IMG_0192_kopiujTradycyjnie 11 listopada w Manufakturze zorganizowano Piknik Niepodległościowy. Była to siódma edycja tej imprezy, której hasło brzmiało „Tradycje oręża polskiego – od czasów najdawniejszych do współczesności”.

W programie znalazły się pokazy walk rycerskich: z czasów wczesnego średniowiecza (Grupa „Najemna Sfora”) oraz piętnastowiecznej wiktorii pod Grunwaldem (Grupa „Signum Temporis”) – Rekonstrukcja strojów, wyposażenia i uzbrojenia naszych wojów, a także program wszystkich walk pokazowych, przygotowane zostały w oparciu o najściślejszą wierność wobec historycznych przekazów – wyjaśnia Krzysztof Miśkiewicz, szef grupy rekonstrukcyjnej „Najemna Sfora”. Obok rycerzy z pokazami walk i fechtunku zaprezentowały się uczniowie łódzkiego Liceum Mundurowego oraz GRH III Okręgu Policji Państwowej w Radomiu.

Od rana swoje ekspozycje i stoiska promocyjne prezentowały m.in. jednostki wojskowe, policji oraz militarnych grup rekonstrukcyjnych. Tradycyjnie na rynek wjechał uroczyście sam Marszałek Piłsudski, powitany przez łódzkie władze. Naczelnik zaintonował Hymn Polski, a na scenie pojawią się strzelcy łódzkiego Bractwa Kurkowego, którzy salutem armatnim dali sygnał do wspólnego zatańczenia poloneza.

/fot. Natalia Zdziebczyńska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
22251_244407149720_243932854720_3054090_4501357_n
Owoce i warzywa – nowe miejsce na mapie Łodzi! (wideo)
Gniew łódzkich kobiet. Obchody rocznicy marszu głodowego (foto)
Zwiedzanie Łodzi po polsku, angielsku i ukraińsku bez wychodzenia z domu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*