Najbliższa edycja Igrzysk Wolności odbędzie się w dniach 10-12 września 2021 w Hali Expo w Łodzi, a towarzyszącym jej hasłem będzie „Nowa umowa społeczna”.

Niezależnie od sytuacji związanej z pandemią, planujemy zorganizować wydarzenie w formacie hybrydowym – łącząc w ten sposób tradycyjny format konferencji z otwartym formatem telewizji internetowej. Takie podejście przyczyni się do dotarcia do szerszego grona odbiorców i zwiększenia oddziaływania forum.

Dlaczego „Nowa umowa społeczna”?

Wyzwaniem dla naszego pokolenia jest oderwanie się od mediów społecznościowych i Netfliksa oraz podjęcie próby przygotowania się do etapu odbudowy po pandemii COVID-19 i towarzyszącym jej kryzysie gospodarczym. Z tego właśnie powodu tytułowa „Nowa umowa społeczna” jest bardzo potrzebna.

Musimy stawić czoła wyzwaniu, jakie pandemia rzuciła społeczeństwom na całym świecie – nieudolności państw i instytucji międzynarodowych w walce z wirusem i w koordynacji wspólnych działań. Musimy przeanalizować przypadki tych krajów, które umiejętnie podejmowały decyzje i motywacje, jakie za nimi stały (czy były one efektem obowiązującej kultury politycznej, wynikiem centralizacji lub decentralizacji procesów decyzyjnych, elastyczności bądź ścisłej oceny ryzyka itp.). Trauma śmierci, izolacja, zakłócenie normalności pozostawiło społeczeństwa w stanie ciągłego niepokoju i zdenerwowania z jednej strony, z drugiej zaś – apatii .

Konsekwencje gospodarcze kryzysu stawiają kolejny zestaw pytań: jaka będzie przyszłość wolnego rynku, który tak mocno został podkopany przez regulacje mające zapobiegać pandemii, jaka przyszłość czeka cały szereg branż, jakie sposoby radzenia sobie z ograniczonymi zasobami należy wykorzystać, jak uratować systemy opieki zdrowotnej i rozwiązać problemy w zakresie leczenia pacjentów cierpiących na inne choroby, a wreszcie, jak mówić o ryzyku i jak je obliczać – szczególnie w czasach cechujących się niepewnością .

Tymczasem, takie tematy jak relacje między państwem a prywatnym kapitałem, suwerenność cyfrowa, zmiany klimatyczne, usługi społeczne, edukacja, praworządność, energetyka, pozycja Stanów Zjednoczonych po wyborach prezydenckich z 2020 r., ożywienie polskiej polityki po głębokim konflikcie, strefa euro, inwestycje UE – wszystkie one nadal mają ogromne znaczenie i wymagają uwagi. Dlatego też, mówiąc o Nowej Umowie, należy przyjąć kompleksowe i szeroko zakrojone podejście.

W tym roku Igrzyska Wolności po raz kolejny staną się stymulującym intelektualnie wydarzeniem kulturalnym o wartości edukacyjnej . Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się w Łodzi i online z czołowymi intelektualistami, przedstawicielami kultury, środowiska akademickiego i życia publicznego z całego świata. Ambitny program będzie już tradycyjnie łączyć się z otwartością i dostępnością dla każdego uczestnika.

Prosimy o rezerwację terminów! Więcej szczegółów już wkrótce na naszej stronie internetowej www.igrzyskawolnosci.pl oraz w mediach społecznościowych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2251
Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy (foto)
Pasaż Róży zostanie powiększony (wizualizacja)
Już wkrótce w Łodzi rozbłyśnie zupełnie nowa iluminacja świąteczna (wizualizacja)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*