia, w której pod opieka Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi znajduje się ekspozycja poświęcona historii miejsca. Przed budynkiem znajduje się pomnik dedykowany zamordowanym Romom przed którym co roku, w styczniu organizowane sa uroczystości upamiętniające ofiary obozu.

Uroczystosci główne

11:00 – uroczystości upamiętniające likwidacje tzw. Obozu Cygańskiego w getcie w Litzmannstadt.

Miejsce: Kuźnia Romów – Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 84.

Wydarzenia towarzyszace

12:00 – zajęcia edukacyjne dla młodzieży pt. Roma i Sinti w czasie II wojny światowej. Obóz Cyganski w Litzmannstadt Getto (1941–1942), prowadzenie Szymon Pawlak.
Rezerwacje: rezerwacje @centrumdialogu.com.
17:30 – prezentacja makiety tzw. Obozu Cygańskiego przygotowanej przez
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, prowadzenie Izabela Terela.
Wstęp wolny.
Makietę będzie można oglądać w dniach 5–21 stycznia 2018 r. w godzinach otwarcia Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
18:00 – wykład pt. Porajmos – zagłada Romów w getcie łódzkim 1941–1942, prowadzenie dr Adam Sitarek.
Wstęp wolny.

Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
BOBKOWSKI_ZAPROSZENIE
Bobkowski. Chuligan wolności
radiozak
55. urodziny Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej
infograf
CaseWeek — największy cykl warsztatów inżynierskich również w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*