Twórczość Matejki, Boznańskiej, Gierymskiego i innych słynnych polskich malarzy zagościła na stałe w 6 łódzkich szkołach. W przestrzeni szkolnej można podziwiać reprodukcje obrazów polskich Mistrzów oraz zapoznać się z ich życiorysami. Głosu tym artystom użyczyli znani aktorzy,  tacy jak Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Bartłomiej Topa czy Joanna Trzepiecińska.

Jest to możliwe, dzięki projektowi Muzeum w Liceum Fundacji Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”, którego celem jest przybliżenie młodzieży szkolnej twórczości wybitnych polskich artystów. W ramach tego projektu szkołom na stałe przekazywana jest ekspozycja edukacyjna, składająca się z wysokiej jakości wydruków obrazów 10 najważniejszych polskich twórców, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Witkacego, Olgi Boznańskiej czy Aleksandra Gierymskiego. Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Krakowie.

Na każdym wydruku umieszczony jest kod QR pozwalający za pomocą smartfona zapoznać się z biografią danego twórcy umieszczoną online w wersji tekstowej oraz audio. Biografie zostały napisane w pierwszej osobie, czyli tak, jakby to sam artysta opowiadał o swoim życiu i twórczości. Pisano je w oparciu o wspomnienia, listy i pamiętniki samych artystów. Autorami tekstów są kuratorzy muzealni i historycy sztuki, a wersje audio czytają znani polscy aktorzy. Pierwsze nagrania zostały już zrealizowane: Maciej Stuhr brawurowo wcielił się w rolę Witkacego, Bartłomiej Topa – Tadeusza Makowskiego, Danuta Stenka użyczyła głosu Oldze Boznańskiej, a Joanna Trzepiecińska – Annie Bilińskiej.

Tak o projekcie Muzeum w Liceum mówi Joanna Majewska z Fundacji Niezła Sztuka:

„Marzyliśmy, żeby stworzyć w szkołach ekspozycje edukacyjne, które przybliżą młodzieży polską sztukę i sylwetki artystów. Nie tylko dlatego, że jest to ważna część polskiej historii i dziedzictwa kulturowego, ale również dlatego, że sztuka rozwija kreatywność i wyobraźnię, które są ważne w każdej dziedzinie.

Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łodzi oraz sponsorów, udało się przekazać ekspozycje 6 łódzkim szkołom. Choć traktujemy to jako projekt pilotażowy, cieszy nas jego pozytywny odbiór. Do końca roku poprosimy wszystkie szkoły o informację zwrotną i będziemy starać się pozyskać finansowanie na kontynuację projektu w kolejnych szkołach w całym kraju.”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2424
Choinka LEGO w Manufakturze (foto)
boatshow_2017_20171118_1381214537
Boatshow 2017 (foto)
pl_Komuny_5
Plac Komuny Paryskiej (wizualizacja)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*