wosp13Studenci, rycerze, lekarze Szpitala Pluszowego misia, mistrzynie kierownicy, policjanci, strażacy, strażnicy i setki innych wolontariuszy zagrają w Manufakturze dla tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą licytacje, wesołe miasteczko, dynamiczne pokazy ratownicze i medyczne, stare samochody, szybkie motocykle i oczywiście dużo muzyki. Na scenie zobaczymy między innymi Bartka Grzanka i Blue Cafe.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 21. W niedzielę, 13 stycznia, tysiące wolontariuszy w całym kraju zbierać będą datki na zakup sprzętu medycznego, ratującego życie dzieci i zapewniającego godną opiekę medyczną dla seniorów.

Orkiestra pod gołym niebem

Tego dnia, tradycyjnie już, dużo będzie się działo na rynku Manufaktury – od rana, aż do wieczornego „Światełka do nieba”.

Żacy ze Studenckiego Koła Naukowego Inwestor działającego przy Wydziale Ekonomiczno–Socjologicznym UŁ budować będą gigantyczne serce z monet, które zasilą później konto fundacji Jurka Owsiaka. Studenci Politechniki Łódzkiej kwestować będą w otoczeniu starych aut i motocykli. Motoryzacyjną propozycję mają też Joanna Madej i Klaudia Podkallicka – jedyna kobieca załoga w Europie w cross country, uczestniczki rajdu Dakar; zdobywczynie Mistrzostwa Polski i Pucharu Świata w rajdach. Pokażą samochód, którym wyruszą na rajd Dakar 2013, w którym każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie. Z kolei dzięki szkole nauki jazdy AGRA każdy będzie mógł popracować nad techniką jazdy w „rękawie”.

Motoryzacyjnie będzie też za sprawą służb mundurowych – w Wielkiej Orkiestrze zagrają wozy, podnośniki i sprzęt straży pożarnej, specjalistyczne samochody policji i izby celnej. Natomiast straż graniczna, w swoim namiocie zaprezentuje dodatkowo robota pirotechnicznego i pokaz tresury psa służbowego.

W namiocie Expressu Ilustrowanego zagoszczą rycerze, którzy stoczą ze sobą pojedynki, a co krnąbrniejszych widzów zakują w dyby. Do kwestowania włączy się też grupa paramilitarna 13 Kompanii Rozpoznawczo Szturmowej.

Jak co roku, na najmłodszych czekać będzie kucyk i inne atrakcje przygotowane przez straż miejską, a ratownicy medyczni i PCK nauczą udzielania pierwszej pomocy. Nie zabraknie też przedstawicieli WOPR, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy, łódki i kajaki.

O gorącą zupę dla kwestujących zatroszczyły się Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny i Społeczna Akademia Nauk. Z Orkiestrą zagra też Poczta Polska. W jej namiocie będzie można skorzystać z okolicznościowego datownika, albo za datek na rzecz WOŚP zdobyć specjalną kartę orkiestrową.

Na wielbicieli atrakcji na świeżym powietrzu na rynku od strony ulicy Zachodniej czekać będzie Wesołe Miasteczko, a w nim karuzela extreme oraz mniejsze karuzele i trampoliny dla najmłodszych.

Orkiestra pod dachem

Nie mniej orkiestrowych atrakcji zaplanowano w galerii handlowej Manufaktury. Kwestować będą tu między innymi artyści Teatru Wielkiego w kostiumach z różnych spektakli, a rotundę tradycyjnie już opanują strażacy i motocykliści z Berserkers. To oni poprowadzą licytacje i pokazy. To tu będzie można zjeżdżać z pierwszego piętra na strażackiej linie, podziwiać prezentacje grupy poszukiwawczo-ratowniczej z psami, a także pokazy mażoretek z grupy „Fame”, młodych zapaśników i występ chóru dziecięcego Teatru Wielkiego. Na licytację w rotundzie wystawione zostaną między innymi fotel Komendanta Miejskiej Straży Pożarnej i Komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej, a także motocykl Romet Kadet, model 780 –kupiony i odbudowany specjalnie dla WOŚP przez prywatnego właściciela.

W pasażach galerii handlowej Manufaktury stać będą niezwykłe motocykle, w tym jedyna w Europie kolekcja szwajcarskich motorów MOTOSACOCHE, a także stare samochody dodge brother z 1928 r. i pierce barrow z 1926 r. oraz american laFrance z 1925 r.

Gospodarzami małej rotundy będą natomiast Latające Babcie, Project Salsa i studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zrzeszeni w IFMSA Poland Oddział Łódź. Młodzi medycy zaprezentują jeden ze swoich najbardziej znanych projektów – Szpital Pluszowego Misia, który oswaja dzieci w wieku przedszkolnym z lekarzem, szpitalem i badaniami. Ale to nie jedyna ich propozycja dla najmłodszych – projekt „Bezpieczne Słoneczko” nauczy dzieci bezpiecznego opalania, „Kostek z klasą” pozwoli dowiedzieć się więcej o kościach, a „Czytamy Pomagamy” będzie rozwijać wyobraźnię i słownictwo dziecka poprzez zajęcia plastyczne, gry, zabawy i quizy. Studenci z  IFMSA Poland nie zapominają o dorosłych. Przygotowali dla nich między innymi ”Antitobacco”, czyli pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz przybliżenie tematyki szkodliwego wpływu palenia na zdrowie, a także „Festiwal Zdrowia” czyli pomiary stężenia glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego i stężenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Poza tym młodzi medycy wyliczą BMI, nauczą samobadania piersi, promować będą ideę dawstwa szpiku i udzielą porad dotyczących zdrowego odżywiania.

Z orkiestrą zagra też Muzeum Fabryki, każdy, kto przekaże datek do kwestorskiej puszki w recepcji muzeum, będzie mógł je zwiedzić nieodpłatnie.

Muzyczna odsłona Orkiestry

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jak co roku dużo muzyki. W tym roku orkiestrowy koncert na scenie na rynku Manufaktury rozpocznie się o godzinie 16:00 występem grupy Trabanda. Dzięki niej publiczność rozgrzeje energetyczny mix popu, elektropopu, funky, disco, jazzu i R&B. Później przyjdzie czas na metalową, doskonałą na koncertach, formację 2Loan i zespół Klawo, którego twórczość można umieścić tam, gdzie The Rolling Stones spotyka się z zadziornością hard rocka. Nie zabraknie też silnego rockowego grania: o godzinie 17:00 na scenie zaprezentuje się Spaces Faces – zespół, który od 13 lat umiejętnie łączy gitarowe brzmienie z melodyjnymi refrenami i dynamiczną perkusją. Później chwila oddechu i szlachetny pop z dodatkiem jazzu w wykonaniu Pawła Zawierki. O 18:30 przyjdzie pora na wielogatunkowe muzyczne połączenia w wykonaniu Rambo Jet, którego członkowie zestawiają ze sobą rock, bluesa, punk pop, reggae i wszystkie inne brzmienia, na które akurat mają ochotę. Rockowo-bluesową mieszankę będzie mieć dla publiczności także KG Band. O 19:00 przyjdzie czas na covery w wykonaniu Two F. Chociaż na koncertach grupa nie gra swojego repertuaru, jest świetna w interpretacji znanych utworów, które zawsze porywają publiczność i pozwalają usłyszeć wielkie hity w nowej, ciekawej wersji. Pół godziny przed „Światełkiem do nieba” należeć będzie do Bartka Grzanka, doskonale znanego publiczności za sprawą muzycznych talent show „Mam Talent” i „The Voice of Poland”. Światełko rozświetli niebo nad Manufakturą o 19:50, a po fajerwerkach o 20:00 przyjdzie czas na Blue Cafe i ich największe przeboje z „Buena” na czele. Występ tej znanej, wywodzącej się z Łodzi formacji, zakończy niedzielny koncert.

Studenci, rycerze, lekarze Szpitala Pluszowego misia, mistrzynie kierownicy, policjanci, strażacy, strażnicy i setki innych wolontariuszy zagrają w Manufakturze dla tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będą licytacje, wesołe miasteczko, dynamiczne pokazy ratownicze i medyczne, stare samochody, szybkie motocykle i oczywiście dużo muzyki. Na scenie zobaczymy między innymi Bartka Grzanka i Blue Cafe.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz 21. W niedzielę, 13 stycznia, tysiące wolontariuszy w całym kraju zbierać będą datki na zakup sprzętu medycznego, ratującego życie dzieci i zapewniającego godną opiekę medyczną dla seniorów.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
003_B_grafika_kopia
XIX WOŚP w Łodzi – lista imprez 2011
WOŚP 2021 w Łodzi – informacje
IMG_2470_kopiuj
WOŚP 2018 w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*