Grupa MONNARI TRADE urządzi w niezwykłym łódzkim zabytku biura, pokoje hotelowe i restaurację. Nowy gospodarz będzie dbał o pałac braci Steinertów przez kolejnych 15 lat.

– Jeden z najważniejszych i najpiękniejszych łódzkich zabytków zamieni się w tym roku w miejsce tętniące życiem. Na ostatnim piętrze powstaną pokoje hotelowe,  na piętrach biura, a na parterze restauracja. – Obok samego gmachu, ogromną atrakcją jest także przypałacowy ogród, który pozostanie ogólnodostępny i otwarty dla mieszkańców. Cieszę się, że to właśnie łódzka firma została nowym gospodarzem tego miejsca – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Umowę na 15-letnią dzierżawę pałacu Steinertów miasto podpisało z firmą MRS Root należącą do grupy kapitałowej MONNARI TRADE. Spółka wygrała pod koniec zeszłego roku przetarg na wynajem odrestaurowanej rezydencji łódzkich fabrykantów.

Przed remontem pałac był w opłakanym stanie. Dzięki unijnemu dofinansowaniu udało się w nim przeprowadzić gruntowny remont. – O skali przedsięwzięcia, z jakim miasto się zmierzyło ratując go, świadczy kwota jaką wydaliśmy na remont – bagatela – 38 milionów złotych. Dzisiaj wiemy, że było warto. Łódź odzyskała niezwykły zabytek. Odzyskała, ponieważ brak interwencji groził katastrofą – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Ponieważ w ciągu przeszło stu lat gmach był wielokrotnie przebudowywany, malowany i w różnych okresach urządzany, w trakcie remontu ekipie budowlanej ukazywały się oryginalne elementy pałacu: złocenia, sztukaterie, intarsje, ślady polichromii, a najczęściej kawałki tkanin, wypełniających boazerie. Z odnalezionych we fragmentach tapet i tkanin, pobrano próbki i to na ich podstawie zostały zrekonstruowane ścienne dekoracje.

Przypałacowy ogród odzyskał pierwotny kształt. Pojawiły się w nim nowe drzewa, krzewy, byliny. Przestrzeń przed pałacem dopełniają liczne kwiaty: róże, a w tym odmiany pnące i rośliny cebulowe oraz byliny: rumianka japońska, funkie w kilku odmianach oraz trawy ozdobne.

– Zapewniam, że nie ma drugiego takiego adresu w Łodzi. Pieczołowicie odrestaurowanej rezydencji fabrykanckiej z efektowną fasadą, drewnianymi parkietami, witrażami, tapetami z tkanin, pięknymi klatkami schodowymi i zdobionymi kominkami. Chcemy, aby pałac Steinertów był miejscem dostępnym, otwartym. Stąd dobór różnorodnych funkcji – mówi Pustelnik.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
13072013_010
Eko Targ w OFF Piotrkowska (foto)
easter
Mieszkańcy Łódzkiego pochłonięci przygotowaniami do świąt Wielkanocnych
24wrzesnia_047
Wrześniowa Masa Krytyczna (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*