W odpowiedzi na trudną sytuację kultury po 2020 roku w Łodzi powstaje Baza Zasobów Wspólnych łódzkiej kultury. To inicjatywa Wydziału Kultury UMŁ jako odpowiedź na przyjętą przez Miasto strategię rozwoju kultury w Łodzi. Ma to być baza wspierająca lokalną współprace pomiędzy instytucjami, NGO-sami, artystami czy firmami, które działają w obszarze kultury.

 

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi o bazie zasobów:

Szanowni Państwo,

zgodnie z przyjętą „Polityką Rozwoju Kultury 2020+ dla Miasta Łodzi” Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi podejmuje szereg działań mających na celu wsparcie i rozwój łódzkiego sektora kultury. Jednym z nich jest stworzenie internetowej przestrzeni wspólnych zasobów, w której m.in. instytucje, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, animatorzy kultury, przedsiębiorcy będą mogli nieodpłatnie dzielić się informacjami na temat możliwości udostępnienia przestrzeni, sprzętu, narzędzi i innych zasobów kultury. W wyniku tego działania powstała Baza Zasobów Wspólnych, którą oddajemy  do Państwa dyspozycji. Zachęcam do korzystania z nowego narzędzia, które wspomagać będzie budowanie sieci lokalnej współpracy i może być pomocne w projektowaniu działań na rok 2021 oraz ich realizacji. Baza Zasobów Wspólnych to wspólna przestrzeń, do której współtworzenia Państwa zapraszam. Narzędzie dostępne jest na stronie internetowej Urzędu pod adresem: uml.lodz.pl/kultura/baza-zasobow-wspolnych. W załączeniu przesyłam Regulamin Bazy opisujący zasady jej działania. Proszę również o uwagi dotyczące usprawnienia i funkcjonalności strony – uwagi można przekazywać na drodze korespondencji elektronicznej na adres edu.kul@uml.lodz.pl.

Baza Zasobów Wspólnych to internetowa przestrzeń do dzielenia się wiedzą o zasobach kultury – sprzętem, przestrzenią, ofertą programową, talentami. To narzędzie służące integracji i wsparciu funkcjonowania łódzkiego sektora kultury. Dostęp do współdzielonych zasobów pozwala na zwiększenie efektywności działania, obniżenie kosztów realizowanych projektów, poszerzenie oferty programowej.

W Bazie Zasobów Wspólnych znajdują się zasoby, które mogą być wykorzystywane przy organizacji inicjatyw i projektów kulturalnych oraz edukacyjnych realizowanych na rzecz mieszkańców Łodzi. Katalog udostępnianych zasobów jest szeroki i odpowiada na zróżnicowane potrzeby sektora, użyczane są m.in. sprzęt elektroniczny, sprzęt wystawienniczy i sceniczny, sale warsztatowe, sale komputerowe, warsztaty, spektakle, koncerty, wystawy.

– Liczymy także na zgłaszanie talentów, przez co rozumiemy także spektakle, muzyków, artystów z innych dziedzin, których umiejętności będą mogły zostać wykorzystane przez np. NGO-sy czy domy kultury. To strona informacyjna, która nie ma charakteru komercyjnego ale wyłącznie informacyjny, to jak i na jakiej zasadzie nastąpi wymiana zasobów pomiędzy stronami leży poza kompetencją urzędu. Liczymy po prostu na wzajemne wspieranie się łódzkich instytucji i artystów. Podobnie w przypadku stowarzyszeń czy fundacji – dodaje Sławomir Macias z Wydziału Kultury, który sam jest muzykiem – Rozmawiałem z kolegami z branży muzycznej i uważają, że takie narzędzie jest bardzo potrzebne bo sami często nie wiemy jakie zasoby są tu, na miejscu, w Łodzi a szukamy sprzętu czy ludzi w całej Polsce.

Urzędnicy liczą na to, że zgłosi się naprawdę wielu chętnych od maleńkich firm jednoosobowych, przez artystów, instytucje kultury, aż po łódzkie agencje koncertowe.

 

Wystarczy się zarejestrować i wprowadzić swoje dane, opisy, zdjęcia itp. Prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem strony.

link do bazy: https://uml.lodz.pl/kultura/baza-zasobow-wspolnych/

regulamin bazy: https://uml.lodz.pl/kultura/baza-zasobow-wspolnych/regulamin-z-klauzula-informacyjna-rodo/

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSCF4190
Warsztaty Folklorystyczne w Manufakturze (foto)
DSCF1769
Sztuka wyboru na OFF Piotrkowskiej (foto)
13876500_1585588958401288_4603027171911874754_n
UNIQA Art Łódź: Lump (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*