pokrowieclaptopKolorowe, niecodzienne pokrowce na sprzęt komputerowy zazwyczaj są drogie lub mają tylko kilka standardowych rozmiarów. Co jeśli nie chcemy kupować kolejnego czarnego etui na laptop? Przy odrobinie chęci możemy wykonać go samemu, z tkaniny jakiej kolor i wzór nam odpowiada.

Co będzie nam niezbędne do wykonania pokrowca?

Pianka o grubości 1,5 lub 2mm – ja dostałam taką w zakładzie z tkaninami tapicerskimi. Jako wypełniacza możemy tez użyć niepotrzebne skrawki tkanin lub syntetyczny wkład z poduszki.

– Dwa rodzaje tkanin –  jako zewnętrzna zastosowałam zwykły, dość grubo pleciony bawełniany materiał. Wnętrze pokrowca można wykonać z miękkiej tkaniny przypominającej aksamit, flanele lub polar.

– Rzep

– Nożyczki, szpilki, igły, nici i miarka.

joomplu:20014


We względu na to, że poradnik ten ma być uniwersalny do każdego rozmiaru laptopa/notebooka/netbooka będę podawać tylko orientacyjne proporcje. Każdy podczas wykonywania swojego pokrowca będzie musiał zwrócić uwagę na rozmiary i szerokość swojego sprzętu. Przyznam się, że nie używałam miarki a wszystkie długości ustalałam „na oko”. Mój pokrowiec będzie rodzajem koperty.

1.    Docinamy gąbkę. Do wymiarów laptopa dodałam ok. 2 cm. Wycinamy dwa takie same prostokąty.
2.    Docinamy materiał. Na materiale wierzchnim układamy wycięte wcześniej gąbki. Między nimi musimy zachować pewną odległość (ok. 3 cm). Między brzegami gąbki a brzegami materiału też należy zostawić spory zapas (4 lub 5 cm), ponieważ część (ok.1,5 cm) stracimy podczas szycia. Zanim utniemy materiał musimy jeszcze zostawić zapas na „zamknięcie” koperty, w którym już nie będzie pianki. Dla swojego pokrowca wybrałam dłuższy bok na zamkniecie, można też zaplanować je na jego krótszym boku. Zostawiamy zatem znów spory kawałek materiału (ok. 10 cm). Wycinamy tkaninę wierzchnią, a następnie, biorąc z niej wymiar wycinamy tkaninę mająca znaleźć się wewnątrz pokrowca.

joomplu:20022
3.    Wszywamy rzep. Musimy pamiętać, by znajdował się on w tej samej odległości od brzegu materiału w obu tkaninach. Ja umieściłam elementy rzepu mniej więcej 5 cm od brzegu tkaniny. Bardzo ważne będzie potem odpowiednie złożenie tkanin przed zszyciem tak, by rzepy znajdowały się w odpowiednich pozycjach.
4.    Kiedy rzep jest już wszyty możemy złożyć tkaniny i przygotować je do szycia spinając szpilkami. Składamy je ich zewnętrznymi stronami do środka umieszczając rzepy w przeciwległych końcach. Zszywamy tkaniny ze sobą z trzech boków. Pozostawiamy jeden niezszyty. Wywijamy uszytą kieszeń na właściwą stronę.

joomplu:20023
5.    W środku umieszczamy przygotowane wcześniej wypełnienie z pianki. Układamy je tak, by jeden z brzegów mógł podłużyć nam jako zamknięcie. Mając umieszczone w środku pianki, możemy zeszyć ostatni brzeg materiału.
6.    Ostatnim krokiem jest złożenie pokrowca w kształt koperty i połączenie zewnętrznych brzegów z pomocą igły i nici. W ten sposób uzyskujemy kieszeń w której możemy umieścić laptop zamakając ją za pomocą fałdu tkaniu z rzepem.

joomplu:20020

Zachęcam do podejmowania wyzwań na polu krawieckich mini projektów. Mimo, że czasem nie wszystko uda nam się wspaniale, tu i ówdzie zostaną wyciągnięte nitki lub krzywe brzegi, będziemy mieć jednak satysfakcję i kolejny piękny przedmiot w naszym domu. Powodzeni 🙂

joomplu:20009 joomplu:20010 joomplu:20011
joomplu:20012 joomplu:20013 joomplu:20014
joomplu:20015 joomplu:20016 joomplu:20017
joomplu:20018 joomplu:20019 joomplu:20020
joomplu:20021 joomplu:20022 joomplu:20023

Zobacz także:

Plastrem i nożyczkami: biżuteria z filmu (foto+wideo)

Plastrem i nożyczkami: pokrowiec na aparat fotograficzny Agat18K (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Obrazzz
Pokrowiec na aparat fotograficzny Agat 18K (zrób to sam)
glowne_kiermasz_mlyn
Kiermasz “Mów do rączki!” (foto)
DSC_3814
Plastrem i nożyczkami – Biżuteria z filcu (video + foto)
2 komentarze
 • kinga
  5 kwietnia 2013 at 15:56

  🙂 😆 😀 🙄 udało się za trzecim razem ale co tam 😉 🙂 😀 😆 🙄 😥 to są łzy szczęścia

 • Anita
  31 października 2011 at 08:03

  I poduszka z lapkiem gotowa, w dodatku zdrowa bo dość twarda 😉
  Można wygrać sprzęt

  http://www.facebook.com/iSpotAPR

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*