Czy wiecie gdzie znajdowała się willa Kestenberga? Gdzie w Łodzi był pałac Schweikerta? Jak smakuje kugel, a jak strudel? Kto znalazł w Łodzi swoją “ziemię obiecaną”?

Uczestnicy projektu “Przy stole lodzermenschów” już poznali odpowiedzi na wszystkie pytania. Widzewskie Domy Kultury od kwietnia realizowały projekt poświęcony kulinarnym tradycjom Łodzi skupionym wokół fabrykanckiego stołu. Projekt otrzymał dofinansowanie z Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2018”. Autorką projektu jest pani Ewelina Kopera.

Działania projektowe skierowane były przede wszystkim do dzieci i młodzieży z łódzkich szkół. Dziedzictwo Łodzi czterech kultur to nie tylko okazałe, fabryczne budynki i piękna architektura miejskich kamienic czy rezydencji lodzermenschów, ale także coś, z czym stykamy się na co dzień – łódzka kuchnia.

Grupy projektowe uczestniczyły w projekcjach filmów dokumentalnych poświęconych życiu fabrykantów na „Ziemi Obiecanej”. Odbyły się także warsztaty muzealne w Muzeum Miasta Łodzi skupione wokół bardzo ciekawej wystawy stałej „Przy wspólnym stole. W jadalni rodziny Poznańskich”. Nie zabrakło również wycieczki z grą terenową, podczas której wszyscy uczestnicy podążali śladami dawnych i obecnych rezydencji lodzermenschów.

Uczestnicy projektu “Przy stole lodzermenschów” brali również udział w warsztatach kulinarnych organizowanych w restauracji „Kieszeń Smakosza”. Sami mogli przekonać się, w jaki sposób łódzka kuchnia jak w soczewce skupia w sobie wielonarodowe współistnienie polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej tkanki społecznej. Dzieci i młodzież pod czujnym okiem instruktorek pani Angeliki Mowczan oraz pani Natalii Markiewicz odkryli smak pałacowych potraw takich jak np. Boeuf Stroganow czy strudel jabłkowy.

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się w listopadzie. Obecnie do końca 2018 r. w Domu Kultury „Ariadna” można obejrzeć poprojektową wystawę zdjęć.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_7996_kopiuj
Festiwal Hokus Pokus 2017 (foto)
Car_Show_20120422-8391
Manufaktura Car Show 2012 (foto)
Totem_2
Totem w pasażu Rubinsteina (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*