30 października 2018 roku Muzeum Miasta Łodzi obchodzi 43. rocznicę powstania. Z tej okazji pracownicy instytucji odsłonią, niewidoczne na co dzień, aspekty swojej pracy. Goście będą mieli szansę poznać muzeum od tzw. „kuchni” – czyli będą mogli zaznajomić się z tajnikami pracy kustosza, przewodnika czy inwentaryzatora. Pokazane zostaną eksponaty zwykle zamknięte w magazynach. Tego dnia w specjalnie utworzonym z tej okazji – atelier fotograficznym – będzie można wykonać profesjonalną fotografię, a w pracowni edukacyjnej stworzyć własny pamiątkowy pin lub magnes.

„W czterdziestą trzecią rocznicę utworzenia instytucji zespół pracowników Muzeum Miasta Łodzi chce pokazać zwiedzającym, jak wygląda praca muzealnika na co dzień i z jakimi wyzwaniami wiążę się ten zawód. Najbardziej interesujące jest to, co niedostępne – co znajduje się zwykle za zamkniętymi drzwiami” – mówi Barbara Kurowska, Dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

We wtorek 30 października rąbek tajemnicy zostanie odsłonięty. Tego dnia Muzeum zaprasza zwiedzających do „kuchni”, gdzie pracownicy merytoryczni opowiedzą o tym jak wygląda przygotowanie wystawy, w jaki sposób dba się o bezpieczeństwo eksponatów, również tych zamkniętych w magazynach. To szansa na poznanie szczegółów, które pozwolą w pełni zrozumieć przestrzeń, w której znajdujemy się jako zwiedzający.

Goście będą mogli, pod okiem profesjonalnego fotografa, samodzielnie wykonać zdjęcie eksponatu, w pracowni edukacyjnej przygotować dla siebie pamiątkowy pin lub magnes, wypełnić kartę inwentarzową muzealiów, a przede wszystkim zobaczyć to, co na co dzień nie jest pokazywane.

30 października 1975 zarządzeniem Nr 43/75 Prezydenta Miasta Łodzi Jerzego Lorensa zostało powołane Muzeum Historii Miasta Łodzi. Pomysłodawcą otworzenia w mieście muzeum historycznego był ówczesny Konserwator Zabytów Miasta Antoni Szram, który został również pierwszym dyrektorem instytucji.

Minęły 43 lata, w czasie których Muzeum rozwijało się, otwierało nowe oddziały, przeszło nawet poważną zmianę nazwy – w 2009 roku z Muzeum Historii Miasta Łodzi stało się Muzeum Miasta Łodzi. Przez cały ten okres pracownicy starają się zachowywać i przybliżać pamięć o dawnej Łodzi i jej mieszkańcach, pokazując przy tym, jak fascynująca i wyjątkowa jest historia naszego miasta.

43. urodziny Muzeum Miasta Łodzi. Zajrzyj do muzealnej „kuchni”
30 października (wtorek), godz. 16:00 – 19:00
Specjalne „urodzinowe” oprowadzanie po wnętrzach muzeum.
Bilety w promocyjnej cenie: 3 zł normalny, 1 zł ulgowy

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
slubwlodzi
Targi Ślubne Łódź 2012
plakat_ostateczny
Stop pijanym kierowcom pod M1
restaurany_day
Restaurant Day – 20 sierpnia 2017

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*