6 rzeźb o kobiecych kształtach wyziera z fasady rewitalizowanej kamienicy przy ulicy Włókienniczej 6. To tzw. kariatydy – podpory architektoniczne znane z architektury śródziemnomorskiej. W Łodzi ujęte zostały w nietypowy, awangardowy sposób.

 – To jeden z kamieni milowych w rewitalizacji. Metamorfoza pierwszej fasady przy ul. Włókienniczej stała się faktem. Elewację ozdobiło sześć białych kariatyd. To pierwsza z tak bardzo widowiskowych zmian, które możemy już tu podziwiać, ale nie ostatnia. Tylko w tym roku odsłonimy w sumie 10 nowych elewacji frontowych. Przed remontem budynek przy ul. Włókienniczej 6 wyglądał jak najzwyczajniejszy blok. Parter, piętro, poddasze i fasada ogołocona z wszelkich ozdób. Porównanie stanu przed i po właśnie tutaj będzie robiło największe wrażenie. I tak jak Włókiennicza będzie symbolem rewitalizacji, niech ta fasada ozdobiona kariatydami będzie symbolem zmian na Włókienniczej – mówi prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Główną ideą, która przyświecała projektantom i architektom, było utrzymanie zabudowy pierzejowej całej ulicy Włókienniczej, która jest jej niepodważalnym symbolem. Niektóre adresy miały największą skalę dewastacji, więc zdecydowano się na to, by przy ich odtworzeniu dać pole do działania artystom. Na niektórych z nich stworzono prowokacyjne elementy, które będą uatrakcyjniały wygląd całej ulicy. Tak jest w przypadku szklanej elewacji w kamienicy spod numeru 6 – powiedział Jerzy Klemm, dyrektor ds. technicznych firmy Budomal, wykonawcy inwestycji, który żartobliwie dodał: – Czy będzie się to podobało? Myślimy, że tak. Czy będzie prowokowało? Tak. Natomiast, czy spełni to oczekiwania wszystkich odwiedzających? Myślimy, że nie.

Artystyczne projekty elewacji przy ulicy Włókienniczej to wynik współpracy Biura Architekta Miasta, studentów Politechniki Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Zarządu Inwestycji Miejskich. Projekty tworzone były w latach  2017-2018. Kariatydy na szklanej fasadzie kamienicy spod numeru 6, to praca Formart Pracowni Architektury S.C.

/fot ww.lodz.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
skarbonka
Oszczędzać każdy może. A nawet powinien
przemarsz_017
XI Europejski Dzień Języków Obcych (foto)
Rewitalizacja Moniuszki 3 i 5 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*