IMG_9676W kuchni Pani Goldbergowej – to multimedialna wystawa, która przenosi nas w symboliczny sposób w czasy żydowskiej przedwojennej Łodzi, odtworzonej ze strzępków wspomnień Państwa Zenona i Marii Goldberg. Naszymi wirtualnymi przewodnikami po Łodzi z tamtych czasów są Państwo Goldbergowie mieszkający przed wojną na Bałutach.

W czwartek, 21 czerwca w Muzeum Włókiennictwa została otwarta multimedialna wystawa pt. W kuchni Pani Goldbergowej. Podczas wernisażu odbył się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia pod dyrekcją Jerzego Rachubińskiego. Jej kuratorem jest Anna Dąbrowicz.

Rodzina Goldbergów, od czterech pokoleń zakorzeniona na Bałutach, reprezentuje jedną z wielu polskich rodzin żydowskich. Przedstawiciele rodziny Zenona Goldberga wykonywali zawody charakterystyczne dla tego dużego przemysłowego miasta, takie jak tkacz, robotnik, kierowca. Natomiast rodzina Marii Goldberg, składająca się m.in. z drobnych rzemieślników, nauczyciela chederu oraz właściciela mykwy, skoligacona była z żydowskim przemysłowcem Samuelem Abbe. Był on potomkiem Dawida Wolfa Abbe – pierwszego żydowskiego majstra tkackiego w Łodzi, który uzyskał dyplom cechu oraz wynalazł nowy sposób wyrobu przędzy.

Na wystawie, w otoczeniu mebli i innych przedmiotów, które towarzyszyły rodzinie Goldbergów po 1945 r., zwiedzający stają się świadkami autentycznych rozmów prowadzonych przez gospodarzy, w których wspominają oni Bałuty swojej młodości.

joomplu:38041

Jak informują pomysłodawcy wystawa ma dwa wymiary: symboliczny i archiwalny:

•    wymiar symboliczny ma na celu przybliżenie atmosfery powojennego mieszkania p. Goldbergów, którzy są przewodnikami po przedwojennej Łodzi. Przedmioty będące w posiadaniu rodziny Goldbergów od 1945 r. mają przedwojenny, łódzki rodowód i w ten sposób stanowią pomost czasu łączący teraźniejszość, powojenną przestrzeń życia Goldbergów i przedwojenną, szeroko rozumianą, Łódź .

•    wymiar archiwalny składa się z oryginalnych zdjęć, dokumentów oraz nagrań audio i video. Wiele z tych materiałów ma bezpośredni związek z tą rodziną: przedwojenne rodzinne zdjęcia i osobiste dokumenty Goldbergów; w nagranych rozmowach z lat 1998 – 2002 oni sami wspominają przedwojenną Łódź, w której się urodzili i gdzie spędzili swoje dzieciństwo i młodość. W tym wymiarze pomostem łączącym teraźniejszość, życie powojenne Goldbergów i przedwojenną Łódź jest dźwięk.

/na podstawie mat.pras. CMW – Anna Dąbrowicz, Halina Goldberg

Zobacz także:

Markowicz 2012 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

Z nici Ariadny. Czwarta edycja (foto)

Pasiak – polski styl wzornistwa ludowego (foto)

Z Kanwą przez 10-lecie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
final6
Viva Flamenco 2010 – finał (foto)
3gaja
Znamy imię tapirki (foto)
Festiwal Pierogów Świata w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*