Muzyczne otwarcie z ukraińską nutą i poezją Janusza Różewicza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego; performens i pokaz na motywach „Nie ma” Mariusza Szczygła w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego i z udziałem autora; premierowe „Miejskie Ziółka”; „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”; ostatni romantycy: Karaś i Rogucki; pierwsze koncertowe wykonanie ścieżek dźwiękowych z filmów łódzkiej WFO na zamknięcie – tak w skrócie przedstawia się program tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Właśnie rusza sprzedaż biletów.

Festiwal odbędzie się w dniach 3-6 września. Ceny biletów wahają się od 15 do 35 złotych. – Warto je kupić jak najszybciej, bo ze względu na pandemiczne obostrzenia liczba uczestników będzie mniejsza, niż wskazywałaby na to liczba miejsc na widowni w Teatrze Lalek Arlekin, Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki czy koncertowym studiu im. Henryka Debicha w siedzibie Radia Łódź, gdzie odbędą się tegoroczne wydarzenia – zachęca producentka FŁ4K Kamila Golik.

Atrakcją dla uczestników i wyjściem naprzeciw potrzebie zachowania społecznego dystansu będą dwa plenerowe koncerty w rzadko udostępnianym radiowym ogrodzie.

W programie są także wydarzenia bezpłatne, wymagające jedynie wcześniejszej rezerwacji: koncert klimatycznego niemieckiego multiinstrumentalisty Niklasa Paschburga; spacer szlakiem Łodzi, której nie ma; warsztaty taneczne Gaga / people z izraelską artystką Adi Weinberg i cyrkowe warsztaty dla dzieci oraz swingująca Potańcówka z Big Bandem Akademii Muzycznej w Parku Ocalałych. Bezpłatnie będzie można wziąć udział także w towarzyszącym FŁ4K performatywnym czytaniu dramatu Antoniego Czechowa „Płat-ON/OFF” w Teatrze Nowym.

Otwarty dla publiczności jest pokaz „Widma, Fotografie, Wspomnienia” na motywach „Nie ma” Mariusza Szczygła wieczorem w niedzielę 6 września w OFF Piotrkowska; nielimitowana widownia może także zasiąść przed ekranami komputerów i telefonów komórkowych oraz przy radioodbiornikach. Posłuchać i zobaczyć będzie można: Niklasa Paschburga oraz wykładowców i studentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej, wykonawców koncertu „WFO goes jazzy!”. Na antenie Radia Łódź transmitowany będzie także koncert duetu Karaś/Rogucki, natomiast na facebookowym profilu FŁ4K będzie można obejrzeć na żywo streaming z performance’u „Siostry” i spotkania z Mariuszem Szczygłem.

Pandemia pokrzyżowała organizatorom plany zaproszenia artystek z Ukrainy i Rosji, na których przyjazd mieli nadzieję jeszcze w czerwcu, ogłaszając program. – Musiałyby odbyć obowiązkową kwarantannę – tłumaczy Kamila Golik.

Organizatorem Festiwalu, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Przyszłość bez powrotu” jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w kwocie 300 tys. złotych, dotacja celowa Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 110 tys. złotych oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów. W tym roku są to m.in. Rossmann, MCKB, Budomal, Veolia, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz prywatni darczyńcy.

Honorowym patronatem festiwal objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasadorowie Niemiec, Ukrainy i Izraela, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

03/09/20_czwartek

18:00      

Muzyka: „List do Ciebie” DAGADANA

 

Radio Łódź – scena plenerowa, Narutowicza 130

20:00

Muzyka: „Astronomia Poety” Mela Koteluk i Kwadrofonik

 

 

 

04/09/20_piątek

18:00

Teatr: Ginczanka. Przepis na prostotę życia

Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3

20:00

Teatr: Ginczanka. Przepis na prostotę życia

Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3

20:00

Muzyka: Niklas Paschburg

Debich Studio – Radio Łódź, Narutowicza 130

 

05/09/20_sobota

12:00 / 14.00

Warsztaty Gaga / people z Adi Weinberg

Centrum Dialogu, Wojska Polskiego 83

14.00

Spacer szlakiem Łodzi, której nie ma

Start przed dworcem Łódź Fabryczna

15.00

FŁ4K dla najmłodszych: warsztaty Carnival

Park Ocalałych

16:00

Muzyka: Potańcówka w Parku Ocalałych

Park Ocalałych

18:00

Teatr: PREMIERA / Miejskie Ziółka / Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Teatr Lalek Arlekin, Wólczańska 5

18:00

Sztuki wizualne: PREMIERA / Nie ma / Mariusz Szczygieł i Teatr Żydowski

Siostry_live performance / godz. 18.00. /

W każdym „nie ma” jest jakieś „ma”_Mariusz Szczygieł / spotkanie z publicznością / bezpośrednio po live performance

Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3

20:00

Muzyka: Karaś / Rogucki

Debich Studio – Radio Łódź, Narutowicza 130

 

 

 

06/09/20_niedziela

12:00

Spacer szlakiem Łodzi, której nie ma

Start przed dworcem Łódź Fabryczna

17:00

Wydarzenie towarzyszące: Płat-ON/OFF_performatywne czytanie dramatu Antoniego Czechowa „Płatonow”

Teatr Nowy, Więckowskiego 15

18:00

Sztuki wizualne: PREMIERA / Nie ma / Mariusz Szczygieł i Teatr Żydowski

Siostry_live performance / Fabryka Sztuki, godz. 18.00. /

W każdym „nie ma” jest jakieś „ma”_Mariusz Szczygieł / spotkanie z publicznością / Fabryka Sztuki, bezpośrednio po live performance

Widma/ Fotografie/ Wspomnienia_pokaz audiowizualny / OFF Piotrkowska, godz. 21.00. /

Fabryka Sztuki, Tymienieckiego 3
OFF Piotrkowska, Piotrkowska 138/140

18:00

Teatr: PREMIERA / Miejskie Ziółka / Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Teatr Lalek Arlekin, Wólczańska 5

20:00

Muzyka: TYLKO DLA FŁ4K / WFO goes jazzy!

Debich Studio, Radio Łódź, Narutowicza 130

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
„It’s all about watches”- Festiwal zegarków 2019 (foto)
18wrzesnia_029
I Festiwal Prawdziwej Czekolady (foto)
citybumbum
Majówka Sprawiedliwego Handlu w Łodzi (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*