We wtorek, 18 lutego w Muzeum Tradycji Niepodległościowej oddział Radogoszcz została otwarta nowa stałą wystawa pn. „Zabrał ich ogień. Piekło więzienia na Radogoszczu w świetle losów ludności Kraju Warty w okresie II wojny światowej”.

To ekspozycja pokazująca tragiczną historię Łodzi i regionu w okresie II wojny światowej opowiedziana z perspektywy dramatycznych losów więźniów niemieckiego nazistowskiego więzienia policyjnego. Na całość składają się setki niepokazywanych do tej pory eksponatów. Wśród nich znalazł się m.in. model łódzkiego tramwaju Lilpop II w skali 1:1.

Wystawa podzielona jest na pięć części. Wprowadzająca część dotyczy sytuacji w okupowanym Kraju Warty. Jedna z części przedstawia przedwojenną historię miejsca oraz utworzenie hitlerowskiego Rozszerzonego Więzienia Policyjnego. Kolejna przedstawia warunki życia w więzieniu, jego organizację. Następna koncentruje się na ukazaniu sylwetek ofiar i oprawców – wybranych przedstawicieli administracji więziennej. Ostatnia ukazuje tragiczny epilog funkcjonowania więzienia. Masakra więźniów, która rozegrała się 17 stycznia 1945 r., w przeddzień wkroczenia Armii Czerwonej do Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IX Rodzinne Święto Latawca w Aleksandrowie Łódzkim (foto)
Historia Łodzi w 3D (foto)
Galeria Bryk na dachu Galerii Łódzkiej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*