Hipopotamy karłowate poświęcają około 6 godzin dziennie na żerowanie. Większość diety hipopotamów stanowią paprocie, rośliny liściaste, a także opadłe z drzew owoce. Są zdecydowanie mniejsze od tych najbardziej znanych – hipopotamów nilowych. W łódzkim ZOO powstaje pawilon dla tych wyjątkowych zwierząt. Hipopotamy przyjadą do nas jeszcze w tym roku.

Hipopotamy karłowate będą mogły wprowadzić się do naszego ZOO, dzięki temu, że właśnie powstaje specjalny pawilon dla tych zwierząt. W ramach projektu wyburzono stare obiekty, rwają ostatnie prace nad pawilonem ekspozycyjno-hodowlanym, a do tego powstaną wybiegi zewnętrzne i woliera zewnętrzna z wybiegami.  Projekt kosztuje 3,3 mln zł.

Hipopotam karłowaty (Hexaprotodon liberiensis) jest podobny do swojego bardziej znanego kuzyna – hipopotama nilowego, ale jest od niego dwa razy mniejszy i siedem razy lżejszy. Długość jego ciała sięga 2 m, wysokość w kłębie 90 cm, waga dochodzi do 275 kg. Grubą skórę pokrywa cienki, łatwo wysychający i pękający naskórek. Długość życia 30 – 55 lat w niewoli, na wolności mogą żyć o wiele krócej.

Hipopotam karłowaty pomimo niewielkich rozmiarów posiada groźną broń – duże kły, którymi może zadawać bardzo głębokie rany. W porównaniu z hipopotamem nilowym, te karłowate są mało znane. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Jednym z powodów jest to, że hipopotamy karłowate są łatwym celem dla myśliwych ze względu na wysoką zawartość mięsa. Szacuje się, że na wolności żyje ok. 3000 osobników. Z tych powodów gatunek ten został objęty europejskim programem hodowlanym i jest nadzorowany przez koordynatora z ZOO w Bazylei. Hodowlana populacja liczy 126 osobników.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow 2018 (foto)
IMG_5695_kopia
Zakończenie sezonu motocyklowego 2017 (foto)
20150509_111311
Święto Lasu w Manufakturze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*