W wielkim znoju, pocie i dzięki ogromowi ludzkiego wysiłku udało się ujarzmić jeden z czterech zywiołów. Dualistyczna natura ognia od zarania dziejów pozwalała nam niszczyć i tworzyć. Dzięki nowej wystawie w Muzeum Archeologiczno – Etnograficznym, możemy poznać niezwykłą role jaka ogień odegrał w powstaniu dzisiejszej cywilizacji europejskiej.

P1200083

Tytuł wystawy “Źródlo żywiołów” powstał w oparciu o twórczość Zbigniewa Herberta. Poeta, który był równiez wielkim miłośnikiem kultury śródziemnomorskiej, w swoim wierszu “Do Marka Aureliusza” zawarł słowa ostrzeżenia przed ludami z północy, które miały w końcu zawładnąć ziemiami Imperium.

Ich głównym bogactwem byly właśnie metale, a prężnie rozwijające się ośrodki metalurgiczne powstawały w całej “barbarzyńskiej” Europie. To dzięki postępowi technicznemu, motywacji do ekspansji a co za tym idzie istnemu “wyścigowi zbrojeń”, uznawane za słabsze, plemiona zaczęły wzbierać na sile, aby w końcu podjąć się ataku na granice Cesarstwa Rzymskiego.

P1200080

Terytorium obecnej Polski od II wieku n.e. zaczyna wychodzić z zapaści demograficznej i gospodarczej, a wśród zamieszkującej je ludności upowszechnia się umiejętność wytwarzania żelaza z miejscowych rud i wykonywania z niego przedmiotów codziennego użytku i znakomitej jakości broni.

Wystawa prezentuje znaleziska i relacje fotograficzne z wykopalisk i badan archeologicznych przeprowadzanych na obszarze “Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego”, w szczegolności zaś w osrodkach takich jak: Milanówek, Biskupice k. Brwinowa, Brwinów czy Pęcice.

“Barbarzyńskie hutnictwo zmieniło losy Europy. Było źródłem żywiołu, jaki ogarnął nasz  kontynent w ostatnich stuleciach doby starożytnej, żywiołu, który spowodował iż runęły świata cztery strony” – przeczytać możemy w katalogu wystawy.

Tylko do kwietnia łodzianie będą mogli poznać jedną z tajemniczych kart historii ludzkości, ktora doprowadziła do upadku największego Państwa w historii świata – zapraszamy!

Przeczytaj więcej o Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi!


Źróło żywiołów Źróło żywiołów Źróło żywiołów
Źróło żywiołów Źróło żywiołów

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_983730
Taurus powstaje przy Jaracza 20 (foto)
Samiec hipopotama karłowatego zamieszkał w ZOO (foto)
Nowe miejsca do rekreacji w Łodzi (mapa)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*