IMG_1441Trwa XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Eliminacje w Łodzi odbyly się w środę, 11 grudnia w Łódzkim Domu Kultury.

Przez cały grudzień eliminacje do festiwalu odbywają się w 38 ośrodkach eliminacyjnych na terenie całej Polski, a także w trzech na Ukrainie i jednym na Białorusi. W ubiegłym roku zgromadziły one blisko 20 tys. uczestników (ponad 1 800 podmiotów wykonawczych).

Ich celem jest wyłonienie najlepszych wykonawców, którzy  zostaną zaproszeni do nazywanego stolicą polskiej kolędy Będzina w dniach 16 do 18 stycznia 2014 r. na przesłuchania finałowe. Zwieńczeniem festiwalu będzie Koncert Galowy połączony z ogłoszeniem listy laureatów, który odbędzie się 19 stycznia.

Do udziału w festiwalu zaproszeni są wszyscy amatorzy (w tym uczniowie i absolwenci szkół muzycznych I stopnia) – soliści i duety, a także chóry, schole parafialne, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne oraz grupy ludowe w różnych kategoriach wiekowych.

Ze względu na jubileusz formuła festiwalu została dodatkowo wzbogacona o naukowe sympozjum “Kolędy i pastorałki w kulturze polskiej”, które odbędzie się w dniach 13-14 stycznia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Zaproszeni są na nie wszyscy chętni, szczególnie zaś nauczyciele akademiccy uczelni muzycznych oraz dyrygenci i instruktorzy zespołów z całej Polski. Organizatorzy liczą także, iż stanie się ono platformą wymiany doświadczeń z innymi festiwalami.

– Przez lata nasz festiwal wypracował mocną pozycję na kulturalnej mapie nie tylko Śląska, ale i całej Polski. Z niewielkiej, lokalnej imprezy urósł do rozmiarów, które corocznie miło zaskakują samych organizatorów pokazując, że niezbędne jest przedsięwzięcie pozwalające przedłużyć radość najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt – Bożego Narodzenia – mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

Ogółem w koncercie eliminacyjnym wystąpiło 38 solistów, 6 duetów, 5 zespołów instrumentalno-wokalnych, 2 schole oraz 5 chórów. Laureatami eliminacji są: Paweł Masiarek / solista/ z Aleksandrowa Łódzkiego, Chór Uniwersytetu Medycznego w  Łodzi, Wiktoria Wolska /solistka/ z Gimnazjum Publicznego w Szczercowie.

/fot. Marcin Jurkiewicz

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
w04
Wieże fabryczne symbolem Łodzi (foto+wideo)
PIOTRKOWSKA_77_ORANZERIA_4_zl
Siódemki powrócą z zimowym ogrodem (wizualizacja)
Moto_Weteran_Bazar-1334
Moto Weteran Bazar – lipiec 2011 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*