Klatka schodowa z windą, nowa przestrzeń wystawiennicza, nowoczesny sprzęt kinowy oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, czyli trwa remont Pałacu Scheiblera.

Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym takim muzeum w Polsce. Jedną z atrakcji turystycznych naszego miasta nie tylko z uwagi na zabytkowe wnętrza, ale również z uwagi na bogatą kolekcję.

W Łodzi mamy prawdziwy unikat – Fotoplastikon, jeden na świecie tego rodzaju zachowany egzemplarz, pochodzący z pracowni wynalazcy tego urządzenia, Augusta Fuhrmana.  Do tego imponująca liczba 50.000 eksponatów, a wśród nich unikatowe urządzenia z epoki poprzedzającej film – latarnie magiczne z przełomu wieków czy mutoskop.

W połowie tego roku (1 lipca) rozpoczął się długo wyczekiwany remont Muzeum Kinematografii w Łodzi, którego zakończenie planowane jest pod koniec przyszłego roku.

To nie jedyna łódzka instytucja kultury, która przechodzi gruntowną modernizację – cieszy mnie, że nasze instytucje przechodzą zmianę, która mam nadzieję, sprawi, że instytucje staną się atrakcyjniejsze i bardziej otwarte na potrzeby mieszkańców Łodzi – mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.

Zakres prac remontowych w Muzeum Kinematografii w Łodzi obejmie głównie zabytkowy budynek Muzeum. Zostanie zbudowana nowa klatka schodowa z windą, wzmocnione stropy oraz zaizolowane fundamenty czy wymienione instalacje. Obiekt stanie się przyjazny osobom z niepełnosprawnościami.

– Część strychu, gdzie do tej pory mieścił się magazyn, zostanie zaadoptowana na przestrzeń wystawienniczą, gdzie prezentowane będą ekspozycje czasowe. Natomiast parter będzie miejscem, w którym stanie fotoplastikon. Zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt do nagłośnienia i  projekcji filmowych – dodaje Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Po zakończeniu prac zostanie otwarta nowa wystawa stała dedykowana historii Łodzi Filmowej.  

Projekt „Zwiększenie dostępności dorobku polskiej kinematografii poprzez zachowanie zabytkowej infrastruktury Pałacu Scheiblera” realizowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 – Oś Priorytetowa VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działanie VI.1. Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałanie VI.1.1 Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Projekt złożony przez Muzeum Kinematografii w Łodzi został wybrany do dofinansowania Uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego nr 384/18 z dnia 20.03.2018 r. i w dniu 26.04.2018 r. podpisano umowę o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0007/17-00.

Całkowita wartość Projektu wynosi 8 072 038,50 PLN.

Wartość przyznanego dofinansowania ze środków UE wynosi 5 070 811,97 PLN

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9962
Pociąg Lustig – Pociąg Wolności 2015 (foto)
VI_SOHF_3_dzien_festiwalu_zabawa_wspolnej_stylizacji_fry
Sieradz Open Hair Festival – dzień 3 (foto)
IMG_1169
restART na Starym Rynku (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*