DSC_2340Wczorajsza konferencja prasowa, mająca na celu przedstawienie łódzkiej aplikacji do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 przebiegła w nieco innej, niż poprzednie tego typu spotkania, atmosferze.

 

Ponieważ nadszedł czas właściwego oczekiwania na wiążące dla Łodzi decyzje, a aplikacja, przygotowana i ostateczna, przekazana została do profesjonalnej oceny, wśród słów uznania i zapewnień o znakomitej realizacji projektu, dało sie wyczuć nutkę niepewności, a nawet wstępnych przeprosin, w przypadku ewentualnego odrzucenia łódzkiej kandydatury.

I rzeczywiscie, oprócz przedstawionych na znakomitej jakości papierze projektów znów nie dało sie usłyszeć prawdziwych konkretów na które czekaja sami łodzianie, a wielkie plany i idea ewolucyjnego rozwoju miasta sugerowały raczej prośbę o obdarzenie  wielkim kredytem zaufania i wiary w ewentualne zmiany.

Łódź, przedstawiana jako miasto kultury, miasto festiwalowe, miasto rozwijające się i przekształcane umiejętnie w nowoczesną metropolię tak znakomicie wygląda jedynie na papierze. Bo czy rzeczywiście upadające i odchodzące z Łodzi z wielkim rozgłosem festiwale i finansowane z publicznych środków kulturalne fiaska to powód do dumy i wielkie nadzieje na sukces naszej kandydatury?

Jedynym, wyjątkowo mocnym i historycznie uzasadnionym punktem starań jest promowanie Łodzi, jako miasta mody, miasta projektantów, kształcącego znakomitych specjalistów i prawdziwe talenty, które moga zaprezentować sie na coraz bardziej rozpoznawanym na arenie międzynarodowej tygodniu mody.

Przemilczane i odłożone jak widać, na później, problemy łódzkiej kultury nie są dla operatorów projektu tak istotne, a do ich rozwiązania zapewne mają zamiar zabrać sie dopiero z czasem. Obecnie najważniejszą była sama aplikacja, która oprawiona w tłoczoną okładkę powinna być dla łodzian powodem do dumy i remedium na ewentualne braki naszego miasta.

Jako lokalni patrioci powinniśmy zapewne cieszyć się, słysząc o planach stworzenia na Księżym Młynie dzielnicy dla artystów, unikalnej dzielnicy kultury, ale czy rzeczywiście tworząc takie enklawy wpłyniemy owocnie na poziom łódzkiej kultury, czy moze po prostu taki projekt ciekawie wygląda w samej ŁESK-owej aplikacji?

Naszym patriotyzmem powinniśmy obalać wszelkie pomówienia o kolejnych wyburzeniach, zniszczeniach unikalnej struktury miasta i braku dbałości o zabytki, którymi z drugiej strony chcemy chwalić się i szczycić, wygłaszajac peany o industrialnej przeszłosci i, co za tym idzie, postindustrialnym dziedzictwie.

I wreszczie, dzięki naszemu patriotyzmowi i przywiązaniu do miejsca urodzin i zamieszkania, ślepi na braki i zaniedbania, eufemisycznie nazywane “niedociągnieciami” cieszyć sie każdą wieścią o ogromnej, niewyobrażalnej wręcz pracy, włożonej w stworzenie profesjonalnej i być może dzięki temu zwycięskiej aplikacji.

Gdy jednak powaga i odrobina nostalgicznej tęsknoty za niedawną propagandą sukcesu, zaczynają pojawiać sie na twarzach samych operatorów starań o tytuł, który nadal pozostaje jedynie tytułem, gdy w obliczu ostatecznej oceny już nie tak gromko i jednogłośnie zapewniani jesteśmy o zwycięstwie, a do naszej świadomosi zaczyna dochodzić choć odrobina rozmyślań o ewentualnej porażce – wtedy należy odpowiedzieć sobie na pytanie…

…co właściwie i namacalnie zostało zrobione, i z czym zostaniemy, jeśli sie nie uda?

Fot. Arkadiusz Fochtman

 


ŁESK ŁESK ŁESK
ŁESK ŁESK ŁESK

 

{jumi [media/reklama.htm]}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Mapa_WoodsKreuje
#WoodsKreuje jeszcze tylko do końca lipca
rowerowe_011
Święto Cykliczne w Łodzi (foto+wideo)
Street_Food_Festival_15-10-2016-5
Łódź Street Food Festival XII (foto)
1 Komentarz
  • mb
    3 września 2010 at 22:27

    z zaciekawieniem porównałem łódzki projekt z innymi (oczywiście w tej sferze, o której wiemy i znamy) i jakoś w porównaniu do innych wyróżnia się… szatą graficzną

    trudno wyrokować, aczkolwiek trudno znaleźć będzie się w “czwórce” – szczecin, gdańsk są poza zasięgiem, o dwa miejsca walczy sześć miejsc, dwa miasta raczej nie ma szans /nie podam jakie/, obaczymy, tylko… dla kogo to?

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*