IMG_9962W środę, 24 czerwca na dawnej Stacji Kolejowej Radegast zorganizowano całodniowy międzynarodowy projekt teatralny Pociąg Lustig – Pociąg Wolności 2015. W ramach obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej przejeżdża on przez sześć krajów Europy.

W ramach wydarzenia zaprezentowano wystawy VHÚ – Gešer ad Halom – Most aż dotąd oraz Ci którzy przeżyli, projekcje filmowe, wykłady i pogadanki oraz koncertu chóru żydowskiego CLIL i spektakl Modlitwa za Katarzynę Horovitz w reżyserii Petra Kracika.

To adaptacja tekstu Arnosta Lustiga, wybitnego czeskiego prozaika żydowskiego pochodzenia, który w 1944 roku został zesłany do obozu w Oświęcimiu.  Przebywał również w obozie Buchenwald oraz w Meuselwitz. 13 kwietnia 1945 udało mu się uciec z transportu do Dachau. 

Nowela Modlitwa za Katarzynę Horovitz opowiada historię młodej dziewczyny, której udaje się w Oświęcimiu dostać do towarzystwa bogatych żydów. Obiecane jest im, że po zapłaceniu znacznej kwoty będą mogli uciec do Ameryki. Oczywiście “wykupić” swoje życie nie jest tak łatwo.

Zobacz także:

Zabrali nas od starca do niemowlęcia (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Park nad Sokołówką po rewitalizacji (foto)
Kultura on-line dla dzieci
037apotancowka
Potańcówka na Księżym Młynie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*